DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. m No. 35. VRIJDAG 10 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. Gemeenteraad. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur K. €1. H IJ KE N S. Bureau: KLEINE ILi.Uj O. Telef. Iuterc. 183. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Adyertentiëu: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Yoor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlaudsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7b-7b Amsterdam Berlijn en Rome. De Giornale d'Italia, welk blad lot het Vaticaan in relatie staat, bevatte gisteren een hoofdartikel uit Berlijn, waarin o. en. gezegd wordt: Een klove tusschen Berlin en Rome bestaat inderdaad. Zij is diep en niet te overbruggen, maar eerst in verre toekomst, zal zij een definitieve breuk worden. Yoor het oogenblik is ieder bepaald conflict uitgesloten. Wanneer men ook binnenkort in den Pruisischen Landdag van de Regeeringsbauken, wat forsche taal tegen het Yaticaan mogo doen booren, zoo zal het toch by woorden blijven. Als werkelijk ernstig moet by al het geharrewar, de rebellie van tal van intellectueele elementen onder de Duitscbe Katholieken, beschouwd worden. Op dit gebied heefr het Vaticaan al reeds heel wat ingeboet. Maar voor moeilijkheden met de Pruisische Regeering zelve heeft het Yaticaan ondanks al liet geschreeuw niet te vreezen. Groot Britannik. Het vryhandelende Engeland blijft zich in voorspoed verheugen. l)e invoer over Janaari toont tegen dezelfde maand van 1910 een toenamo van £6.785.0S7, de uitvoer van £2.927.716 aan. Belgie. De Belgische liberale afgevaardigde Jourez heeft een voorstel ingediend dat tot doel heeft: de productiviteit van het parlement eenigermate te vergrooten. Men moet weten, dat de Belgische Kamer heel weinig vergadert: alleen Dins-, Woens-, Donder- en Yrijdag 's middags, en 2elden meer dan 21/, uur op een dag. Dat is dus tezamen 10 uur 's weeks. Bovendien hebben de leden lange parlementaire vacanties en zijn zij nogal erg breedsprakig, zoodat men zich niet hoeft te verwonderen, wanneer er weinig werk wordt gepresteerd. Jourez stelt nu voor den wekelijkschen arbeidstijd van 10 op 14 uur te brengen door ook twee morgens te vergaderen. Op deze wijze zal er tenminste wellicht iets meer uit de handen der Kamerledeu te voorschijn komen. Turkije. Volgens te Saloniki ontvangen berichten hebben de Turksche troepen de Arabieren ontmoet bij Hoddeidah. Na een bloedig gevecht trokken de Arabieren af met een verlies van 150 man. De Turken hadden 50 dooden en gewonden. In de districten Dama8kus en Jerusalem hebben do Bedoe- men de Turken aangevallen. De Turken vervolgden hierop de Bedoeïncn krachtig, die zware verliezen leden. De Turksche verliezen zijn onbekend. Rusland. De Russische Doenia heeft den minister van marine ongezouten de waarheid gezegd over den toestand van de vloot. Eenige opmerkingen over het gebeurde met het slagschip Slava waren aanleiding tot het aannemeD van een motie, waariD betoogd werd, dat het treurige geval van de Slava belaas niet op zichzelf stond, maar het resultaat is van de zorgeloosheid en de onachtzaamheid niet alleen van enkele beambten, maar van den geheolen diensi en de leiding van het ministerie, waar oen verkeerde gang van zaken heersoht en gebrek is aan ervaring en goed geschoolde deskundigen. Griekenland. Men begint in Griekenland te vrcezen, dat het Veniselos om een dictatuur is te doen. De Atheeuscho correspondent van do VoBiische Zeitung seint, dat vcrschillendo afgevaardigden, die ouder Veniselos' vaan gekozen zijn, bezwaar beginnen te maken voor de voorgestelde groudswetswijzigingen te stemmen. Ook do meeste bladen ver klaren zich tegen deze voorstellen. Zij betoogon, dat Veuiselos een verkeerde opvatting heeft over de hem verleende opdracht en een dictatuur wil invoeren. Ongeregeldheden op Billiton. Hedeu ontving de Billiton-Maatschappij van Billiton het volgende telegraphisck bericht. Op Billiton zijn gisteren 100 man troepen aangekomen. De toestand in Mnnggar is nog onbevredigend, terwijl hot ook in de andere districten nog niet rustig is. Speelholen. Zooals men weet, is de overheid onlangs in haar optreden tegeu de speelclubs iu den Haag in hooger beroep in het gelijk gesteld, en zijn, naar aanleidiug daarvan al deze clubs gesloten. Opmerking verdient, dat sindsdien de club in de Ruyschstraat te Amsterdam veel meer bezoek heeft, en dat zich thaus by cle Haagscho clubs een neiging openbaart, om hun affaires naar de hoofdstad to verplaatsen. Naar de Tel. verneemt, doet bv. de Sportingclub reeds stappen, om te Amster dam een huis te huren, teu einde dnarin een speelgelegenheid te vestigen. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag 10 Februari 1911 des namiddags te 2 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Twee vacatures (wegens bedanken der heeren Celosse en Plomp.) Aanwezig alle leden. De notulen worden ongowyzigd gearres teerd. Mededeeling wordt gedaan van de vol gende ingekomen stukken. Van de Oommissie voor het fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelyke gevolgen van onvrijwillige werk loosheid in de gomeento Amersfoort het verslag en do rekening en verantwoording over 1910. 't Verslag wordt voor kennisgeving aan genomen en de rekening in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een schrijven van H. H. Brouwer te Harüngen, berichtende dat hij zijue benoe ming tot directeur van de Burgeravond school niet aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. Ecu vorzoek van Dr. Groneman oiu de beschikking te verkrijgen over een lokaal der H.B.S. voor het geven van een cursus in de verbandleer. De directeur der H.B.S. heeft hiertegen geen bezwaar, waarom B. on W. voor stelden aan 't verzoek te voldoen. Zonder hoofdelijke stomming wordt aldus besloten. Aan de orde wordt gesteld het eenige puut der agenda, nl. Vooretellen betreffende artikel 5, lid 5 6 en 7 der Gemeentewet. De heer R ij k e n s. Mijnheer de Voor zitter; ik behoor tot de velen, die het be treuren dat indertijd het voorstel tot ver deeling der gemeenten in kiesdistricten is aangenomen. Ik betreur dit om meer dan eene reden, die hier echter op dit oogen- blid niets ter zake doeu. Maar ik betreur dit ook, omdat de Gemecuteraden telkens weer de eenigszin» onaangename plicht hebben om bij die verdceling te dieücn van advies. Zooals wo nier zitten, mijnheer do Voor zitter, zijn we gemeenteraadsleden en hebben wij allen slechts de belangen der gemeente op het oog Maar buiten den Raad zyn wij allen min of meer partijmannen en dat heeft het begrijpelijk gevolg, dat, wanneer A oen plan indiuut, dit door B. en C. inet buitengewoon critischon blik wordt bekeken. Nu wil ik voor my bier uitdrukkelijk verklaren, dat ik volkomen geloof in de goede trouw, waarmee de bestaande twee voorstellen zyn ingediend. Maar wij moeteu hier verder gaan; wij moeten, behalve dal wij in de eerste plaats rekeuing hebben te honden met de voor schriften der wet, ook zooveel uiogelyk alle critiek, die op ons werk gemaakt zou kunnen worden, ontwapencu. Dit bedenkende, heb ik den moed gehad met een derde plan te komen, dat ik zou willen noemen een geometrisch plan, in tegenstelling met het plan van B en W. dat een historisch plan is, zeer begrijpelijk voor dengene, die rekening houdt met de bestaande districten. Het is logisch om te redeneeren; „het eene district is te groot, het andere te klein, daarom neem ik van het eene iets af en voeg het bij hei andere en laat het derde intact." Ik zou dan ook wel myn goedkeurig aan het plan kunnen hechteu. Maar een buitenstaander acht allicht iedere overbodige kromme lijn bij de vcrdeeling iu districten uit den booze, omdat eeu onwelwillende er altyd iets achter zoeken kan. Mijn ideaal zou het zijn den cirkel in drie sectoren te verdoelen, wat ik, zooals men uit de teekening kan zien, ook eerst getracht heb. Maar dan stuitte mijn voor stel op schier onverkomelyke technische bezwaien. Daarom heb ik hier en daar van de rechte lijn moeteu afwijken, doch niet meer, dan noodig was om die tech nische bezwaren te overwinnen Ik meen daarom, dat dit plan voor zich zelf spreekt, als zjjnde op do geometrie, op hooge rechtvaardigheid gegrond. Vraagt men mij nu, waarom hebt ge de stralen juist in die richting, op de teekening aangeduid, laten loopen, dan antwoord ik, omdat dit mijns inziens het best overeen kwam met de bevolking en met het oog op don aangroei. Ik heb ze trouwens in heel andere richtingen laten loopen, doch dan bloek my telkens, door opgaven :nij op de secretarie verstrekt, dat het plan niet strookte met het bevolkingscijfer. Een district dat men klomt tusschen natuurlyke grenzen, kan nooit geregeld aangroeien, vandaar dat ik gomeend heb, hiermede geen rekening te mogen houden. Als men daarenboven uagaat, dat later gemakkelijk twee der kiesdistricten in twee stemdistricten ziju te splitsen, dan zal ook het bezwaar zyn weggenomen, dat de kiezers te veel tyd moeten verzuimen om hun burgerplich ten te vervullen. Ik meen, mijnheer do voorzitter, hier mede genoegzaam de voordeelen van mijn plan te hebben aangetoond, en beveel het in de welwillende overwegiug mijnor mede leden aan. Ik wil dit echter niet doen, dan na mija dank te bobben betuigd aan de ambtenaren ter secretarie, die ik tot mijn spyt zooveel moeite heb moeten veroorzakeu. De heer Veis H e y n wijst erop dat de benaming der oude districten ia behou den gebleven iu zijn voorstel terwijl de door hem voorgestelde wijziging een zeer kleiuo is. Spr is vrijwel van denzelfden ge- dachtegaug uitgegaan als de heer Rijkens. Hij ook heeft gezocht naar natuurlijke lijnen en bij meende in de hoofdstraten en de beek goede grenzen gevonden te hebben. De heer Rolandus Hagendoorn sluit zich volkomen aan bij 't begin van hetgeen door den heer Rykons is gezegd. Er is geen moeilijker zaak dan deze en zij is bovendien zoo bizonder gewiciitig. Ged. Staten wenschen overlegging derjjdis- cussiëu, daarom wenscht spr. mede te deelen welk standpunt hij inneemt. Hot voorstel Rijkens zou een ideaal plan ziju, wanneer het een eerste indeeling zou zijn cu er oog geen indoeliug bestond. Het groote voordeel is, dat liet uitgaat van een middelpunt in do oude stand en dat elk djol voor uitbreiding vatbaar is. Aan do andere zijde vindt spr. dergelijke projecten die als 't ware een nieuwen basis vormen voor de stemverdoeliug, niet de meest aangewezene Wat hot voorstel Veis Heijo betreft spr. begrijpt de voordeelen van het plan nog niot. Van hot eene district wordt iets afgenomeu en bij het andere wat toe gevoegd. Spr. geeft dan ook de voorkeur aan 't plan van B. on W dat eenvoudig van 't grootste district afneemt wat 't kleinste tekort komt. De heer J o r i s s e n had willen voor stellen om de discussies te beperken tot de toelichting der voorstellers van de plan nen. Nu evenwel toch een kleine discussie ontstaan is, wil spr. nog wyzen, dat ook het plan Vela Heijn volkomen geometrisch is. Wanneer men de sectoren van het plan Rijkens 50° laat draaien en 't middelpunt iets verplaatst krijgt men hetzelfde als 't voorstel Vols Heijn. De Voorzitter deelt mede de 3 plannen in stemming te zullen brengen, omdat hot gaat om oen advies aan Ged. Staten. 't Eerst zal spr. in stemming brengon 't voorstel van B en W. Dit wordt vei worpen met 8 tegen 7 stommen. Vóór de heeren: van Duinen, Rolandus Hagedoorn, Tromp van Holst, Gerritsen, Kam, Rijkens en van Esveld. Voorstel-V els H e y u wordt aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Vóór do heereo: Jorissen, Veis Hr-yn, van Kalken, Ruys, Salomons, Hamers, Kroes en Oosterveen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1