WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. INGEZONDEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uar. De Bilt, 20 Januari 1911. Hoogste barometerstand 778.3 m.M. te Arlon, laagste 748.6 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 21 Januari 1911. Zwakke uiteenloopende winden. Gesteldheid van de lucht: Meest betrok ken en nevelig! weinig of geen neerslag. Temperatuur: Kouder. Barometerstand te AMERSFOOPT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 777 mM. Vorige stand te 12 uur 778 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 39 eenmaal in het land, dan is hij daar ge heel veilig wanneer hij zich tenminste niet aan een overtreding der Engelsche wetten schuldig maakt of in een misdaad betrok ken is geweest, waarvoor uitlevering zou moeten plaatshebben. Belgie. Men meende, zegt het Handelsblad van Antwerpen, dat de staking in het Luikschc kolendistrict geëindigd was en nu komt de tijding, dat de werklieden weigeren de beslissingen van hunne afgevaardigden goed te keuren. Zij willen het werk slechts hervatten op voorwaarde, dat de nieuwe werkregeling eenvoudig worde ingetrokken. Er heeischt groote onrust te Luik. Tal rijke stakers zijn met geweld het Volks huis binnengedrongen om hun aandeel te eischen in de opbrengst der geldinzame lingen, ten voordeele der stakers gedaan. De verdeeling lokte zulke hevige protes- taties uit, dat men er niet mee kon voort gaan. De gendarmen moesten hot lokaal be schermen, anders zouden er wellicht slagen gevallen zijn. In het ministerie van arbeid is men zeer verwonderd over dien nieuwen toestand. De twee socialistische volksvertegenwoor digers, die in den naam der stakers met den minister onderhandelden, hebbenWoens- dag verklaard, dat zij de staking als ge ëindigd beschouwden en dat stellig heden, Donderdag, iedereen aan 't werk zou gaan. Portugal. Alle berichten zoowel officieuse als par ticuliere, die thans omtrent Portugal worden gepubliceerd stemmen daarin overeen, dat de toestand thans geheel normaal ia en dat overal volmaakte rust heerscht. De daders van de plundering op de bureaux der monarchistische bladen zullen niet worden vervolgd. Men heeft het onder zoek gestaakt. Daarentegen zal de prooureur der Repu bliek een vervolging instellen tegen mar kies de Soveral, ter zake, dat hij als Mi nister onder de monarchie een onwettige regeling met de schatkist heeft getrofien. De versterking van Vlissingbn. De Parijsche correspondent van het N. v. d D. seinde gisteren: De Petit Parissien, die blijkbaar offici eus is ingelicht, zegt dat de Hollandsche pers zich vergist omtrent de voornemens der Fransche diplomatie, die geenszins de vriendschappelijke betrekkingen met Hol land wil verstoren. De quaestie van de versterking van Vlissingen houdt de open bare meening in België en een groot deel van het overige Europa, levendig bezig. Door die vqor te stellen, laadde het kabinet in Den Haag den schijn op zich van Enge land te willen beletten, om zoo noodig België ter hulp te komen via Antwerpeu. Het zou een aanslag z|jn op België's neu traliteit die gewaarborgd is bij het verdrag van 1839. Nederland hoeft het recht nu zijn kust te verdedigen, maar de Belgische neutraliteit legt het de plicht op daarbij eenige reserven in acht te nemen. Het zou zeer natuurlijk zijn, indien Frankrijk zich in verbinding stelde met de mogendhedeu die het verdrag van 1839 onderteekenden en met het kabinet in Den Haag vriend schappelijke onderhandelingen aanknoopten. Niets van dat alles kan in voor Holland onaangenamen zin worden uitgelegd. Men wil niet anders dan bewerken dat de ter men der internationale overeenkomsten, die ietwat duister zijn, worden opgehelderd. De correspondent van het Hbld. te Pa rijs seint: De Temps bevat een hoofdartikel, waarin het blad eerst opsomt zijn bekende stellingen: het plan om een fort te bouwen bij Vlieringen wordt door geen enkele politieke reden gewettigd tenzij door een oorlog met Engeland, waarvan Neder land toch niets te vreezen heeft de Schelde is geen Nederlandsche rivier, enz. Vervolgens staaft het blad met bewgzen do onmogelijkheid om een vorm te vinden voor een eventueele diplomatieke actie. Bij de discussie in de Kamer vroeg Delaforse: „Hebt gij met de Nederland sche regeering de zaak besproken Pichon antwoordde: Ik ben bereid met de onderteekenaars van het tractaat van 1839 een bespreking te houden". Maar h"t een noch het ander zegt de Temps is mogelijk. Het tractaat eischt een bespreking tusschen alle onderteeke naars, en het bericht van de Kölnische bewijst, dat Duitschland niet tusschenbei den wil komen. Deze stand van zaken moge niet bevredigen maar bjj is nu oenmaal zoo. Nederland is vrij om het voor en het togen te overwogen, maar ak het zijn verdedigingsplan uitvoert, profiteerende van de uiteeDloopende inzichten der groote mogendheden, dan zal het djardoor ten duidelijkste zijn sympathie voor het Drie voudig Verbond te kennen geven. BakkersNachtarbeid. De Bond van de christelijke bakkers gezellen in Nederland heeft een jaarver gadering gehouden te Rotterdam. In zake de afschaffing van den nachtarbeid werd de volgende motie aangenomen. De Bond van Christelijke Bakkersge zellen in Nederland, enz. spreekt als z|jn meening uit, dat, indien tegelijk met afschaffing van den nacht arbeid in het bakkersbedrijf do arbeidstijd geregeld zal worden, de 60-urige arbeids week moet ingevoerd worden, zjj het ook, dat een overgangstijd gesteld wordt om daartoe te komen Het Nut. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen deelt mede, dat tot leden van dat bestuur zijn gekozen rnerr. M. Leliman-Bosch, te Amsterdam, en de heer dr. L. Leo de Leeuw, te Bergen op Zoom. De gekozenen hebben de benoeming aangenomen. een circulaire van den minister van Oorlog. Door den nieuw opgetreden minister van oorlog, is onderstaande circulaire aan de korpscommandanten gezonden. De eventueele invoering der ontwerp- Militiewet, zoomede vele andere maatregelen die ondergeteekende zou weDSchen te ne men tot verhooging van de waarde van het leger, meer bepaald tot het verkrijgen van betere encadreering en betere geoefendheid, zullen groote uitgaven eischon. Dergelijke offers mogen echter alleen dan van de schatkist worden gevraagd wanneer daar b genover staat een ernstig streven om alle uitgaven te vermijden, die niet rechtstreeks verband houden met de strijd- waarde van het leger. Het is mijn uitdrukkelijk verlangen dat door iedereen in den kring van zijne dienst- bevoegdheid met de grootste nauwgezetheid worde gestreefd naar een zeor zuinig behoor. Voorts wensch 'ik, dat mét zörg worde nagegaan, op welke wijze bepaalde bezui nigingen van eenigszins omvangrijken aard zouden kunnen worden aangebracht. Daartoe moeten de commandanten van korpsen en chefs van inrichtingen deze vraag met hun onderhoorige officieren in den breede bespreken. Ieder officier die zulks wenscht, moet niet slechts in de gelegen heid worden gesteld om zijn meening on omwonden uit te spreken, doch heeft ook de bevoegdheid, zijne denkbeelden in een behoorlijk gemotiveerd rapport, schriftelijk ter kennis van den Minister van Oorlog te brengen. Wanneer iemand neiging gevoelt, zich daarbg niet te beperken tot zijn eigen, meer engen kring, doch tot de legerorga- nisatie in het algemeen, behoort dit veeleer te worden aangemoedigd dan tegengegaan. De rapporten van de commandanten der korpsen en chefs van inrichtingen worden op 1 April 1911 ingezonden aan den naast hoogeren chef. Daarbij worden overgelegd de afzonderlijke rapporten van officieren, die zich tot het indienen daarvan geroepen gevoelen c. q voorzien van opmerkingen en beschouwingen hunner chefs. De hoogere chefs zullen hunne eigen rapporten, met die van de commandanten van korpsen en chefs van inrichtingen en c. q. lagere officieren uiterlijk op den 15 April 1911 aan mijn departement behooren in te zenden. Het Bestuur der Afdeeling van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de Provincie Utrecht is voornemens in de maand Augustus e.k. te IJsselstein te houden eene groote tentoonstelling van paarden, rundveo, schapen, varkens, geiten, pluimgedierte, konijnen, hout- en veldge wassen, zuivelbereiding, landbouwgereed schappen enz. De vele bezoekers, die voor twee jaren de toen ter plaatse gehouden tentoonstel ling bezocht hebben, zullen zich nog onge twijfeld herinneren het succes dat daar mede behaald is. Het Bestuur twijfelt niet of deze ten toonstelling zal hetzelfde succes hebben als de vorige. Aan Hare Majesteit do Koningin is vergunning gevraagd om een loterij te houden van paarden, koeien, landbouw gereedschappen enz. Met medewerking van autoriteiten uit Amersfoort zal er een wel ingericht con cours-hippique gehouden worden. Tevens zal waarschijnlijk een wedstrijd met politiehonden worden georganiseord. Ten slotte zal ook het nuttige aan het aangename worden gepaard, zullen ver- moedelgk bioscopische openlucht-voorstel lingen gegeven, professor Cocadorus zal worden uitgenoodigd, een luchtballon wordt opgelaten en verder een schitterend vuur werk worden afgestoken gelijk de vorige maal, doch veel schooner. Kortom het staat va6t, dat in 1911 in de gemeente IJsselstein iets zeer nuttigs zal worden aangeboden, terwgl daarbij tevens voor een passende uitspanning Toor de verwacht wordende vele bezoekers zal worden gezorgd. Gister stond voor de Rechtbank te Zwolle terecht V., gewezen thesaurier van de Spaarbank te Elburg. Het O. M. eischte drie jaar gevangenisstraf, wegens een zevental misdrijven van verduistering. De tijd in preventieve hechtenis doorgebracht zou, meende het O. M, moeten worden in mindering gebracht. {Buiten verantwoording der redactie). Geachte Redactie! Wilt u zoo goed zijn onderstaande een plaatsje te geven in Uw veel gelezen blad? We hebben deze week kunnen genieten in den waren zin des woords van ja, 'k zou haast zeggen kunst op alle gebied. We hebben hooien viool- en piano spelen, hooren zingen en declameeren. En het moet gezegd worden: alles was tot in byzonderheden goed verzorgd. Maar bg alle lof over de keurige uitvoering, kan ik één opmerking niet in de pen houden en dat is deze: Waarom moeten er altgd nummers in vreemde talen ten gehoore gebracht worden? En zijn er niet zeer gegronde redenen, om eokel en alleen de Hollandsche taal te gebruiken. Ik wil dan wel even hier, in mijn oogde voornaamste noemen: in de eerste plaats is 90% van het publiek niet bij maebte vol aandacht te luisteren, omdat bet alleen Hollandsch kent. Eu ten tweedeer bestaan immers zangnummers en voordrachten op alle gebied genoeg in onze eigen taal? En die kunnen zeer zeker een vergelgking met buitenlandsche pro ducten op muzikaal en litterair gebied met glans doorstaan. U redactie, beleefd dankend, teeken ik 20 Jan. '11. A'foort. NEMO. In de gisteren gehouden raadsvergadering der gemeente IJaelstcin kwam o. a. in behandeling het schrgven van den heer A. J. Krieger inzake een stoomtram Utrecht-Schoonhoven via IJselsteic. De voorzitter verdedigdo het plan van den heer Krieger, waarna met algemeene stem men besloten werd het te steunen. De voorstelling der Hagespelers, welke op 3 Februari a. s. is aangekondigd, is wegens bijzondere omstandigheden verzet op Dinsdag 7 Februari. De 1 e-luit L. J. J. M. Tabbers, van het 5o reg. infanterie to Amersfoort, wordt met Februari ontheven van zgne detachee ring bij de normaal-schietschool te 's-Gra- venhage. De le-luit. J. A. van Helsdingen, van de infanterie O. I. leger, wordt met Mei gedetacheerd bg het 2e reg. veld artillerie te 's-Gravenhage. Gisterenavond gaf de gymnastiek vereniging „Wilhelmina", onderafd. van de Christ. Jongel. Ver. „Psalm 119: 9", een uitvoering in Amicitia. De heer H. J. Groote Balderheer ten Velde, burgemeester van Werkendam, eerelid der vereeniging, opende den avond met gebed, waarna de verschillende oefeningen zeer correct werden uitgevoerd. De vrge oefeningen en standen en vooral de stokoefeningen der jongeren vielen zeer in den smaak bij het talrijke publiek, terwijl het rek- en brugturnen bewezen, dat onder de leiding van den heer P. de Jong. deze vereeniging met ernst de gymnastiek beoefent. Eenige voordrachten brachten de lach spieren nog al in beweging terwijl do zang van inej. J. M. Schikendantz luide werd toegejuicht. Een fraai bloemstuk werd haar namcnB de vereeniging aangeboden. De vergadering van Handel en Nijverheid inzake de levering van elec- triscbe energie wordt Maandag a.s. in de sociëteit „Vereeniging" gehouden. Als spreker zal optreden de heer Jos. G. van Dooren, technisch directeur der Schevening- schc electrische centrale, met het onder werp: Electrische energie en hare toepassing. Do kiesvereeniging „Geloof en Liefde" houdt Maandag a.s. een algemeene leden vergadering in de Zwaan. De agenda vermeldt o. a. verslag penningmeester en bestuursverkiezing. Verantwoording (lste vervolg). Onder vrieudelgken dank meld ik voor den patient te Hoog Hullen of zijn gezin ontvangen te hebben: Nog van d. G. (voor het gezin) f20. M. R. H. S. f 1 T. d. Mf 50.— M. R. Bf 2.50 Mij zeer aanbevolen houdende voor ver deren steun, I. HOOYKAAS. Amersfoort, Groote Koppel E 146. 19 Jan. 1911. AGENDA. 21 en 22 Jan. Kunstbeschouwing iu Amicitia. 22 Jan. Volksconcert in de Keizerskroon. 23 Jan. Verg. Handel en Nijverheid in de Vereeniging. 24 Jan. Albert Vogel in Amicitia. 25 Jan. Lezing van dr. Gunning voor het N. O. G. in het Valkje. 26 Jan. Kiesvereeniging Gemeentebelang „Ons Huis". 27 Juu. Speenhoff en de la Mar in Amieitia. 29 Jan. Uitv. Tooneelvereeniging D. I. U. in de Keizerskroon. 1 Febr. Uitvoering Amersf. Mannenkoor iq Amicitia.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2