WEERBERICHT. Thermometerstand KUNST EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 30 Januari 1911. Hoogste barometerstand 782.0 rn.M. te Stockholm, laagste 755.8 te Coruua. Verwachting tot den avond van 31 Januari 1911. Meest matige Oostelijke tot Z.O.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Heldor of lichtbewolkt, droog weer. Temperatuur: Matige vorst. Barometerstand le AMERSFO0PX Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 776 mM. Vorige stand te 12 uur 775 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennachtF. 24 Hedenmiddag 12 uurF. 33 voorganger gebracht, door de leden van de Eerste Kamer. Zelf verklaart hij zich voorshands tekort te schieten in practische kennis van Nederl, legertoestanden, maar hg hoopt, gesteund door zjju elders opge dane ervaring, niet geheel zonder vrucht voor de hervorming van onze legertoestan den werkzaam te kunnen zijn. Ter wille van den noodigen spoed heeft hij het wetsontwerp tot herziening van de Militiewet reeds eenige dagen na zjjn op treden als Minister aan den Raad van State doen toekomen. In den ongunstigen toestand, waarin thans het wapen van de infanterie verkeert vertrouwt de Minister zal dit ont werp afdoende verbetering brengen. Dat de verzorging vun de godsdienstige, zcdelgke en lichamelijke belangen van de miliciens met de grootte van het contingent zou hebben te maken, ontkent hij. Hem is vooralsnog niet gebleken van 3lapheid en onverschilligheid bij de subal terne officieren. Dat hij zich in het algemeen met de plannen tot kustverdediging vereenigt, volgt reeds hieruit, dat die kustverdediging in 1909 werd toegezegd in de rede tot opeidng van de zitting der Statan Generaal en dat de plannen dus een punt van het program van dit Kabinet uitmaken, zoodat hij niet als Minister van Oorlog zou zijn opgetreden, wanneer hij er anders over dacht. De verbetering van de positie van een deel der officieren acht hij zeer noodig en hij wil die bereiken door vluggere op klimming, vooral in de middelrangen. De voorbereiding zal echter eenigen tijd kosten on zij mag niet den voorrang hebben boven de behandeling van de Militiewet, welke urgent is, hoewel ook de positieverbetering van de officieren bespoedigd zal worden. Het stelsel van bevordering van het onder officierskader en de regeling van hun soldij zal worden herzien, de bereden ar tillerie eerlang versterkt; urgent acht hij de aanschaffing van meer munitievoorraad. Omtrent het capitulantenstelsel is het overleg met de andere Ministers nog niet geëindigd. Drankbestrijding. Aan de afdeeling der Drankbcstrijders- vereeuigingen, aangesloten bg de Centrale RegeliDgscominissie voor Volksstemmingen is door deze commissie een circulaire ge- zouden, waarin gevraagd wordt of niet in de gemeente, waarin die afdeeling gevestigd is, zulk een Volksstemming kan worden georganiseerd. Al is naar de meeniDg der commissie het getal der gemeenten, die voor zulk een stemming geschikt zijn, vrij beporkt, zoodat ook nu reeds haar advies niet ultgd gunstig luidde, toch meent zij, dat nog in verscheidene gemeenten met sueccs zulk een stemming zou kunDen worden gehouden, mits zij ernstig worde voorbereid. De secretaris, ds. J. Henri Ledeboer te Breedevoort, is bereid alle inlichtingen te verschaffen. De 10 uren-dag Was aanvankelijk de bedoeling der S. D. A. P., vlak voor de behandeling van het ontwerp tot wgziging der Arbeidswet in de Tweede Kamer eeu nationale betooging in den Haag te orgauiseeren, dit plau is moeten worden opgegeven, omdat geen geschikte zaal in den Haag kan worden verkregeu. De betooging zal nu op 5 of 12 Maart a. s. worden gehouden in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Lkerling-diamantbe werker. De diamantbewerkersbond heeft een voor de diamantngcerheid zeer gewichtig besluit genomen. Meu weet, dat in de laatste jaren de regel werd gevolgd om nieuwe leerlingen slechts tot een beperkt aantal tot het vak toe te laten. Dat geschiedde met de lofwaardige bedoeling om te zorgen, dat er niet te veel arbeids krachten zouden komen, die de loonmarkt zouden bederven en bij slapte hot aantal werkloozen belangrijk zouden vergrooteD. Nu gaat evenwel, zooals we reeds onlangs meldden, de diamantnijverheid zoo hard vooruit, dat men hier het werk niet af kan, zoodat de werkgevers hulp gaan zoeken in België, waar men zich niet houdt aan de afspraak betreffende de toelating van leerlingen cn men druk doet aan hetgeen doorgaans genoemd wordt, clandestiene leerliugkweekerg. Op aandrang van de juweliers te Amsterdam heeft nu de A. N. D. B. besloten om in twee jaar tijds 2000 leerlingen toe te laten, terwijl anders dit cijfer voor vier jaar zou hebben gegolden. Men hoopt daarmede de pas af te snijden aan België, daar den werkgevers toch altijd nog aan Amsterdam do voorkeur geven boven Antwerpen, en aldus de eerste pljats op het gebied der diamant-industrie te behouden. Als deskundigen als de heer Hartz, secretaris dor Juwoliersvereeniging, on Henri Polak, de ziel van den A. N. D. B., verzekeren, dat Amsterdam door dezen maatregel aan de concurrentie van België met goed gevolg het hoofd zal kunnen bieden, kan men den arbeiders, die toegestemd hebben, dat binnen betrek kelijk korten tgd, hun leger met 2000 man versche troepen wordt versterkt en zij dus een belangrijk aantal concurrenten krijgen, zijn hulde niet onthouden. Zjj hebben daarmede getoond wat verder te kunnen zien dan hun neus lang is. N. Malth. Bond. Te Utrecht is de 29ste Jaarvergadering gehouden van denNieuw-Malthusiaanschen Bond, ouder voorzitterschap van Mevr. RutgersHoit6eura van Den Haag die de afgevaardigden der verschillende Afdeelingen en de overige leden welkom heette. Uit het verslag van den Secretaris Dr. J.Rutgers, bleek, dat het ledental dit jaar is gestegen van 2217 tot 2860 leden: 4821 gezinnen wendden zich dit jaar schriftelijk tot het Hoofdbestuur om inlichtingen; vele arme vrouwen werden kovteloos door de deskun dige medewerksters geholpen Door Hoofdbestuur en Afdeelingen samen werden dit jaar 57000 blaadjes en 12000 brochures verspreid ter theoretische bespreking der beginselen; bovendien werden ruim 9000 Middelenboekjes verstrekt uitsluitend aan gehuwden die dit verlangden. Nieuwe Afdeelingen werden opgericht in Leerdam en Leuven, welke laatste nu reeds 80 ledon telt. Het finanticcl verslag van den Penning meester, Dr. J. de Vrij uit Den Haag, sloot met een batig saldo van f 322.94. De aftedende Hoofdbestuursleden, Mevr. RutgersHoitsema en Martina G. Kramers uit Rotterdam, werden bij acclamatie herkozen. Besloten wordt een medicus af te vaardigen naar een N. Malth. Conferentie, dezen zomer in Dresden te houden bij gelegenheid van de Hygiëne Tentoonstelling aldaar. Do naam van den Bond wordt in dien zin gewijzigd, dat or aan wordt toe gevoegd: „ter bewuste regeling van het kindertal". De oorzaak van de beri-beri. In de zitting van de natuurkundige afdeeling van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen heeft prof. Spronck een mededeeling gedaan over de oorzaak van de beri beri. Deze mededeeling betrof een onderzoek van den heer J. H. F. Köhlbrugge, waaruit is gebleken dat de gevreesde ziekte wordt veroorzaakt door zuurvormende bacteriën uit de lucht, die zich hechten aan het voedsel, zelfs van gesteriliseerde rijst, als deze aan de lucht, wordt blootgesteld en die een belangrijke wijziging teweeg brengen in de darmflora. In de gymnastiekzaal der Infanterie kazerne werd gisteren een 6chermconcours gehouden, uitgeschreven door de gymna stiek- en schermvereeniging E.M.M.A., voor onderofficieren vaD het 5de Regt. Inf. od daarbij gedetacheerden. Het con cours werd georganiseerd bij het einde van den by dit garnizoen gehouden gym- nastiekcursus. Van do gedetacheerden had echter geen zich voor deelneming aaogemeld, zoodat alleen onderofficieren van het Vijfde uitkwamen. Het concours werd o a. bezocht door den kolonel regi ments commandant. De uitslag der wedstrijden was als volgt: Floret: le prijs R. Grootheest, 2de prijs W. J. Gruppelaar, en 3de prijs C. J. W. Ham. Sabel: le prgs R. Grootheest; 2de prgs C. J. W. Ham, 3de prgs P. Brede- veld. Geweer, le prgs H. Priem, 2e prijs W. J. Gruppelaar, 3e prijs J. Boerma. De prijzen bestonden uit kunstvoorwer pen, beschikbaar gesteld door de vereeni- ging E- M. M. A. De commissie van beoordeeling bestond uit sergeant-majoor Katerberg, serg. Bege- man en wachtmeester Wille. Do Utrechtscho Onderwijzers Too- neelvereeniging gaf gisterenavond in Ami- citia een volksuitvoering, waarvan het eventueel batig saldo komt ten voordeele van het Ondersteuningsfonds voor hulpbe hoevende onderwijzers en de afd. Amers foort der Ver. voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Opgevoerd werd „Een groote nul". Niet het minst door het uit stekende spel der Utrecbtsche ondorwgzers amuseerde het betrekkelijk talrijke publiek zich opperbest. De leuke zetten sloegen goed in en deden herhaaldelijk lachsalvo's opgaaD. Na elk bedrijf werden de mede spelenden luide toegejuicht. Bg Kon. Besluit van 28 dezer is met ingang van 1 Februari benoemd tot luite- nant-kolonel-kwartiermeester, de majoor- kwartiermeester W. Woudstra, controleur over de inwendige administratie der korpsen. In de jongste ledenvergadering van de afd, Amersfoort van Patrimonium is, naar de Stand meldt, de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen en opgezonden aan de Tweede Kamer: „De afdeeling Amersfoort van het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium, kennis genomen hebbende van de jongste begroo- tiDgsdebatten in de Tweede Kamer der Staten-Generaa], spreekt alp hare overtui ging uit, dat een groot deel der leden het slechts te doen schjjnt om vertraging der wetgeving, inzonderheid van de toegezegde sociale wetten, en is dan ook beslist van meening, dat het de ernstige roeping is van de meerderheid der Tweede Kamer met voortvarendheid alle gepaste midde len aan te wenden om zoo mogelijk alle beloofde verzekeringswetten voor 1913 in het Staatsblad te krijgen; opdat ook do Christen werkman niet worde teleurgesteld; en besluit deze motie te zenden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal". Wij vreezen, dat die teleurstelling toch niet zal uitblijven. De commissie, belast met het afnemen van het toelatingsexamen voor den cursus bij het Instr. bat., waarvoor 45 plaatsen voor het le en 5 voor het 2e studiejaar zijn opengesteld, is samengesteld uit: a lid en voorzitter: kapitein J. L. Van der Moer, directeur van den cursus bg het 5e regt. infanterie; b. Leden: le luits. W. J. M. Diekhof ep P. Whs, van het regiment grenadiers en jagers; A. Van Willigen, D. Ritman, J. H. Lamour en J. Busquet, van het 5e regt. inf.; J. A. H, Abeleven en L. G. A. Van der Reijden, van het instructie bat.; A. C. Breebaart en F. H. Heuvelink van het 6e regt. inf.; C. J. C. Janssen en C. H. T. Thierne van het 8e regt. inf. Het examen vangt aan 15 Mei a. s. De militaire voetbalcompetitie heeft tot bestuur gekozen de heeren A. Duyn- houwer (voorz.) G. Drayer, 5e regt, (secr,), J. B. Burmeister, le regt. veldart. H. J. A. Koning regt. gren. en jagers, C. Verbeek, 6e regt. De eerstgenoemde drie heeren vormen het bestuur van den Ned. Mil. Bond voor openluchtspelen en atbletiek. De heer P. Zegwaard, hoefsmid al hier, behaalde bij het Vrgdag en Zaterdag gehouden examen aan de Rijks- Veeartsong- school te Utrecht het rijks-diploma van Onderwijzer-Hoefsmid. Quick is gisteren door Velox te Wa peningen geklopt met 3—0 Beter brachten H. V. C. en 't Vijfde het er af. De H.V.C.'ers behaalden een 42 overwin ning op D. G. 8. te Deventer, terwijl 't Vijlde met 40 Quick te Kampen er onder wist te houden. Het laatste abonnements-concert wordt Vrijdag 10 Febr. a.s. in Amicitia gegeven door mevr. G. Vogel-Vladoracken, Bopraan, en de heeren N. Vogel, viool, en A. H. Thierie, piano. De jaarvergadering der Onderofficie- reDvereeniging „Ons Belang" is vastgesteld op 28 en 29 April te Amersfoort. Het tweede elftal van H, V. C. kreeg gisterenmiddag achter Rustoord be zoek van D.E.S. I uit Utrecht. De jeug dige H.V.C.'ers werkten met veel vuur, maar ieder speelde afzonderlijk. Veel spel zat er niet in, van combineeren was bgna geen sprake. Ook bg de Utrechtenaren was die fout ebhter op te merken en ware de verdediging bij hen niet zoo goed ge weest, zeker zou H.V.C. nog wel eenige puntjes hebben gemaakt. Nu konden de Amersfoorters echter voor rust het leer niet in het net krggen, terwijl D.E.S. uit een strafschop een punt wist te maken, zoodat rust inging met 1.0 voor D.E.S. Na rust ging het weer hetzelfde spel. Ieder speelde voor zich, het samonspel was ver te zoeken. Aan beide kanten werd nog eenmaal gedoelpunt, zoodat het einde kwam met een 21 overwinning voor D.E.S. AGENDA 1 Febr. Uilvoering Amersf. Mannenkoor in Amicitia. 6 Febr. Ned. Tooneelgezelschap Dir. Gebr. Thonhanser in de Keizerskroon. 5 Febr. Feestavond van de afd. Amersfoort v.d. Ned. Vereen, tot afscb. van Alc. dranken in Amicitia. 6 Febr. Nnt6avond. Henri Dekking. Ami citia. 7 Febr. De Hagespelers in Amicitia. 10 Febr. Concert Amicitia. 12 Febr. Prof. Boltini (specialiteiten! in de Keizerskroon. 16 Febr. Propaganda vergadering Nederl. Protestantenbond. Amicitia 19 Febr. Gezelschap de La Mar, in de Kei zerskroon. 26 Febr. Amersf. Tuoneelclub Wilhelmina in de Keizerskroon. 28 Febr. Bal Masqué in de Keizerskroon. Uit den Harem. Een Aruerikaansche schrgfster, mevr. Jack Gouraud, kan er zich op beroemeu eenige dagen lang in den harem van een Indischen vorst geleefd te hebben. In een artikel in een Amerikaansch tijdschrift, schildert zij haar ervaringen en bestrijdt de phantastische voorstellingen, die de oningewijde West-Europeaan gewoonlijk aan een Oosterschen harem hecht, althans voor zoover haar oodervinding met betrekking tot een Indischon harem haar 't recht daartoe geeft. De harem is dikwgls alles behalve een verzameling van schoone en lieftallige vrouwen. In de Btreng van de buitenwereld afgesloten vrouwenvertrekken treft men meer oude en leelijke vrouwen aan dan schoone. De bewoonsters willen dikwijls in 't geheel niet de gunst van haar heer voor zich verkrijgen. Er bestaat zelfs bijna geen minnenijd. De harem is eenvoudig de familie van den maharadja, de familie die zijn vader hem nagelaten heeft on die hg als een erfenis moet beschouwen. De verpleging van het lichaam is de eenige bezigheid van den dag. Het morgen-

De Eemlander | 1911 | | pagina 2