Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand Land- en Tuinbouw. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 17 Januari 1911. Hoogste barometerstand 784.9 m.M. te Miinchen, laagste 733.6 te Bodo. Verwachting tot den avond van 18 Januari 1911. Zwakke tot matige Westelijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid vau de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Zachter. Barometerstand le AMERSFüCPT, Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 7S1 ui. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 42 Laagste hedennachtF. 30 Hedenmiddag 12 uurF. 36 dlï gemeente-administratie van Doornspijk. Gelijk onlangs werd gemeld, is te Doornspijk (Veluwc) een onderzoek ingesteld naar de administratie aldaar, in verband met do bekend geworden malversatiën van den heer V-, secrotaris dier gemeente, in zijne hoedanigheid als ontvanger der gemeente Elburg en penningmeester der Nuts-Spaarbank aldaar. Eene commissie van onderzoek uit den Baad waaraan als deskundige was toegevoegd de heer mr. J. ten Oever, wethouder te Kampen, heeft thans een uitvoerig rapport uitge bracht, waaruit in het „Hbl verschillende bijzonderheden zijn medegedeeld, getrokken uit een door den Raad aan den minister van binnenlandsche zaken gezonden afschrift, wijl de burgemeester het oorspronkelijke stuk in zijne wouing heeft gehouden eu niet voor de Raadsleden ter lezing gelegd. In dit rapport wordt er aan herinnerd, dat eene leening van f 1500, door de gemeente Doornspijk aangegaan, heette te zijn gesloten voornamelijk tot betaling van de kosten van het bij of meerder werk, besteed aan de scholen en veldwachters woningen, welke in 1903 en 1904 zijn gebouwd. Volgens een specificatie aan de commissie door deu waam. secretaris, den heer Meijer, namens den burgemeester ter hand gesteld, was de voornaamste dezer uitgaven een post van f 1091.42. Volgens twee specifieke rekeningen bestoud die post uit een bedrag van f721.60, verschuldigd aan J. Lipke timmerman te Elburg, wegens bijkomende werken aan het benedengedeelte der school in 1904, en uit een bedrag van f 369.82, verschuldigd aan J. Lipke voornoemd, wegens werkzaamheden en levcrantiën aan de veldwaehtcrswouingen in 1904. Het bleek der commissie dat de meeste posten van de rekening ad. f721.60 voor kwamen in eene rekening van J. Lipke ten laste van de gemeente Doornspijk ad f 206.95, wegens bijwerk aan de school aan den Zandweg en dat die bijrekening was voldaan en verantwoord in de gemeen terekening over 1904. De timmerman Lipke, door de commissie uitgenoodigd om haar ecnige inlichtingen te verstrekken, heeft daarop medegedeeld, dat hij op aandrang van den secretaris, in tegenwoordigheid en met hulp van den burgemeester, een gefantaseerde rekening had opgemaakt om op het gewenschte bedrag te komen. Wijl de secretaris nog een blanco-mandaat had, waarop zijne handtcekening stond, kon dat gebruikt worden als bewijs van kwijting. Hij zelf had dit alles gedaan om den burgemeester in zake de leoniog te helpen, zonder eigen voordeel, want er is hem niets daarvoor betaald. De commissie heeft nog meer onregel matigheden ontdekt, en stelt nu den Gemeenteraad voor aan H. M. de Koningin te verzoeken den burgemeester te schorsen en hem na afloop van het onderzoek niet- eervol ontslag te verleenen. Vliegdkmonstraties op Zondag. Over deze quaestie geeft de Nederlander, desgevraagd naar aanleiding van het geval to Soesterberg, haar meening. Daar zullen op een van de gemeente gehuurd terrein vliegdemonstratieB gehou den wordeD, o.a. op Zondag. De Ned. Herv. Kerkeraad verzocht den Raad zulks niet toe te staan. De Raad hield de zaak in overweging. Wat aangaat de huurovereenkomst tus- schen gemeente en houder van het land, waarop de demonstraties zullen plaats heb ben, kan de Raad als mede contractant gelijk de Nederlander vooropstelt niet eenzijdig verauderiugen brengen in de voorwaarden van de overeenkomst en zoo maar het vliegen op Zondag aan de „vlie geniers" verbieden. Doch ook goheel afgezien van deze quaestie van huurovereenkomst de Raad kan in dezen niets doen; heeft geen zorg voor de politie. De handhaving der open bare orde is aan den burgemeester aanbe volen. Hieronder valt (art. 188 Gem. Wet) de politie over voor het publiek open staande samenkomsten, openbare vermake lijkheden, enz. Derhalve over vlieg- demonstraties. Dergelijke vertooningen kan de burge meester verbieden als zij stryden „met de openbare orde of zedelijkheid". In 't alge meen is dat met vliegdemonstraties natuurlijk niet het geval. Ook met zulke demonstraties op Zondag niet. Zulke Zondagsvertooningen strijden wel met do Christelijke moraal, maar het is zeer de vraag of het woord „zedelijkheid" in de wet in zoo ruimen zin wordt bedoeld. Derhalve zou de burgemeester hier mach teloos staan, indien er geen Zondagswet bestond. Art. 4 van die wet bepaalt, „dat geene openbaro vermakelijkheden, zooals harddraverijen (en wij mogen naar analogie zeggen vliegdemonstraties) op de Zondagen zullen gedoogd worden." De Raad kan van dit verbod compensatie verleenen, mits de voorstelling niet tijdens de godsdienstoefe ning geschiedt. Werd nu dit art. toegepast, dan zou de burgemeester niet slechts be voegd, maar verplicht zjjn de voorstelling te verbieden, behoudens tegengesteld be sluit van den Raad. Bekend is echter dat de Zondagswet (van 1815) niet slechts is verouderd, maar zelfs goeddeels in onbruik is geraakt. Dat is wel zonderling, daar de wet nooit formeel is afgeschaft, maar het is toch hoogst moeilijk daartegen te reageeren. Men her innert zich, dat d« burgemeester van Haar lem eenige jaren geleden die wet in een dergelijk geval het betrof roeiwedstrij- den op Zondag trachtte toe te passen, maar wel genoodzaakt was zijn verzet te gen wat door gewoonte recht was gewor den op te geven. Dusdanig verzet zou misschien niet ge- wenscht zijn. De wet wordt nu eenmaal niet streng meer toegepast. Door hier en daar incidenteel hare bepalingen streng uit te voeren, terwijl men er over 't algemeen weinig rekening mee houdt, dreigt men rechtsonzekerheid te scheppen. Dat wil niet zeggen conlcudeert de „Nederlander" dat wij met den be- staanden toestand tevreden zijn. Wat wij wenschcn en waarop wij steeds moeten blijven aandringen, is een nieuwe Zondags wet. De zachte winter. Men schrijft uit Drente: Wegens den zachten winter heeft de Iaat gezaaide rogge zich zoodanig kunnen ontwikkelen, dat de velden thans reeds met een groen kleed bedekt zijn. Dat de heidevelden spoedig in vrucht baren toestand kunnen worden overgebracht blijkt wel uit het feit, dat o.a. een perceel heideveld ter groote van eenige hectaren, toebehoorende aan den heer H. C. Prins te Gasselte, waar in den afgeloopen zomer de dorre heide nog groeide, thans een heerlijk groen kleed vertoont van jonge spruitjes der in het najaar gezaaide rogge. Die afschuwlijke duivel. 'tis in een onzer armenbuurten; in een dier straten met veel licht en lucht zooals gelukkig Amersfoort ook voor armen biedt, maar waar de ellende dan ook naakt openligt. Voor de vensters, waarvan een ruit flink gebroken, één luik dicht, één open er achter, een paar heel oude voode overgor dijnen, daar achter slechts éen enkel meubel, een mooie mahonie chiffonnière, laatste restant van vroegere welvaart en ook dit laatste slechts wachtend op een iets redelijker bod of op nog nijpen der gebrek, nog harder brommende beren om al het overige te volgen naar lommerd en uildrager. De schulden bij bakker en melkboeren huisbaas zijn al hooger dan 't hoogste bod. Spaar mij beschrijving van de achterkamer! Daarheen werd ik deze week, hoewel wildvreemd, geroepen als correspondent van de vereeuiging tot herstel van drank zuchtigen. De kloeke vrouw, die al jaren gestreden had en als voornaamste kost- winster gewerkt uit alle macht kon niet langer op tegen „dien afschuwlyken dui vel" de draükzucht, die haren man in de klauwen had. Zij zou haar man wel zeer missen, als bjj voor een jaar ging naar Hoog-Hullen, het Asyl voor drankzuchti gen, om daar genezing te zoeken, maar zoo kon het niet langer en het was voor hem toch beter. Zij zou hem missen ook als werkkracht, wanneer hij haar wasschen niet meer rond bracht en 't zware werk niet meer voor haar deed, maar ze zou er wel komen en en de zorg en de drank dreigden meer nog dan al hun goede meubelen, al hun kleeren, al hun hebben en houden het huis uit te dragen ook hun liefde en die wilde zy verdedigen tot het uiterste en daarvoor moest hij ge nezen: „Ja U kunt toch ook wel begrijpen, als je geen kleeren voor je kinderen hebt en ze niet genoeg te eten krijgen, dat je dan soms driftig wordt en te vee) zegt, als je man, al is het maar voor 5 centen aan dien ellendigen drank uitgeeft?" Ik kom uw hulp vragen, lezers, ja ik heb er op gerekend, Maandag a.s. ver trekt de man, heden worden do eerste gelden f 75 voor entree en lste kwartaal verzonden; Dr. Posthumus sohreef in heden ontvangen brief, dat de lijder kan opgeno men worden. Hij ga terstond. Ik heb op U gerekend; 6, 7 jaren ge- ledeu ben ik ook zoo tot U gekomen. Een kastelein, lijdende aan delirium tie- mens, drankzuchtige gedurende meer dan 20 jaren, een timmerman, eveneens lijdende aan delirium tremens, dageiijks drinkend l'/j litor jenever, verlaten door vrouw en kind, wilden zelf en moesteu volgens mij te H. II. verpleegd; ze waren er gedu rende een jaar of iets meer; ik werd daartoe met eenige honderden vuldens in staat gesteld door de plaatselijke afdeeling van den Volksbond en door de Amers- foortsche courantenlezers. De patiënten kwamen terug en hadden eerst een mocilyken tijd om den voet in deu stijgbeugel te krijgen, maar ze zijn nu al weer jaren terug, volop in work en verdienste, teruggegeven aan hun gezinnen en aan de samenleving, met al hun huis- genooten geheel onthouders van alle alco holica. Ik zie geen kans te bereken en voor U te becijferen al het voordeel, al den zegen, die deze gelden hebben bewerkt, maar ik put er wel vrijmoedigheid uit, nu ik voor een veel sympathieker geval sta, dat er hoopvoller uitziet dan de twee vorige deden, om ieder uwer, die dit leest, drin gend te vragen: geef mij naar uw vermogen om ook hier te helpen, ook hier zoo grooten huiselijken zegen aan te brengen, één jaar verpleging kost 3de klasse f 200, entree f 24.bijkomende kosten voor reis, kleeren en anderszins bedragen licht meer dan f25. Geeft dus mild en laat U niet weerhou den, zooals my vroeger bleek, dat met meer dau een het geval was bij hulpbe hoevendheid van drankzuchtigen door het zeggen, dat zoo'n dronkaard het dan maar laten moet. Dat zeggen is begrijpelijk maar onjuist, want zjjn ziekte is juist dat hij het niet laten kan. 'tIs een kranke, naar het lichaam of naar den geest, dat weet ik niet, vermoedelijkna ar beide, maar, in ieder geval een kranke, die verpdeegd moet worden, 't is een stakkerd, die bulp behoeft. Maar ook: wat de man ook zij, hier geldt het een gezin, dat behouden moet worden, een liefdevolle, eerbiedwaar dige vrouw met vier onschuldige kinderen van 10 jaar tot 10 maanden. God vertee- derc uwe harten, I. HOOYKAA8, Groote Koppel, E. 146. Amersfoort, 14 Jan. '11. De andere bladen worden dringend en vriendelijk verzocht dit stuk ook op te nemen. Zaterdagavond had een algemeene vergadering plaats van het departement Amersfoort var. de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen (die bijzonder slecht be zocht was) onder presidium van den heer Wolterbeek. Besloten werd na eenige huishoude lijke werkzaamheden dat het departe ment zich zou aansluiten by het district Gooi- en Eemland, dat verschillende de partementen als Baarn, Weesp, Hilversum enz. omvat en tevens werd aan de nieuw opgerichte Orchest -klasse, do herrezen ensemble-klasse van den Heer Yan Aakec, een subsidie van f 10 per jaar toegestaan; een bewijs van dankbaarheid, dat het Nut zeker wel aan de ensemble-klasse schul dig is. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegon een persoon, die bier verkocht zouder in het bezit te zijn van het daartoe vereischte verlof. Zondagmiddag kregen in de Teutstraat een broer en zuster ruzie, waarbij de jongedame haar broeder dusdanig met een pook op het hoofd sloeg, dat hij zich onder behandeling van arts Morren moest stellen. Door de politie zal proces-verbaal worden opgemaakt tegen een vrouw ter zake van mishandeling; zij heeft nl. een vriend van haar in de wang gebeten. En op zoo'n hartelijke liefkoozing was deze blykbaar niet al te zeer gesteld. Op den openbaren weg zjjn gevonden en op het bureau van politie gedeponeerd: een byi, een miniatuur nikkelen mandje, een lepeltje, een nikkelen lucifersdoosje, een schaatB, twee portemonnaie's, een leeren beursje met geld, eon horloge, een staart van een damesbont en een hand schoen. De vergadering van militaire voetbal- vereenigingen, waarvan we in ons nommer van gisteren melding maakten, wordt Zaterdagavond half negen in het hotel Bellevue gehouden. - De heer C. A. J. J. van der Linden alhier is gekozen tot voorzitter der afd. Utrecht van de Yer. tot bevordering der Pluimveehouderij in Nederland. De H. IJ. S. M. heeft gisteren aan besteed Het leveren van gezaagd hout ten be hoeve der centrale werkplaats bij Haarlem en der wagenwerkplaats bjj Amersfoort in 12 perceelen. Minste inschrijvers de heeren G. T. Coers, Arnhem, perceel 1, f21,620; J. Wicherson en Zn., Steenwijk perceel 2, f6551.50; perceel 10, f617,56; Jansen en Co., Haarlem. Perceel 3 f 857, perceel 4 f 558.75, per ceel 5 f10,662; Ambachtsheer en v. Meulen, Amsterdam, perceel 6, f 20,450,25; G. de Goederen Woerden, perceel 7 f 5586, perceel 8 f2557.50; G. F. W. Hurrugreen, Amsterdam, perceel 9 f 5256, perceel 11 f572, perceel 12 f 297.50. Er waren 20 biljetten ingekomen. De Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen te Amersfoort expo seert Zaterdag en Zondag a.s. in Amicitia de portefeuille van Pictura Yeluvensis te Renkum. De heer C. F. BrÜBewitz, ambtenaar bij de Ned. Centraal Spoorwegmy. te Harderwijk wordt met 1 Febr. a.s. in gelijke betrekking overgeplaatst naar Amersfoort. Door de afd. Amersfoort van don Fabrieksarbeiders-Bond wordt 27 Januari a.s. een openbare vergadering gehouden met den heer R. Stenhuis als spreker over: „De organisatie als middel tot machts vorming, en machtsvorming als middel om te komen tot betere toestanden."

De Eemlander | 1911 | | pagina 2