WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. SCHOOLN1EUWS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 5 Januari 1911. Hoogste barometerstand 781.5 tn.M. te Ilaparanda, laagste 747.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 6 Januari 1911. Meest matige N.O.-lijke tot Ooste lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken, mogelijk sneeuwbuien. Temperatuur: Om het vriespunt. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 37 Laagste hedennachtF. 33 Hedenmiddag 12 uurF. 36 g. Dat den arbeidors jaarlijks zes vrije dagen worden gegeven met behoud van loon. Aan den Christelijken Vakbond is om adhaesie verzocht. Minister H. Colijn. H. M. de Koningin heeft, zooals was aangekondigd, gisterochtend ten 9'/a uur doD nieuvvbenoemden Minister van Oorlog in audiëntie van beëediging ontvangen. De heer Colijn, als oud majoor van het Indisch leger gerechtigd tot het dragen van den militairen uniform, verscheen bij H. M. in ambtscostuum van burger-Minister. H. M. had met den heer Colijn na diens eedsaflegging nog een langdurig onder houd, zoodat de Minister van Oorlog ten 9'u uur bij H. M. toegelaten, tegen circa elf uur het Paleis verliet. Des middags heeft de nieuwo Minister aan het Departement op het Plein de oorlogsportefeuille overgenomen uit handen van zijn ambtsvoorg inger generaal-majoor Cool. Daarna zijn aan het nieuwopgetreden Departementshoofd voorgesteld de comman dant van het veldleger; de chef van den generalen staf; de secretaris-generaal, de hoofden der afdeelingen aan het Ministerie en do adjudant van den Minister vau Oorlog. De gemeenteontvanger van Elburg. Naar tnen aan de Zwolsche Ct. meedeelt, zal op het aangevraagde „eervol" ontslag van den geschorsten gemeenteontvanger van Elburg wel niet gunBtig beschikt kun nen worden, daar gebleken moet zijn dat ontvangen graspachtcn niet door hem in do admin'istraticboeken der gemeente zyn verantwoord, doch ten eigen bate gebruikt Het bedrag moet vrij aanzienlijk zyn. Lohman contra Kuyi'br. In De Nederlander deelt de heer Loh man mede, dat vermits De Standaard de tegenspraak tegen het door haar den heer Lohman valschelijk ten laste gelegde feit eenvoudig doodzweeg, de aangevallene het in ons vorig nummer vermelde schrijven toegezonden heeft aan dat blad. Do Nederlander voegt hieraan toe: „Tot dusver blyft De Standaard in ge breke nader de feiten mede te deelen, waaroij haar zeer beleedigende aantyging berust. Evenmin trekt zij hare woorden in. „Zoolang zy noch het eene, noch het andere doet, laten wij dit feit verder rus ten, aan ieder die er kennis van neemt, tot welke partij hij ook behoort, de vraag voorleggende: wat hem van zulk een hou ding dunkt." NederlandsChe Arbeidsbeurzen. In de te Arnhem te houden algemeene vergadering der „Vereeniging van Neder- landsche Arbeidsbeurzen* zal behandeld worden „Arbeidsbemiddeling ten platten- lande". Over dit onderwerp zijn thans reeds verschenen de praeadviezen der heeren J. Smid en R van Zinderen Bakker; eerst genoemde zeer uitvoerig, laatstgenoemde zeer beknopt. De twee door het bestuur gestelde vragen waren a. Bestaat er behoefte aan arbeidsbe middeling ten platten lande? b. Zoo ja, kan de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen daaraan te gemoet komen Aan het slot van zyn antwoord op de eerste vraag zegt de heer J. Smid „Over 't algemeen wordt ten platten lande, althans voor zoover den landbouw betreft, geen groote behoefte gevoeld aan arbeidsbemiddeling. Hoewel die be hoefte er zeer zeker niet zoo groot moet worden geacht als in de steden, moet toch uit het niet voelen van de behoefte niet steeds worden afgeleid, dat zij niet bestaat. Eene nadere beschou wing vaD de verschillende arbeidsverhou dingen ten platte lande leert toch, dat er zeer vele gevallen voorkomen, waarin een behoorlijk georganiseerde arbeidsbeurid deling aan arbeiders en wetgevers van nut zou kunnen zyn. Hetgeen in Duitschland op het gebied der arbeids bemiddeling in den landbouw in de laatste jaren is voorgevallen, wijst mede op het bestaan eener behoefte in deze. Voorts doet de richting, waarin zich de arbeidsverhoudingen ontwikkelen, de behoefte aan arbeidsbemiddeling toe- nemon. Het antwoord op de tweede vraag wordt door den heer Smid aldus samengevat Het is zoowel voor het doel, dat de „Vereeniging ran Nederlandsche Arbeids beurzen" nastreeft, als voor de arbeids bemiddeling ten platten lande, wensche- lijk dat deze door genoemde vereeniging wordt ter hand genomen. Of pogingen in deze richting zullen slagen, hangt voor een groot deel af van de organi satie, die zich boven alle6 aan de plaat selijke toestanden moet aanpassen. Het verdient aanbeveling een begin te maken met het verleenen van bemiddeling ton aanzien van arbeiderB, die van de eene streek naar de andere trekken. Indien zij levensvatbaar is, zal de locale be middeling zich daaruit langzamerhand kunnen ontwikkelen. Het praeadvies van den heer Van Zin deren Bakker bohaudelt achtereenvolgens den veearbeid, den veldarbeid, het grond- werkersbedrijf en eenige algemeene ver schijnselen, in verband met emigratie, enz., zich daarby bepalende tot het noordelijk deel des lands, dat hij uit eigen aanschou wing en medeleven keut, bepaaldelijk Friesland. Zijn antwoord op de beide vragen luidt onvoorwaardelijk ja, althans wat betreft sommige gemeenten in Friesland. De zaak Killinger. Naar „De West" verneemt, wordt dooi den rechter-commissaris de laatste hand gelegd aan de instructie in de zaak Kil linger. Zeer waarschijnlijk wordt die in structie deze week gesloten. Dit beteekent echter niet, dat de open bare behandeling reeds voor de deur staat. Na de instructie wordon de stukken in handen gesteld van den procureur-generaal, die dan in 10 tot 15 dagen bij het hof vau- justitie verwijzing aanvraagt. De be schuldigde heeft inmiddels het recht een memorie van verweer in te dienen Stel, dat het hof een week na de aan vraag de zaak verwijst naar de openbare terechtzitting, dan volgt daarna het opma ken van de akte van beschuldiging Deze is zoo omvangrijk, dat. daarvoor weder op ten minste twee weken moot worden gerekend. Alles te zamen genomen, is het niet waarschijnlijk, dat de zaak voor Februari a. s. in openbare behandeling zal komen. Wegens hun samenzwering tegen de veiligheid van den staat zullen terecht staan Ferenz Killinger, inspecteur van politie, en zijn zes medebeschuldigden: de politiebeambten Arduin met twee broeders eD de politiebeambten Hughes, Sporkslede en Jattan. Men weet, dat Jattan (Britsch-Indiër) lang zijn onschuld heeft betuigd, zelfs na de bekentenis Tan Killinger. Eenige maan den geleden deelden wij mede, dat Jattan eindelijk had bekend. Naar wy thar.s nader vernemen, was dat nog slechts een gedeeltelijke bekentenis. Eenige dagen geleden echter heeft Jattan een volledige bekentenis afgelegd. Yan de instructie der zaak, die streng gehouden is, is weinig naar buiten gelekt. Wij hebben echter reden te vermoeden, dat de openbare behandeling eenige ver rassingen zal opleveren, wat betreft be staande opvattingen omtrent Killinger's persoon. Hoewel sedert Mei in de gevangenis, mag Killinger zich in een vrij goede ge zondheid verheugen. Alleen is merkbaar, dat hij onder den indruk verkeert van de zaak, wat verklaarbaar is. Beroepskeuze. Het rapport der Ineenschakelingscom- missie, besproken door den lector van het Rotterdamsch gymnasium, dr. J. Vürtheim, in de „Gids" in een artikel: „Het rapport onzer dagen", ontlokt den schrijver de volgeudu ontboezeming over de beroeps keuze onzer jeugdige gymnasiasten De leerlingen die tot het gymnasium zijn toegelaten, brengen, zoo Dog geen bederf in hen sloop, eene onverdeelde be langstelling mede. Zij hebben de goede nieuwsgierigheid, die door geen beroeps keuze is beperkt. Zoo gy hen goed onder wijst, zullen zij die mooio belangstel ling behouden. Vermoording dier belangstelling komt van buiten, niet uit henzelf. N& vier jaren hebben hunne persoonlijke neiginven ge legenheid gehad naar buiten te treden, kenbaar voor hen zelf en hunne leeraars. Wie hen eerder voor de keuze stelt, dwingt te jooge kinderen aan hun leven een bepaalde richting te geven, die zij niet kunnen beoordcelen, of gaat door het opdringen van „practische overwegin gen* het mooist in de jeugd dooden, wat deze in onbedorven toestand heeft: be- langelooze nieuwsgierigheid naar wat aan trekkelijk tot hen komt. Gij ziet, ik heb meer vertrouwen in de jeugd dan in uwe reformatorische speculaties. Zoo zal de keuze vallen in het 15e of 16e jaar. Laat u niet wijsmaken, dat «Ie kinderen eerder wenschen te kiezen. Velen toonen thans nog persoonlijke aarzeling, als zij by het binnentreden in de vijfde klasse moeten kiezen. De drang tot ver vroeging komt van de lieden, die om hen staan; lieden, bij wie de tijd der belange- looze belangstelling en van de spontane zucht tot weten reeds vlood voor „den modernen geest". Moet die dolle jacht nu al in de kinderkamor gaan spoken Een proefneming op onderwijsgebied. Met Paschen 1911 zal te Leipzig aan verschillende scholen een zoogenaamde leform- eerste klasse worden ingericht. In die klasso zullen de kinderen ongedwongen in het lokaal of buiten worden bezig ge houden, er zullen turn- en zangspelen wor den gehouden, wandelingen in de omgeving der school worden gemaakt, teekenen, boetseeren in klei of zand, papier- en cartouarbeid zal er onderwezen worden. Lezen, schrijven en rekenen wordt uitge steld tot in den winter of zelfs tot aan het begin van het tweede schooljaar. Men hoopt door het eerste schooljaar zoo in te richten den plotselingen overgang uit het ongebonden vrije leveu, naar de gebondenheid van het schoolleven te ver zachten. Buigemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter algemeene kennis, dat het gebleken is, dat declaratiëu ten laste der gemeente menigmaal geruimen tijd na afloop van een dienstjaar worden inge zonden. Aangezien zulks voor een geregelde administratie een ernstige belemmering oplevert, herinneren zij nogmaals allen, die iets van de gemeente hebben te vorderen, hunne declaratiën in te dienen uiterlijk den 15 Januari volgende op het dienstjaar waarop de declaratie betrekking heeft. Ten aanzien van hen, die in gebreke mochten blijven hieraan te voldoen, zal ernstig worden overwogen of er alsnog bij zondere redenen bestaan om hen in het vervolg voor het doen van leverantiën aan de gemeente in aanmerking te brengen. Te Bussum werd gisteren door den architect G. J. Vos namens het R. K. Kerkbestuur aanbesteed het bouwen van een broederhuis met schoolaanbouw. Ingekomen 9 biljetten. Laagste inschrijver was Mosterman en Van Es, te Amersfoort, voor f 53,600. Tengevolge vaD de feestdagen is de competitie eenige weken rustend geweest. Doch slechtB weinig vereenigingen genoten daarvan, daar zij voor beide Kerstdagen en Nieuwjaaisdag vriendschappelijke ont moetingen op haar program hadden. Alleen Nieuwjaarsdag heeft H. V. C. rust genomen en is er ook bijna in de geheele Neder landsche voetbalwereld volkomen rust geweest. Zondag a. s. evenwel is het leder in alle plaatsen des lands weer aan het rollen en zijn ook de Amersfoortsche elftallen niet vergeten. De eerste der nog restende vier competitiewedstrijden voor H. V. C. is Zondag tegen „Verwisseling" te Zwolle, de hekkesluiters harer afdeeling. Al staat Verwisseling echter onder aan het lijstje, toch moet niet te veel op een overwin ning gerekend worden. Alleen met een goed elftal is er kans van slagen, maar dan moeten de H. V. C.'ers steed hun plaats iu het oog houden, dan wordt er vast met energie gestreden. Dat het nieuw ingetreden jaar voor H. V. C. een jaar moge zyn van vooruitgang en weinig pech, zal zeker de wensch zijn van velen harer enthusiasten. Ook wij wenschen de ernstig willende H. V. C.'ers veel succes toe. Naar wij vernemen geeft Amersfoort's Mannenkoor Woensdag I Februari een uit voering in Amicitia, met medewerking van mej. v. d. Ligt (sopraan) en den heer Carro (bas). Tot onderwijzers aan de Volkszang school van Toonkunst zijo herbenoemd de heereu H. C. den Hartog en C. A. Heunks, resp. aan de scholen in de Beekstraat en Koningstraat, Aan de zangklasse aan de school op Puntenburg is benoemd tot onder wijzer de heer N. Hazendonk. Percy Grainger. Een voor Amersfoort betrekkelijk talryk publiek, heeft gisterenavond in opge togen bewondering geluisterd naar het meesterlijk spel van den pianist Percy Grainger. Als een groot en machtig kunste- naai heeft deze zich doen keonen, een voor wien de klavierkunst geene moeilijk heden maar verbergt. En zijn meester schap heeft hij geopenbaard ontroerend schoon, zooals slechts zeldzaam rijk be gaafden dat kunnen. De indruk door zijn tot in de uiterste nauwkeurigheden welver zorgd spel gewekt, was dan ook overwel digend en reed6 na het eerste nummer weerklonk het handgeklap zoo lang, dat hij nog eens op het podium moest verschynen om voor deze hulde te bedanken. En geheel den avond door heeft het hem aan harte lijke toejuichingen niet ontbroken. Het publiek was enthusiast en riep hem meer malen terug, terwijl bij 's slot een spontane ovatie de dankbaarheid van allen vertolkte voor dozen prachtavond. Jammer, dubbel jammer, dat nu de zaal niet tot in de uiterste hoeken bezet waa. Zij die de concerten te dezer stede orga- niseeren mogen zeker wol wat meer steun ontvangen, anders vreezen we, dat ook de abonnements-conccrten, spoedig tot het ver leden zullen behooren. AGENDA. 5 Jan. Propagandaavond Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht in de Arend. 8 Jan. Opvoering „Asschepoester" in Amicitia. 8 Jan Uitvoering Gezelschap de La Mar in de Kroon. 10 Jan. Openb. cursusverg. Alg. Ned. Qe- heelonth. Bond in Ons Jnis. 11 Jan, Lezing van Dr. Haverkamp voor den Protestantenbond, 15 Jan. Lezing van den gewezen r.k. priester Fernantzen voor de Evang. Maat schappij in Amicitia. 17 Jan. Soirée Amicitia. 25 Jan. Lezing van dr. Gunning voor het N. O. G. In het Valkje. 1 Febr. Uitvoering Amersf. Mannenkoor in Amicitia. 5 Febr. Feestavond van de afd. Amersfoort v.d. Ned. Vereen, tot afsch. van Alc. dranken in Amicitia. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Ge meente Amersfoort op Dinsdag 10 Januari 1911, des namiddags te balf twee ure. 1. Benoeming van een directeur vau de Burgeravondschool,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2