WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. HEDEDEELINGEN YAH HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 12 Januari 1911. Hoogste barometerstand 773.0 m.M. te Horta, laagste 740.7 te Wisby. Verwachting tot den avond van 13 Januari 1911. Krachtige Noordelijke tot N.W.- lijkc later afnemende en krimpende wind. Gesteldheid van de Incht: Aanvankelijk buiig later tydelijk opklarend. Temperatuur: Dezelfde. (Barometerstand le AMERSFOOP.T- Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 752 m.M. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hedenmiddag 12 uur F. 38 F. 32 F. 36 Een ding schijnt zeker. De wederople ving van den anti-clericalen strijd zal van het een en ander het gevolg zijn. Ook de bisschoppen van Autun en Gre noble hebben een verbod uitgevaardigd aan de geloovigen, om een aantal radicale bladen te lezen. Ton slotte vinden we nog vermeld, dat een door den maatregel van den Lyonneeschen clerus getroffen blad te St. Etienne bij de Lyonneesche Rechtbank tegen den aartsbisschop van Lyon een klacht op schadevergoeding heeft ingediend. Zoo is dus de strijd reeds begonnen Een open brief aan Prins Max. De „Revue Moderniste Internationale" zal in haar eerstvolgend nummer een open brief aan Prins Max van Saksen publicec- ren, van de hand van den bekenden ex- pater Hyacinthe Loyson, uit Gent. Loyson stelt daarin vast, dat niemand herroepen mag, wat zijn wetenschappelijke studie hem als zijn innigste overtuiging heeft doen uitspreken. De brief legt er vervolgens den nadruk op, dat alles wat Prins Max over het schisma en het pausdom gezegd heeft, de zuivere waarheid is. De Prins, eindigt Loyson zijn open brief, hoezeer hij ontbaatzuchtig gehandeld heeft, gaf een slecht voorbeeld en dat er bovendien toe medewerken moet, om in dit tijdsbestek het ware gezag en de ware religie te ondermijnen. „Uw ja, zij uw ja, uw neen, zij uw neen, en al wat daarvan afwijkt, deugt niet." Duitschland. In het persbericht vau de nationale commissie tegen het alcoholisme komt het een en ander voor omtrent do drankbe strijding in Duitschland. In de gevangenissen begint men meer en meer den strijd tegen den alcohol te voeren. De directeur van een strafinrich ting ie Ludwigsburg deelt mede, dat in zijn inrichting geregeld onderwijs over het alcoholvraagstuk wordt gegeven. Door de Dnit8che Vereeniging tegen misbruik van alcoholische dranken is een boek uitgege ven, „Het Gevangenisboek" gehoeten. In elk van de cellen vindt men een exem plaar hiervan en kleine brochures worden onder de gevangenen uitgedeeld. Verder wordt er gewerkt met platen en tabellen aan de muren. In de bibliotheek van de beambten en de gevangenen zijn de drank- bestrijdende boeken ruim vertegenwoordigd. Bij het bezoeken van de cellen wordt dan een en ander met de gevangenen bospro- ken, waarbij men veel treurige zaken kan vernemen en soms ook zeer eigenaardige uitingen. Waarom deelt men ons zoo iets nu pas mede? Had ik dat vroeger geweten, dan was ik niet hier". Deze en andere verwijten kan men hooren. „Het boek heeft mij schrikkelijk geërgerd! Maar ik heb nagedacht en alles komt uit! sprak een ander na het lezen van 't gevangecis- boek. Den meesten indruk maakt hot op de gevangenen, wanneer men hun zegt: „De helft van de gevangenisbeambten zouden op pensioen gesteld kunnen wor den, wanneer gij niet meer zoudt willen drinken." Wij deelden herhaaldelijk reeds staaltjes mede van het willekeurig optreden der Pruisische landraden tegenover degenen, die niet, zooals zij, zweren bij het conser vatisme en wezen op de meikwaardige toestanden, die daarvan het gevolg zijn. Men denke slechts, om bij den allerjongsten tijd te blijven, aan de verkiezing te Labiau- Wehlau en het proces Maltzahn-Becker. De vrijzinnige volkspartij zal nu dezer dagen in den Pruisischen Landdag de volgende interpellatie te dezer zake in dienen: „Wat is de minister president van plan te doen om een einde te maken aan ambts misbruiken in het belang van een partij, gepleegd door landraden en andere regee- ringsambtenaren, misbruiken, zooals aan het licht zijn gekomen bij de laatste ver kiezing te Labiau-Wehlau en in het proces Becker Dat de heeren met deze interpellatie groot succes zullen behalen, of eenige verbetering in don toestand zullen bewer ken, gelooven zij zeker zelf niet. De „Landrat" zal in Pruisen heer en meester blijven, zoolang hij de belangen der con servatieven dient. Na een proces, dat twee maanden heeft geduurd, is gistermiddag hef vonnis over 35 beklaagden, inzake Moabet, uitge sproken, onder buitengewoon grooten toe loop van publiek. Een beklaagde, die politieagenten door steken met een mes wonden had toegebracht, werd veroordeeld tot 3' :aar gevangenis straf, een andere tot 1jaar. Aan drie werden lichte geldboeten opgelegd en drie anderen werden vrijge sproken. De overigen kregen gevangenisstraffen van 1 tot 9 maanden, bjj de meeste met aftrek van den tijd, in voorarrest doorge bracht. In de overwegingen wordt gezegd, dat bet Hof tot de overtuiging is gekomen, dat politieagenten misgrepen hebben begaan en dat zij hunne bevoegdheid verre over schreden hebben. Het Hof is echter niet overtaigd, dat de beambten uit moedwil en louter voor pleizier hebben geslagen. liet Hof is zich ervan bewust, dat de taak der politie in zulke dagen uiterst moeilijk is en dat op haar de plicht rustte den eigendom te verdedigen en de openbare orde en vei ligheid te handhaven. Bij de strafoplegging is in aanmerking genomen, dat beklaagden in een toestand van buitengewone opgewondenheid ver keerden, dat zij meest nog zeer jong waren en grootendeels behooten tot de minder ontwikkelde klassen. Anderzijds heeft de overweging gegolden, dat de veiligheid van den staat en de openbare rust bijna een gehoele week in de wijk Moabit bedreigd waren en dat er veel particulier eigendom beschadigd is. Portugal. Er wordt bericht, dat er een algemeens staking is uitgebroken onder de Portu- geeschc spoorwegbeambten en dat er treinen zijn aangehouden. In den postdienst wordt voorzien door automobielen. Teneinde incidenten te voorkomen, heb ben de spoorwegarbeiders zich verzet tegen het vertrek der nationale treinen. Belgie. In den toestand der mynwerkorsstaking in het Luiksche kolenbekken is ook gis teren geen verandering gekomen, zonder dat het daarbij tot ongeregeldheden kwam. De Luiksche afgevaardigden in de Kamer en de Senaatsleden hebben zich tot een commissie gevormd, om te trachten de werkstaking tot een voor beide partijen bevredigend einde te brengen. R. K. Gemeenteraadsleden. Te Arnhem is, naar de Tijd meldt, de vergadering gehouden tot het 6tichten van een Bond van R.K. Gemeenteraadsleden. Er waren bjj den aanvang 50 Raadsleden tegenwoordig en 20 kiesvereenigingen vertegenwoordigd. De vergadering werd geopend door baron Van Wijnbergen. Mr. J. R. II. van Schaik kreeg daarop het woord, om het doel der bijeenkomst meer uitvoerig uiteen te zetten. Hij zeide o.a. het volgende: Met alle erkenning voor 't geen door onze R. K. Raadsleden is verricht, moet er een bond van raadsleden komen om nieuw en warmer vuur in onze raadsleden te blazen, hen te steunen in de midde len om hun doel te bereiken eo aldus dagelijks onze beginselen over het geheelc land daadwerkelijk aan te toonen. De groote beginselen ziju nu doorgewerkt en algemeen begint men te gevoelen, dat in de talrjjke kleine staatjes, de gemeenten, een heerlijk terrein ligt om door onze beginselen het maatschappelijk evenwicht te verkrijgen. Op zoo eenvoudig terrein hebben onze beginselen in de gemeente politiek mede te spreken. Als raadslid kan meu zich op tweeërlei standpunt stellen. Men kan B. en W. den weg der gemeente politiek laten aangeven en hen in nun sneller of minder snel tempo volgen, daarbij wakend voor de eigen beginselen. Men kan zich zelf vol gens eigen inzicht en beginselen een ge meente-politiek opbouwen en wanneer B. en W. daarmede in strijd komen dan scherpe critiek oefenen. Spr. heeft hierbij het oog op die raads leden, welke beslist een vast systeem willen hebben bij de gemeente politiek en niet hun stem willen doen afhangen van de stemming van het oogenblik. Want door dit laatste ontstaat helaas te dikwyls het betreurenswaardig verschijnsel, dat de R. K. Raadsleden op de meest uitoeuloopende wijze hun stem uitbrengen. Bij de meeste punten komen onze be ginselen te pas. Spreker noemde b.v. het subsidieeren van openbare leeszalen of het instellen daarvan, het subsidieeren van andere lichamen, de vaststelling van de rechtspositie der ambtenaren waarbij de aethica en onze moraal filosofie zooveel hebben mede te praten. Er zijn andere punten, waarbjj onze katholieke sociologie wel «jegelijk het beslissende woord heeft. Dat een en ander nog niet levendig genoeg werkt is by vele Raadsleden hun schuld niet; maar wel is hiervan oorzaak het feit, dat ze niet ge noeg zijn geschoold. Daarom moet er een bond komen. Zoo danige bond zal moeten zijn een voedings bodem voor de aangeslotenen. Hg zal moeten beleggen vergaderingen en cursus sen, waarin de gemeente politiek wordt besproken. Hy zal ecu inlichtingsbureau moeten stichten, een eigen oi gaan uitgeven en overgaan tot het samenstellen van een program van begiuselen. Spr acht zoo'n bond geen utopie. Met algemeene 6temmen werd ten slotte door de aanwezige Raadsleden tot de op richting van den Bond besloten. De voorzitter stelde nu aan de orde de vraag, of de Bond alleen zal bestaan uit Raadsleden of dat ook do kiesvereeniging medezeggenschap zullen hebben. Met algemeene stemmen werd besloten, dat de Bond uitsluitend zal bestaan uit Katholieke Raadsleden en de kiesvereeni gingen niet direct medezeggenschap zullen hebben. Aan de orde Btelde de voorzitter nu de vraag, of er ook buitengewone leden: burgemeesters, gemeente secretarissen en ontvangers en oud-raadsleden zullen aan genomen worden. Daartoe werd besloten. Het verder debat liep over de vraag, in welke geest de bond zal moeten opgevat worden. Sommige leden meenden, dat als er een beginsel-program voor katholieke Raadsleden moet komen, dat niet alleen door Raadsleden moet worden samengesteld, maar ook door de kiesvoreenigingen. De voorzitter wees er op, hoe voor de Katholieken het gemakkelijk is een be ginsel-program vast te stellen dat slechts weinig behoeft te bevatten: „Ieder onzer onderschrijft toch de Katholieke beginselen en die kennen we uit den Catechismus". Ton slotte ging de vergadering onder applaus accoord met de meening van den voorzitter, dat de samenstelling van een bepaald uitgewerkt programma voorloopig dient te worden aangehouden, doch dat de Bond erkent, de algemeene Katholieke beginselen voor te staan met name zooals deze voor sociale aangelegenheden zijn neergolegd in de Encycliek „Rerum No varum". Portvrijdom en dienstzegels. Naar aanleiding van een bericht van het N. v. d, P, befriffende fe verwachten invoering van „dienstzegels" voor olfioiecle stukken, kan het Vad. mededeolen, dat de oplossing van de quaeste der frankeering van dienstsrukken vermoedelijk in een andere richting zal worden gezocht. Men deelt dienaangaande het volgende mee: De vrijdom van port voor stukken, waar aan deze bij de wet of bij K. B. is verleend, heeft allengs zulk een omvang aangeuomen, dat de kosten, bij frankeering, tonnen gouds zouden bedragen, ja, waarschynlyk het millioen zouden overschrijden. Behalve dat oen commercieole boekhou ding met toelaat, dat een dergelijk be langrijk bedrag geheel onverantwoord blijft, is bovendien alle controle bij den tegen- woordigen toestand uitgesloten, en blijft misbruik mogelijk. Bij invoering van „dienstzegels", zooals bv. in de Vereenigde Staten, worden deze scbaduwzijden van den vrijdom van port niet opgeheven, en misbruiken niet onmo gelijk gemaakt. Dit zou wel het geval zyn eD ziedaar de richting, waai in thans de oplossing wordt gezocht indien allo stukken, uitgaande van de Departementen, gewoon werden gefrankeerd. Het Rijk betaalt dau aan zichzelf, en ten slotte blijven slechts de trouwens geringe kosten van den aau- maak der meerder benoodigde postzegels over. Maar contröle is dan mogelijk en zelfs gemakkelijk uitvoerbaar door middel van de registors der in- en uitgaande stuk ken, terwijl misbruiken langs dien weg kunnen worden voorkomen. Een Quaestie. De Gemeenteraad van Dordrecht heeft besloten zich in rechten te verweren tegen eene vordering tegen de gemeente inge steld betreffende de betaling van steenkolen. De kolenleverancier der gemeente ging failliet, en nu vordert de leverancier van den failliet 't bedrag dat de gemeente hem verschuldigd is. Deze had echter zijue vordering reeds verpand en de beleenster wil nu ook betaling van de gemeente. En de curator meent dat de vordering in den boedel hoort. Aan wie moet de gemeente nu betalen? Dt Raad besliste, dat de Rechtbank dit ten slotte wel zou uitmaken. Maatschappelijke en Myglëulwche vraagstukken. Het stof in de mijnen. Uit New-York wordt gemeld, dat het Mijndepartement der Vereenigde Staten thans over den aankoop onderhandelt eencr kolenmijn in Peunsylvauië, om deze te gemuiken tot proefnemingen. Kunstmatige ontploffingen zullen plaats hebben, met het doel vast te stellen, welke de meest voor komende oorzaken der rampeo zijn. 20.000 arbeiders kwamen gedurende deze laatste tien jaien om door mijnrampen in de Vereenigde Staten. Het bestudeeren der feiten liet toe vast te stellen, dat deze ongevallen bijna steeds plaats hebben in deu winter en vooral in December en Januari. Zeer zelden in den zomer. De deskundigen der Regeering zijn van mcening, dat de ontploffingen niet toe te schrijven zyn aan gassen, maar aan kool stoffen, gemengd met de lucht en tot hooge temperatuur verhit. De prooven zullen dienen om de mijnwetgeving in de Ver. Staten te kunnen verbeteren. De heer M. L. Celosse heeft wegeus gezondheidsredenen ontslag genomon als lid van den Gemeenteraad. Hierdoor ont staat een vacature in District I en een wethoudersvacature. Het bekende adres tegeD het 46-rnil- lioen-ontwerp ligt hier ter stede ter teeke- ning in Valkhoff's boekhandel. Do verstrekking van brood aan de troepen van het garnizoen alhier zal in 1911 weder plaats bobben uit de broodfabriek van den heer W. H. Meursing, tegen den prys van 5.4 cents per ration. We herinneren Dogmaals aan de ver gadering vanHandcl en Nijverheid, welke morgenavond in de Zwaan wordt gehouden. Tot schatter voor de personeele be lasting in de plaats van wijlen den heer J. C. Kleber is benoemd de heer J. D, Lammerts van Rueren.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2