DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden is het lOpCt. dividend van ons brood, Uit de Pers. No. 18 ZATERDAG 21 JANUARI 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE LANDER. Hooldredacteur K. <9. BIJ KENS. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.—. Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE HaAO 6. Tclet. Interc. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meoijf 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vanadvert. en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTAJ Warmoesstr. 71- 78 Amsterdam Het proces in Tokio. Het doodvonnis over twaalf van de vier en twintig veroordeelden wegen6 deelneming aan de samenzwering tegen het leven van den Keizer van Japan is veranderd in levenslange gevangenisstraf. De hoofdaan legger evenwel, Kotokoe, en zijn (onwettige) gade, zullen omgebracht worden. De Europeesche pers begint haar meening te zeggen over het proces dat tot de ter doodveroordeeling leidde. En die meening is zeer ongunstig. Het proces schijnt ge voerd te zijn zonder den belangrijksten waarborg voor een behoorlijko rechtspraak: openbaarheid Ziehier wat daaromtrcut wordt gemeld door de nieuwsagentschappen in het Verre Oosten. In de eerste zitting reeds werd de open baarheid uitgesloten; op het protest evenwel van alle advocaten in Tokio werden bij de vierde zitting de deuren weer open gezet voor een zeer klein publiek, o.a. twintig advocaten. Bovendien werd dezen aanwezigen iederen dag verzocht de zaal te verlaten zoodia er twee uur was ge procedeerd en de zaak belangwekkend begon te worden. Uitgebreide maatregelen waren genomen, opdat het publiek geen betoogingen zou gaan houden voor de beklaagden; men vreesde de openbare mceuing en vooral de partjjgenooten der beklaagden De stralen van de gevangenis naar het gerechts gebouw waren door soldateD afgezet; twee rjjen soldaten stonden aan beide zijden van den weg en daartusschen door werden de gevangenen vervoerd. In het gebouw werd geen mensch toegelaten, zonder kaart en een rechter dio de zijne thuisgelaten had, moest terug om haar te halen. Toen de beklaagden voor het eerst op de zitting kwamen, maakten zij een be klagenswaardigen indruk. Hun boeien werden eerst bij het begin der zitting af genomen. Negen advocaten verdedigden hen. Bij het begin der zitting trachtte een Amerikaansche dame uit Tokio een der vrouwelijke beklaagden een ruiker chry santen over te reiken, maar dat werd haar belet en zij werd terstond veroordeeld. De beklaagden hebben hun schuld allen ontkend, maar de rechtbank heeft die niettemin aangenomen op grond vooral van de verklaringen van een medeplichtige, die niet gevangen genomeu was, maar zichzelf kwam aangeven, vreezend dat de beklaagden hem toch zouden verraden, en hopend aldus de rechters zacht te stemmen. Twaalf zittingen zijn gewijd aan het ver hoor, iu de dertiende sprak de vervolger, in de veertiende en vijfiiende de verdedigiug. Toen de uitspraak gevallen was, riep een der veroordeelden: „Banzai!" waarop al alle anderen opsprongen en riepen: „Leve de anarchie!" Frankrijk. De wijnboeren in Champagne hebben hun verwoestingswerk voortgezet. Thans in Haulviller8, in de kelders van de wijn- koopors Berthel en Bocquillon. Tegen middernacht waren de boeren uit alle omliggende gemeenten in Hautvillers samen gestroomd, en, om geen maatregelen der overheid te duchten te hebben, besloten zjj onmiddellijk aan het werk te gaan. Mot foode vlaggen, geëscorteerd door hun vrouwen, liederen zingend, overvielen zij de wijnkelders, vernielden de deuren, sloegen de wijnvaten met steonen stuk, gooiden de flesschen tegen den steenen vloer. Het gebeurde alles zóó gauw, dat toen dt onder-prefect gewaarschuwd was, zich gekleed had en naar de plaats des ouheils was gegaan, de woestelingen al lang weer waren vertrokken. De eerste minister Briand zeide in de Kamer van Afgevaardigden in antwoord op een vraag in zake deze onlusten in Champagne, dat de begrenzing der be trokken streek zal worden gewijzigd, maar dat de wijnboeren zich van sabotage moeten onthouden. Duitschland, Het Berlinci Tageblatt waarschuwt de linkerzijde iu den Rijksdag, om niet te verzwakken in haar oppositie tegen Be.tli- mann-Hollweg, mennende, dat het er niet veel op aankomt wat er voor de verkie zingen gebeurt. Anders zal het der regee- rmg gelukkon nog een oogst van onge- wenschte matitregeleu biuneu te halen waaraan zelfs een democratische nieuwe Rijksdag de tanden stomp kan bijten Het ergste is do voorgestelde lex-Waguor, over de verscherping van het strafrechtelijk voorschrift togen beleediging, waardoor de onafhankelijke bladen in hun vrijheid beperkt zullen worden. Om dat tegen te houden, mag de oppositie haar toevlucht nemeH tot de scherpste obstructie-maatre gelen. Aldus de Tageblatt. Zweden en Noorwegen. In het Noorweegachc parlement zal binnenkort voor het eerst een vrouw zitting nemeo. Generaal Bratlie, thans president van het Storthing, zal nl., daar al zijn tijd in beslag wordt genomen door de reorganisatie van het leger, voorloopig de zittingen niet kunnen bijwonen en nu treedi als zijn plaatsvervangster op mej. Rogstal, thans onderwijzeres aan een volksschool te Christiania. Zweedsche en Noorweegsche bladen houden zich in den laatsten tijd druk bezig met hetgeen zij noemen „het Russische gevaar", de mogelijkheid n.l. van een Russi6chen inval en zij knoopen daaraan betoogen vast over de noodzakelijkheid voor beide landen om zich gemeenschappe lijk tegen dat gevaar te wapenen. Men acht bet waarschijnlijk, dat Rusland wanneer het een aanslag mocht doen op de Noorsche lauden, trachten zal iu Kooi wegen bij de Yeranger Fjord troepen te lauden our don, gebruik makende van de thans bestaande scheiding tusschen Noor wegen en Zweden, ook het laatstgenoemde land binnen te dringen. Do discussies over deze quaestie wekken in beide lauden greote belangstelling, te meer, daar thans voor het eerst na de scheiding in 1905 de quaestie van een entente tusschen de beide landen op het tapijt wordt gebracht. Voor den vrijhandel. De vereeniging „Het Vrge Ruilverkeer" heeft aan hare leden de volgende circulaire gezonden Waar wij aan den vooravond staan van regeeringsvoorstellen ten opzichte van tarief- wetgeving waarvan wij mogen verwachten, dat zij in strijd zullen zijn met de beginse len onzer vereeniging, meenen wij ecu be roep te mogen doen op den steun onzer leden. Die steun kan bestaan in voorlichting bij het verschijnen van het wetsontweip om trent de vermoedelijke working van de wet ten opzichte der vakken van handel of nijverheid, waarmede onze leden meer van nabij bekend zijn. Op den voorgrond trede daarbij echter dat dusdanige gewaardeerdo voorlichting niet in de plaats moet treden van de directe actie hetzij door adresseering aan de Staten Generaal, heizij door bespre king met afgevaardigden of door propa ganda. Maar tevens doen wij een beroep op uw matericelen steun, waar wij nauwe lijks uiteen te zetten hebben dat de strijd, dien wij tegemoet gaan, ook eisehen aan onze geldmiddelen zal stellen. Tot het ontvangen van inlichtingen zoo wel schriftelijk als mondeling en tot het in ontvangst nemen der strijdpenningen stclicn alle leden van het bestuur zich beschikbaar". Secretaris is mr. A. Heringa, Luikschc- straat 16, Schcveningen. afschaffing van het fooienstelsel. Door de rijtuigverhuurdersfirma Kooyman, Aert van Nesstraat te Rotterdam, is onlangs aan haar abonnements-klanten de vraag gesteld, of deze bjreid zouden zijn, door zieli een geringe verhooging van den prijs per rit te getroosten, er toe mede te wer ken, dat het fooieustelsel bij deze firma niet alleen afgeschaft, maar het aannemen van t'ooier. ook absoluut verboden zou worden. Door de klanten werd daarmee hartelijke instemming betuigd, en tovens verklaard, dat zij gaarne iets meer wilden betalen, wat dan toch nog goedkooper zou uitkomeu. Naar aanleiding daarvan heeft nu de genoemde firma aan hare klanten een circulaire gestuurd, waarin, naar aanleiding van de vele bewijzen van instemming die zij mocht outvaugen, wordt medegedeeld, dat met ingang van 1 Februari de volgende regeling zou worden ingevoerd: Ie. Den koetsiers te gelasten, op straffe van ontslag, alle fooieD te weigeren; 2e. Hun daarentegen een vast weekloon te geven van f 15, met extra vergoeding voor nachtelijke ritten; 3e. Ons tarief voor enkele ritten met 10 cents per rit to verhoogen, zoodat nu de prijs per rit, buiten abonnement 85 et., iu abonnement 75 et. is." „Wjj zullen", zoo heet het verder in de circulaire, „het verbod van het aannemen van fooien in onze rijtuigen doen aanbrengen, en rekenen op de medoworking onzer clieutèle, om ons personeel niet in verleiding te brengen, die hen hunne betrekking zou kunnen kosten." Men mag met belangstelling afwachten, of dit voorbeeld zal slagen, en gevolgd zal worden. In hot moreelc en sociale belang der koetsiers is het laatste zeker te wenscben. net laatste vooral ook met het oog op de Ongevallenwet, daar, doordat liet publiek de koetsiers betaalt en niet de werkgever (hun vast loon bedraagt gewoonlijk f 2.50), hun uitkeering thans bij ongevallen bijna niets bedraagt. Ter navolging! Vacatures bij het Dept. van Oorlog. Naar de N. R. Ct. van doorgaans wel ingelichte zijde verneemt, zal de voorloopig uitgestelde splitsing van de 3e afdeeling van het Departement van Oorlog eerst plaats hebben, wanneer de thans bij die afdeeling werkzame hoofdofficier den dienst bij den troep zal hebben hervat en vervan gen zal zijn door een lid van het bestuur der Christelijke officioren-vereeoiging. Dat lid zou aanvankelijk warm zjjn aanbevolen tot referendaris, hoofd der lo afdeeling van dat Departemeut, doch de vorige Minister van Oorlog wilde daaraan geen gevolg geven, vermits steeds aan het hoofd dier afdeeling een rechtsgeleerde van ccnigen naam heeft gestaan. Bezuiniging op Oorlog. L. en V. driestari: „De nieuwe Minister van Oorlog heeft gezien, dat zijn maatregelen tot verbetering van het kader en van de opleiding der miliciens veel geld zullen kosten. Hij vraagt nu aan zijn officieren binnen een paar maan den hun voorstellen tot bezuiniging iu te zenden. beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar fliuk doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteorbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op «le eclite nootzoete tarncsmaak van ons „Mclkbrood" en „<JlezondlIei<lbroo«l,* welke smaak alleen «loor «le beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dut ons broo«I niet Is be.scha<Iig«l door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taal, doeb croquant zijn. Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling ^Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1