DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden is het lOpCt. dividend van ons brood, No, 24 ZATERDAG 28 JANUARI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE EEMLANDER. Hooldredactenr B. G. B IJ KK fff N. Bureau: KI.KIfffE H.tiG C. Telel. Interc. 18». Abonnementsprijs: j Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per j fi Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post j Buiten het Kauton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. j l abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing- van advert. en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- on Buitonlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Rusland. Het Nowoje Wremja geeft een onder houd weer met een Russisch staatsman over den binnenlaudschen toestand in Rusland, in welken staatsman meu alge meen Stolypin meent te herkennen. Stolypin dan spreekt tegen, dat de derde Dooma langzaam en slecht werkt. Integendeel, het gaat tegenwoordig sneller dan vroeger. Het gebrek is alleen dat er geen sterk Centrum in de Doema bestaat, maar mis schien zal dat wel te vinden zijn in de vierde Doema. Over de samenstelling dier vierde Doema kan Stolypin nog niets voor spellen, want dank zij de hervorming van het grondbezit zijn er veel kleine grond eigenaars gekomen, over wier gevoelen de minister niets kan zeggen. Ten tweede weet de regeering niet hoeveel succes de oppositie hebben zal met haar wei ken tegen de regeeriDg; want zij werkt hard onder de kiezers, en schrikt voor geen middel terug, ook niet voor vervalsching van den kies-census. Ten derde moet men rekeniDg houden met de psychologie der burgerlijke kringen. Om ai die redenen is er nog weinig vau de toekomstige volks vertegenwoordiging te zeggen. Turkije. Do Porte heeft r.van de Norddeulsche Lloyd de snelvaarders Oldenburg en Darmstadt gekocht. Zij zal die schepen gebruiken voor het transport van troepen en munitie naar Arabië, ten einde daar de zestig-duizend man bijeen te krijgen, die den opstand in Jemen moeten dempen. Griekenland. Kolonel Lapothiotis, do Grieksche oud minister die op Venizelos last gevangen genomen was, is thans weer op vrije voe ten gesteld, nadat het onderzoek aan het licht heeft gebracht, dat hij geenszins heeft samengezworen, maar zich alleen schuldig gemaakt aan een vergrijp tegen de krijgstucht. De eed in den gemeenteraad. De Middolb. Ct. schrijft: De Gemeenteraadszitting te Middelburg is Woensdag met een allerzonderlingste vertooning aangevangen. By de installatie van den heer C. Boudew jnse verklaarde deze een belofte te willon afleggen, wat den burgemeester aanleiding gaf hem te vrageu, of hij Doops gezind was. Na ontkennend daarop geant woord te hebben, werd het nieuwe lid door den voorzitter nog de vraag gedaan, of by nu de voorgeschreven eeden wilde afleggen; waartoo de heer Boudewijnse zich toen bereid verklaarde en ook over ging- De hem gedano vragen waren totaal overbodig. Zoodra een Raadslid het verlangen te kennen geeft om in zulk een geval een belofte af te leggen, moet de voorzitter dit toelaten. Art. 39 der Gemeentewet spreekt duidelyk en uitdrukkelijk. Dit artikel, aldus op voorstel van wijlen het Kamerlid, den heer Gerritsen, gewijzigd, laat aan het Raadslid de geheel vrije keuze, wat hij wenscht te doen: eeu eed of een belofte afleggen, Niet aan den voorzitter is het dus hierop eenigen invloed uit te oefenen. En allerminst was het noodig den heer C. Boudewijnse te vragen of hij al of niet Doopsgezind was De quaestie van eed cn belofte heeft in de Kamers, de Provinciale Staten en den Raad met godsdienstige, gezindheid niets te maken. De gedane vraag heeft alleen reden van bes'aan by rechts- of andere zaken; cn ook dat is op dit oogenblik nog een hangende qnaestie. Ook wij wenschou den eerbied voor den eed te handhaven; deze is door het gebeurde zeker niet verhoogd. De Papendrechtsche Zaak. De heer J. van Elk heeft thans aau de Eerste Kamer een adres gezonden met verzoek om gebruik te maken van haar bevoegdheid tot het instellen van een onderzoek of hij zich werkelijk heeft schuldig gemaakt aan hetgeen in het rapport der psychiaters en in het Arn- hemsche arrest is vermeld. Hij verklaart zich daariu bereid de ledeu der Kamer persoonlijk de vereischte inlich tingen te verschaffen en zijn bezwaren gedocumenteerd toe te lichten. De versterking van VlissinGen. Volgens eeu mededeeling van den Brus- selschen berichtgever van den Petit Parisien zou het Belgische Kabinet heden een bespreking openen met de Nederlandsche regeering over de Vlissingsche verdedi- gings-quaestie. Reuter seint uit Brussel: De Chronique zegt, dat men in Den Haag weet, dat op het oogenblik de meening der voornaamste belanghebbenden inzake de militaire en diplomatieke beteekenis van de versterking van Yliseingcn vaststaat en dat deze een daad zou zijn, onvriendelijk jegens België, vijandig tegenover Engeland en bepaald gunetig voor de politieke en strategische combinaties van Duitschland. 't Is de diepe weerzin jegens de Engelscheu, nog toegenomen door den Boeren oorlog, die voor een niet gering deel wijziging heeft gebracht in de vroegere gevoelens van een aanzienlijk gedeelte der Hollaudsche bevolking ten opzichte van Duitschlar.d. Het blad gelooft, dat Nederland zich vergist. Want op den dag, dat Duitschland werkelijk voet op Hollandschen bodem krijgt, zal do onafhankelijkheid der Nederlanders spoedig hebben opgehouden te bestaan. Nederland met zijne voor treffelijke havens is onontbeerlijk voor Duitschland. De uitvoering van de fortifica tiën by Vlissingen zou een nieuwe ernstige toeneming van den Duitschen invloed in Nederlaud beteekeneu, wijl die uitvoering zou geschieden met toestemming van het Nederlandsche kabinet zelf. Daardoor wordt het uitzicht geopend, dat by het uitbreken van een Europeeschen oorlog het beroemde woord werkelijkheid wordt, op het Erankforter Congres gesproken door Arndt betrekkelijk de herovering, in de toekomst, van de groote rivieren en de groote havens in West-Europa. Zij die de Vlissingsche versterkingen willen doordrijven mogen zich, besluit het blad, herinneren, dat Nederland en België in den dag des gevuars hun volksbestaan slechts zullen bewaren, door een vereenigd pogen om het te handhaven. De groote nationale en Provinciale Landbouwtentoonstelling te Amersfoort. Het programma voor de teutoonstelliug nadert zijne voltooiing; van enkele sub commissiën moet het door het uitvoerend Comité ontworpen programma nog worden ingewacht en dan mag het als gereed worden beschouwd. Voorloopig kan men reeds zeggen dat de tentoonstelling zeer breed is opgevat en opgezet en, indien do omstandigheden medewerken, zij er eene zal worden, die haars gelijken in de pro vincie nog niet heeft gehad. Onder „om standigheden" zijn hier natuurlijk niet gerekend „voldoende aantal inzendingen." Dat die er zullen ziju, is te verwachten, want niemand, die in Utrecht zich met land bouw of veeteelt bezighoudt, zal deze gelegenheid verzuimen, te toonen en dus in breeden kring bekend te maken wat en hoeveel goede producteu op beider gebied de provincie voorbrengt. En hoeveion vau elders waar het betreft eene tentoon stelling die eene groote menigte klassen omvat, waarin groote prijzen ziju uitge loofd in den vorm van medailles, geld en getuigschriften tot eene gezamenlijke waarde 7an eenige duizenden guldens zullen niet de gelegenheid aangrijpen om in de klassen voor nationale mededinging, zoowel in de rubrieken voor paarden, als in die voor vee en zuivel, in het krijt te treden met de inzenders uit andere doelen des lands. Het uitvoerend Comité heeft aan de eene zijde getracht de inzenders kaïiB te geven, flinke prijzen te winnen, maar aan den anderen kant is er om ge dacht, dat de bezoekers die van heinde en verre komen soms, in geen geval zich den gang naar de groote landbouwtentoon stelling op „Birkhoven" te Amersfoort, mogen kunnen beklagen. By de geheele samenstelling van het programma is er rekening mede gehouden, dat do een zich hoofdzakclyk interesseert voor paarden, eon ander integendeel juist voor rundvee, terwijl er misschien ook velen onder de bezoekers zullen zyn, die meer belang stellen in de producten van boterbereiding en kaasmakerij. En er is gebroken met het zooveel nog gevolgde oude systeem, dat op den dag der opening van de tentoon stelling feitelijk geen tentoonstelling wordt gehouden, dan alleen van niet-levende inzendingen, zoodat de autoriteiten die de opening bywonen in den regel de tentoon stelling niet van de levendigste zijde leeren kennen. De tentoonstelling te Amersfoort wordt den 2' sten Juli des middags geopend, doch des morgens vroeg zyn dan reeds inzen dingen vee uit de provincie aangevoerd, gekeurd en bekroond, zoodat na de offici- eele openiog en na de gebruikelijke rondwandeling op het terrein, in den groo- ten ring reeds dadelyk een beeld kan worden gegeven van den stand van de veefokkerij in de provincie. Want als regel geldt, dat alle bekroonde dieron, die daar voor in de termen vallen, na bekroond te zijn op dcnzelfden dag worden rondgeleid voor de tribune, van waaruit de bezoekers ze gemakkelijker en beter kunnen beschou wen, dan wanneer ze in de tenten staan waarin ze gedurende de toonstelling ver blijven. Elk veehouder en veefokker zal dan ook goed doen om op een der „veodagen" of op meerdere, dat zyn 25, 26 en 27 Juli, een of meer dagen vry te houden om dan de groote tentoonstelling te bezoeken! speenhoff de la mar. Wanneer we zeggen, dat we ons bij het Vrije Tooueel wel eens beter geamuseerd hebben, dan gisteravond in Amicitia het geval was, willen we daarmede niet te kenuen geven dat het ditmaal maar zoo zoo was. Neon we hebben ook nu weer menigmaal hartelijk gelachen en ook weer genoten van enkele nieuwo liedjes van Speeuhoff. Maar het succes van de vroegere dagen van het Vrije ïooneelwas liet nog niet. Anders een programma, voldoende om den avond gezellig te doen passecren. Liedjes vol govoel voorgedragen op de bekende wijze door Speenhoff, grappig- heidjes van Nap de la Mar en twee namen die tegenwoordig iedereen kent: Olieslagers en Papondrecht. beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter vertoerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op de echte nootzoete tarwesmaak van ons „Melkbrood" en „Gezondheidbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet is bcsehadfgd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taal, doeb croquant zijn. Vraag een dividond'ooekje aan de jkfdeeling „Broodfabriek" van Meureing'a Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1