WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers. Rechtzaken, STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN YAH HET KONINKL. MED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. Ge Bilt, 6 Januari 1911. Hoogste barometerstand 777.2 m.M. te Haparanda, laagste 714.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 7 Januari 1911. Toenemende tot stormachtige Zuide lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, regen. Temperatuur: Zachter. iBarometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 ui M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogsto gisterenF. 37 Laagste hedennachtF. 29 Hedenmiddag 12 uurF. 36 Het voornaamste echler voor de bevolking was wel, dat ten gevolge van de aanzien lijke vermeerdering der Staatsinkomsten, de regeering het besluit heeft kunnen nemen om met ingang van 3 Januari 11. de belastingen op het varkensvleesch en de oliën aanmerkelijk te verlagen. Belg ik. Sedert Maandag j.l. is het aantal stakers in het kolenbekken van Luik belangrijk toegenomen. Dinsdagnacht werd zelfs tot een algemeene staking besloten. De kalme, bedaarde stemming der stakers begint ech ter helaas, tengevolge van den invloed van opruiers, plaats te maken voor toenemende opgewondenheid, zoodat in verschillende vergaderingen sprekers, die hunne makkers de algemeene staking ontrieden uitgejouwd werden en, zoo zij desniettegenstaande het woord bleven voeren, met geweld verhin derd werden door te spreken. Aan verschillende mijnen hebben reeds ernstige botsingen plaats gehad. Te St. Nicolas werden tweeduizend mijnwerkers, die in de schacht wilden nederdalen, door een groote menigte stakers aangevallen. De gendarmes, die natuurlijk verre in de minderheid Waren, konden de arbeids- willigen niet beschermen en laatstgenoemden vluchtten nu naar alle richtingen, terwijl de stakers hun steenen nawierpen of met knuppels to lijf gingon. Ook de Serang is het, zooals wij reeds meldden, tot ernstige botsingen gekomen. De aanleiding tot de staking is het vol gende: Sedert 1 Januari is door een wij ziging van de mijnwet de aibeidsduur in de mijnen verminderd van 10 op 91/, uur, bij wijze van overgang tot den negenurigen werkdag. De mijndirccties hebben echter met denzelfden datum nieuwe arbeidsvoorwaar den ingevoerd en do schafttyden zoo kort gesteld, dat zij geen schade ondervinden van de verloren dertig minuten. De ar beiders hebben daarop de directies trachten over te halen deze maatregelen in te trekken, zonder succes echter, waarop een deel dor mijnwerkers het werk neerlegde. Volgens een mededeeling uit Brussel be staat er gevaar voor uitbreiding van de staking ook over de Borinage, hetgeen een groote ramp voor de Belgische kolenindu- strie zou zijn. Kanaal door de Geldersche vallei. Te Amersfoort vergaderde 30 December J.l. het comité voor de verkrijging van een scheepvaartkanaal door de Geldersche Vallei. Uit de gedane mededeelingen bleek, schryft het Handelsblad, dat in het afge- loopen jaar van verschillende zyden blijken van instemming werden ontvangen. De ontworpen statuten voor de op te richten „Kanaal-Vereeninging „De Gelder sche Vallei", werden nader besproken en onveranderd goedgekeurd. In het a. s. voorjaar hoopt men te kun nen overgaan tot definitieve oprichting dezer vereeniging, nadat in verschillende gemeenten der betrokken streek vergade ringen van belanghebbenden zullen zijn gehouden, waarin door een deskundige het ontwerp zal worden ingeleid. Aan de RegeeriDg zal iD middels worden verzocht den uitslag te mogen vernemen van het onderzoek, dat door haar omtrent de zaak werd ingesteld, naar aanleiding van het indertijd door het comité aan H. M. de Koningin gerichte adres. De nieuwe Minister. Wij lezen iu „De Nederlander": Gelukkig heeft de crisis aan Oorlog niet te lang geduurd en is spoedig een man ge.'onden, die de zware taak op zich nemen wilde, den afgetreden Minister te vervangen. Een goed Minister is tot aftreden genoopt. Voor de zooveelste maal is de continuïteit in het beheer van het oorlogsdepartement onderbroken. Wy blijven betreuren, hetgeen is geschied. Maar nu dit eenmaal gebeurd is, dient met voldoening te worden geconstateerd, dat een zoo bekwaam man als de heer Colyn in 't vervolg de leiding onzer defensie te land hebben zal. De heer Colijn is Indische specialiteit, het is waar. Maar toch heeft hij een goe den staat van dienst als militair. En in ieder geval mag van een ernstig man als hy worden aangenomen, dat hij niet de portefeuille van Oorlog zou hebben aanvaard, indien hij niet meende, zijn taak goed te kunnen volbrengen. Misschien zal hij zich in veel hebben in te werken, maar dat zal iemand van zyn gaven niet moeilijk valleD. Eén opmerking wenschen wij nog te maken. Veronderstelden wy in onze be schouwingen over de crisis, dat politieke overwegingen aan het optreden van den leider der antirevolutionnaire Kamerclub niet vreemd waren, wy aarzelen niet het uit te spreken, dat wij alle reden hebben met volkomen zekerheid te ver klaren, dat dit niet met den heer Colyn het geval was. Zonder twijfel stemde deze slechts uit zakelijke overwegingen vóór de motie-Van Twist. En in de verste verte gelooven wij niet, dat hij zijn op treden alB Minister heeft voorzien of begeerd. Integendeel is bekend, hoe hierdoor zijn particuliere plannen geheel in de war worden gestuurd. Moge het hem gegeven zijn, met meer geluk dan zijn laatste voorgangers de verbetering van ons verdedigingsstelsel ter hand te nemen. Eedsweigerino. Het Gerechtshof te Arnhem deed giBter uitspraak in de zaak van J. Hoogland, koetsier te Schoten bij Haarlem, die 22 December terecht «tond ter zake van eeds- weigering. De rechtbank te Haarlem had beklaagde van rechtsvervolging ontslagen, het Hof te Amsterdam eveneens, de Hooge Raad verwees in cassatie de zaak naar het Arnhemsche Hof. In zijn arrest overwoog het Hof omtrent de bewering van den beklaagde en zijn verdediger mr. J. A. Levy (dat beklaagde niet kan geacht worden tot de R.K. Kerk te behooren en zijn vrijheid moet behou den om, tot een kerk behoorende, daar voor ten allen tyde te bedanken), dat volgens onze tegenwoordige staatsorde, die geen staatskerk meer kent, de verschil lende kerkgenootschappen aan het gewone burgerrecht onderworpen zijn en ieder vrij is al dan niet er toe te behooren of zijn lidmaatschap ervan op te zeggen, zoodat in de leer der kerk op dit punt door den rechter niet kan worden gedeeld, doch evenmin kan worden aangenomen, dat men uit de kerk treedt door het niet meer aanhangen van hare leerstellingen, maar daartoe een uitdrukkelijke en ern stige wilsverklaring noodig is aaD de be stuurders der kerk en dat als zoodanig niet kan gelden eene verklaring, die de vrouw van beklaagde, volgens zijne bewe ring had afgelegd aan een geestelijke der Roomschc Kerk, bij gelegenheid dat deze geestelijke hen in hunne woning kwam bezoeken; dat verder wordt aangenomen, dat de beklaagde dus behoort tot de Roomsch Katholieke Kerk, deze kerk het afleggeu van den eed in den gewonen vorm niet verbiedt en waar de wet den getuige verplicht den eed af te leggen, naar de wijze zijner godsdienstige gezind heid, deze beklaagde die zulkB weigerde strafbaar is. Op deze gronden werd de beklaagde veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie dagen. De advocaat Generaal had 14 dagen geeischt. Dk Burgemeester van Blaricum. De Rechtbank te Amsterdam (on deze beslissing werd door het Gei echtshof aldaar bekrachtigd) heeft Daar de openbare te rechtzitting verwezen de zaak van den burgemeester van Blaricum. den heer A- Hosang, beklaagd van vervalsching van een mandaat (van f 5 zou hij f 50 gemaakt hebben) en van mishandeling van den gemeenteveldwachter Brandsmn, dien hy met een stok zou hebben geslagen De datum van de behandeling der zaak is nog niet bepaald. Als verdediger van bekl. zal optreden mr. L. S. G. de Hartog. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Voorzichtig met alcoholvrije dranken. Onder dit hoofd plaatst De Nieuwjaars bode, een uitgave van het secretariaat van „Sobriëtas", een artikeltje over het knoeien met alcoholvrije dranken, dat een zonderling licht werpt op de praktijken van sommige fabrikanten van dergelyke drankeo, waar voor door enkele onthouders- en matig- heidsvereenigingeD, die dan natuurlijk niet weten wat voor vleeach zy in de kuip hebben, reclame wordt gemaakt. Er is niets, zegt het blaadje, waarmee zoo geknoeid wordt als met „alcoholvrije" dranken. Ze bevatten vaak van alles: salicyl, boorzuur, rattenkruid, saccharine, aniline, saponine, klaprozensap, kunstmatig bereide aethers, enz., doch geen vruchtensap en suiker. Do suiker worde door saccharine vervangen, en door allerhande middeltjes weet men geur, kleur en smaak zoo fijn na te bootsen, dat ge zuivere frambozen-, citroen- of gemberlimonade meent te proe ven. De Volksbond tegen Drankmisbruik liet ver over de 100 alcoholvrye dranken on derzoeken, en er waren er bij, die 7.60, 8 en 8.10 pCt. zuiveren alcohol bevatten, dus bijna driemaal meer daD gewoon lager bier. Het voorbeeld van den Volksbond wordt in den laatsten tijd gevolgd door de Frie6Che Propaganda-Commissie van de Nederl. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken. Deze Commissie liet tot heden door het Scheikundig-bacteriologisch Laboratorium van dr. G. Van der Sleen te Haarlem 46 merken onderzoeken. Geen enkel is abso luut vry van alcohol bevonden. Het alcohol gehalte liep van 0.03 pCt tot 11.41 pCt. Tien soorten bevatten meer dan 0.60 pCt. alcohol; de Hollandiawijn van R. v. d. Vegt te Franeker 11.41 pCt. Toch wordt deze als alcoholvrij geannonceerd. Van de 42 merken, die het eerst aan een onderzoek werden onderworpen, was er slechts één, dat geen salicylzuur bevatte, en werd in 18 saccharine aangetroffen, terwijl allo door anilinekleurstof waren verontreinigd. De onderzochte kogelflesschen bevatten alle een sterk schuimende vloeistof, hetwelk den indruk moet geven, alsof men met echte vruchtensappen te doen heeft. Inderdaad wordt dit echter veroorzaakt door speren saponinehoudende stoffen, die, omdat ze afkomstig zijn uit onzuivere zeephout-extracten, tot de hoogst giftige stoffen moeten worden gerekend. Volgens het jaarverslag van het Staats toezicht op de Volksgezondheid over 1907 bevatten van de 17 soorten vruchtensappen en alcoholvrije dranken, onderzocht door den pharmacentischen inspecteur van Noord-Holland en Utrecht, 14 salicylzuur, werden in één fluoorverbindingen aange troffen, bevond zich in 9 monsters saccha rine, en waren zes kunstmatig gekleurd. Hetzelfde verslag meldt ook dat een fabrikant van limonade en spuitwater voor de bereiding daarvan onzuiver water ge bruikte. Op de aanbeveling voor de benoe ming van een tijdelijk buitengewoon leeraar in de Hebreeuwsche taal en letterkunde aan het Gymnasium alhier komeu voor: 1. Dr. A. J. Wensinck, privaat-docent in do Semitische talen aan de Rijksuni versiteit te Utreoht. 2, Dr. A. van der Flier, predikant te Middelburg. De aanbeveling voor de benoeming van een Diiecteur dor Burgeravondschool alhier luidt als volgt: 1 G. A Groote Haar, Directeur der Ambachtsschool te Appingedam. 2 H. W. Biouwer, Directeur van de Ambachtsschool te Harlingen, Mej. C. Meusink alhier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres de ter Bregge (gem. Hilleger8berg). Gisterenavond hield de afdeeling van den Bond voor Vrouwenkiesrecht een propaganda-avond in de Arend. Nadat mej. v. d. H. B. en de heer R, H. op hoogst verdienstelijke wijze Corelli's sonate voor viool en piano hadden gespeeld, opende Mevr. Feis de bijeenkomst. Daarna was het woord aan moj. M. Steverding, propa gandiste van den Bond, die de rede voorlas, waarmee Mevr. Chapmann in 1909 het congres vau den Wereldbond opende. In die rede liet zij de gebeurtenissen der laatste jaren de revue passeeren en deed zij de hoorderessen gevoelen, dat de dag zal komen, waarop het vrouwenkiesrecht zal moeten worden gegeven. Verder werd er in geschetst het oprichten van het inter nationaal verbond in 11904, waarbjj zich groote moeilijkheden voordeden, die echter allen overwonnen werden. De internationale beweging heeft dan ook ongetwijfeld een der wegen gebaand, die moet leiden tot viouwenkiesrecht. Iu 1904 omvatte ze 8 natiën en in 1909 reeds 18. Uit geen der lauden kwam een woord van ontmoediging, zelfs in Rusland werden teekenen van vooruitgang waarge nomen. Verder behandelde de openingsrede de beweging in verschillende landen en stond ten slotte stil bij de Engelsohe beweging. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan echter geen gebruik werd gemaakt. Naar aan leiding van eenige in de zaal gemaakte opmerkingen gaf mevr. Hesselink uit Arn hem nogmaals een overzicht van het ver schil tusschen Bond en Vereeniging. Nadat mej. Sch. eenige liederen had gezongen, die veel byval verwierven en nog een tweetal vioolsolo's ten gehoore waren gebracht, speelden eenige Amers- foortsshe dames en heeren een blyspelletje: „Het spreekuur van den dokter", dat veel applaus vond. Mevr. Feis dankte de spreeksters en verder allen, die tot het welslagen van den avond hadden meegewerkt. De Brand- en Inbraakverzekerings- mnatschappij „Nederlandsche Lloyd" te Amsterdam vertegenwoordiger de heer J. v. d. Lyke, architect Utrochtsche weg 101 alhier zendt ons een maandkalender, die uitmunt door groote duidelijkheid en in ieder kantoor een goed figuur maakt. Woensdagavond heeft D. Hooijkaas van hier in de Ned. Herv. kerk te Sant poort een lezing met lichtbeelden gehouden over zijn reis naar Palestina. Er was veel publiek dat zeer voldaan was over het gehoorde en geziene. Door den kantonrechter alhier is veroordeeld tot f 50 boete of 10 dagen R. v. D. te Amsterdam ter zake van het met een auto de veiligheid van het verkeer op den openbaren weg in gevaar brengen. De eisch luidde f 100 of 10 d. en 6 maanden ontzegging van het rijbewijs. De Commissie voor Kindervoeding heeft bij missive dd. 13 December 1910 rekening en verantwoording gedaan aan den Raad van de wyze waarop het geld, ten behoeve der voeding en kleeding van schoolkinderen toegestaan, is beschikt. Gedurende 72 dagen werd aan 12.150 kinderen spijs verstrekt. Voor klompen werd uitgegeven f 230; voor kleeding- stukken f 36.72s. De totale uitgaven be droegen f 1182.21 Te Haarlem zal dezer dagen eene tentoonstelling worden gehouden, zooals het wellicht ook aaobeveling zou verdie

De Eemlander | 1911 | | pagina 2