DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 31. MAANDAG 6 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hooldredacteur K. tl. K IJ lit: A S. Bureau: HLKINE HaKI 6. Telef. Interr. 183. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën Per jaar14.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in (lit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlaudsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Russische Grenstroepen. Id de bladen ia dezer dagen veel aprake goweeat van de verplaatsing der Russische garnizoenen op de westelijke grenzen van het Tsarenrijk. Deze verplaatsing, komt nu de Novoje Wreroja verzekeren, heelt niets met de politiek, gelijk beweerd was, te maken. De wijzigingen zijn, naar het blad verzekert, slechts het resultaat van over wegingen omtrent algemeene mobilisatie plannen. Het Russisch ministerie van Oorlog alsmede het Fransche, werkt thans een verbeterd verdedigingsplan uit. Het blad legt nog eens den nadruk op de standvas tigheid van het Fransch-Russisch Bondge nootschap, waartegen een hardnekkige campagne wordt gevoerd, en het spoort het Fransche volk en de diplomatie aan om zich door laster noch bangmakerij, te laten beinvloeden. Rusland. Naar uit Petersburg aan de Frankt. Ztg. wordt gemeld, hccrscht er in de Russische studentenkringen uiterlijk kalmte, maar in werkelijkheid moet het sterk gisten en kan het wel eens tot uitbars iogeil van onte vredenheid komen. Deze ontevredenheid viudt haar oorzaak voornamelijk in de jongste scherpe maat regelen van Regeeringswege tegen de studenten genomen als daar zijn: sluiting der Arbeidabureau's, der gaarkeukens en opheffing der ondersteuningskassen, waar door honderden arme studenten in een wanhopige positie zijn gekomen. Stappen, welke duor de professoren zijn gedaan bij de verschillende onderwijsautoriteiten, blij ven zonder resultaat. Voortdurend worden in grooteu getale Btudenten verbannen en ook heet het, dat reeds tal van professoren, die als tot de liberale richting behoorende, bekend staaD, hun ontslag hebben gekregen. De studenteD, die zich wegens deelne ming aan de onlusten te Odessa in hechte nis bevinden, weigeren nu reeds drie dagen alle voedsel, daar de tijd hunner voorloo- pige hechtenis ia verstreken en zij zich nog steeds in gevangenschap bevinden. Zjj hebben voorts aan den premier Stolypin een telegram weten te zenden, waarin zij tegen hun gevangenhouding protest aan- teekenen. Duitschland. In ona vorig nommer kwam een bericht uit Essen voor, meldende de herziening van een in 1895 over 5 mijnwerkers ge streken vonnis. Bjj deze herziening werden de destjjds tot verscheidene jaren tuchthuis straf veroordeelden, van het hun ten laste gelegde vrijgesproken. De vrjjspraak heelt in geheel Duitschland groote belangstelling en instemming gevonden. Daarmede toch wordt aan een reeds jarenlang ge pleegd onrecht een eind gemaakt, ook al valt hot leed dat den veroordeelden, die hun straf inmiddels hebben uitgezeten, be rokkend werd niet meer goed te maken. De zaak komt hierop neder, dat in Februnri 1895 in het kleine plaatsje Baukan in We8tfalen, eenige sociaal-democraten, waaronder de in het telegram genoemde Schroder, uit een lokaal werden verwyderd en Schroder daarbij viel. De gendarme die Schrüder vasthield, zeidc, dat deze struikelde, Sohröder en eenige zijner kame raden verklaarden echter, dat hij geduwd was. Deze verklaringen werden beschouwd tegenover de bewering van den gendaimc meineedig te zjjn en de vier sociaal-demo cratische getuigen, alsmede Schroder, wer den deswege tot zware straffen veroordeeld. Eerst nu, na juist 16 jaar, is het den advocaat van Schroder, dr. Niemcyer, gelukt, de waarheid aan het licht te brengen. Deze is dat de gendarme, ie middels over leden, een hoogst onbetrouwbaar politie-mnn was, en dat het standpunt van het O. M. tegenover sociaal-democraten in de rechtzaal, heel wat gewijzigd is. Dat mag de diepere beteekenis dezer vrijspraak wezeD. Vermelden wij nog, dat een der veroor deelden, thans een oude, gebrekkig loo- pendc man, plotseling iDcen zakte, toen hij in de rechtszaal de uitspraak hoorde. Een commissie uit den Duit9chen rijksdag heeft voorstellen gedaan, die tot doel hebben het gebruik van de Gothische schrijf- en drukletters in Duitschland af te schaffen. De commissie wil dat bercikco door op de lagere scholeu in de eerste twee klassen de Latijnsche letters te loeren, zoodat de kinderen deze goed kunnen lezen en schrijven vóór zjj aan de Gothische beginnen. Daardoor zullen zij in het latere leven allicht de Latijnsche letter blijven gebruiken ou zoo zal het oudorwetache Gothische schrift allengs verdwijnen. Van Duitsch chauriuistischen kant wordt or sterk tegen dit voorstel gewerkt: men zou aldus een belangrijke volkseigeuaatdig- heid wegwerpen! Daartegenover houden de voorstan lera van het Latijnsche schrift vol, dat het hier geen volkseigenaardigheid, maar een achterlijkheid geldt. Het Gothi sche schrift is niet specifiek Duitsch; het is een gekunsteld monnikschrift uit de middeleeuwen, dat door heel Noord-Europa is gebruikt, maar in alle lauden, behalve Duitschland, om doelmatigheidsredenen is afgeschaft. Groot Britannie. Vrijdagavond hebben een groot aantal beambtou van de North Eastern Railway te Hull den arbeid gestaakt, naar aanleiding van het ontslag van eenige arbeides, die looosverhooging hadden geëischt. Te zes uur 's avonds verlieten ongeveer 150 spoorwegmannen zonder eenige op schudding de loodsen, in do verwachting, dat een groot aantal anderen hun voorbeeld zouden volgen. De treindienst werd on middellijk met het oog op hetgeen ge beuren kon, "owijzigd en de directeur van de liju en andere hoofdambtenaren spoedden zich per extratreiu naar Huil. Op een vergadering van stakers ver klaarden vertegenwoordigers van andere gedeelten van de lijn, dat zjj de kameraden te Huil zouden steunen. De direateur-genoraal van de North Eastern Railway heeft een manifest uit gevaardigd, waarin hy deze stakersbeweging „unfair" noemt, zoowel jegens de maat schappij als jegens de vertegenwoordigers der arbeiders in de verzoeningscommissie, bjj wie de zaak der ontslagen arbeiders in onderzoek is. OostenrijkHongarije. De termijn voor het inleveren van be- wyzen dat Johann Orth, vroeger Aarts hertog Joliann van Oostenryk broeders- zoon van den Keizer nog in leven zou zijn, is verstreken, zonder dat zulk een bewy'8 werd aangebracht en Johann Orth is nu officieol voor dood verklaard. Er kwamen niet alleen geen bewyzen in voor hot nog leven van den gewezen Aartshertog, maar wel integendeel allerlei bewijzen voor zijn dood, aan boord van de „Santa Maighcrita", welk schip in 1890 bij Kaap Hoorn is vergaan. Zijn nalatenschap van 3 millioen kronen kan nu onder zijne erfgenamen worden verdeeld. China. Naar aan de Köln. Ztg. uit Peking wordv geseind, is daar een komplot tegen de Keizerlijke dynastie ontdekt. Men zon hebben willen pogen een ouderen directen afstammeling van Keizer Taokwang op den troon te brengen. Te Peking wordt" de zaak echter geheim gchoudco. Zuid-Afrika. De bekende Boerengeneraal Piet Cronjó is Zaterdag te Klerksdorp overleden. Met generaal Cronjé gaat een der be kendste mannon uit den vrijheidsoorlog ten grave. Reeds in 1881 (hy was in 1835 geboren) trok hij als commandant tegen do Engelschcn op, en veroverde Potchef- stroom. Bij den beruchten iuval van Jameson in 181 6 was hij alsmede ecu der aanvoerdeis die den indringer terugsloeg en dezen uiet zijn geheelcn troop gevangen nam. Bij het uitbreken van den ZuidAfiikaaiiscben oorlog werd het commando over het wes telijke Boerenleger opgedragen aan Cronjé, waarmede hij, tevergeefs, Mafeking en Kimberley belegerde. Toch wist hij de aanvallen van lord Methuen aan de Mod- derrivier en bij Magersfontein af te slaan Op '27 Februari 1900 moest hij echter bij Paardeberg met 3700 man capituleeren en werd hij door lord Roberts als krijgsge vangene naar St. Helena gebracht. Na beëindiging van den oorlog keerde hij naar Transvaal terug. De versterking van Vlissingen Reuter seint uit Brussel d.d. Zaterdag: \olgens de Patriote zal de interpella- tie-Franck over het fort Vlissingen niet deze week, doch de volgende week ge houden wordeu. De reden van de verda ging zou zijn de wensch om de gemoede ren, vooral in het buitenland, tot bedaren te doen komen. Vervallenverklaring Raadslidmaatschap. Gedeputeerde Stater van Zuid-Holland hebben den heer J. Blok vervallen ver klaard van het lidmaatschap van den Raad der gemeente 's-Gravendeel, op grond van overtreding van art. 24 der Gemeentewet. De heer Blok was, geljjk bekend, door den Gemeenteraad in zijn lidmaatschap geschorst, omdat hij lid was van do ven nootschap, welke concessie bad voor de exploitatie voor de gasfabriek, waarvaQ de gemeento gas betrekt ten behoeve van de straatverlichting en de openbare gebouwen. In de overweging van het Raadsbesluit werd wel vastgesteld, dat de akte van vennootschap nog niet is gepasseerd, doch dat het van algemeene bekendheid is, dat de heer B. financieel b|j de gasfabriek ia geïnteresseerd. Gedep. Staten overwegen, dat art. 24 der Gemeentewet aan Raadsleden niet alleen verbiedt onmiddellijk, maar ook middellijk deel te nemen aan lovoringen ten behoeve van de gemeente, en dat de heer B. aanspraak maakt op de helft van de winst van September j.l., sedert wanneer de gasfabriek aan de gemeente gas leverde, tot de oprichting der naamlooze vennoot schap met de gasfabriek gemaakt. Aanvulling art, 337 W. v. S. De Alg. Ned. Bond van Mineraalwater- fabrikanten en Bierhandelaren heeft den Minister van Justitie verzocht te bevorderen, dat aan art. 337 Wetb. van Srafrecht wor den toegevoegd de volgende bepalingen: Hg die opzettelijk fiesschen, kruiken, syphons, fusten of andere voor het daarin afleveren van dranken bestemde voorwer pen, voorzien van een anders naam of firma of van het merk, waarop een ander recht heeft, wederrechtelijk verkoopt, te koop aanbiedt, of levert, in voorruad heeft ten verkoop of ten einde ze te gebruiken voor het daarin afleveren van dranken, welke niet vervaardigd z|jn door of betrok ken van degene, wiens naam, firma of merk op het do dranken inhoudende voor werp voorkomt, wordt gestraft mot gevan genisstraf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Gelijke straf wordt toegepast op hem, die opzettelijk eens anders naam of firma of het merk, waarop een ander recht heeft, voorkomende op eenig in het eerste lid genoemde voorwerp, wederrechtelijk onkeu- baar of onleesbaar maakt of op eeniger- lei wijze daarvan verwijdert." Dergelijk verzoek werd ook in 1905 aan den Minister van Justitie gedaan. Vermenging van Wijnen en Gedistilleerd. Tot dusver was geen vergunning noodig voor het verwerken van gedistilleerd of wijn in afgehuurde afzonderlijke bergplaatsen van een algemeen entrepöt. Het is aan de belasting-administratie gebleken, dat deze viijgevigheid aanleiding gaf tot benadeeling van 'a Rijks schatkist, doordat het gedistilleerd, door 6ommige entrepositarissen werd toegevoegd aan den wijn en wei tot de grens van 21 procent. Aangezien dit toevoegen ook geschiedde aan wijn waarvoor dit tot bewaring niet noodig was bestond gegronde vrees, dat het plaats had niet alleen tot ontduiking van wijnaccijns, door na uitslag den aldus ge- vmeorden wijn aan te lengen en een deel daarvan met afschrijving van accijns uit te voeren ,doch wellicht ook, om door heimelijke afstoking van goedkooper, sterk gevineerden wijn, gedistilleerd accijns te ontduiken. Thans is een Kon. bosluit verschenen, dat strekt om gelijktijdigen opslag van wijn en gediatilleerd in dezelfde bergplaats van een algemeen entrepot te verbieden. De belanghebbende, die ter voorkoming van bederf, wijn in entrepöt wil vermeugen mot gedistilleerd, kan zich om toestemming, daartoe tot den Minister van Financiën wen- deD, die aan do vergunning de voorwaarden zal verbinden, noodig ter voorkoming van

De Eemlander | 1911 | | pagina 1