WEERBERICHT. Uit de Pers. Thermometerstand KUNST EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELIN GEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 6 Februari 1911. Hoogste barometersta id 779.0 m.M. te Holyhead, laagste 755.7 te Horta. Verwachting tot den avond van 7 Februari 1911. Zwakke uiteenloopende later matige Nooidelyke tot N.W -lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot betrokken, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Dag dezelfde,nachtkouder. Barometerstand te AMERSFOOpT. 776 m.M. Vorige stand to 12 uur 775 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 4.4 Laagste hedennachtF. 37 Hedenmiddag 12 uurF. 41 misbruik. Ook in gevallen, waarin geen vrees voor vermenging van wijn en gedistil leerd behoeft te bestaan, bijv. wanneer het betreft likeuren, zal wellicht de gelijktijdige opslag kunnen worden toegelaten. Debietrecht op Sigaren en Tabak. Do strekking van het thans spoedig te verwachten ontwerp op de heffing van een debietrecht op sigaren en tabak is de beta ling van 10 p.Ct. aan den fiscus door de winkeliers en andere kleinhandelaars van (brtuo) opbrengst der sigareD eu tabak, door hen aan het publiek verkocht. De Tel. meldt over de heffing do vol gende bijzonderheden: Volgens het ontwerp zullen alleen die genen een sigaren- en tabakdebiet mogen hebben, die daartoe vergunniog hebben ge kregen. Deze vergunning zal worden ge geven, nadat men ze bij de bevoegde overheid heeft aangevraagd. Het rocht wordt geheven van de ont vangsten. Bij verreweg de meeste sigarenwinke liers ontbreekt echter, evenalB trouwens over het algemeen bjj den middenstand, ieder spoor van eenige boekhouding, zoodat zg niet het minste overzicht van hun ontvangsten en uitgaven hebben. Daarom zullen vanwege den fiscus aan alle sigaren- en tabakswinkeliers (en handelaren) staten worden verstrekt, waarop zij dagelgkshun ontvangsten kunnen invullen, terwijl als controle-maatregel bepaald wordt, dat alle zendingen van de fabrieken naar de win keliers en handelaars vau geleide-biljetten voorzien moeten zijn, vermeldende den aard en den prijs der zending. De belasting moet door de winkeliers en handelaars in maandelijksche termijnen worden voldaan, terwijl zj bij het verkrij gen der vergunning moeten beginnen, het recht over één maand vooruit to storten. Exportzendingen zijn vrij van recht, doch moeten van een geleidebiljet vergezeld gaau, torwijl fabrikanten, die onmiddellijk aan particulieren leveren, even als de win keliers, van de op deze wgzo geleverde sigaren en tabak het verschuldigde recht moeten betalen. Tot zoover in groote lijnen de plannen der Regeering. De Vrouw in iiet Staatsrecht. Het bestuur der VereenigiDg tot Ver betering van den Maatschappelijken en den Rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft in een adres aan de Koningin bij zondere aandacht gevraagd voor de plaats welke de Grondwet aan de vrouw in ons Staatsrecht behoort toe te kennen eu voor de grondwettelijke bepalingen welke dio plaats thans omschrijven en voortaan zullen omschrijvec. Het bestuur, hoewel niet blind voor ver schillen zoowel op anatomisch als op geestelijk gebied tusschen man en vrouw, is van oordeel, dat ook voor vele vrouwen bv op het gebied van administratie, inteu- danco, verzorging van zieken en gewonden een taak ten opzichte van de landsverde diging kan worden aangewezen, en dat zij op dit gebied niet behoeft te worden teruggedrongen. Doch zelfs al legt de wet aan de vrouw geen enkelen plicht op ten aanzien van de militie, zoo kan daarin, meent adr., geen reden worden gevonden de vrouw uit te sluiten op dit gebied der vertegenwoordiging, omdat kiesbevoegdheid veeleer een plicht dan eeu recht is. De adressanten driugeu er niet op aan, dat den Grondwet den wetgever gebieden zal man en vrouw ton opzichte van het actief en het passief kiesrecht der Staten- Geucraal, Provinciale Staten en Gemeente raad aanstonds en met één slag gelijk te stellen, zij verlangen echter met volle over tuiging dat de Grondwet den wetgever de vrije hand late, waar deze de viaag te beoordeeleu krijgt, of de rechtsovertuiging alsnog medebrengt, dat „de" vrouw blijft uitgesloten zoo van het actief als van het passief kiesrecht van de vertegenwoordigen de lichamen. Geestelijke Verwildering De Hoefijzer correspondent van het Handelsblad vestigt de aandacht op een clement in de algemecne beschouwingen in de Eerste Kamer. De heer Röell had zich namelijk gestoo- ten aan een uiting in het Voorloopig Ver slag, waarin o. a. gezegd werd dat het tegenwoordige Kabinet aan 't bewind is „in verband met den toenemenden afval van de grondwaarheden der Christelijke openbaring, welke afval aan een groot deel van ons volk dat prijs stelt op onze historische en nationale traditiën, waaronder velen die zeker niemand onder godsdienst drijvers zal rangschikken, de oogen deed opeugaan voor het gevaar van geestelijke verwildering der natie". Geestelijke ver- wilderiug zoo vroeg de hoor Röell. En uit de statistiek blijkt dat de crimina liteit afneemt en dat het drankgebruik vermindert. Zijn wij dan geestelgk aan 't „verwilderen?" Doch al ware 't zoo, dan nog zou daartegenover geen christelijke propaganda van Regeeringswege voegen; met zulk vermengeu van politiek en godsdienst worden beiden geschaad. Tegen deze beschouwing nu kwam de heer De Marez Oyens op in eeu kort betoog. Het was een cri de coeur van den oprechten waarachtigen Christen, die allengs het geloof in wat hij de eenige waarheid acht, rondom hem af ziet brokkelen en vergruizelen. Maar het was, ten gevolge van die grooto oprechtheid, dan ook een uiterst merkwaardig getuigenis van het geestelijk en zedelijk peil van tegenstan ders een waarheidsspel, zoo ah nog nie mand van de rechterzijde in het Parlement ooit op heeft durven houden. De criminaliteit en het drankverbruik verminderen, had de heer Röell gezegd. En daaruit geconcludeerd tot het tegen deel van geestelijke verwildering. Maar daarmede, zoo antwoordde de heer Oyens, worden twee gebieden verward: het gees telijke en het zedelijke. Er is in het V.V. niet gesproken van een zedelijke verwilde ring ik zou dat, zoo verzekerde de spreker, niet durven te doen tegenover de vele hoogstaande mannen die het christe lijke geloof hebben verloren maar van een geestelijke verwildering. Daarbij had men het oog op het feit dat tal van menschen tegenwoordig door het leven gaan zonder doel buiten dat leven, zonder stuur en zonder steun. De meerder heid der edelste eD beschaafdste mannen ook dit merkwaardige getuigenis is van den heer Oyens draait tegenwoordig de Kerk den rug toe en men behoeft de doop- en aannemingsregisters van de kerk maar in te zien om waar te nemen dat de ach teruitgang in het laatste decennium, ver geleken met dat van 1890 tot 1900, enomr moet worden genoemd. Met de vraag, of de christelijke godsdienst zijn tgd heeft gehad is menig christen thans dan ook ernstig bezwaard en zij die christelijke jongelieden het leven in zien gaan, weten dat zij de grootste verleiding niet zullen vindeo in de slechte, maar in de edele gedragingen van niet-christenen. Het komt ons voor dat de heer Oyens eerbied en hulde verdient voor dit nobele en ernstige woord van diepe waarheid. Hoe torenhoog stak deze beschouwing van den strijd tusschen Rede en Openbaring, door haar groote waarachtigheid, uit boven de farizeesche rhetoriek waarmede dr. Kuyper uit den treure heeft gepoogd, de geestelgke en zedelgkc voortreffelijkheid van de christenen boven de uiet-christenen uit te bazuinen. Hier hoorde men nu eens het woord van een i rnstig, geloovig christen, een zeer orthodox maar tevens een hoog ontwikkeld man, die als christen met groote bekommernis vervuld is geraakt over het meer wegslinken van het oude geloof eu die als e- rlijk man niet wil verbloemon dat het waarlijk de slechtsten eu de minsten niet zijn die zich buiten de gemeenschap van Christus' Kerk hebben gesteld. Maar het moge dan nu in elk geval eens uit zijn met de Kuyperiaansche bewerin gen over de verdorvenhefd van de „paga- nisten." De heer Oyens heeft het anders verteld. Een belangrijke ontdekking. Naar do Frankf. Ztg. uit Darmstadt ver- ueoiut, heeft een aldaar woneud ingenieur een hoogst belangrijke ontdekking gedaan, welke misschien een ommekeer brengen zal in de telegraphie zonder draad. Rudolph Goldschmidt, zoo heet de uit vinder, heeft een toestel bedacht, dat om zoo te zeggen mechanisch electrische lucht- golven opwekt, waarlangs dan over onbe grensde afstanden „draadloos" kan worden getelcgrapheerd en getelephoneerd. Te Ebernwald zijn in tegenwoordigheid van Prins Heinrich van Pruisen, goedgeslaagde proefnemingen met dit toestel gedaan. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Internationale vergelijkingen. De Board of Trade heeft zijn Fourth Abstract of Foreign Labour Statistics ge publiceerd. Men vindt er vergelijkende statistieken betreffende het werklieden vraagstuk in alle beschaafde landen. Een eerste serie vergelijkingen toont aan, dat Oostenrijk en Frankrgk de landen zgn, waar de meeste personen een beroep of bedrgf hebben. De verhouding is voor Oostenrijk 51.53 procent: Frankrgk 51 27; Italië 50.11; België 46.08; Duitschland 45.51; Groot-Brittannië 44.05; en Vereenig- de Staten 3S.38. Het hooge percentage van Frankrijk moet ongetwijfeld worden toegeschreveu aau de bijzondere werkzaamheid der Fransche vrouw. Verder omvat de Fransche landbouw 21.24 procent der bevolking, terwjjl in Duitschland deze verhouding tot 15.98 valt, in do Vereonigde Staten tot 13.68 eu in Engeland tot 5.58. De arbeidersstatistieken wijzen de betrek- kelijko zwakheid der Frausche vakveroeni- gingen uit. In 1908 telden de Duitsche vakvereenigingen 2.421.950 leden, de Engelsche 2.379.723, de Fransche slechts 957.102. De Duitsche en Engelsche vereenigingen zijn ook financieel machtiger; de Dmtsche sociaal democratische vakver eenigingen in 1909 hadden alleen al een bedrag van ougeveer 31 milliocn gulden aan inkomsten. Die der Fransche syndi caten zgn zoo gering, dat de statistieken er zelfs geen gewag van makeu. In Frankrijk wordt tevens het miost gestaakt. Wat de stakingen betreft, deze worden in de \ereenigde Staten het meest gewon nen: 42.5 proc.; in Oostenrgk het minst: 12.6 procent. Frankrijk, het land van revolutionnair syndicalisme, telt toch de meeste vergelijken tusschen werkgevers en arbeiders: 62,1 proc.; terwijl ir.en in de Vcrconigdo Staten den strijd het minst vreest: 15 procent. De vraag der prostitutie. Het groote zgn, reglementeerings-comité in Zweden, dat in 1903 werd benoemd, heeft nn zgn rapport opgesteld. Het meest interessante daarin moet datgene zijn, wat over de prostitutie en haar reglementeering gezegd wordt. De prostitutie moet, zoo moent het comité, met sociale hulpmiddelen als opvoe ding, redding van verwaarloosde meisjes uit slechte gezinnen, vergemakkelijking van het huwelijk, enz., bestreden worden. Tot nog toe was men van raoening, dat in groote steden en reglementeering (de zgn. bescherming der maatschappij tegen de gevolgen der prostitutie) vergezeld van controle absoluut noodzakelijk was. Het comité is echter beslist van meening, dat de reglementeering geheel moet worden opgeheven. Zg heeft wel is waar een zekere sanitaire waarde, doch die was veel geringer dan men in 't algemeen had aan genomen. Slechts de namen van een gedeelte der prostituées worden opgeschre ven en slechts een gedeelte der zieken werd bekend. Daarbij komt, dat de reglementeering een valsche voorstelling geeft, die gevaar lijk genoeg genoemd kan worden. In sociaal opzicht werkt de reglementeering ook in zooverre schadelijk, volgens het comité, dat een pariaklasse ontstaat, voor welke de terugweg tot een fatsoenlijk leven is afgesneden. Verder krijgt de geheele verordening een schijn van wettelijkheid die de last van de schuld op do vronwen afwentelt. De feestavond van de afd. Amersfoort van do Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken gisterenavond in Amicitia gegeven, had zooveel publiek ge trokken, dat do zaal tot in do uiterste hoe ken bezet was. Een zeor afwisselend programma, muziek, zang en tooneelstukjes werd afgewerkt en vond, blijkens het applaus veel instemming bjj de aanwezigen. Op Birkhoven speelde gisterenmiddag Quick tegen D. V. C, uit Doetinchem, die beide in aanmerking kwamen voor de laatste plaats der Oostelijke 2e klasse B. Voor rust werd niet gedoelpunt, maar daarna was Quick in de meerderheid en wist dit in 3 punten uit te drukken. De Amorsfoorters behaalden dus een 30 overwinning en werkte zich daardoor op van de gevaarlijke laatste plaats. Gisterenavond waren wij in „de Kei zerskroon" in de gelegenheid een uitvoe ring bg te wonen van het Tooueelgezelschap Directeur Thonhauser. Opgevoerd werd „De Geneesheer", bljjspel in 3 bedrjjven. Had het gezelschap in andere plaatsen reeds een goede reputatie, 't hoeft zich hier gisterenavond naam gemaakt. Er werd uitstekend werk geleverd. De rol van den ouden heer Krol was in goedo handen en hartelijk werd om zijn spel gelachen. Ook de beide jonge dames en mevrouw Krol imponeerden door vlot spel, terwgl do dokterarol eveneens zeer goed werd weer gegeven. Jammer voor het gezelschap was de opkomst niet, zooals het die verdiend had. We hopen voor een volgenden keer op een volle zaal. De Amersfoortsche tram vervoerde in de afgeloopen maand Januari 9356 pas sagiers, tegen 9279 in dezelfde maand van het vorig jaar, alzoo een vermeerdering met 77. De vervoeropbrengst was f 7.30 minder, nl. (461 tegen f 468.30 in Januari 1910. De dagkilometeropbrengst was f S,26 tegen f 8.39 en de totale opbrengst dit maal f518,92 tegen f496,22 in Januari 1910, alzoo f22,70 meer. De dagkilome teropbrengst daarvan bedroeg f 9,30 in de afgeloopen maand, tegen f 8,89 in Januari van het vorig jaar. Wat niemand zeker verwacht had, is gisterenmiddag gebeurd: 't Vijfde ver sloeg het sterke V. V. O. uit Velp met 32. Voor dezen wedstrijd bestond een enorme belangstelling vooral bij de H. V. C.- vereerdere, omdat V. V. O. ernstig stond naar het kampioenschap harer klasse en een verlies van Velp voor H. V. C. de kans op het kampioenschap vrjj wel zeker maakte. Direct na den aftrap ontwikkelde zich een vurig spel. Velp is lang niet zoo goed als indertjjd tegen H. V. C., is gejaagder, blijkbaar zenwachtig. Maar toch wordt er goed gewerkt en laat het zich aanzien dat onze militairen het zullen moeten afleggen. Toch weet 't Vjjfde het eerste punt te maken. Onder donderend gejuich wordt de bal in het not gedepo neerd. Het werken van Velp heeft weiuig resultaat, geluk hebben ze in geen enkel opzicht, terwijl juiBt bij 't Vgfde alles meewerkt. Vooral de voorhoede werkt daar flink, terwijl gevaarlijke doorbraken van V. V. O. gemakkelijk door den kee per, die als altjjd uitstekend is, worden gekeerd. Voor rust weten beide partijen nog eenmaal te doelpunten, zoodat rust ingaat met 21 voor t Vgfde. Daarna is Velp zoo onzeker mogelijk en laat het zich spoedig aanzien, dat de onderofficieren

De Eemlander | 1911 | | pagina 2