DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 341 DONDERDAG 9 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE MLANDER. Hoof <1 redacteur B. G. R I«5 ME M 8. Bureau: KI.KINK HaAG 6. Telet. Intero. 18». Abonnementsprijs: post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post j id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" geréchtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam om zich aan te spiegelen. Het viel mij, aldus schrijft de Brttsseleche correspondent van het Yad., jl. Zondag in zoo onder gedachten aan kerk en geloof dat ik in uiyn volgendon brief weieens iets mede kon deelen omtrent de geheime werkzaamheden der zg. aalmoezeniers bij de garnizoenen in België. Nu een Minister „Wentcltol" er reeds een vlootpredikant op nó houdt of, wil men, diens invloed op het marinepersoneel begunstigt, zal 't misschien niet lang meer duren, of wel. I rit krygt Nederland ook ziju predikanten en R.-K. aalmoezeniers bij do garnizoenen der landmacht. Wanneer men nagaat, hoe, hier in België, laat8genoemde geestelijken hun invloed gebruiken of liever misbruiken, wordt de angst voor de iavoering van een dergelijke instelling ook in ons Vaderland dubbel groot. Hier te lande worden '22 R.-K. aalmoeze niers van de verschillende garnizoenen door het Rgk bezoldigd nog 26 zijn daarbij werkzaam zonder bijzondere bezoldiging, terwijl bovendien 87 van die geestelijken een toelage van het Rijk genieten en 31 niet gesubsidieerd worden. Niet alleen wordt door hen in de geeste lijke behoeften der militairen voorzien, doch ook wordt een voortdurende contróle uit geoefend op de zoogenaanrdo welgezindheid, zoowel van officieren als minderen; minder trouwe kerkgangers worden als het ware niet den vinger aangewezen en zelfs in hun belangen geschaad. Niet lang geleden nog zyn in een garni zoen aan alle soldaten, die hun Paschen niet hadden gehouden, onverbiddelijk alle permissiën geweigerd. Talloos zijn de ano nieme brieven, die aan het Ministerie van Oorlog over hoogere en lagere officieren worden gezonden en waarschijnlijk niet ten onrechte aan genoemde geestelijken zijn toegeschreven, of in elk geval aan hun appreciatie werden onderworpen. Dat hierdoor veel kwaad bloed wordt gezet is te begrijpen; in plaats van die z.g. bespiegelingen over de meer of mindere nakoming van kerkelijke plichten in de snippermand te werpen, worden zij geregeld aan de betrokken chefs ter verdere inlichting gezonden, die dan op hun beurt op de hoogte komen van de: „Christelijk heid" hunner officieren en daarmede hun beoordeeling voor bevordering in verband brengen. Wil men het bij ons ook zoover laten komen? De brand te Constantinopel. De localiteiten van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, welke zich in den rechtervleugel van het gebouw der Porte bevinden, bleien bij den brand gespaard, doordien onmiddellijk toen deze uitbrak, de ijzeren veiligheidsdeuren werden ge sloten. Honderden belangstellenden verdrongen zich daags na het onheil in de steile straten, welke naar den heuvel van Bab-i- Hli leiden. Allerlei meubilair als stoelen, tafels, tapijten enz. dat men uit de vertrekken van het Grootvizieraat had gesleept, toen ook dit gedeelte van het gebouw bedreigd werd, is nu reeds weder binnengebracht. De secretaris-generaal van de Porte deelde aan den correspondent van bet Berliner Tageblatt mede, dat deze brand niet de eerste in dit Staatsgebouw is geweest. 107 jaar goleden werd de Porte gebouwd door Alexander Moestapha Paeja, die Sultan Selim overwon, onttroonde eD daarop ook Sultan Moestapha liet ver moorden. Ongeveer 4 jaar later werd het gebouw dor Porte uit wraak daarover in brand geschoten, maar spoedig verrees het weder uit zijn asch. Nu juist 33 jaar geleden verbrandde voorts ongeveer hetzelfde deel van het gebouw, dat nu een prooi der vlammen is geworden. Er loopen nu geruchten, dat er wel degelijk boos opzet in het spel moet zyn geweest. Aanleiding tot die geruchten gaf het praatje, dat een twintigtal beambten, die het sousterrain bewoonden en twee politiedienaren ziju gearresteerd. Ook zou de Regeering van te voren tal van dreigbrieven van een geheim coinité ontvangen hebben, waarin weid aangekon digd, dut weldra verschillende Regeerings- gebouwen in vlammen zouden opgaan. De openbare ineening is than9 overtuigd, dat in dezen brand dezelfde onbekende brandstichters de hand gehad hebben, die destijds deu brand in het Parlementsge bouw veroorzaakten. Niettemin schijnt do werkelijke oorzaak van den brand gezocht te moeten worden in het barsten van oen kachel in het tele graafbureau van de Porte. Het aanwezige boambtenpr-rsoueol trachtte, m plaats van onmiddellijk de brandweer te alarmeoreu, mot eigen ir.iddeleu hot vuur meester te worden en eerst toen dit door den grooten voorraad van licht brandbaar materiaal uitbroiding kreeg, werd de brandweer gewaarschuwd. Dit is ten minste het resultaat van het onderzoek, dat de commandant der gen darmerie Grhalib Bey persoonlijk in stelde. Frankrijk. Een conflict, dat uiterlijk eenige gelijke nis schijnt te vertoonen met dat aan het Utrecht3che taudheelkundig instituut, doet zich op het oogenblik voor in de juridische faculteit van de Parijsche Universiteit. Een der hoogleeraren dier faculteit, professor Wahl, moet er een tamelijk onduidelijke methode van doe«eren op na houden en bovendien uitermate streng zijn bij het examineeren. De ontevreden studenten hebben ook in dat geTal getracht zichzelf recht te ver- eohaffen. Toen Wahl dezer dagen zyn collego wilde beginnen werd hy met hoougeroep ontvangen. „Aftreden" klonk het van alle kanten en daarop verlieten de jongelui gezamenlijk de collegezaal. De rector, die poogde de gemoederen te kalmeeren, slaagde daarin niet. Wahl gaf zich niet dadelijk gewonnen en eergisterenmorgen trachtte hij wederom college te geven. De studenten maakten toen echter zoo'n ver vaarlijk spektakel, dat Wahl den katheder ipoest verlaten. De politie was gewaar schuwd en deze trad de collegezaal binnen. Deze laatste werd ontruimd en de studenten trokken daarop in optocht naar het Paleis van Justitie, na eerst op de binnenplaats van de hoogeschool een autodafé te hebben aangericht van boeken en collegebanken. Eenigen der belhamels worden gearresteerd. Duitschland. Reeds melde eeu telegram uit Berlijn, dat do geruchten als zou de Keizer van Duitschland den Paus gaan bezoeken, onjuist zijn. De officieuse togenspraak hoeft betrekking op een bericht in de Gioruale d'Italia, die op zijn eerste pagina, in zyn nummer van giBteren, de beeltenis van den Keizer afdrukte en met groote letters mededeelde, dat Keizer Wilhelm in Maart a. s. te Rome zal komen. Nu is er van een reis des Keizers naar Rome niets positiefs bekend geworden, bovendien, gelijk wij oulangs reeds meldden, zal op het Vaticaan, iu het „rouwjaar" 1911, geen enkol naar Rome komend souverein ontvangen worden, ook zeis niet waar het een protestansch vorst geld. Een reis naar Italië's hoofdstad van Keizer Wilhelm in dit jaar, zou dus een definitieve breuk tusschen hot Vaticaan en Duitschland beteekenen, en het spreekt van zelf, dat zulk een opzet niet in de bedoeling kan liggen noch van Keizer Wilhelm noch van de Duitsche regeering. Italië. Ofschoon de Italiaansche Kamer de de batten over het wetsoutwerp ten gunste der spoorwegbeambten geopend heeft, neemt do regeering voor allo zekerheid toch veiligheids-maatregelen, om alle sabotage te voorkomen Een der laatste nachten moest de lijn van Liverno naar Vada door soldaten en karabiniers worden bewaakt. Men vreest voor nieuwe nrauifestaties der chemiuots. Gcinterriewd zijnde, hebben eenige leiders der beweging verklaard, dat, indien de regeering hun geen vol doening verschaft, do chemiuots besloteu zijn, allo middelen te baat te nemen, ten einde hun eischen ingewilligd te krijgen. Groot Britan.vie. Gisterenochtend zeer in de vroegte scheen het te Louden alsof een herhaling van het gebeurde in de Sydncystraat zou plaats hebben. Een groot aantal met revolvers gewapende politie-agenteo, zetten in dub bele gelederen enkele straton in Oost-Lon- den af. Echter tegen 3 uur rukten de manschappen weder in, nadat zij een jongen Rus alsmede een vrouw hadden gevangen genomon, waarnaar reeds sedert December jl. in verband met de Houndsditch-zaak werd gezocht. Amerika. In geeu land ter wereld heeft de handel in blanke Blavinnen zulk een omvang ver kregen alB in de Vereenigde Staten. Om aan dit euvel voorgoed een einde te maken, heeft het congres der groote transatlantische republiek onlangs een wetsontwerp aan genomen, waarbij de straffen tegen ronse laars aanmerkelijk verzwaard werden. De eerste handelaar in blanke slavinnen, die met de gestrengheid der nieuwe bepa lingen kennis zal maken, is, naar de „Times" mededeelt, een zekere Samuel Rubin, die Maandag te New-York door de politie op de gewraakte transactie betrapt werd. De minimum-straf, die de rechter hem moet opleggen, bedraagt tion jaar gevangenisstraf. China. De Chineesche correspondenten van de New York Herald seinen weer allerlei i lugubere berichten over de pest in Mand- sjoorjje. De correspondent in Peking ver neemt dat do toestand in Tientsin zeer verergert. In de laatste dagon zyn er 15 sterfgevallen van post voorgekomen en de algeheele afwezigheid cenor behoorlijke inspectie en de onvolmaaktheid der maat regelen maken ieder nieuw geval tot een nieuwe haard van besmetting. Bovendien zijn de voornaamste doktoren naar Mand- Bjoerije vertrokken, zoodat do taak in hoofdzaak rust op do schoudors der stu denten. Wegens do dichte nabijheid van Tientsin bij Peking wordt men ook daar zeer ongerust. Voorts seint de Herald-berichtgever te Charbin, dat zich daar alle verschrikkingen afspelen van de beruchte groote epidemieën, die de wereld gotroffen hebben. Aanvan kelijk was de bevolking flink en moedig, nu heerscht alom wanhoop. Zoodra ecu lid van een gezin teekenon van post vertoont, wordt hy door zijn verwanten op straat gedreven, zoodat hy óf naar een isolatie-hospitaal kan gaan om te sterven, óf zich op straat laten doo Ivriezen, want de temperatuur is van 23 tot 34 graden Cel9iu9 beneden het vriespuut. De auto riteiten geloovcn, dat de eenige manier om een einde aau de plaag te maken, zou bestaan iu het geheel en al tegen don grond branden van do Chineesche stad; maar dat is vrijwel onuitvoerbaar, want niemand weet waar dan de 10.000 inwoners moeten ondergebracht worden. Voorts wordt gemeld, dat de post zich onrustbarend snel uitbreidt laugs den Trans-Siberischen spoorweg naar het Mes- ten. Laat inen in Rusland maar oppassen! Rusland. Poolsche bladen berichten ovor een inval van de politie te Warschau in hot huis van den algemeen geachten advocaat Patek, die talrijke dames en heeren bij zich te gast had. Een groot aantal politie agenten, geheime agenten en gendarmes kwam plotsoling binnen toen over de studentenstaking in Krakau werd gesproken en hield eeu huiszoeking, die tot 's morgens 8 uur duurde. Vrouwelijke detectives onderzochten de aanwozige dames aan den lijve. Alle brieven, couranten en boeken werden in beslag genomen. Vervolgens werden Patek's gasten thuis gebracht en ook hun huizen wprden doorzocht. Daarna werden 730 personen in hechtenis genomen, Patek zelf, verschillende andere advocaten, medici, journalisten, Stephanie Sempolows- ka, de bekende Russische feministe e. a. Een groot gedeelte hunner werd echter weer spoedig op vrjje voeten gesteld. De zaak wordt in Warschau druk be sproken. Men vermoedt, dat de politie op al dan niet opzettelijke verkeerde aau- gifto heeft gehandeld. Griekenland. De Atheensche burgers dachten in den nacht van Maandag op Dinsdag niet anders, of er was een revolutie uitgebroken in de stad, zoo knalden de schoten. Gelukkig was het geval minder ernstig. Het gold een standje tusschen gendarmes en stakende tram-conducteurs. De staking was ontstaan wegens het ontslag van eenige kameraden, en de stakers hebben alle tusschenkomst van rsgeering of afgevaardigden ge weigerd. Maandagnacht hadden zjj zich by een remise opgesteld om den gendarmen te beletten enkele belhamels gevangen te

De Eemlander | 1911 | | pagina 1