DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 14 DINSDAG 17 JANUARI 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMIANDER. Hooldred acteur R. W. K IJ KK N S. Abonnemeutspri js Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureuu: KI.IC 1WE li t IK 6. Telef. Intere. 183. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is ..uitsluitend'' gerechtigd het Alg. Binnen, en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTAj Warmoesstr. 76- 7b Amsterdam Dk staking dek zeelieden. Ben Tillett, secretaris van den Alge- mooneu Boud v;.n dokwerkers in Groot- Britannië verklaarde gisteren in een onder houd, dat de zeelieden beslist zullen staken. Men moest echter niet deuken, dat de kroningatgd met opzet daarvoor was uitge kozen. Dat de kroning plaats heeft is een bloot toeval, maar de staking is in de huidige om8landigbeden onvermijdelijk. De plannen moeten geheim worden gehouden; het werk zal echter binueu 24 uur neergelegd worden in de Britsche, Duitscho en Amerikaansche havens, wan neer de arbeiders door omstandigheden tot staking gedwongen worden. De toestand in Portugal. Wij hebben gisteren melding gemaakt van een aanval der menigte op het Cen- traal-station te Lissabon, uit woede over de staking der spoorweglieden en de stillegging ven het verkeer, en tegelijkertijd wordt geseind dat de spoorwegstaking afgeloopen is. Men krijgt daardoor den indruk., dat beide zaken met elkander in verband ataaD, en de spoorweglieden door vrees weer aan het werk gegaan zijn. Inderdaad is dat, blijkens een uitvoerig telegram vao den correspondent der Matin iD Lassabon, eenigszins het geval. De staking is ten eerste geëindigd, zoo seint deze journalist, doordat de eischen der spoorwegmannen veel minder verstrekkend zijn geworden, toen de regeering ttissohenbeide was geko men en de stakers met haar hadden te onderhandelen, in plaats van met de maatschappijen. Die sterk verminderdo eischen zijn door de maatschapp jen ua raadpleging met en op aandrang van de regeeriDg ingewilligd. De verzoenender houding van de stakers had evenwel ook deze oorzaak: de revolutionnaire comité's begonnen in te zien, dat indien de staking voortduurde en heel het economische leven van den staat bleel verlammen, dit een ernstig gevaar zon opleveren voor do republiek. Yandaar dat allen hun krachten hebben ingespannen om de treinmannen er toe te krijgen weer aan het werk te gaan. Dit was do oorzaak van de vijan delijke houding der menigte bij hot Cen traalstation tegenover de stakers Het stakingscomité is voor dat alles bang geworden; het wilde ook niet worden aan gezien voor een vijand vau de republiek, en beperkte zijn eischen tot die van loons- verhooging. Die oisch werd ingewilligd. De minister van openbare werken, Ca- macho, heeft tegenover denzelfdeD bericht gever verteld, dat de regeering de houding der stakers met indulgentie, hoewel recht vaardig, zal beoordeelen. „Hun wanbedrijf is ernstig", zg hij, „vooral voor do werk lieden op do staatsspoorwegen, die het stakingsrecht missen, zelfs na opzegging. Het vertrouwen van Europa in ons nieuw regeering8stelsel zal niet geschokt worden door de kleine schommelingen die de gebeurtenissen der laatste dagen hebben teweeggebracht in den koers der Portu- geeache staats- eu spoorwegfondseD. Wij voor ons hebben er van genoten, te zien hoe de werkelgke belangen van den staat door de Portugeezen hooier geschat wor den dan die van eeD bepaalde groep, zelfs wanneer de grieven van deze gewettigd zijn. Zooals gij hebt gezicD, hebben de revolutionnairen do staking ernstig bestre den, en ik heb dagelijks aanbiedingeu ontvangen van werklieden, die, desnoods zonder loon, wilden werken in de fabrieken, opdat toch maar liet economische lcvcu van den staat niet zou worden gestoord. En dan de houding der stakers zelf! Gij hebt het zeker voor eeu ernstige concessie onzerzijds gehouden, dat wij de stations ouder bewaking hebbeD gelaten alleen van de stakers zelf; welnu, gij hebt gezien dat wij dit konden doen. Hnn volkomon eer lijkheid, hun eorbied voor den eigendom van anderen is duidelijk gebleken. Wij regeeren, door in alle conflicten een be roep te doen op de betere gevoelens der menschen, dat is beter dan bruut geweld te gebruiken. Geloof mij, onze manier van doen is niet zoo kwaad". Intusschcn is er een nieuwe staking uitgebroken en daarbij hebben de stakers minder eerbied voor eens anders eigendom getoond, 't Is de staking der gaswerkers. De stakers hebben, omdat de maatschappijen brandweerlieden als „onderkruipers" ge bruikten, twintig van de 34 gasover.s ver nield. Met geweld moest men hen de fabriek uitgooien. Uit de telegrammen blijkt dat de stakers hun tegenstand nog niet opgeven. De toestand is dus blijkbaar in Lissabon nog lang niet rooskleurig, en de minister heeft in het zooeven weergegeven onder houd waarschijnlijk niet zuinig overdreven. Maar wel opmeikelijk is het, dat alle correspondenten melding maken van de rust en de kalmte in de stad onder deze moeilijkheden en de vaderlandslievend- republikeinsche gezindheid die men bij elkeen aantreft. Ghoot Britan.vie. De Londeuscbo politie ondervindt groote moeilijkheden bij het opsporen van „Peter de Schilder" en andere medeplichtigen aan den moord van Houudsditcli. Vooral de nasporingen in East-End moeten volgens den correspondent van de „Independence Beige" uitermate lastig zjjn, omdat zg als 't ware in den vreemdo verrient worden. De vreemdelingen hebben in deze Loudeu- sche wijk namelijk langzamerhand de En- gelschen verdrongen; zoo zelfs, dat do raadsleden van bet arrondissement Stepney een wet tegen hun immigratie geëischt hebben. Er is dan ook bijoa geen Engelsche winkel in den driehoek, die gevormd wordt door White Horse, Commercial Road en White Chapel Rond. Hot vreemde element breidt zich steeds meer naar het Oosten uit. In deze wijk nu houdt iederoen zijn mond. De menschen ge-en voor het Engelsch niet te kennen, zoodra de politie hen met betrekking tot de Houndsditch- zaak het een of ander vraagt. En praten de detectives ook al eens hun taal, dan weten de aangesprokenen van niets. De politie is zoo gedwongen geweest zich door vrouwelijke detectives te laten bijstaan, die zich op de hoogte houden van het East-End-leven, in de hoop nog iets te weten te kunnen komen, dat tot een arre statie zou leiden. In Noord-oost Lancashire staan tusschen 10 en 15,000 weelgetouwen stil, bij gebrek aan handen, die ze bedienen kunnen. Een groot aantal wevers zijn nl. verleden jaar, toen er zulk een ernstige depressie heerschte iu de katoennijverheid, naar de Vereenigde Staten vertrokken on oefenon daar nu hun bedrijf uit, waardoor thans in Engeland groot gebrek aan geoefende werkkrachten hcerscht. Duitschland. Voor eonigen tijd hebben de professoren aan de theologische faculteit dei Weensche universiteit, met uitzondering van den hoogleeraar in het kanonicke recht Soherer, den eed tegen het modernisme afgelegd, welke eed professoren verplicht de bogin- selen en methode van 't vrije onderzoek met betrekking tot de studiën in bijbelkritiek en kerkgeschiedenis op te geven. Nu werd van kerkelijke zijde wel ver klaard, dat de professoren, die als zoodanig volgens het pauselijk dekreet niet verplicht zijn den eed te zweren, dezen alleen in hun hoedanigheid van geestelgke of salaristrek ker moeten afleggen, de tegenstrijdigheid echter tusschen wetenschappelijke beginse len en den inhoud van den modernisteneed blijft bestaan, in welke qualiteit do pro fessoren den eed ook moeten afleggen. In Beieren heeft daarom een reeks van theologieprofessoren om den eisch, den modernisteneed af te leggen, te ontgaan, de geestelijke functies eenvoudig neerge legd. En het komité uit de Duitsche hoog- leeraars heeft in zijn laatste vergadering de onverecnigbaarhcid van den eed tegen het modernisme met de grondstellingen van het vrije onderzoek op besliste wijze uitgesproken door de professoreo, die den eed zworen, van liet lidmautschap dor te vormen vereenigiug van Duitsche hoog leeraars uit te sluiten. Kapelaan Konstantin Wielan te Miinchen, die woigerde den anti-moder nisteneed af te leggen en dientengevolge uit zijn ambt werd outzet, is tegen deze ontzetting in hooger beroep gegaan en heeft de beslissing van den Minister van Eeredieust ingeroepen. De Regeering zal dus hier in de ino- dernistenquaestie worden betrokken, en gelegenheid hebben daarin positie te nemen. Het is echter regel, dat iedere geestelijke, die bij den Staat appelleert tegen een straf, hem door zijn superieuren opgelegd, geoxcominuoiceerd wordt. Iu de vergadering van hot Pruisische Huis van Afgevaardigden van Zaterdag hebben de zes socialistische leden het hun collega's weer eens lastig gemaakt. Terwijl gewoonlijk in het Huis de presidentsver kiezing zonder stemming bij name afloopt, hebben ditmaal de socialisten zulk een stemming geëischt. Er was niets tegen te doen; er moest gestemd worden en daarbij bleek dat het Huis onvoltallig was, zoodat er van dc verkiezing niets kon komen. Men heeft niettemin beraadslaagd over de begrooting. Yan belang in de bespre kingen was wat de nationaal liberaal Fried- berg zeide over de zaak Haltzhahn Becker. Hij zeide dat hg den landeigenaar niet wilde verdedigen, die zwaar beleedigd had zonder te kunnen bewijzen dat het waar heid was wat hij zei. Maar waartoe zulk een draconisch vonnis? Dat heeft veel ergenis gewekt, vooral omdat in denzelfden tijd dominee Breithaupt wegens zijne af schuwelijke martelingen een lichtere straf ontving. De mioister antwoordde niet veel hierop. Ook ovor Moabit sprak Friedberg en hg laakte het vooral dat de politie president Jagow geen gevolg had willen geven aan de klacht der Engelsche journalisten, daar het toch wel zeker is, dat hier de politie misbruik van haar macht heelt gemaakt. Denemarken. Kort geleden werden door de Londensche „Dailly Express" eonige onthullingen ge daan omtrent aanvalsplannen tegen Dene marken, die in Duitschland zouden bestaan. Deze onthullingen baarden nog al opzien, en ook in de Duitsche pers werden zg overgenomen. Een aantal Deeusche bladen van ver schillende politieke richting, kwamen on middellijk tegen de inededeelingen van het Engelsche blad op. Maar dit laatste houdt zijn bewering vol. En in een thans ver schenen artikel wordt o. a. gezogd, dat Denemarken, ten gevolge van een dreige ment van den Duitschen Keizer met inter- veutie gedwongen is geworden de uitvoeriug der plannen tot verdediging der laudgreuzen op te geven. Naar aanleiding daarvan geeft nu de „Berlingske Tidende" een verslag van een onderhoud met den Deenschen Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin deze verklaart, dat noch officieus, noch onders hands door eenigo buitenlandscho Mogend heid eenigen diuk op Denemarken is uit geoefend, noch tijdens de indieuiug der verdedigeusvooratellen, noch daarna Men ziet, dat tot zelfs in bijzonderheden deze geschiedenis een herhaling is van hetgeen in Nederland heelt plaats gehad, naar aanleiding der van Hceckeren-quaestie. En wel merkwaardig is het, dat omtrent twee landen als Nederland en Denemarken, wier beider internationale positie zooveel gelijkenis vertoont, bijna tegelijkertijd on geveer hetzelfde gerucht met zooveel be slistheid kon opduiken. Oostenrijk-Hongarije. Wegens weigering don modernisteneed af te leggen is een pastoor Zeiler van het klooster Schlierbach bij Gmünden onmid dellijk uit zijn ambt ontslagen. Rusland. Tolstoj's landgoed, Jasnaja Poljana, zal waarscbijnlijk gekocht worden door een syndicaat van Amerikaansche millionnairs, mot het doel er eon modelboerderij te niaker. en een permanente tentoonstelling van Amerikaansche landbouwwerktuigen. Een van de voorwaarden bij den koop zal zijn, dat oen stuk grond, dat Tolstoj bestemd wilde hebben voor volksopvoeding en een hospitaal, een landbouwschool en een bibliotheek, ook inderdaad daarvoor zal worden gebruikt. Er bestaat ook een plan van aankoop van Tolstoj's goed door den Btaat, maar naar alle waarschijnlijkheid gaat het Ame rikaansche plan door, want de Amerikanen geven meer geld en beweren bovendien dat hun plan meer het algemeen dient dan dat der regeering. Tweede kamer. Naar wij vernomen, zullen op Dinsdag 7 Februari de zittingen der Tweede Kamer heropend worden.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1