WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. "STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 unr. De Bilt, 3 Februari 1911. Hoogste barometerstand 780.8 m.M. te Stornoway, laagste 756.2 te Haparaoda. Verwaohting tot den avond van 4,Februari 1911. Meest matige tot krachtige N.W.- lijke tot N.O. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, mogelijk sneeuw- of regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFUOpT 775 mi. Vorige stand te 12 uur 778 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 42 Laagste hedennachtF. 36 Hedenmiddag 12 uurF. 40 hoofdtrekken ervan moeten nog vastgesteld en door den ministerraad goedgekeurd worden. In den loop van de maand Maart moet het in de Cortez komen. Gboot Britannie. In Londen dreigt een staking der typo grafen. Aan het eind dezer week zal ze wellicht beginnen, maar nu reeds houden de georganiseerde arbeiders de wacht bij de groote drukkersen en sommige bladen o.a. bg het bureau van de Punch om den uiet-georganiseerden te beletten thans reeds contracten te sluiten om te komen werken ingeval de staking uit breekt. Italië. Niettegenstaande de krachtige maatrege len, op last van de regeering genomen, om het welslagen te beletten der pogin gen van de ferrovieri, om door middel van valsche signalen het geregeld treinverkeer te belemmer, n, is Dinsdagnacht wederom een dergelijk incident voorgekomen. De trein, uit Ancona vertrokken, bleef plotseling midden op den weg staan, daar een roode lantaarn tusschen de rails was geplaatst. Toen de reiziger uit de portieren keken, om te zien wat er gaande was, werd hun aandacht getrokken door een reusachtig bord, waarop met groote letters te lezen stond: „De spoorwegbeambten hebben honger. Zg zullen zich zelf weten te helpen". OostenrijkHongarije. Het meerendeel der studenten te Lem- berg blijft nog steeds van de colleges weg. Er worden wel is waar enkele lessen gegeven, maar deze worden slechts door enkele hoorders gevolgd. Bij een voorlezing in de theologische faculteit wierpen studenten stinkbommen in de zaal. Er hadden herhaaldelijk botsingen plaats tusschen stakende en niet-stakende studenten. Woensdag middag werd onverwacht een compagnie infanterie opgesteld voor het universiteitsgebouw. Dit militaire vertoon veroorzaakte groote opgewondenheid onder de studenten, en deze zonden den minister onmiddellijk een telegraphisch protest. De studenten van de kunst akademie te Krakau zgn voor drie dagen in staking gegaan uit sympathie met de makkers te Lemberg. De leerlingen der akademie voor boschbouw besloten eveneens tot een sympathiebetooging. De versterking van Vlissingen Reuter seint uit Parijs: In den Intran- sigeant verklaart generaal Lar.glois, dat uit een moreel oogpunt de Vlissingsche quaestie beteekent, dat Duitschland de hand op Nederland heeft gelegd. Uit een prac- tisch oogpunt echter heeft het voor Frank rijk geen belang, of Ylissingen versterkt wordt of niet. Niemand zal tusschen beiden treden, omdat niemand het recht heeft, Nederland te verhinderen op zgn eigen grondgebied versterkingen aan te leggen. Dan zouden de Belgen ook moeten op houden met de fortificaties om Antwerpen en Ostende en Brugge zouden evenmiu versterkt mogen worden. Langlois is vau meeniug, dat Duitsch land tot de versterking heeft aangespoord en dat dit land zijn doel zal bereiken. Dat is een overwinning van Duitschland, maar dezo is niet op de Franschen behaald en raakt hen ook niet direct. Maar zij hebben geen reden om zich te verheugen over iets, dat hun tegenstander sterker maakt. Dk Vkenkndaalsche quaestie. In den Raad van Veeneudaal stelde de burgemeester de volgende vragen: „Is het den secretaris geoorloofd beslui ten van den Raad te verzenden, die nog niet door den voorzitter geteekend zijn"? „Mag de Secretaris weigeren besluiten van den Raad te teekenen Naar aanleiding hiervan werd een com- missio van vier leden gekozen, om te onderzooken wie in alle zaken, die in den laatsten tgd de gemeente Veenendaal in opspraak hebben gebracht, de schuldige is. Gevangenisdkukkerijen. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Typografenbond heeft, naar het Grafisch Weekblad meldt, een groot aantal sym pathiebetuigingen van uagenoeg alle typo grafische vereenigingeu in Nederland ont vangen met de indertijd verzonden circu laire aangaande gevangenisdrukkergen. Er is een commissie gevormd uit den Ned. bond van boekdrukkerspatroons eu typo- I grafenbond om te beraadslagen wat in deze moet worden gedaan. Deze commissie heeft besloten Woensdag S Februari a.a. in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht een bijeenkomst te houden van gedelegeerden uit patroons- zoowel als gezellenorganisaties, ten einde plannen te bespreken, die er toe zullen leiden het gevangenisdrukwerk zoo niet geheel op te heffen, dan toch te beperken. De verduisteringen te Elburg. De Rechtbank te Zwolle veroordeelde A. J. Veldhoen wegens verduisteringen gepleegd als penningmeester van de spaar bank van het Nut en van de Vereeniging tot den Bouw van Arbeiderswoningen te Elburg, tot een gevangenisstraf van drie jaren, overeenkomstig den eisch. Later stond dezelfde beklaagde opnieuw terecht, ter zake dat hij op verschillende tijdstippen in de laatste helft van het jaar 1910 te Elburg als ontvanger dier gemeente opzettelijk een zevental bedragen tot een totaal van f897, welke hij in zijne voor zegde hoedanigheid ontvangen en onder zich had van verschillende personen door hen aan die gemeente verschuldigd wegens pacht van landerijen en koopsom van mest en raigte, heeft verduisterd. Voor de pauze werden gehoord een zevental getuigen a charge, onder wie de burgemeester van Elburg en één getuige a décharge, mr. M. Polak, curator in het failli8ement-Veldhoen. Na de pauze werd de beklaagde in ver hoor genomen en kreeg de ambtenaar van het O. M. het woord voor het nemen van zijn requisitoir. Rekening houdende met art. 63 van het wetboek van Strafrecht wetd door den Officier eene gevangenis straf van een jaar geëischt. Mr. Willinge Gratama, verdediger van beklaagde, hield een uitvoerig pleidooi. Na re- en dupliek van den ambtenaar en den verdediger werd de uitspraak be paald op 9 Februari. De afd. Amersfoort van de Vereeniging tot opvoeding van halfverweesde- verwaar loosde- of verlaten kinderen in het huisgezin, houdt eene nlgemeene vergadering van leden en begunstigers op Donderdag 9 Februari 1911 des avonds ten acht ure in „Ons Huis" Kortegracht 1 alhier. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Jaarverslag. 2. Voorziening in vacature in het Afdeelingsbestuur. 3. Eventuëele voorstellen aan het Hoofdbestuur. 4. Verslag der commissie belast met het nazien der rekening en verantwoording van den pen ningmeester. 5. Vaststellen der begrooting 6. Benoeming van afgevaardigden en hunne plaatsvervangers voor de Algemeene ver gadering der Vereeniging. 7. Rondvraag, daarna sluiting. Als eandidaat voor de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van Mejuffrouw J. C. Menger te Barneveld, wordt voorgesteld Mejuffrouw J. C. Menger te Barneveld. Als afgevaardigden naar de Algemeene Vergadeiing te Amsterdam (bedoeld bg punt 6) worden voorgesteld de heeren F. M. van Veen en Mr. P. L. Baudet en als plaatsvervangers de Heeren J van de Lijke en H. van Maanen. De afdeeling Amersfoort van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft een staathuishoudkundigen cursus georga niseerd, welke wordt gehouden op 8, 13 en 20 Februari, in café Centi aal. Als spreker zal optreden de heer J. Hamburger J.Azn., leeraar in de staathuishoudkunde bij het Middelbaar Onderwijs te Utrecht. H. V. C. I. gaat Zondag naar Kampen op bezoek bij Quick aldaar. Op het terrein aan de Koninginnelaan komt V. V. O. uit Velp om 't Vijfde te bekampen. Onze militairen zullen zich kranig moeten houden want de Velpenaren zijn sterk en spelen een kalm, goed door dacht spel. 't Vijfde zal het dan ook waar schijnlijk wel verliezen, maar Daar we hopen, niet met al te hooge cijfers. Op het terrein aan do van Oldenbar- neveldlaan wordt Zondagmiddag een korf balwedstrijd gespeeld tusschen A. V. O. G. en D. T. V. II. AGEN DA 5 Febr. Ned. Tooneelgezelschap Dir. Gebr, Thouhauser in de Keizerskroon. 5 Febr. Feestavond van de afd. Amersfoort v.d. Ned. Vereen, tot afsch. van Alc. dranken in. Amicitia. 6 Febr. Natsavond. Henri Dekking. Ami citia. 7 Febr. De Hagespelers in Amicitia. 8—13—20 Febr. Staathuishoudkundige cnrsus voor Ver. v. Vrouwenkiesrecht in Café Centraal. 9 Febr. Lezing Gordijn in de Arend voor de Kon. Bond van ond-onderoff. 9 Febr. Aig. verg. van de Ver. tot opv. van half-verw., verwaarl. of verl. kinderen in het hnisgezin, in Ons Huis. 10 Febr. Concert Amicitia. 12 Febr. Prof. Boltini (specialiteiten! in de Keizerskroon. 14 Febr. Jaarvergadering in de Arend van den Kon. Boud van ond-onderoff. 16 Febr. Propaganda vergadering Nederl. Protestantenbond. Amicitia 19 Febr. Gezelschap de La Mar, in de Kei zerskroon. 26 Febr. Amer6f. Tooneelclnb Wilhelmina in de Keizerskroon. 28 Febr. Bal Masqué in de Keizerskroon. 2 Moi Uitvoering Toonkunst in Amicitia. Spoorwegongeluk. Volgens een bericht uit Barcelona is te Torrcblanca op de lijn naar Valencia een spoorwegongeluk gebeurd, waarbij dertig personen om het leven zouden zijn gekomen. De trein, die van Valencia kwam, ont spoorde tengevolge van een aardstorting op de lijn waardoor de locomotief en een wagen omver werden geworpen. Daar de lgn tengevolge van den storm op verschil lende plaatsen onbruikbaar is, gaat het brengen van hulp met groote moeiie gepaard. Een oude herberg. De oudste herberg der wereld is waarschijnlijk „Het Gouden Kruis" te Regensburg, Karei V. hield er in 1524 verblijf en Jan Van Oostenrijk, de verdediger van Europa tegen de Turken, werd er in 1547 geboren. Fer dinand I verwijlde er in 1531. In het vreemdelingenboek staan de namen vermeld van verscheidene aanzien lijke personen. Onder deze behooren de oude Keizer Wilhelm, de Keizer en de Keizerin van Oostenrijk, Keizer Frederik, de Keizer van Brazilië en Prins Lodewijk Bonaparte die er in 1824 verblgf hield, voor hij Napoleon III werd, Keizer Maxi- miliaan bracht er zijn wittebroodsweken door. De kamer, gebruikt door vorst Bis marck, toen hjj er met den Keizer was( is in denzelfden toestand gelaten Waarin hij haar verliet. De eigenaar is er ook trotsch op een handteekening van Schiller te bezitten. Brutaal volkje. De „kwar tjesvinders" zijn weer eens bezig geweest om bet publiek lastig te vallen. In den laatsten trein van Rotterdam naar Amsterdam dreigden de „heeren" het publiek met oen revolver, indien men niet wenschte mede te spelen. Het station Den Haag werd telegraphisch biervan op de hoogte gesteld en toen de trein daar binnenstoomde werden maatrege len genomen om ieder der „kwartjesvin ders" in een afzonderlijke coupé te doen plaats nemen, waartegen zg zich zoo heftig verzetten, dat zij door het stationpersooeel met behulp van politie en militairen uit den trein werden verwgderd en het perron moeeten verlaten, waarbg zg gevoelige duwen opliepen. Zg schenen met hun vijven te zgn doch op drie van hen, die werden verwgJord, werd geen revolver gevonden. Een parelmcer-procei. Te Parijs komt al weder een parelsnoer- proces voor bet gerecht. Graaf Claude de Choiseul, oen afstam meling van het oude geslacht Choiseul de Prasliu, is in hechtenis genomen, wegens het op krediet koopen van een parelsnoer, dat hij terstond daarna weder verkocht. De benadeelde is de juwelier Walter, een lid der Duitsche kolonie te Parg3. In Januari 1909 kwam zekere Pfister bij hem, om namens den Graaf de Choiseul te spreken over een parelsnoer dat hij in zgn winkel te koop had. De graaf, zei Pfister, wenschte dat parelsnoer te koopen, maar hg had voor 't oogenblik geen geld en hij bood aan, eenige schilderijen uit zijn kostbare kunstverzameling in pand te geven. Een buurman van den juwelier, zekere Van der Perre, werd als deskun dige aangewezen om de schilderijen uit te zoeken. Hij zocht er eenige uit, die naar hg verzekerde, de waarde vau het parel snoer 60,000 fr. ten volle dekten. De graaf gaf een wissel van 90,000 fr., betaalbaar 15 April, en kreeg het parel snoer. De wissel werd echter den 15en April niet betaald, en toen begon Walter achter docht te krijgen. Hij Btelde een onderzoek in en nu bleek, dat de kunstverzameling niet aan Choiseul, maar aan een zgner vrienden toebehoorde, dat de door v. d. Perre aangewezen schildergen onecht waren en dat het parelsnoer, een paar uren nadat het gekocht was, voor 41,500 fr. weder verkocht werd. Hij gaf de zaak aan en thans worden de Graaf de Choiseul, v. d. Perre en Pfister vervolgd wegens oplichterj. Peter de schilder. De Ro- mcin8che bladen ontvangen een telegram uit Napels, de arrestatie vermeldende van iemand, die buitengewone gelgkenia ver toont met Peter den schilder. Ontploffing. Te Spezzia is tijdens een oefening een torpedo te vroeg ontploft, waardoor drie onderofficieren weiden gedood en twee matrozen gewond. Londensche mist. Volgens een pas openbaar gemaakte statistiek is de beruchte Londensche mist gestadig aan het afnemen. Van 18831892 had men er in eiken winter gemiddeld 29 dagen van dichten mist. Van 18921901 verminderde dat aantal lot 27 eu van 19011910 waren er gemiddeld 10 mistdagen iu eiken winter. Als dat zoo voortgaat zal Londen zgn naam van mist stad verliezen. Men schrgft die verbetering toe aan verschillende oorzaken, in de eerste plaats aan verbetering van den waterafvoer, o.a. ook door het toenemend asphalteeren van de straten, waardoor de atmosfeer minder vochtig wordt. Voorts is, volgens mededeelingen van het observatorium te Greenwich, in de laatste jaren de gemiddelde windkracht gedurende den winter toegenomen, waar door natuurlgk ook de mist minder wordt. Ingesneeuwd. Een goederen trein uit Sjmerinka, (Russ gouv. Podolsk) is in een sneeuwstorm onderweg blgven steken en het vuur van de locomotief moest worden uitgeloofd, omdat er gevaar was voor een ontploffing. Twee machinisten van den trein zgn doodgevroven en drie conducteurs kregen bevroren handen en voeten, zoodat dig afgezet moesten worden.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2