DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden is het lOpCt. dividend van ons brood, No. 30 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG. VRIJZINNIGEN! BUITENLAND. BINNENLAND. in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur B. W. B IJi HE N S. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.—. Franco per post i*d. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE Ha AU 6. Telet. Interc. 183. Prijs der Ad verten tien: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert., bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 71.78 Amsterdam Wij hebben, vóórdat de oigenlijke ver kiezingstijd gaat beginnen, een ernstig woord tot n te spreken. Ditmaal is het aan het clubje ontevre den, die zeggen tot de vrijzinnigen te behooren, gelukt iemand te vinden, die zich, buiten de bestaande kicsverecniging om, heeft willen leenen tot een cardidatuur. Aangezien deze ontevredenen eetst hebben aangeklopt bjj iemand, van geheel ander politieke beginselen, dan hun candidaat, ligt het voor de hand, dat zij om redenen buiten de politiek liggend, niet den tijd hebben afgewacht, waarop de candidaten der kiesvereeniging „Gemeentebelang" zou den bekend zijn. Nu kunnen wij begrijpen, dat niet ieder het met onze Kiesvereeniging eens is. Maar dan vragen wg: is dit nu het tijdstip, waarop geschillen door vrijzinnigen onderling moeten worden 'uitgevochten? Getuigt dit van gehechtheid aau de vrij zinnige beginseleu? Zou het onder soldaten van trouw aan hun vaandel getuigen, wanneer ze, terwijl de vijand in aantocht was, eerst nog onder ling een Btrjjd uitvochten? Ook de vijand van al wat zich vrijzinnig noemt, is daar. De clericalen staan gereed ons in twee districten te bestrijden en nu geven de vrijzinnigen het treurig en voor den vgand het lachwekkend schouwspel, van onderling verdeeld te zijn. Terstond na de vorige verkiezingen hadden de ontevredenen zich behooren te organiseeren, dan hadden zij alle vrij zinnigen in een vergadering kunnen op roepen en dan had men gezamentlijk kunnen overleggen, hoe in de toekomst te handelen. Dat ware mannelijk geweest; dit kan alleen dienen om den clericalen de over winning te bezorgen. En wat dit opzet bgna tot misdaad maakt tegenover de vrijzinnige beginselen, is, dat men het bedrgft op het «ogenblik, waarop het de vraag is, of onze gemeenteraad rechts of links cal overslaanFe behoeven den strijd in slechts éen district te verlie zen en de raad is clericaal. Wat daar verder aan vast zit, kunt ge zelf wel be grijpen; wg behoeven het u niet meer te zeggen. Wij roepen u dan ook met allen ernst toe: als ge werkelijk vrijzinnig zijt, stel voor dit oogenblik persoonlijke antipathieën tor zijde en steunt, ter wille van dit vrij zinnig beginsel, deze ontevredenen niet, noch zedelgk, noch op andere wijze. Teeken dus ook niet op de candldatenlijst voor den heer Wolterbeek. Het Bestuur der Kiesvereeniging „Gemeentebelang." Frankrijk. De commissie voor de strafhei-vorming uit de Fransche Kamer heeft bepalingen ontworpen betreffende de vrijheid van het dragen en den verkoop van wapenen. Na tuurlijk naar aanleiding van de talrijke revolver-misdaden in de laatste tijden. Ten eerste zal de verkoop vao vuurwapenen uitsluitend mogen geschieden door wapen smeden en niet door uitdragers e. d. Een revolver mag niet uit den winkel worden meegenomen, maar moet aan huis afgele verd worden tegen een ontvangbewijs. De straffen voor misdrijven gepleegd met vuur wapenen worden verhoogd en personen van kennelijk slecht levensgedrag zullen vijf jaar gevangenisstraf kunnen krijgen wanneer zij wapens dragen, zelfs al ge bruiken zij ze niet eens voor intimidatie. Mgr. Guillibcrt, de bisschop van Fréju8 wilde het bisschoppelijk paleis van de gemeente huren. De burgemeester vond het goed, maar had buiten de fel anti- clericale fractie van de vroede vaderen ge rekend, die in dit besluit een aanleiding zagen om af te treden en hun partij- genooten heftige betoogingen te laten houden. Mgr. Guillibert heeft nu aan den burgemeester geschreven, dat hij van de huur afziet en is voorloopig te Toulon gaan wonen, in afwachting van een pause lijk besluit, dat hem machtigt daar te blijven. Duitschland. Men verwacht dat de begrafenis van den Duit8chen aocialistischen leider Paul Singer, op Zondag, zal worden bijgewoond door circa 150,000 partijgenooten. Er gaan tal van omsluierde vlaggen en muziekkorpsen mee. De stoet wordt opgesteld bij het bureau van de Vorwürts en zal zich door de voornaamste ioduetrieele en commer cieels wijken der stad bewegen. In het jaar 1S95 werden te Essen de mgnwerker Schroder en vier anderen wegens meineed veroordeeld tot een aantal jaren tuchthuisstraf. Deze straf hebben zij inmiddels ondergaan. Do zaak is thans in revisie weder behan deld en de beklaagdeu zijn nu vrijgespro ken. De veroordeeling was indertijd ge schied op grond van de getuigenverklaring van gendarmen, die zich beleedigd achtten. Schröder werd in het jaar 1890 als ge delegeerde der stakende mijnwcrkois door den Keizer in audiëntie ontvangen. Portugal. De verjaardag van dou moord op Koning Dom Carlos van Portugal is door tal vau personen gevierd met een bezoek aan het graf der moordenaars, dat met vele bloemen versierd werd. Aan deu anderen kant werden ook kransen gelegd op de graven van koning en kroonprins, en waren twee missen, gecelebreerd voor hun zieleheil, druk bezocht. Een van de monarchistische bladen, wier bureaux onlaogs door een wilde menigte overvallen en vernield zijn, zal denkei jk spoedig opnieuw verschgDen. Overigens heeft de menigte gisteren in Coïir.bra weer een monarchistisch clubge bouw overvallen. Het was naar aanleiding van de houding der heftige royalistische Nova Patria. De menigte was daarover zóó vertoornd, dat zij het monarchistische club gebouw binnendrong, al de voorwerpen die ze daar aantrof: piano's, biljarten, tafels, stoelen, ruiten, stuk sloeg en op straat smeet, waarna van dat alles, de boeken uit de bibliotheek inbegrepen, een vroolijk vuurtje werd gemaakt. Daarop trokken troepen republikeinen zingend door de straten en brachten den voorzitter der club nog een zonderlinge serenade. De gouver neur bracht de gemoederen tot kalmte en herstelde de rust min of meer. Turkije. Blijkens ecu medcdeeling der Turksche Regeering zijn tusschen Epha en Hodeidah de Turksche troepen wederom slaags ge raakt met de Arabische opstandelingen. De Turken verloren een stuk berggeschut en tal van Turksche soldaten werden door de Arabieren krijgsgevangen gemaakt. Toen de Turken versterking kregen gelukte het de Arabieren te verdrijven, die 200 man verloren. Aan Turksche zijde vielen 50 dooden eD gewonden. Ongeregeldheden op Billiton. Blijkens een bij het Ministerie van Koloniën uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram, ziju eeuige troepen naar Billiton gezonden in verband met ongeregeldheden onder de Chineezcn te Manggar. De Billiton-Maatschappij ontving uit Indië het volgend bericht: In het district Manggar op Billiton hebben bij gelegenheid van het Chiuoesche nieuwe jaar op 31 Januari ongeregeldheden plaats gehad, veroorzaakt door een twist tusschen verschillende Chiceescho stammen over het beheer, van de tepèkonggolden. Nadat hierbij twee lieden waren ver moord, was de politie genoodzaakt op te treden, en legdo drie man neer, terwgl er één gewond werd. De assistent-resident, die zich ter plaatse bevindt, requireerde 80 man troepen ter verzekering van orde en veiligheid. De Tel. meldt uit Batavia: Op Billiton is een koeüeoproer uitgebroken. De Prad- joerits (inlandsche politiesoldaten) staan hiertegen machteloos. Heden is degouvernementsstoomer „Java" naar Billiton vertrokken, met een halve compagnio infanterie. De Kiesrkchtactib der Lib. Unie. Zooals bekend is, zal het hoofdbestuur der Liberale Unie op ongeregelde tjjden vlugschriften doen verschijuen ter toelichting en bepleiting van den eisch: Algemeen Kiesrecht. No. 1 van die vlugschriften is thans verschenen. Het draagt den titel: „Grond wetsherziening om te komen tot Algemeen Kiesrecht". Het is van de hand van den heer Rink en bevat de rede door hem ge houden op de kiesrechtbetooging van 16 Januari. Papendrkchtsche Strafzaak. In de zitting der Eerste Kamer is, overeenkomstig het voorstel der commissie voor de verzoekschriften, zonder debat of stemming besloten het adres van den heer Van Elk, te Dordrecht, verzoekende te onderzoeken of hij zich heeft schuldig ge maakt aan hetgeen vermeld is in het rapport der psychiaters in het arrest van het gerechts hof te Arnhem, ter griffie te deponeeren ter inzage van de leden. De Gemeente-ontvanger van Elburg. Hoewel de geschorste ontvanger der gemeente Elburg A. J. V. voor talrijke verduisteringen, zoowel in als buiten beroep gepleegd, voor do Rechtbank te Zwolle zich reeds te verantwoorden heeft gehad, brengt een nieuwe ontdekking op admini stratief gebied de gemoederen daar toch weer in beroering. Voor zoover wij na hebben kunnen gaan, moet het volgende zich h< bben voorgedaan, zegt de Zw. Ct. In October 1900 heeft het dag. bestuur dezer gemeente twee leeningen gesloten, elk groot f 1000, ter voorziening in de tgdelijke behoefte van kasgeld, zonder daarin den Raad te kennen of goedkeuring van Gedop. Staten te hebben aangevraagd, althans do boeken der notulen van B. on W. en die vau de vergaderingen van den Raad over dien tijd moeten geen enkele aanduiding omtrent deze onwettige leeningen bevatten. Deze leeningen zijn nimmer afgelost, daar mevr. beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Janiuar 1910 is. over 1909 Hen lette op de echte nootzoete taru-esmaak van ons „Helkbrood" en „tüezoiidheldbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet ls beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taal, docb croquant zijn. Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling „Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1