DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden is het lOpCt, dividend van ons brood, No. 36. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG. NABETRACHTING OVER - - DEN GEMEENTERAAD. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. in geld uitgekeerd f 10 a f 25 per gezin. DE LANDER. Uooidreilacteur R. G. BUMKKS. Abonnementsprijs: per juar1 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. ISiireau: KLF.INE Ha.tG 6. Telet. Inters-188. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiten lundsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Als de liberalen nog een zweepslag noodig hebben, om ze te prikkelen tot den verkiezingsstrijd, dan hebben ze die gisterenmiddag van de tijdelijke meerderheid van den Raad gekregen. Het liep zooals de lezers weten over de districtsverdeeling. B. en W. kwamen met een plan, dat beslist geen partijplan was, want dat staat toch ook wel vast bij de groote meer derheid van den Raad, dat de Burgemees ter daartoe nimmer zijne modewerking zou vorleenen. Het plan Vels-IIeyn is wel een partij- plan. Dat blijkt uit do partijstemming. Hoe iou liet anders mogelijk zijn, dat rechts eenparig zich tegen het plan van B. en W. verzette, om vóór dat van den beer Yels-Heyn te stemmen? 't Komt ons voor, dat iu den Raad niet gezegd is door de beereu, wat ze eigenlijk daohtec. We willen aannemen voor een oogenblik, dat hot plan van B en W. hoewel, we herbalen dit nogmaals, absoluut zoo niet bedoeld door do sameustelleis in bet nadeel was van de reebtsebo par tyen. Waarom is dat door do heeren, dan niet gezegd? De lieer Jorissen was leuk. Het plan van den heer Rijkens, die getracht beeft, zooals hij bet noemde een geometrisch plan samen to stellen kwam zoowat op betzelfde neer, als dat van den heer Veis Heyn; de sector 50° verplaatst, met een eenigszins ander middelpunt, dan was je er. Mooi zoo! Wat voor bezwaar was er dan voor do heeren, als zo samenwerking wilden, om vóór het plan Rijkens te6temmen? We wagen het er op voor orgdenkend gehouden te worden, maar het komt ons voor, dat rechts uit zijn oogenblikkelijke meerderheid, door do twee vacatures, poli tieke munt heeft willen slaan. Het komt ons voor, dat de Raad buiten de verdeeling in districten moest blijven, zoodat dergelijke dingen niet vóór konden komen. Een oogenblik werd het zwoel in de Raadzaal: men vreesde een onweer, men verwachtte ieder oogenblik een don derslag. Het bleef bij dreigen Zonderling blijft het, om maar een hoel zacht woord te gebruiken, dat het plan- Veis Heyn, een half uur voor de Raads zitting aaD de Raadsleden werd meegedeeld en dat toen toch alle rechtsche raadsleden, naar do heer Gerritsen meedeelde, er voor konden stemmen. Wat de heer Gerritsen verder beweerde: n.l. dat de stemming anders zou uitgevallen zyn, indien er geen twee vacatures geweest waren; dat wil dus zeggen, als de heeren Plomp en Celosso Dog lid van den Raad geweest waren, komt ons zeer waarschijnlijk voor. Wanneer zoo straks de rechtsche partij de zege bij den stembus behaalt, wat me' do hulp van de ontevreden liberalen mo gelijk is, dan zal 't er niet beter op wor den. Dit leert deze geschiedenis wel. Na de openbare zitting werd overgegaan tot een geheime. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Rijkens zou men tot de conclusie moeten komen, dat die zitting gewijd was aan een bespreking van de zaak door den heer van Duinen ter sprako gebracht. Wij hopen het, dan kan er wat meer zorg be- Bteed geworden zijn aan de weerlegging van de uitvoerig geargumenteerde bezwa ren van dit Raadslid. 't Verwondert ous, dat geen vau de leden heeft voorgesteld om die officieelo verslagen maar af te schaden. Ze komen in den regel zoo laat, dat niemand ze meer leest, 't Zou de moeite loonen eens te onderzoekeu, hoeveel tnen- sclien in Amersfoort er nog op geabon neerd zijn: dit zou een goodnn maatstaf zijn voor do publieke belangstelling. Duitschland. De commissie uit den Rijksdag, belast met het onderzoek naar het ontwerp- grondwet voor Elzas Lothangen, heeft gisteien twee zeer belangrijke beslissingen genomen, waardoor het lot van dit outwerp vrywel beslist is. Een voorstel nl. oin Elzas-Lotharingen tot een afzonderlijken Bondsstaat te maken werd aangenomen met 17 tegen 7 stomoien, terwijl een ander voorBtel om hc-t iu den Bondsraad door drie stemmen te doen vertegenwoordigen werd aangenomen en wol met 20 tegen 4 stemmen. Tegen dit laatste voorstel stemde slechts de rechter zijde, terwijl de natiouaul-liberalcc, die tegen liet eerste voorstel haddeo gestemd, vóór het tweede stemden. Daar Minister Delbriick den vorigeu dag uitdrukkelijk had verklaard, dat voor de Bondsrcgeeringen het voorstel out Elzas-Lotharingen tot Bondsstaat te verbef fen, onaannemelijk was, is do constitution- neele hervorming vau het Rijkstand voor loopig vermoedelijk van de baan. Tot opvolger van Singer is de Rijks dag afgovaardigde Molkenbhur tot voor zitter van de sociaal-democratische Rijks- dagfractie gekozen. Oostenrijk-Hongarije. In do „Joodsche Wachter" lezen wy, dat den 14en Februari Weenen getuige zal zijn van een demonstratie van massa ellende, zooals zelden te voren in Europa gezien is. Door intrekking der vergunning aan 9000 van de 10.000 Joodsche herbergiers in Galicië ou de Bukowina, is aan die 7ele duizenden Joodsche gezinnen het mid del van bestaan ontnomen. De wanhopige toestand valt nauwclyks te overzien. In radeloosheid hebben die duizenden den langen weg van Galicië naar Weenen aanvaard om den Keizer te smeeken lntn het dagelijscli brood te laten. Wijziqinq-Militiewrt. De minister van Oorlog, de heer Colyn, deelde hij dc verdediging zijner begrooting in de Eerste Kamer mede, dat de wijziging dor Militiewet biunen eonige weken by de Staten-Generaal zal inkomen. Kamer van Koophandel. Donderdagavond hield de Kamer van Koop handel eu Fabrieken een openbare verga dering ten Raadhuizc, onder voorzitterschap van den heer J. Ger. Kleber. Aanwezig waren alle leden. Na opening der vergadering leest de secretaiis de notulen van IS Dec. 1910, die worden goedgekeurd. Hierna wordt de heer D. H. G. Kleber als lid der Kamer geïnstalleerd. Binnen geleid door don secretaris, wenscht de voorzitter hem geluk met zijne benoeming eu spreekt hij de hoop uit, dat do lieer Kleber nog vee! zal kunnen doen voor de belangen van handel en uijverheid. De heer Kleber dankt voor deze woorden en hoopt mede te kunnen werken aan de belangen aan de Kamer toever trouwd. Dc voorzitter deelt mede, dat ingekomen zijn, behalve de gewone periodieken, de volgende stukken. 1. au dun Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel een schrijven betref fende certificaten van oorsprong in zake den pharmaeeutischen handel iu Italië. Voor kennisgeving. 2. Verzoek van het Gemeentebestuur om het jaarverslag der Kamer. Wordt opgedragen aan den secretaris. 3. Een missive van den heer J. J. M. H, Nijst, voorzitter van het kartel-bureau. Zal worden rondgezonden. 4. Missive van don voorzitter van het Centraal bureau voor do statistiek met verzoek om afschrift van op 1 Januari bestaande collectievearbeidsovereonkomsten. Do voorzitter vertrouwt, dat het- zelfdo verzoek is gericht aan het moer juiste adres, nl. de Kamers van Arbeid, die daarvan op de hoogte zijn. Hy zou dan ook willen voorstellen te antwoorden, dat dit niet op den weg der Kamer ligt. Aldus wordt besloten. 5. Een schrijven van den Alg. Ned. Boud vau Miceraalwatci-Fabrikanten en Bierhandelaren, met verzoek om steun aan het adres san de Regeoring, om verande ring to breugon iu Art. 337 van het Wet boek van Strafrecht, opdat con wettelijke regeling tot stand worde gebracht tegen de wederrechtelijke toeëigeniug van syphons en bicrflesschen.J Op voorstel van den voorzitter wordt besloten dit verzoek in de volgende ver gadering te behandelen. 6. Een adres vun do Kamer van Koop- handel te Hengelo inzake de wyziging der Arbeidswet. Zal in de volgende vergadering worden behaudeld. 7. Een missive van het Ministerie van Waterstaat mot een exemplaar van herziene wetten en besluiten betreffende do scheep vaart iu Nederland. 8. De statistieken betreffende do Ryn- scheopvaart, die gedurende 14 dagen ter inzage liggen bij den secretaris. 9. Adressen gericht aan de Tweede Kamer door do Kamers van Koophandel te Amsterdam en Rotterdam inzake het wetsontwerp op de Naaml. Vennootschappen. De voorzitter wijst er op, dat indertijd advies is gevraagd aan de Kamer, hetwelk 17 Maart 1905 is ingezonden. Do socretaris loest dit advies, waarin do bezwaren der Kamer tegen de Naaml. Vennootsch. worden uiteengezet. Do heer M o u r s i n g meent, dat hot het beste is te verwyzen naar dat advies, waaraan z.i. niet veel meer zal zijn toe te voegen. Besloten word! de adressen van Amster dam eu Rotterdam te steunen, onder ver- wijziug naar hot advies van 1905. 10. Een missive van de Ver. van Ned. Werkgevers met een adres aan de Tweede Kamer, met bedenkingen tegen het ont- werp-Ziektewet, met verzoek om instem ming. In dat adres worden de bezwaren, tegen de ontworpen ziekteregeling uitvoc- beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorhak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Janiuar 1910 is. over 1909 Men lette 05» de echte nootzoete tarivesiuaali vau ous „Meikkrood" en „t.czondbeidkrood", welke smaak alleen door dc beste soorten tarwe han worden gegeven, alsmede dat ons brood niet Is beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taui. doch croquaut zijn. Vraag oen dividendboekje aan dc Afdeeling Broodfabriek" van Mourning's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1