DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeïigst voor het huishouden is het lOpCt. dividend van ons brood, No, 12 ZATERDAG 14 JANUARI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. ft BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur R. G. RUMENS. Bureau: KLEINE II»V«> G. Telef. Intere. 188. Abonnementsprijs per jaarf 4.Franco per post id. f 5,60. Per 3 maanden id. f 1.-Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs «Ier A(1 vertentiën Van 1 tot 5 regols f 0.40. Voor iedbren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (Bjj abonnement belangrjjko korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluiteud" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA.l Warmoesstr. 78- 78 Amsterdam Het Moabiter-vonnis. Het vonnis in de Moabiteronlusten-zaak wordt door de Duiteche pers druk besprokcu. Men vat bet op als iets van politiek belang. Waarom? Niet om de straffen aan de beklaagden toegemeten, maar omdat de rechtbank in haar overwegingen uitspreekt, zonder er doekjes om te winden dat de politie misbruik heelt gemaakt van haar bevoegdheid; en niet alleen in op zichzelf staande gevallen, maar io zéér vele, d. w. dus zeggen min of meer als stolsel. Dit is van nog zooveel te meer belang, omdat bij de interpellatie in het parlement kanse lier Bethmano-Hollweg op hoogen toon verklaard heeft, dat de politie zich schit terend van hnar taak gekweten heeft en haar niets hoegenaamd te verwijten valt. Bovendien is men begonnen de agenten te decoreeren, en ook dat is in bet licht dezer rechterlijke uitspraak ietwat zonder ling. Het is derhalve heel wel to begrijpen, dat do vrijzinnige bladen, en vóór alles, de socialistische, de uitspraak met vreugde begroeten, en de vrij zware straffen, die de rechtbank den beklaagden oplegt, oenigszin8 schijnen te vergeton. De Vor- warts zelfs erkent dat ditmaal de rechtbank zich niet heeft laten beïnvloeden (door de overheid natuurlijk). Het sociaal-democra tische orgaan plaatst boven zijn artikel het opschrift „Mislukt!" waarmee het be. doelt dat do opzet van het Openbaar Ministerie mislukt is om de sociaal demo cratie de schuld te geven van het gebeurde to Moabit. De medeschuldigheid der sociaal- democratie wordt in het vonnis zoo goed als geheel niet overwogen, maar integen deel wordt er een vernietigend oordeel uitgesproken over de politiemannen. „Wie de Pruisische justitie kent" aldus de Vor- warte „weet dat dit meer te beleekenen heeft dan honderd kolommenlange artikelen van de jonkerpers. Dit weegt zwaarder dan alle mogelijke ridderoiden. De reactie heeft tevergeefs op de kaart Moabit ge speeld." De vrijzinnige en gematigd liberale bladen leggen een, naarmate vau hun kleur meer of minder, getemperde vreugde aan den dag over het vonnis, en zij erkennen allen dat de Btrafkamer onder president Liebert, van welke men vertelde dat zij opzettelijk was uitgekozen wegens haar strengheid in zulke half-politieke quaesties, daarmede schandelijk belasterd is. Merkwaardiger wijze zwijgen de conser vatieve organen. Natuurlijk omdat zij op een gansch ander soort van vonnis gehoopt hadden, en toch niet tegen de rechterlijke macht willen te velde trekken, die hun zoo vaak goede diensten bewijst. De corr. van het Handelsblad schrijft: „Nu zal het wel duidelijk zijn, dat het procos anders is afgeloopen, dan de reac tionnairen in den lande gedacht en gehoopt hadden. En de sociaal-democratie kan weer eens spreken van haar „Schweineglück". Weer kan zy een tjjd lang leven van de fouten door haar tegenstander gemaakt. En die vlak voor de Rijksdag-verkiezingen De staatsautoriteit heeft een gevoelige klap gekregen. Zij zelve is de schuld. Dat de politie buiten haar boekje ging, is geen wereldgebeurtenis. Zooiets komt meer voor, Ook buiten Pruisen. Doch dat tij dens het onderzoek zelfs de rijkskanselier durfde verklaren, dat de politie haar plicht deed, dat noodolooze miahandelingen tot de uitzonderingen behooren dat tydens het onderzoek vele officieren en agenten gerid derd en beloond werden voor huu „moed" in de Moabit dagen bewezen, dit alles maakt dit proces tot een evenment. De staatsautoriteit heeft zich gecompro mitteerd. Zij heeft de sociaal-democratie het prach tigste agitatie-materiaal in handen gespeeld". Duitschland. Tien jaren geleden, in Januari 1901, werd de Pruisische ritmeester von Krosigk in do schietbaan te Gumbinen, waar hij j proeven bijwoonde, door een schot in den rug verraderlyk gedood. Er werdcu een paar ondcr-officieron, ook een zwager van den vermoorden officier, beschuldigd van den moord; maar er waren geen bewijzen eu het proces eindigde met de vrijspraak van de beschuldigden. Thans heeft men echter, naar het schijnt, eindelijk den moordenaar in handen. Uit Hanover wordt bericht, dat de arbeider Fischor, die werkte aan den spoorweg Wunilorf-Faste, bekend heefi, indertijd te Gumbinen deu ritmeester Krosigk ie hebben doodgeschoten, om zich te wreken over een onverdiend arrest, waardoor hij de bevordering tot onderofficier had gemist. Hij word onmiddellijk iu hechtenis genomen en er is een onderzoek ingesteld. Het is bewezen, dat Fischer werkelijk ten tijde van den moord bij de dragonders te Gumbinen heeft gediend. Belgie. In het bekken van Luik is de staking zoo goed als algemeen'25.000 stakers zijn er thans reeds. De toevoer van Duitsche kolen naar Brussel neemt groote afmetin gen aan. Troepen blijven geconsigneerd. Het stakingscomitee gaf last tot het plaatsen van stakiugsposten aan de treinen, om te beletten dat vreemde mijnwerkers, zich naar Luik zullen begeven. Kreta. De Turkscho ministerraad heeft besloten aan de beschermende mogendheden ver gunning te vragen, een Turksch oorlogs schip naar de Soedabaai op Kreta te mo gen zenden, ter bescherming der lovens, eigendommen en belangen van de Moham medanen op Kreta, en als practisch bewijs van de, door de mogendheden erkende souvereiniteit van Turkije over Kreta. Het inwilligen van dien eisch zou, naar de Voss. Ztg. uit Athene verneemt, op Kreta aanleiding geven tot een oproer, waarvan de gevolgen onberekenbaar zouden zijn. De Grioksche regeering zal opnieuw de Kreteuser8 aanmanen, zich kalm te houden en zich niet tot overijlde daden te laten meeslepen. De Kretenser regeering heeft een publicatie gericht tot het volk, waarin gezegd wordt, dat de beschermende mogenheden tot nog toe nóch op het protest der regeering tegen de uitdrukking „souvereini'eitsrechten van Turkije" in de jougste nota dier mogendheden voorko mend, nóch op de besluiten der Kretenser nationale vergadering hebben geantwoord. De regeering belooft verder, het antwoord dadelijk nadat zij dit ontvangen heeft te zullen publiceeren, om de openbare meening gorust te stellen. Zwitserland. Het volgende geval wekt nogal veel verontwaardiging in Zwitserland. De Dé- mocrate, een klein blad in Delberg (kauton Bern) maakte melding van een moord eu gaf zijn leedwezen te kennen, dat de dader niet gevonden wae. Enkele weken latei- werd de dader gevonden. De rechtercom missaris liet nu den redacteur van het blad voor zich komen eu wilde den naam weten van den man die aan het blad het volkomen juiste bericht had gegeven, dat de dader nog niet was ondekt. De redacteur weigerde, waarop de rechter commissaris hem, krachtens een wet van het kanton Bern, veroordeelde tot 3 dagen gevangenisstraf en 2 jaar verlies van eere- rechteu. Het vouuis zou zeker uitgevoerd zijn, wanneer uiet op het laatste oogenblik een politieagent naar voren was gekomen en gezegd had, dat hij het bericht aan het blad verstrekt had. Daarom werd de uitvoering van het vonnis opgeschort, 't Is te begrijpen, dat men iu het vrije Zwitser land boos is over zulk een handelwijze, die uien eer in Rusland dan in Zwitser land zou verwachten. De onrechtmatige daad. Bij de tweede Kamer is gisteren ingediend het ontwerp van wet, waarbij de artikelen uit het Burgerlijk Wetboek betreffende de onrechtmatige daid (artt. 1401 e. v.), aan eene herziening worden onderworpen. Het hoofddoel van het ontwerp is, aan het begrip „onrechtmatige daad" een veel ruimere beteekenis te geven, dan de Hooge Raad daaraan tot nu toe heeft nieenen te moeien hechten. Onrechtmatige daad zal, volgens het ontwerp, zijn elke door de schuld des daders veroorzaakte handeling of nalatigheid, in strijd met de openbare orde, met do goede zeden of met de zorg van een goed huisvader. Met deze bepaling dit zy ten slote nog opgemerkt zal, naar de meening van den minister van justitie, ook do zoo genaamde oneerlijke concurrentie civiel rechtelijk met kracht kunnen worden aan gevallen. Oneerljjkc concurentie immers meestentijds zich uitend in „misleiding 't z|j omtrent den aard of den oorsprong der goederen, 't zij ten aanzien van de hoeda nigheid van den vervaardiger of de om standigheden van den verkoop, of in welk opzicht ook" zal, naar do regeering verwacht, door door den rechter in strjjd met de goode zeden worden geacht. Db beschadiging van „de Nachtwacht". De beschadiging van „de Nachtwacht" waarvan wc in ons vorig nommer reeds melding maakten, heeft zich als volgt toegedragen Tegen 1 uur gistermiddag toen geen enkele bezoeker, maar alleen de suppoost Dijks in de Nachtwachtzaal zich ophield, stapte Sigrist binnen. Hij zag er fatsoenlijk gekleed uit en trok door niets de bijzon dere aandacht. Sigrist plaatste zich op' ongeveer drie pas afstand voor het dook, terwijl de suppoost zich dicht achter hem ophield. Plotseling stapte de man vooruit, haalde onderwijl een schoenmakersmes uit zijn zak, sprong over het koord dat dicht bij den grond voor het schilderij hangt en haalde in een boog het mes over het doek heen. De daad en daarmee de beschadiging was zoo in een oogwenk geschied. De suppoost Dijks riep om l ulp en sprong deu man na, maar voordat Dijks hem beet kon grijpen, was de daad al geschied. Een tweede suppooBt snelde oogenblikkelijk toe en beiden overmeesterden Sigrist en ont namen hem het scherpe schoenmakersmes, dat hij nog in de hand hield. „Zóó is het goed!" schreeuwde de man, „ik heb een haat tegen het Rijk en, beter dan iemand overhoop te steken, kan ik de Nachtwacht vernielen. Hij werd geboeid naar het politiebureau aan het Leidscheplein overgebracht en de justitie werd met het gobourde in kennis gesteld. De beschadiging is aldus. Beide hoofd figuren, kapitein Frans Baumg Cocq en luitenant Willem van Rnytenburg, zijn door het mes getroffen. Over de knieën van den eerste loopt een vrij diepe snede, die echter niet door hot doek heen is. Dan ging het mes opwaarts, gelukkig, in meer platte houding, zoodat de beschadiging over borst en sjerp van Banning Cocq meer een schrap is van weinig diepte, maar nogal breed. En op den verderen rondzwaai van het mes werd de borst van luitenant Van Ruytenburg getroffen, die ook geen snede, beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale oven9, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op de echte uootzoete tarwesmaak van ons „Melkbrood" eu „Gezondheidbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede «lat ons brood niet is beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmetle waardoor zijn korsten niet taal, docb croquant zijn. Vraag een dividondboekje aan de Afdeeling ^Broodfabriek" van Meursiug's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1