No. 29 VRIJDAG 3 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur B. O. B IJ HE N S. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bnreau: KLEINE IIA 46 6. Telef. latere. 183. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-eu BnitcDlandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-76 Amsterdam (Een Waarschuwing.) De gemeenteraadsverkiezingen in de districten I en 111 hebben ditmaal een eigenaardig karakter. Reeds vóór de hier bestaande kiesver- eenigingen zich hadden uitgesproken, deed een clubje, malcontenten zullen we ze nu maar noemen, pogingen iemand over te halen een candidatuur uit hunne handen te aanvaarden. Bjj een in deze gemeente zeer bekende en geziene persoon mislukten deze pogin gen, doch van den heer Wolterbeek, kregen ze ten antwoord: „ga je gang maar." Uit het feit, dat de politieke beginselen van den eerst genoemde en van den heer Wolterbeek zeer uiteenloopen, bljjkt reeds, dat de politieke richting van den candidaat bjj het clubje niet zwaar woog, doch dat er iets anders achter zat. Enfin, men had in elk geval nu iemand, die zich leende en blijkeus advertenties was de bedoeling dezen in district III te stellen, immerB in de vacature-Plomp. Zou die candidatuur eenigen kans van slagen hebben, dan had men steun noodig; dit begreep men wel. Daarom trachtte men een compromis tot stand te brengen met de chrieteljjk-historischen. Dezen echter eischten district III voor zich op en raadden aan den heer Wolter beek naar district I over te brengen Daar toch heeft een kerkelijk candidaat weinig kans van slagen, en men zou zich dan grootmoediglijk onthouden van het stellen van een eigen candidaat. Dan had men in district III geen last van den heer Wolterbeek. Zoodat er per slot van rekeniug met den heer Wolterbeek een weinig is gesold en het clubje zich voor den Christelijk- historischen wagen heeft laten spannen. Men mag uit dit allee echter ook aflei den, dat de heer Wolterbeek hij moge over zjjn beginselen dan zwijgen als de Sphynx voor do vrijzinnige partij in elk geval niet veel gevoeltdeed hjj dit wel, hy zou zich er niet toe geleend heb ben, die partij bjj de stembus te desorga- niseeren. Het is nu gebleken, dat die heeren van het clubje in district I rondwaren om hand- teekeningen te verzamelen voor den candi daat Wolterbeek. Zoo kwamen ze bij iemand, weer een dier „argloozen", die teekendc, meenen- de hiermee de vrijzinnige partij te dienen. Toen hem later de toedracht van de ge- hcele zaak werd duidelijk gemaakt, zal hg wel spijt gehad hebben te hebben ge- teekend. Daarom Bchreven we boven dit artikel de woorden: ,een waarschuwing". Men beseffe toch wel wat men doet. Terwyl het er om gaat of onze gemeenteraad vrijzinnig of clericaal zal zjjn, of er een vrijzinnig of clericaal wethouder vau onder wijs zal zijn, terwijl de coalitie sterk aan eengesloten is, drijven enkele personen hun wil door, er zich blijkbaar niet om bekommerende, dat alleen de clericalen do vruchten kunnen plukken van zoo'n heillooze tweespalt onder vrjjzinnigen. Men bedenke zich toch tweemaal, vóór men er toe over gaat, door zijn handtee- kening dit bedryf te saHCtionneeren. Dk Arbeiders en de Vrede. Te Leicester wordt op dit oogenblik het jaarlijkBche congres der arbeiderspartij gehouden. Op den avond ter inleiding van dit con gres is een meeting gehouden ten gunste van internationale ontwapening. Op deze meeting waren meer dan eeD milhoen georganiseerde arbeiders door gedelegeerde n vertegenwoordigd. Met algemeoue stemmen werd op deze vergadering een motie aan genomen. waarin verklaard wordt, dat militarisme en oorlog onvereenigbaar zijn met beschaving en nationale wolvaart, en geprotesteerd wordt tegen de steeds zwaar dere lasten der militaire bewapening, dio de sociale hervormingen tegenhoudt en de internationale betrekkingen in gevaar brengt. Het congres spreekt verder uit, dat het militarisme, hoewel van voordeel voor zekere finantiëele kringen, die geen geriug aandeel hebben in de campagne vau vreesver wekking eeD noode'.ooze belasting beteekent op leven en loonen van de arbeiders en Groot Brittanuië bedreigt met de gevaren van een verplichten militairen dienst. Het congres verklaart daarom, dat geschillen tusschen de natiën niet door brutuul geweld, maar door overleg en arbitrage moeten worden opgelost en wekt de ar bei de is van Groot-Brittannië op met hun kameraden in Duitschland en andere landen een geor ganiseerde actie te beginnen in het belang van een toenadering tusschen alle natiën, ter verzekering van den internationalen vi ede en de bevordering van do sociale recht vaardigheid. Verschillende sprekers lichtten deze motie toe. In de eerste plaats het parlementslid Ramsay Mc Donald, die uiteenzette, dat het plicht dei arbeiderspartij is in het parlement zich te verzetten tegen de nieuwe aanvragen voor hoogere militaire uilgaven. Iudicu deze uitgaven waarlijk noodig waren voor de nationalo veiligheid zou de arbeiderspartij er voor moeten stemmen, maar dat is niet het geval, in werkelijkheid zou mon door voorstemmen een politiek steunen, die het nationaal bestaan in gevaar brengt. Scherp critiseerde de heer Mc Donald de houding van een zekere pers in Engeland en hij eindigde: De arbeiderspartij moet niet alleen optreden tegen het militarisme, maar moet ook aandringen op een vaste en goed doordachte buitenlandsche politiek. In de aanstaande zitting zullen de arbeidersafge vaardigden de regeering moeten nopen, eeu uiteenzetting van de buitenlandsche politiek te geven. Enkele afgevaardigden van vakvereeni- gingen in den scheepsbouw wilden wel die beperking in de oorlogstoerustingen aanvaarden, mits dan ook van staatswege het recht op arbeid werd erkend, want beperking in den oorlogsscheepsbouw zou duizenden arbeiders werkloos maken, en deze dienden dan toch oen vergoeding voor den hun ontnomen arbeid te vinden. Maar hun opmerkingen hadden geen resultaat. Meer succes had Keir Hardie, die voorstellen deed om aan te dringen op een krachtige vredespropaganda in scholen eu arbeidersvereenigingeD. Een andor voorstel van Keir Hardie ter voorbereiding van een algemeene staking, in geval van oorlog werd met slechts een kleine minderheid vorworpen. Verschillendesprekers zetten hun bezwaren tegen dit denkbeeld uiteeD. Zij zagen geen nut in een algemeene stakiug.die slechts ellende zou brengen over duizenden vrouwen en kinderen. De propaganda voor dit denkbeeld zou bovendien de aandacht afleiden van de parlementaire actie. Bij den toencmcnden invloed der arbei derspartij in het parlement verdienen de op deze vredesmeeting uitgesproken denkbeel den zeker wel de aandacht. De pest in China. De New York Herald heeft een corres pondent naar de streek gezonden waar de pest het meest verwoed heerscht, naar Charbin. De berichtgever is aangekomen cd seiut een droevig beeld van don toe stand. Mon hoore hem: De Chiueczen, die in alle richtingen uit Charbin vluchtten, brachten de besmetting in alle dorpen, en overal begon de pest tiju verwoestend werk. Terstond vluchtten ook uit die dorpen weer de bewoners eu brachten de ziekte verder en verder het land in. Aanvankelijk bekommerde de groote massa zich er uiet bjjster veel om: zij schreven de ziekte toe aan de Japanners, die de bronnen vergiftigd zou den hebben om de Chiueezen uit te moor den (een gerucht waarschijnlijk ontstaan, doordat de Japanners de eenigen zjjn ge weest, die ontsmetlende stoffen in de be smette huizen hebben gestrooid). Thans evenwel is de schrik hun om de harten geslagen. Men schat het aantal dooden dat er dagelijksch aan de ziekte ten offer valt op 1000. Twee eu twintig doktoren met elf assistenten zijn er vrijwel in geslaagd de ziekte tot stilstand te brengen in het Rus sische deel van Charbin, maar de Chineesche stad Foe-tsjia-tien is feitelijk een dooden- stad. Danr zijn 4000 inwoners omgekomen en van de overgoblevenen (de stad telde 30,000 zielen) is de helft gevlucht terwjjl do achtergeblevenen zich zonder eenigen tegenstand aau huu noodlot overgeven. Hun weerstandskracht is gebroken en zjj zitten op den dood te wachten. De stad is door soldaten omringt, opdat niemand er meer zal uitgaan. Honderden ljjken liggen op straat en worden door de honden verslonden In alle plaaten waar de ziekte heerscht, werpt men, zoodra men het ongezien kan doen, de lijken op straat, zoodat niemand weet in welk huis het sterfgeval heeft plaats gehad en de overblijvenden aldus vrijkomen van de last dien de ontsmetting medebrengt. De eenige bescherming tegen de ziekte die de verplegers zich kunnen verschaffen bestaat uit eeu medisch geprepareerd masker: want de longenpest is vooral be smettelijk door inademing! Zoo lijken doctoren en verplegers op duikers in hun gummi kleeren en hun masker. De massa begrijpt niets van en voelt niets voor de hygiënische maatregen. Het eenige wat een Chineos doet om do ziekte van zjjn huis te houden is het een of ander flauw bygeloovig kunstje. B. v. hij hangt een spiegeltje voor zijn deurpost: de kwade geest van de pest, die natuurlijk eeu domme geest is, ziet dan als hy aankomt aan het huis en in het spiegeltje kijkt zjjn eigen beeltenis, denkt dat het buis reeds bezet is en gaat elders been. Duitschland. Kapelaan Wieland te Milnchen heeft in een boek: „Een Duitschc afrekening met Rome" zich niet alleen tegen den moder nisten-eed verzet, maar tevens een aantal kerkeljjke voorschriften besproken, en als in strjjd met Gods woord afgekeurd. Van den generaal-vicaris te Augsburg heeft de kapelaan thans het volgende schrijven ont vangen: „Gij hebt dezer dagen uw geschrift: „Een Duitsche afrekening met Rome", als protest tegen den Pauselijken modernis ten-eed doen verschijnen. Het oordeol over wat gij tegen dien eed hebt in te brengen is, zooals gij weet, aan het Sanctum Officium voorbehouden. Gjj hebt echter by die gelegenheid ook verder aan de kerk vervalsching van het werk van Chris tus en bezondiging tegen het zuivere woord Gods verweten, en van dit standpunt uit de positie van don Piiub en een geheelo reeks kerkelijke instellingen (bijv. de kloosterbelofte, de kerkelijke geboden, de kerkelijke huwelijksbeletselen, het bidden van het brevier, het celibaat, de Index, de boekencensuur, en de heiligenvereeuiging) veroordeeld, en gij durft zelfs deze kerke lijke instellingen als dwalingcu verwerpen en vorder de kerk van vervalsching van het Godsbegrip, van de leer der erfzoude, van de verzoening door Christus, en van het misoffer te beschuldigen. Het zal u bekend zijn, dat in den loop der eeuwen de aangegeven leerstellingen en instellingen herhaaldelijk dan door den eenen, dan door den anderen ketter op dezelfde wjjze zijn aangevallen en er bestaat geen twijfel, dat gij tenminste als fautor haeresis (begunstiger van ketterij) moet worden aangezien. Nadat gij u daarom de in de bul Apostolicae Sedis van 12 October 1869 uitgesproken excommuuicatie latae sententiae speciali modu Romano Poatifico reservata op den hals hebt gehaald, moeten wij u elke verdere uitoefening van kerkelijke functies verbieden. Wij vermanen u dringend, de begane fout weder goed te maken en de verzoening met de kerk na te streven". Konstamin Wieland antwoordde op deze excommunicatie het volgende: „Met uiterlijke dwangmaatregelen tegen den schrijver is do inhoud van eeu bock niet te weerleggen. De heeren moeten eerst bewijzen, dat de door mij veroordeelde punten werkelijk tot do goddeljjko open baring bebooren, of tenminste mijn bewijs dat dit niet zoo is, ontzenuwen. Doch daar zullen zij wel op passen!" Spanje. Canalejas, de minister-president, heeft alle berichten weersproken die omtrent de te omwerpen wet op de geestelijke orden door de pers gegaan zijn. Niets daarvan is waar, heeft de premier gezogd, want het ontwerp iB nog niet eens klaar, zelfs de

De Eemlander | 1911 | | pagina 1