DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 4. DONDERDAG 5 JANUARI 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoof «I redacteur K. 44. H IJ KK K N. Rnrenu: KLEINE HftiO 6. Telef. Interc. 18». Abonnementsprijs Prijs der A d verten tiën: Per jaarf 4.Franco por Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post Buiten hot Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abounenieut belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, vau buiten het kantor. Amev.sfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA.l Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Machado aan het woord. Bernardino Machado, de tegenwoordige minister ran buitenlandsche zaken van Portugal, schrijft in het Berliner Tagoblatt een artikel over de politiek der regccring, die hij natuurlijk verdedigt. Wij outleenen er het volgende aan: In de laatste tientallen jaren deed zich in het openbare leven van Portugal niet alleen stilstand, maar zelfs achteruitgang gevoelen. Naar alle zijden hcerschte de reactio en wel in strijd met het belang van het volk, dat niettegenstaande de be zwaren, die het door de machthebbers in den weg zijn gelegd, vooruitging. Het «eik der Republiek moet zijn, haar instellingen in overeenstemming te brengen met do idealen der maatschappij. Alles, wat wg gedaan hebben en doen, kan ontoereikend zijn. Maar wie de drin gende noodzakelijkheid der hervormingen kent, zal inzien dat ons werk niet over dreven is. De Republiek moet de oeco- nomische, religieuze en politieke bevrijding van het volk tot stand brengen. En de voorloopige regeering heeft zich van meet af aan met ijver aan deze taak gewijd. Voor alles was het noodzakelijk, de clericalo macht to vernietigen, die in den schoot van het Portugeesche gezin, het gevaai lijkste zaad, dat van de.r baat, zaaide. En dal was per slot van zake, na bgna 80 jaar weer begonnen, waar de liberale mo narchie meende te moeten beginnen. Pombal heeft in de tijden van het absolutisme de Jezuïeten wel hel land uitgezet. Verder moesten we een einde makon aan het ge konkel van de ontrouwe hoeders der staatsgelden, die op zedelooze wijze de opbrengst der belastingen verspilden. Het uitroeien der religieuze ordeu be- teekende het uitroeien van de ergste soort van socialen haat. Aan de geheime over eenkomst der verkwisters van de staats gelden een einde te maken, beteekende het einde van de uitbuiters van den natio- nalen rijkdom. En dat hebben we gedaau door onderzoeking en reiniging van het openbaar bestuur en van de groote onder neming Credito Predial. Verder was het echter noodig, de mis bruiken der burgerlgke en politieke instel lingen af te schaffen, die ouder het afge zette koningschap elkaar als evenveel werktuigen van ongerechtigheid en onder drukking aanvulden. Wij moesten den gerechtsdwang, de uitzonderingsgerechten en de roekelooze wet van 13 Februari afschaffen, om alle burgerlijke en openbare rechten te kunnen waarborgen. De crimineelc justitie, die van de regee ring afhankelijk was, en vele hoofdstukken en artikelen van het burgerlijk wetboek drukten met ten hemel schreiende onrecht vaardigheid op het gezin en voornamelijk op de zwak6tOD, de vrouwen en de kin deren. Wij hebben aan de vervolgingen wegens moening6delicten een einde gemaakt door de pers van de inquisitie van het zwarte kabinet te bevrijden. Wij hebben de voogdij van het centrale gezag over de plaatselijke lichamen opgeheven en heb ben een einde gemaakt aan alle pressie, die de regeering placht uit te oefenen op volksstemmingen, door bet bederf der po litieke magnaten en hunner voornaamste volgelingen gepleegd tegenover de nationale souvereiniteit, te vernietigen. Dat is het afbrekende werk der Republiek. De republikeinsche partij had een politiek, oecocouiisch en religieus organisatieplan ontworpen, dat in overeenstemming was met de principes der politiek, en van het humanisme. Dit plan om te vormen tot een nationaal plan, zal met één' woord het opbouwende werk der Republiek zijn. De voorloopige regeering is ijverig daarmede doende, maar voor het bijeenkomen van het Parlement kan zij slechts doen wat absoluut noodig is, opdat alle burgers iu volkomen onafhankelijkheid hun biljetten aan de stembus kunnen toevertrouwen Op het oogenblik is een wet over vrij heid van godsdienst en scheiding van Kerk en Staat in voorbereiding, en de regeering doet haar best den arbeidenden klassen allen mogelijken oeconomischeu stoun te schenken. Een gezinswet, een wet op de echtscheiding zijn reeds gepubliceerd, den rechtbanken is volledige zelfstandigheid verleend, persprocossen zijn naar de ge zworenen verwezen en aan bestuurshervor- mingen en een kiesrechthervorming wordt gewerkt. Verder is te vermeldeu een logerhervor- ming. Tot dusver kon men zich van den militairen dienst afkoopen, hetgeen aanlei ding was tot de grootste ongelijkheid en een der bedenkelijkste wapens in handen der heerschende groepen was. Wij zullen hun dit wapen ontrukken door invoering van algemeenen weerplicht. Onze wetgeving was in de laatste tien tallen van jaren meer en meer ontaard in een absolute willekeur en was dan ook reusachtig achteruitgegaan Daarom eischt het hervormingswerk der Republiek een geweldigen arbeid. Maar deze is ons als dwingende plicht opgelegd door de toene- mcude ontwikkeling der Portugeesche samenleving. Gkoot Britannie. Het spreekt schier vanzelf, dat het drama te Londen afgespeeld, algemeene belang stelling gewekt heeft en tot commen taar uitlokt. Natuurlijk het meest bij de Engelsche bladen, eu wel van elke richting, doch ook de Fransche en Duitsche, knoo- pen aan de mededeeling der feiten beschou wingen vast. Zoo iets mag eenvoudig niet meer voor komen, zegt de unionistische Daily News. Wij moeten ons beter beveiligd voelen tegen dit soort misdadigers, die in Enge land komen om er herberg te vinden, om er hun misdaden en er hun anarchistische carrière uit te broeien. Onze vreemdelingenwet is vol leemten, klaagt de liberale Daily Chronicle. Daarin het allereerst moet voorzien worden. Ook de unionistische Standard dringt er bij den Minister van Binncnlandsche Zaken op aan, zonder verwijl het vraagstuk om trent het binnenkomen in Engeland van allerlei gespuis aan het parlement voor to leggen. Het drama van Houndsditch en van Sidneystreet is zulk een reusachtige waarschuwing, dat zij onmogelijk kan wor den in den wind geslagen. De Fransche bladen herinneren te dezer gelegenheid aan het bekende „fort Chabrol" te Parjjs, gelijk de Matin doet. Men heeft, merkt de Rep. Francaise op, kunnen zien, hoe de politie te Londen tegen het gespuis optreedt. Zoo doet zjj in alle groote steden. Alleen te Parjjs is do onderdrukking slap en tiert het apachen-dom welig voort. Vermolden we teu slotte nog wat, onder de Duitsche bladen, de Lokal Anzoiger niet zonder zelfbewustheid zegt: Bij ons 7iju do auarchisteu vau nagenoeg geen beteekems. Voor ze er gevaarlijk worden, zijn ze al uit het land gezet, en vinden to Londen herberg. De Berlijuscho veiligheids dienst heeft herhaaldelijk dien van Londen gewaarschuwd voor het gevaar van dit soort volk, met name voor de groep-Karabok, waartoe de misdadigers van Houndsditch behooron. Maar nimmer heeft de Loniien- sohe politie naar deze waarschuwingen willen luisteren. Dat zal zij, nu het te laat is, wel moeten bekennen. Laten we hopen, dat Engeland van stonde af aan, zijn grond aau eiken anarchist verbiedt te betreden, vau welke nationaliteit hij ook zij. Duitschland, Te Straatsburg is door officieren iu de kazerne een aantal opruiende pamfletten gevonden, waarbij de soldaten onder herin nering aan de jarou 1848 en 1870 worden aangespoord huu medewerking te weigeren aan de parade op 's Keizers verjaardag. De militaire overheid beschuldigt de socialisten van de verspreiding der pamfletten, doch dezen ontkennou beslist er iets mede te maken te hebben. De autoriteiten nemen thans strenge maatregelen en laten de soldaten, die van hun Kerstmis- en Nieuw jaarsverlof terugkeeren, aan den trein afhalen door onderofficieren en naar de kazerne escorleeren. Ook worden de valie zen der manschappen onderzocht. Amerika. De regeering der Vereenigde Staten heeft bij het Federalo Hof een vervolging aanhangig gemaakt tegen dertien sioom- vaartmaatschappijen, w.o de Holland- Amerika-Lijn, en waarbij feitelijk alle groote transatlantische maatschappijen zijn begrepen, die in strijd met de anti-trustwet, hebben gepoogd het vervoer van goederen eu passagiers tusschen de Vereenigde Staten eu het buitenland te monopoliseeren. De district-attorney beweert, dat er tusschen de verweerders een contract bo6taat. waarbij van Londen uit in een gelijkelijk verdeelde trafiek wordt voorzien, met een boete systeem voor overschrijding van het daarbij naar evenredigheid onderling vastgesteld percentage. Spanje. Uit Madrid wordt aan de Temps geseind, dat Canalejas gisteren in den Ministeraad heeft medegedeeld, in Maart a.s. aan do Cortes een wetsontwerp te zullen indienen, over de voreenigingen in zake leekeuon- derwgs. Belgik. „Een laatste uagulm van de brandende tentoonstelling", zoo meldt de Vlaamsche Gazet, „zullen wij in 't begin van de aan staande week vernemen. „Het is inderdaad, alsdan, dat de des kundigen, aangesteld door onderzoekrech- ter Babut du Marès, eindelijk hnn verslag zullen neerleggen, om de oorzaak van den brand vast te stellen en de aansprakelijk heid aan te wijzen. Dit verslag en de be 8luitsclcn ervan worden mot de grootste belangstelling te gemoet gezien, daar zij aanleiding zullen kunnen geven tot een groot aantal rechtsgedingen, ioopend over een aanzienlijk getal millioenen franks." Stakende mijnwerkers, die in een stoet door de straten van Seraing trokken, schoten op de gendarmcu. Dezen schoten terug; vijf personen werden gewond. Rusland. Weer ia iu Rusland een verduistering op groote schaal ontdekt. De Lokal-Aczeiger" verneemt daaromtrent het volgende uit Sint-Petersburg: Een huiszoeking, welke 10 uur geduurd heeft, had Maandag plaats bij de presidente der afdeeliug van het lioode Kruis, vorstin Lobanof Rostowski. Te Alexaudrowo zijn een groot aautal documenten in beslag genomen, voornamelijk betreffende gedu rende den Russisch-Japanschen, oorlog geïnde sommen. Vorstin Lobanof had een aantal agenten in het 'oiunculand belast met don verkoop van verscheidene artike len, maar de sommen die daardoor in de kas vloeiden, werden niet aau het comité afgedragen. Het grootsto gedeelte werd verduisterd. Tezelfdertijd werd oen huis zoeking gedaan bij den man, die do prinses in hare administratie ter zijde stond, den spoorweg agent Radominski. Ook bij hem vond men een groot aantal belangrijke bewijsstukken. Radominski, die op het oogenblik te Kief vertoeft, werd ook aan don lijve onderzocht. Bulgarije. De Sobranja heeft een commissie van twaalf leden belast met een onderzoek naar de feiten, waarvan de Miuistors uit het Kabinet-Stamboelof beschuldigd worden, verder met het opmaken van een rapport, dat bij de Sobranja zal worden ingediend. Deze zal daarna beslissen of de oud- Ministers voor een speciale Rechtbank zul len moeten verschijuen. De Sobranja is verdaagd tot 23 Januari. Eerste Kamer. Blijkens een bij de Eerste Kamer inge komen schrgven heeft de heer C. A. M. Raymaker, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor Noord-Brabant, wegens voortdurende ongesteldheid als zoodanig ontslag genomen. Loonen dek mijnwerkers. De Nederlandsche Mijnwerkersbond heeft aan de A ereeniging tot behartiging van de belangen der Limburgsche mijn industrie en tot de directie der Staalsmijuen de volgende eischen gesteld: a. Een gemiddelde loousverliooging van 25 pCt. voor bovengrondsche werklieden, slcppors en schichtlooners, met uitzondering der bouwhouwers. b. Voor accoordloonors en bouwhouwers een gemiddelde loonsverhooging van 15 pCt. c. Dat de leerhouwers aanvangen op 90 pCt. en na een jaar het volle loon wordt uitbetaald. d Dat alle neven-arbeid, voor zoover deze niet vooraf in het aceoord begrepen is, wordt betaald. e. Aan werklieden der mijnen worden tegen den kostenden prijs goede huis- brandkolen geleverd. f. Zondagsarboid wordt met 50 pCt. extra betaald.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1