DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 26 DINSDAG 31 JANUARI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur R. O. ItlJKF.NN. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco por post id. £5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco purpost id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE HtiO 6. Telef. Interr. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bnrean D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam Groot Britan.vik. Verschillende Zondagsbladen melden, dat de attorney-general en de collicitor genera), namens den Koning een geding wegens laster aanhangig maakten tegen Edward J. Mylius. De zaak zal Woensdag a s. voor den Lord Chief Justice en de speciale jury worden behandeld. De quaestie is opge worpen door een verhaal, gepubliceerd te Parijs in het blad „The Liberator", waarin het gerucht zou zjjn herhaald, dat jaren lang is verspreid omtrent een morganatisch huwelijk, dat de Koning van Engeland, toen hg nog Prins van Wales was, op Malta zou hebben aangegaan niet de dochter van een admiraal. Dit gerucht is beslist tegengesproken, nadat Koning George den troon bad be stegen. Mylius is den 26n dezer te Londen in hechtenis genomen, en in verzekerde be waring gesteld. Een cautie voor de in vrijheidstelling, die op 20.000 pond sterling was vastgesteld, kon niet door Mylius woruen verstrekt. De Londensche politie heeft tot dus verre tevorgeefs gezocht naar „Peter den Schilder", een der voornaamste schuldigen aan den politiemoord in Houndsditch, om trent wien zij slechts zeer weinig ge- govens had. Maar thans is de identiteit van Peter den schilder vastgesteld en wel door hulp vun de Marseillaansche politie en met een portret dat deze in haar bezit had. Het blijkt na dat de gezochte misdadiger Peter Piatkof is, een Russisoh student in de medicijnen, die in 1908 naar Marseille kwam en later schilder werd. Hij was met verscheidene anderen, die met hem uit Rusland kwamen, aangewezen als „ge vaarlijk terrorist" en onder politietoezicht gesteld. Maar hij heeft, zoolang hij te Marseille vertoefde, niets met de politie te maken gehad. In het laatst van De cember 1909 vertrok hij naar Evian les Bains, waar hij eenigen tijd heeft gewoond. Wij vermoeden, dat het der Londenschen politie aangenamer zou zijn geweest, indien men haar had kunnen melden, waar Peter thans vertoeft. BelgIK. Te Luik heeft Zondag j.l. een betooging van Walen plaats gehad om te protesteeren ■tegen de toenemende Vlaamsche beweging en vooral tegen de vervlaamsching van de Gentscho hoogeschool. Eerst werden, in tegenwoordigheid van een talrijke menigte, kransen gelegd op het standbeeld van Rogier, den held van de revolutie van 1830, en daarna werd een vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer Dupont, vice president van den Senaat, waar Ylaamensche redevoerin gen werden uitgesproken tegen hot Fla mingantisme en de Flaminganten. Ten slotte werd een motio aangenomen,-waariD geprotesteerd werd tegen het plan om de universiteit van Geut tot een Ylaamsche hoogeschool te maken en herziening werd geëischt van de wetten, die ten gunste der Vlamingen zijn. Italië. De Conquista, het orgaan der Italiaan- sche spoorweglieden, zegt dat alles gereed is gemaakt voor het afdwingen van „do wettige oi6chen der spoorweglieden, die reeds zoo lang gesteld zijn". Moeten de spoorweg lieden de grenzen der wet overschrijden, dan komt de verantwoordelijkheid daarvoor neer op hen die doof zijn gebleven, M. a. w. indien de eischen niet spoedig ingewilligd worden, breekt do staking uit. De minister van openbare werkeu zeidc in den Senaat, dat de regeering gereed is om alle eventualiteiten het hoofd te bieden. Er kan niet worden toegestaan, dat onge straft een aanslag op do publieke diensten wordt gepleegd. Als het gaat om de ver dediging vau nationale levensbelangen, kan de regcering rekenen op den zeer krachtigen steun van het parlement en van het land Luzzatti, later weder het woord nemende, zeide nog dat do regeering sinds lang is voorbereid op do mogelijkheid van een spoorwegstaking, maar dat verhindert niet, dat zij het parlement de maatregelen zal aanbevelen, die zg billijk en noodig acht, en dio niet zijn ingegeven door vrees, maar door do zucht om het algemeen be lang te beschermen. Te Sovicilla bij Sienna in Toskane heb ben een aantal burgers tijdeus een ge meenteraadzitting het raadhuis overrompeld en deu leden zoowel als den burgemees ter met geweld gedwongen een stuk te onderteekenen, waarin zij kennis geven, dat zij hun ontslag nemen. Dit stuk werd vervolgens naar den prefect gezonden. Finland. Het centrale bureau van statistiek in Finland geeft eeuige interessante cijfers omtrent de landverhuiziug in Finland. In 1908 trokken 5812 personen hot land uit, in 1909 reeds 19 144. De sterke toeneming is aan een dreigende vijandige houding der Russische regeering tegenover Finland toe te schrijven. Overtroffen werd het laatste getal slechts éénmaal, in 1902, toen het 23.152 bedroeg. Toenmaals ver dreven de nienwe wetten betreffende de weerphcht een menigte Finsche burgers uit hun vaderland. De meeste landverhui zers zijn boeren. Op tnkele uitzonderingen na gaat de trek naar Amerika. China. De Chiueescbe regeeriug heeft ten langen leste verlof gegeven tot de verbranding van twee duizend kisten met lijken van pestljders in Charbin de bakermat dezer pest-epidemie nadat zij eerst heeft gewacht totdat er voldoonde mili tairen ter plaatse waren om eventueele onlusten, als gevolg dier verbranding, tegen te gaan; de Chineezen hebben namelgk om godsdienstige redenen een afschuw van lijkverbranding. Do twee duizend ki6ten dié thans verbrand zullen worden, staan reeds lang boven do aarde, want men kon ze niet begraven wegens de koude, die den grond zoo hard als steen heeft gemaakt. Men vermoedt dat al die lijken veel hebben bijgedragen tot de verspreiding der ziekte. In Peking breidt de pest zich weinig uit. Het leven in de vreemdelingenwijk gaat zijn gewonen gang en ook de Chineezen verkeeren er als anders; maar de besmette plaatsen, elders in de stad, worden zorg vuldig bewaakt. Afrika. In een brief uit Dsjiboeti, gepubliceerd door do Parijsche Matin, wordt betoogd dat da handel in negerslaven nog zeer levendig gedreven wordt door de Arabie ren in FranBch Equatoriaal Afrika, in 't bijzonder Wadai en Messalil. En wat nog crnBtiger is voor do Franschen: de haveu van waaruit de schepen met slaven ver trekken is gelegen in Fransch Somali-land: de haven van Tadzjoera. De karavanen met slaven gaan van Wadai, doorDarfoer, Kardofau, Abessynië en komen dau bij Tadzjoera aau de kust. liet ergste is dat, volgens den briefschrijver, do plaatselijke overheid aldaar het kwaad kent, maar niets doet Eveneens wee! zij dat er een uitgebreide smokkelhaudel in wapenen wordt gedreven, maar zij doet er niets tegen. Waarom niet!' Hebbon soms Franschc ambtenaren voordeel bij dit duis ter bedrijf? Priesters uit Portugal. Het hoofdbestuur der vrijdenkersver- eeniging De Dageraad heeft besloten, aau de Regeering een adres te zenden, als tegenhanger van het adres der Evange lische Maatschappij, om de uit Portugal verdreven Katholieke priesters vrijelijk in ons land toe te laten. Het hoofdbestuur is vau oordeel, dat men als vrijdenkers er tegen moet opkomen, dat iemand wegens zijn overtuiging geweld wordt aangedaan. Christelijk- H istorisch e-Uni e. Op de buitengewone algemeenc verga dering der Christ.-Hist. Unie op Vrijdag 10 Februari a.s. te 's Gravenhage te hou den komen, naar in de Ned. wordt mee gedeeld, aan de orde: Bespreking van den algemeenen politic ken toestand. Behandeling der motie van den heer Yan Koetsveld, betreffende de publicatte der organisatie. Staatsspoorweg-ambtenaren. Te Utrecht is een vergadering gehouden van geëxamineerde adjunct-commiezen io dienst bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, ter bespreking van hun belangen in verband met de nieuwe dienstvoorwaarden bg deze Maatschappij. De algemeene meening was, dat de nieuwe dienstvoorwaardeo zeer teleurstellend wa ren, en dat het niet aanging, belanghebben den, aan wie als oisch was gesteld het bezit van een diploma H. B. S. 5-j. c., gymnasium of vau een daarmede gelijk staand examen, bg andere categorieën van ambtenaren ten achter te stellen. In ver band hiermede werd besloten pogingen aan te wenden tot verbetering van de positie. Als nieuw bestuurlid der vereeniging werd do heer J. A, Bomhof, te Utrecht, gekozen. Weigering tot afgifte van een register. In de Donderdagavond gehouden Raads zitting te Eist werd door den voorzitter het volgend stuk voorgelezen: „Dat ua het overlijden vau den burge meester is gebleken, dat ten gemeente huize niet aanwezig was het register, waarin zijn en worden ingeschreven brieven in zake Kabinetsonderwerpen. Daarom verzocht B. en W. bij schrg- ven van 16 Dec. aau mevr. de douairière Van der Feltz te Eist, genoemd copie brie ven register, indien dit ten haren huize aan wezig mocht zijn, ten gemeentehuize te doen overbrengen. Bij missive van 30 Dec. d. a. v. antwoordde gonoemde mevrouw evenwel dat zij er prijs op stelde, dit regis ter aan den nieuwen burgemeester te over handigen, als antwoord daarop deelden B. en W. bij schrijven van 31 Dec. no. 24 aau mevr. Van der Foltz mede, dat bedoeld register deel uit maakt van de stukken van het archief dezor gemeeute, waarover het toezicht in art. 103 der gemeentewet uau hen is opgedragen, en verzochten zg haar, dat stuk vóór of op 7 Jan. 1911 af to geven, daar bij niet-afgifte daarvan aan do bevoegde autoriteiten zou wordeu kennis gegeven. 6 Jan. 1911 werd wedor een schrgvon ontvangen, houdende mededeeling, dat zij bij haar voornemen bleef om het rogister aau den nieuwen burgemeester te overhandigen. Spreker heeft toen bij schrijven vau 9 Jan. 1911 no 50 van de weigering tot. afgifte kennis gegeven aan den Commis saris der Koningin eu aan den griffier van Justitie. En bij deze doet hij er medcdoc- ling van aan den Raad. Hg kan zich de weigering tot afgifte moeilijk verklaren, tenzij in dat register voorkomen feiten om trent personen of onderwerpen die der waarheid te kort doen of het daglicht niet goed kunnen verdragen". Deze mededeeliDg werd door den Raad in groote stilte aangehoord, waarna de voorzitter nog zeide, dat B. en W. zich thans gcdéchargeerd achten. Kindkrherstellings- en Vacantiekolonies. Gisteiennamiddag hield de afdeeling Amersfoort van hot Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies haar jaarvergadering iö de Industrie- eu Huis houdschool, onder voorzitterschap vau den heer J. van der Horst Bruyn. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 9 Febr. 1910 die worden goedgekeurd. Hierna brengt de secretaris het jaarverslag uit, waaraan we het volgende ontlecncn. Wel was het 3e jaar voor de afdeeling minder gunstig dan de vorige jaren, maar toch was hetgeen slecht jaar, daar door bijzon dere omstandigheden meer kinderen kondeD worden uitgezonden dan aanvankelijk mo gelijk bleek. Naar Nunspeet ging 1 patiënt, terwijl er 6 naar Egaiond aan Zee gingen. Er bleven nog een groot aantal aanvragen liggen, waaraan echter niet kon worden voldaan. Later konden echter nog 3 kin deren worden gezonden naar Egmond met de kinderen, die gingen voor rekening van de Amersf. Ver. tot bestrijding der tuber culose. Aau theelood, staniol enz. werd in 1910 voor f27.50 verzameld, terwijl f46 in kas kwam als gedeelte van het batig saldo der door de Utr. Ond. Tooneelver. gogeveu uitvoering Verschillende middelen werden besproken

De Eemlander | 1911 | | pagina 1