DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 8 DINSDAG 10 JANUARI 1011. 8e JAARGANG DE EEMBODE EN DE „BAANTJES". BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hootdredactenr R. O. H I.l Kt', A S. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureuu: KIAEISJE HliO 6. Telel. Interc. 18S. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiten landsch Advert.- bureau D. Y. ALTA,| Warmoesstr. 78- 78 Amsterdam De Nieuwe Rotterd. Ct. heeft eenigen tijd geledon de aandacht gevestigd op het feit dat de Roomschen vooral „graag" op de „baantjes" ziju. Sedert zij dat neerschreef, is in de r.k. pei-9 een nieuwe rubriek geopend, waar mede van dag tot dag die raeming wordt bevestigd. De bekleeders van alle mogelijke publieke ambten in alle mogclyke wind streken des lands worden van r.k. zijde aan een onderzoek op kerkelijke gezind heid onderworpen en dan verschijnen van de resultaten van dat onderzoek staatjes in de krant, steeds om te laten zien, dat de Roomschen méér in de „baantjes" moeten komen. Het is thans de Eembode, die zulk een onderzoek heeft ingesteld met betrekking tot Amersfoort. Wij zullen binnen kort op dat artikel in hot bijzonder terugkomen. Maar vooraf schijnt het ons dienstig, Inci te laten volgeu, wat de Nieuwe Rotter- damsche Courant naar aanleiding van deze roomsche klaagzangen heeft geschreven. Van r.katholieke zijde maakt meu naar het 9chijnt, aanspraak op evenveel percent van de „baantjes", als de r.katho lieke bevolking van het Nederlandsche volk uitmaakt. Het „baantjes" bezetten wordt daar als een eenvoudig rekensom metje beschouwd, dat slechts eens om de tien jaren, na de algemeeue volkstelling, behoeft te worden herzien. Wij zouden geneigd zijn, aan de Room- sche pers haar genoegon te laten, zoudor ons daarin te mengen, ware het niet, dat vele van die staatjes worden opgesierd met zinnetjes, waarin wij worden uitgeuoodigd, nu toch eens te zeggen wat wij vau die ■statistiekjes wel vinden. Ook de heer De Stuers, die in de Kamer het onderwerp met de hem eigene gratie besprak, mengde ons blad in debat. Daarom dus enkele woorden. In de eerste plaats dan de opmerking, dat wij de innerlyke waaide van die staatjes niet kunnen bcoordeelen. Men is aan de Roomsche zijde gewoon, bij die statistiekjes de „halfsleetsche" katholieken zooals de heer De Stuers hen betitelde dat zijn de r.katholieken, die niet aan de keur van do statistici voldoen, uit te scha kelen. Daarbij in ons dezer dagen gebleken, dat de opgaven niet altijd mot de noodige juistheid worden samengesteld, of wat ook mogelyk is dat het aantal half- sleetschen" zeer omvangrijk wordt geno men, en dat dan met de plaatsing van verbeteringen, die aangevraagd mochten worden, groote moeilijkheid wordt gemaakt. Ten slotte doen toch die slaalijes ook op zich zelve weinig. Het is reeds her haalde malen in het licht gesteld, dat ter bcoordeeling van de innerlijke waarde van zulke statistiekjes, men ook het aantal ge schikte r.katholieke sollicitanten zou moeten kennen. Nu zijn daaromtrent natuurlijk weinig of geen gegevens te verkrijgen. Maar eene enkele maal kau men toch wel eens eene aanwijzing ontvangen, waaruit een en ander kan worden afgeleid. Zoo hebben wij thans een vermoeden gekregen, dat de belangstelling, van roomsche zijde voor de publieke zaak aan den dag gelegd, Jang niet evenredig is aan den lust voor de publieke „baantjes", doch wel veel eer in overeenstemming is met de plaats welke, volgens de roomsche statistiekjes, aan de r.katholieken ingeruimd zoude zijn. De vereeniging voor de staathuishoud kunde eu de statistiek is, gelijk men weet, eene vereeniging die zich bezig houdt mot allerlei, bij voorkeur met de meest actueole onderwerpen, die de publieke belangstelling trekken. Daar wordt het eene jaar over een onderwerp van armenzorg gesproken; het andere over iuvaliditcits- en ouder domsverzorging, of over ziekteverzekering gehandeld; daar worden vergaderingen gewijd aan de suikcrcouventie; daar is de vrouwenarbeid aan discussie onderworpen; daar zijn vergaderingen gehouden, waar is gediscussieerd over werkloosheid, stads- uitbreididg, middenstandscoöperatie, over de nijverheid op Java, en over onze han delspolitiek, over de straatbdasting, de bankwet, de regeling van het levensver- zekeriugsbedrijf, over bevordcriug van klein grondbezit, over spoorwegexploitatie, volks huisvesting, het pachtcontract, gemeente- financiëo, enz. enz.; kortom tal van do meest brandende vraagstukken op koloniaal, financieel, staathuishoudkundig, en sociaal gebied passeeren daar één voor één de revue, en men kan er de beste krachton des lands over van gedachten hooien wisselen, nadat de diseus9iën in, meest nit- nemende, praeadviezeu voorbereid ziju. Het is dan ook eene bloeiende vereeniging, die door heel het land niet honderden hare leden telt. De vereeniging wordt gevormd door vrijwillige toetreding. Om er lid van te worden, behoeft men niet door partijdige regeeriugeu of gemeenteraden te worden benoemd. Men behoeft, om er lid van te zijn, geen examens afgelegd of bijzondere bevoegdheden verworven te hebben. Op politieke of godsdienstige richting wordt niet gelet. Ieder is er welkom, zij men liberaal of conservatief, sociaal-democraat of bourgeois, anti-revolutionair, rooiiisch katho liek, gegradueerd of niet gegradueerd, man of vrouw. Ieder is gerechtigd, er zyne denkbeelden voor te dragon en te bepleiten, en voor zijne denkbeelden anderen te win- neu. En wie daartoe den tyd of de gele genheid mist, geniet evenzeer, daar hij de geschriften belangrijke geschriften veelal der vereeniging, een stenogiafisch ver slag van de vergadering en daarenboven de veel te pas komende officieele Jaarcijfers van het Rijk en zijne Koloniën tegen eene zeer matige contributie thuis gezonden krijgt. Het eenige wat daartoe noodig is, bestaat uit een klein beetje belangstelling in de publieke zaak, belangstelling in de onder werpen en aangelegenheden, die in de vergadering worden ter sprake gebracht en in de uitgaven, die vanwege de ver eeniging wordeu toegezonden. Daarbij moet dau zooveel initiatief komen, dat men het lidmaatschap der vereeniging aanvraagt, bij het bestuur of bij oen lid, dat u als medelid voordragen wil. Waarlijk, dit is toch niet veel. Maar zie nu eens na, in welko verhouding de Roomsche belangstelling tot die der niet- Roomschen staat. Wij missen don tijd en de middelen, om de heele ledenlijst, die ons dezer dagen in handen kwam, aan een onderzoek te onderwerpen, doch wij hebben ons de moeite getroost de opgaven der leden uit die gemeenten, waar de vereeni ging den meesten bijval vindt eens te schif ten. En wat blijkt dan? Dat te Amslerdam zijn 157 leden waar- ouder niet meer dan 6 of 8 als men do 6ociaal-democraten Vliegen en Wibaut wil meerekenen, die echter wel door den heer De Stuers met de „halfsleetschen" zullen wordeD weggecijferd r.katholieken. 's-Gravenhage telt 183 loden. Daar zyn, dank zy de aanwezigheid van Kamerleden en ministers, betrekkelijk veel r.katholieke leden: wel 13. Rotterdam heeit 67 leden en daaronder is T zegge: één r.katholiek. Utrecht mag op 45 leden bogen, waar van 4 r.katholiek zijn. Bij elkaar hebben wij hier dus reeds 454 leden, waarvan 24 r.katholieken, d. i. 51-',. pet. Wanneor hot om de bezetting van publieke betrekkingen is te doen, maken de roomsche statististici gemeenlijk aan spraak op een aandeel, dat uiteenloopt tusschen de 35 en 45 pet. De publieke belangstelling, zooals die zich in onze ledenlijst uit, stijgt niet hooger dan tot 5JU pet. Nu zouden wij aan de r.katholieke statistici eens deze vraag willen stelleu: wanneer uwe staatjes niet gunstig uitvallen, is daar voor dan niet nog wel eene andere verklaring mogelijk, dan protestantsche of liberale partijdigheid? Het is bekend, dat een zeer groot gedeelte van den nijveren, handeklrijvenden middeustand uit de Room sche gelederen wordt gerecruteerd. De middenstandsbeweging vindt onder de r.katholieken y verigen steun en hare beste pleitbezorgers. Zou het nu niet kunnen zijn, dat het aantal door Roomschen bezette „baantjes" klein is, niet zoozeer door de schuld van niet-Roomschen, als wel omdat do Roomsche bevolking hare neiging en hare verlangens meer naar andere rich tingen ontwikkelde? Er is reeds, van Roomsche zijde, op gewezen dat het aantal r.katholieke studeerenden veiboudingsgewijs zeer gering is. Kan dit niet het gevolg zijn van een meer algemeen verschijnsel, waar van wij thans een anderen kant hebben doen zien? De vraag wordt aan de ijverige statistici ter overweging aanbevolen. Frankrijk. De Fransche Ziekenhuizen hebben over 't algemeen geen goeden naam; maar dr. ióévérin Icard, van Marseille, verhaalt in zijn boek „Over het constateeren van den dood in de ziekenhuizen" een boek waaraan de Academie van Wetenschappen, te Parijs, den Durgate prijs toekende ergelijke dingen daaromtrent, die haast ongelooflyk schynen. Hij schrijft, en hij voert bewijzen er voor aan, dat een groot aantal patiënten uit de Fransche Ziekenhuizen lovend be graven of levend naar de outleedkamer gebracht worden. Veertig erkende „vergis singen" van dien aard zijn, naar dr. Icard verzekert, te zijner kennis gekomen. Maar hoevele er onondekt gebleven zijn is niet te zeggen. Meestal, zoo zegt hij, wordt de dood niet persoonlijk door de dokters of de medische assistenten geconstateerd. Zij teekenen de verklaringen van overlijden alleen op grond dor nrededeeliog van ziekenoppassers of verpleegsters. 't Is, gelijk we reeds schreven, schier ongelooflijk, en 't is waarlijk te hopen dat dr. Icard's mededeelingen aanleiding geven tot een onderzoek en, zoo ze waar blyken, maatregelen tot verbetering. Groot Britannie. Het nieuws dat wij ovor de verschillende drama's iu Londen in de bladen vinden, is iu hoofdzaak het volgende: Ten eerste is er officieel vastgesteld dat de mannen, die het misdrijf in Hounds- ditch pleegden en die in de Sidneystreet om het leven kwamen, geen echte anarchis ten waren. De politie van Scotland Yard geeft dat zelf toe. De meeste echte anar chisten uit de wijk Soho en het Oosteinde zijn der politie heel goed bekend, en zij is er van overtuigd dat deze mannen ge wone schavuiten, boeven en inbrekers waren, zonder do gevoelens en denkbeel den te koesteren, die iemand tot anarchist stempelen. Ten tweede heeft de politie in het brandende huis van Sidneystreet wel dege- lyk bommen en dergelyke gevaarlykc dingen gevonden, die volgenb haar over tuiging bestemd waren om tot verdediging te dienen. Ten derdo is de politie nu ook gaan twijfelen of Fritz wel in hot huis van Sidneystreet is omgekomen; zij gaat ver moeden dat deze neg even vrij rondloopt als de befaamde Peter de Schilder. De mannen in Sidneystreet zouden wel mot do bende van Houndsditch in nauwe relatie gestaan hebben, maar het zouden Fritz en Peter toch niet zelf zijn. Ten vierde raakt men er meer en meer van overtuigd, dat er verband is tusschen het HoundsditchSidneystreetdrama en den moord op den in Claphain gevondeu Salomon Beron. Wat deze laatste betreft, geven de bladen kolommen aan beschou wingen en onderstellingen betreffende do beteekenis vau de letter S., gesneden op de wangen van het slachtoffer. Duitschland. De Köln. Ztg. publiceert een telegram uit Metz, dat, de tijdsomstandigheden in aanmerking nemend, geenszins van gewicht ontbloot is. Een bekende Fransch-natinna- listische vereeniging had voor Zondagmiddag een concert aangekondigd, zonder vergun ning van de politie. De inspecteur van politie verklaarde dan ook kort na den aanvang van het concert, de vergadering voorgesloten. De aanwezigen vormden dadelijk een optocht en trokkeu onder de kreten „vive la Lorraine" en het zingeu van Fransche liederen door de straten vau Metz. Voor het standbeeld van Ney werdeu onder daverende toejuichingen redevoeringen gehouden en weerklonken kreten van „vive la France" waarna do Marseillaise werd aangeheven. In de Laducettestraat trachtte de burgerwacht, de meer dan 1000 man tellende manifestanten tegen te houden. Vergeefs. Daarop verscheen de hoofdwacht iu het geweer eu trok met de bajonet opgestoken de menigte tegemoet, waarna de straten werden afgezet Eerst om 1] uur 's avonds kon aan de manifestatie een eind gemaakt worden, nadat verschillende arrestatiën hadden plaats gehad, en eenige personen waren gewond geraakt. Een ongelegener tijdstip, zegt de Keu lenaar, hebben de Elzas-Lotharingers voor hun manifestatie niet kunnen uitkiezen. Want zeker zal deze revolutionnaire

De Eemlander | 1911 | | pagina 1