WEERBERICHT. Uit de Pers. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET ONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 9 Februari 1911. Hoogste barometerstand 780.1 m.M. te Miincheu, laagste 747.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 10 Fe bruari 1911. Toenemende tot matigo Z.W.- lijke Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot betrokken, later wellicht regen. Temperatuur: Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 776 m.M. Vorige stand te 12 uur 778 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 43 Laagste hedennachtF. 24 Hedenmiddag 12 uurF. 34 nemen. Het kwam tot een gevecht en de gendarmes, versterkt door soldaten, losten 50 schoten in de lucht, waardoor een paniek ontstond onder de stakers. Niemand werd gewond, en de stakers vluchtten naar alle kanten. Verbouwing Tv/eede Kamer. Zoodra met Mei a. s. de ten behoeve der uitbreiding van het gebouw der Tweede Kamer door het Rijk aangekochte perceelen op het Hofsingel door de bewoners ontruimd zullen zijn, zal dadelijk begonnen worden met de afbraak van het aangrenzend koffie huis Flora, ten einde op het vrijvallende terrein een gebouw op te trekken, dat bestemd is om tot tijdelijke leeszaal voor de Karaei leden te worden ingericht. Het hoekgedeelte tot aan de Hofpoort is bestemd voor lokalen ten behoeve van den Raad van State. Achteruitgang der branderijen. Naar het R. N. verneemt, zullen of zijn reeds verschillende branderijen te Schiedam stil gpan staan, terwijl meerdere, zelfs van firma's, die dit nog nimmer deden, minder bakken gaan stoken. Tegen de Huisindustrie. Naar wij vernemen, zal de Nederland- sche Bond van Mannelijke en Vrouwelijko Arbeiders in de Kleedingindustrie in deze en de volgende maand in'verschillende groote plaatsen van ods land openbare vergaderingen tegen de huisindustrie beleg gen, waarin het nut en de noodzakelijkheid zal worden aangetoond van het vaststellen van wettelijke bepalingen ter bescherming der huisarbeiders. Een aantal dezer ver gaderingcn is vastgesteld als volgt: 14 Februari te Haarlem, 20 Februari te Den Haag, 27 Februari te Rotterdam, 6 Maart te Groningen en 19 Maart te Utrecht. De data van de vergaderingen in andere plaatsen waaronder Amsterdam moeten nog worden bepaald. Voorts vernemen wij nog, dat bovenge noemde Bond de hoofdbesturen van ver schillende vakbonden, die eveneens met het euvel der huisindustrie te kampen hebben, tot een conferentie zal bjjeenroepen, waarin de middelen besproken zullen worden, die er toe kunnen leiden, dat binnenkort in ons land een krachtige actie tegen de huisindustrie in verschillende bedrijven zal tot stand komen. Centraal Bureau voor Sociale Adviezen. Het Centraal bureau voor sociale advie zen, te Amsterdam, heeft eene nieuwe regeling getroffen, om het gebruik van do aan die instelling verbonden bibliotheek de Bibliotheek omvat ruim 17.000 banden en niet minder dan 535 tijdschriften, waar onder vrgwel alle vakbladen en organen der arbeiderspers in Nederland te ver gemakkelijken. Oorspronkelijk was de bibliotheek alleen toegangelijk voor leden van het Bureau, d.w.z. personen die op zijn minst f 5 contributie betalen. Thans is de gelegenheid geopend dat arbeiders en personen die niet deze zijn gelijk te stel len tegen betaling van een kwartje voor een jaar het recht van gebruik van de bibliotheek verkrijgen, zoo ze slechts lid zjjn van een vereeniging, die zelf lid is van het Bureau. Door zulk een vereeni ging is als contributie aan het bureau een bedrag verschuldigd, dat uiteenloopt, naar gelang van het aantal leden der vereeni ging, van f 1 tot f 20. Woningwet. Minister Heemskerk zeide gistermiddag in de Eerste Kamer te hopen binnenkort een wijziging der Woningwet te kunnen indienen. Eerste Kamer, In de gisteren gehouden zitting van de Eerste Kamer is de begrooting van Binnen- landsche Zaken met 371 stem aangeno men. De tegenstemmer was de heer "Van den Biesen. De versterking van Vlissingen. Reutor seint uit Brussel: De parle mentaire socialistische groep zal op 5 Maart te 's-Graveuhage een bijeenkomst houdeu met Nederlandsche socialisten ter bespre king van de quaestie der versterking van Vlissingen. Pensioneering van Gemeenteambtenaren. Het verslag omtrent het onderzoek be treffende pensioneering van gemeente-amb tenaren en hunne weduwen en wee2en, uitgebracht aan den minister van Binnen- landscbe Zaken door de heeren J. C. Mulder, directeur van het Rjjks-pensioen- londs voor Weduwen en Weezen van Burgerlijke Ambtenaren en H. W. A. Zoot, chef van het bureau wiskunde en statistiek van dit fonds, is in 3000 exemplaren ver zonden, nl. aan de leden der beide Kamers der Staten Generaal en aan de Commis sarissen dor Koningin ter verdeeling onder de gemeenten in huuue provincie. Dit verslag bevat tevens een overzicht van de wetgeving in het buitenland en een overzicht van de hier te bestaande gemeentelijke pensioenregelingen. „De Post". Door den Nederlandschen Bond van post en telegraafbeambten „De Post" is aan den minister van Waterstaat een adres verzonden, betreffende de commissie van onderzoek en advies, ingesteld bij be schikking van den directeur-generaal der posterjjen en telegrafie, d.d. 20 Februari 1904, in zake het opleggen van straf aan ambtenaren bij dat dienstvak. Adressant vraagt in dat adres deze in stelling te doen herzien in dien geest: Dat voor iedere atraf, die wordt aange zegd of wordt opgelegd, een commissie van onderzoek kan worden aangevraagd dat het tijdvak tot aanvraag van oene commissie van onderzoek op een laDger termjjn dan 24 uur wordt gesteld; dat in een commissie ook zitting kan hebben een of meer personen buiten het dienstvak staande, door den bezwaarde aan te wijzen, zoo noodig met uitbreiding van het aantal commissieleden; dat de keuze van leden door den bezwaarde niet beperkt zij tot dieus inspectie-afdecling, maar zich moge uitstrekken over geheel het Koninkrjjk dei- Nederlanden; dat aanvulling plaats vindt van art. 4 der nog niet genoemde catego rieën; dat de gekozen commissie uit haar midden zelf den voorzitter en haar secre taris aanwijst; dat alle stukken op de in behandeling te nemen zaak na toezending volledig door de commissieleden, hoofd voor hoofd eerst grondig kunnen worden nagezien en daarna de vergaderingen worden gehouden, genoemd in art. 10; dat de verhooien door de commissies te houden, openbaar zgn, en de leden niet tot ge heimhouding verplicht; dat de uitspraak der commissie niet advisecrend, doch bindend zij. Aan het adres is een uitvoerige memorie van toelichting toegevoegd. De Kustverdediging. De Beukelaar dringt er op aan, dat wg ods inzako de kustverdedigiDgsquaestie „van het buitenland vrjj" zullen houden. Nimmer: goen fort, omdat het buiten land bezwaar maakt; maar ook nimmer: wel eeu fort, omdat men bet buitenland zgn vrijheid, zijn moed wil toonen. Uit een motief vaDnu zullen wij het juist eens doen, heeft ons land geen millioenen schats uit te geven. En daarom weersta men alle politieke opbitserij, die van uit dit motief de volks- gemoederen wil bewerken zooals „De Stand aard" deed. Men luistere slechts: „Zal daarbij ons land de moed in de schoenen zinken? Zal onze Minister van Buiten- landsche Zaken chapeau bas spelen? Wie Van Swinderen kent, wist vooruit, dat dit nooit van hem te verwachten was. Reeds bleek dan ook het tegendeel. We zullen staan op ons stuk. We zullen onze ontwij felbare rechten niet laten aanranden, noch verkorten. Een vrij land zullen we zijn en zullen we blijven." Ziehier de krijgsmuziek ter ouverture van het marionettenspul der Anti-Revolution- nairo Kamerclub, als deze straks als ééu man overtuigd blijkt van de krijgskundige noodzakelijkheid van het fort te Vlissingen. Maar deze nationale klanken zijn in de kolommen van „De Standaard" toch wel merkwaardig. Nog altoos zijn de geruchten, dat bij het ontwerp-kustvordediging Duitsche pressie zioh liet gelden, nog Diet geheel weggevaagd, hoe onjuist die geruchten dau ook mogen zijn. Juist die geruchten hebben in het buiten land er toe medegewerkt verzet te doen ontstaan tegen onze defensie plannen, tegen het fort te Vlissingen. Die geruchten hebben aanstonds de quaestie der kust verdediging min of meer vertroebeld. En aan wie bijzonderlijk de schuld, dat deze geruchten na do eerste verklaring van Minister Van Swinderen niet ganschelgk zijn weggovaagd, aan „De Standaard", aan dr. Kuyper. Nog klinkt mr. Patjjn's: „Ik beschuldig derhalve den driestarschrijver in „De Standaard" van 6 Juli in strijd met 's lands belang in een hoogst ernstige aangelegenheid opzettelijk onwaarheid te hebben gesproken ten aanzien vau de verklaringen, door den Minister van Buiten- land8cbe Zaken in de Eerste Kamer afge legd, en zulks met het oogmerk deD indruk, dien 's Ministers woorden vestigden en ook beoogden te vestigen, te verval- schen". Toen was het hot werk van „De Standaard" don indruk van Minister Van Swioderen's woorden weg te nemen, nu klinkt het: wie Van Swinderen kent, weet dat hij niet buigen zal; strakB wordt bet wellicht nog „onze" Van Swinderen. Maar bij dat al heeft dr. Kuyper door zijn schrijven voor goed, ook in het buitenland, bg sommigen den indruk gewekt, dat er toch wel wat was gebeurd, dat die ge ruchten van pressie niet gauschelijk uit de lucht waren gegrepeD. Dit alles had nog kunnen voorkomen. Indien de coalitie-pers, vooral ook „De Nederlander" zoo zij onvoorwaardelijk geloof sloeg aan de ministerieele verklaring, met allo beslistheid aan dr. Kuyper had verweten, dat hg aldus den indruk van 's Ministors woord had weggenomen, en daar door de geruchten liet bestaan. Maar men scheen niet te durven, de coalitie koD er van afhangen. En „De Nederlander" ver weet ons, dat wjj ons niet tegen den heer Van Ileeckeren, tegeu den heer Hovy, tegen dr. Kuyper in, zonder eenig verder vragen bij do ministerieele verklaring neerlegdeü. Dit reeds mocht niet uit internationalen hoofde. Maar voordr. Kuyper zelfs geen woord van verwijt. En zoo liet men juist de gelegenheid voorbijgaan om ook tegenover het buitenland aan de ge rnchten, die men zoo zeer vreesde, den krachtigsteo steun te ontnemen. En thaDS is het weer .De Standaard" van dr. Kuyper vau dr. Kuyper, die dan de schuld draagt, dat de quaestie der kustverdediging vertroebeld werd, dat het buitenland eerder in verzet kwam waarin thans wordt opgehitst tegen het buitenland toch pal te staan en nu iu ieder geval het fort te Vlissingen te bouwen. De kustverdediging onverwijld doorgezet, ziehier dr. Kuyper's parool. Maar Minister Cool, die in deze bij uitstek kundig was. die reeds jaren zich met de plannen der kustverdediging bezig hield, die dus in staat was zoo goed mogelijk de krijgskun dige bezwaren, ook die tegen het fort b|j Ylissingen, te weerlegen, werd mede en bgzonderljjk door dr. Kuyper ten val ge bracht. En als het nu straks Minister Colgn uiteraard, hoe bekwaam hij ook moge wezen, aan kennis vau détails bij de be handeling der kustverdediging, ontbreekt, indien hij daardoor zwakker staat den Minister Cool, welnu, dan worden thans reeds de gemoederen bewerkt met een: "We zullen Btaan op ons stuk... Een vr|j land zullen we z|jn en zullen we bl|jven". Vóór alles is wel eisch, dat de kustver dediging met oen koel hoofd, van het buitenland ganschelgk vrg, behandeld worde. En dit gebeurt zeker niet in de l|jn van de "Standaard"-politiek. Bij den burgemeester dezer gemeeote zijn heden candidaten lijsten ingeleverd voor de verkiezingen van den Gomeente- raad in District I en III. In district I werden gesteld: J. Hoflaud (60c.dem.) J. van der Wal Kzn. (lib.) en P. S. R. Wolterbeek, (R.K. en enkele ongeorganiseerde liberalen). In district III werden gesteld: J. B. van Enst (lib.) M. van Heioma (a.rr.k. en c.b.) en G. v. Wijland (soc.dem.) Naar wjj vernemen zal de Amers- foortsche vereoniging tot bestrijding der tuberculose dit jaar wederom een bloemen dag organiBeeren. Evenals vorig jaar zal de opbrengst bestemd zijn voor do uitzending van prao- tuberculose kinderen naar een vacantie kolonie. In een gisterenavond gehouden ver- gaderiug der afdeeling Amerfoort van de Soc. Dem. Arb. Partjj is besloten alsnog deel te nemen aan de Gemeenteraadsver kiezing in district III. Als candidaat werd gesteld de heer G. van Wijland. De 1ste luit. P. J. Baerends, van het 5de reg. infanterie te Amersfoort, wordt met Maart ontheven van zijn deta cheering bij de normaal-schietschool te 's Gravenhage. Naar de N. C. meedeelt heeft in don Haag het Ncderlabdsche Comité voor den grooten Europeeschen vliegtocht welk comité bestaat uit de heeren Kapitein, mr. v. Eek, J de Booy, jlir. Ram, Verweyen dr. Bossers, vergaderd. Bovendien zal do heer D. Fockoma, hoofdconsul van den A. N. W. B. worden aangezocht tot het comité toe te treden. Het plan is, dal de deelnemers aan den grooten Europeeschen vliegtocht, die in Juni zal plaats hebben, hun tocht over ons land als volgt zullen nemen: van Keulen zullen zij vliegen naar Soesterberg (het terrein van Verwey en Lugurd), alwaar zij zullen overnachten. Dan begeven zjj zich naar de Molenheide, waar zij zullen dalen om ua eeu korte rustpoos hun tocht voort te zetten naar Londen. De kosten voor Nederland voor dezen vliegtocht zullen ruim genomen, bedragen f 25,000. AGENDA. 13—20 Febr. Staathuishoudkundige cursus voor Ver. v. Vrouwenkiesrecht in Café Centraal. 9 Febr. Lezing Gordijn in de Arend voor de Kon. Bond van oud-onderoff. 9 Febr. Alg. verg. van de Ver. tot opv. van half-verw., verwaarl. of verl. kinderen in het huisgezin, in Ons Huis. 10 Febr. Concert Amicitia. 12 Febr. Prof. Boltini (specialiteiten^ in de Keizerskroon. 14 Febr. Jaarvergadering in do Arend van den Kon. Bond van oud-onderoff. ió Febr. Openb. verg. Geheelonth. Bond in de Keizerskroon. 16 Febr. Propaganda vergadering Nederl. Protestantenbond. Amicitia 19 Febr. Gezelschap de La Mar, in de Kei zerskroon. 23 Febr, Concert Julia Culp in Amicitia, 26 Febr. Amersf. Tuoneelclnb Wilhelmina in de Keizerskroon. 28 Febr. Bal Masqué in de Keizerskroon. 2 Mei Uitvoering Toonkuust in Amicitia. BARNEVELD. Alhier werden een paar achtjarige meisjes vermist, die, hoe men ook zocht, nergens waren te vinden. Des avonds worden echter de kleinen door de politie uit Ede, waarheen zij zich te voet begeven hadden, bij do doodelijk veront ruste ouder6 toruggebracht. De kinderen hadden langs oen hun geheel onbekenden weg, eene wandeling van 21/, uur afgelegd,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2