WEERBERICHT. ALLERLEI. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET ONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 unr. De Bilt, 11 Februari 1911. Hoogste barometerstand 770.0 m.M. te Nice laagste 73S.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 12 Fe bruari 1911. Zwakke tot matige Westelijke later toenemende Zuid-Westelyke tot Zui delijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot betrokken, mogelyk regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOOPiX 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 778 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 36 Laagste hedennachtF. 24 Hedenmiddag 12 uurF. 38 rig uiteengezet en aangegeven een regeling zooals de Vereeniging die zou wenschen. Da heer M e u r s i n g stolt voor het adres te steunen. De heer Van Vollenhoven kan zich ook volkomen met het adres vereeni gen. Het aanwakkeren van het particulier initiatief lijkt hem wenschelykcr en ook minder kostbaar. Als de Staat een derge lijke regeling ter hand neemt, zal het aantal ambtenaren ook weer moeten uit gebreid worden. De heer E y s i n k vindt do aangevoerde motieven in het adres zeer juist. Besloten wordt het adres te steunen. Hierna komt in behandeling de rekening en verantwoording der Kamer. De ont vangsten bedroegen 1200 (toelage Gemeente) de uitgaven: nadeelig saldo 1909 f29,58, salaris secretaris f 100, bodeloon f 20 druk werk enz. f8.20, verschotten 122.22, totaal f180, zoodat er een batig saldo is van 120. De rekening wordt nagezien door de heeren Eysink en 7an Vollenhoven en daarna goedgekeurd. De heer Eysink herinnert er aan, dat hy gewezen heeft op de wenschelijk- heid van een loskraan op het stationsem placement alhier. In Hilversum en Bussem is zoo'n kraan geplaatst door de H. 8. M. Het ligt z.i. op dan weg der Kamer zich tot de H. 8. M. te wenden om ook hier een loskraan te krygen. De voorzitter vraagt den heer Eysink een ontweip-adres in te dienen, dal dan in de volgende vergadering kan behan deld worden. De heer Van Haselea wijst er op, dat in Bussuui de loskraan in hoofdzaak is gekomen op aanvraag van een machine fabriek teNaarden. Voor Amersfoort zullen zeker meer motieven zyn aan te voeren, dan voor Bussum. Wanneer de noodzake lijkheid dan blijkt zal de Maatschapaij er zeker wel toe overgaan. De heer Eysink wijst er nog op, dat de leveranciers denken, dat in Amersfoort een loskraan is en daarmee rekening hou den bij het laden, wat groote moeilijkheden geeft bij lossing. Hij zal echter gaarne een ontwerp-adres opmaken. Hierna wordt de vergadering gesloten. De groote nationale en Provinciale Landbouwtentoonstelling te Amersfoort. Men mag als vaststaande beschouwen, dat de tentoonstelling in al hare rubriekeB veel leerzaams zal kunnen bieden. Niet alleen is er bij de samenstelling van de programma's voor levende inzendingen rekening mede gehouden, dat hetgeen er zal bijeengebracht worden, zal moeten dienen eenen indruk te geven van den stand dor voe-, paarden- en kleinveefokkerij in de provinoie Utrecht, maar het uitvoe rend comité heeft reeds de zekerheid, dat verschillende lichamen en instellingen, werkzaam op het gebied van landbouw en veeteelt, ten bate van de praktyk, in zendingen zullen doen, die verband houden met en betrekking hebben op landbouw in den uitgebreidsten zin. En juist, hoeveel in de eerste plaats de regeering, door het instellen van commissiën ter behartiging van do belangen van den landbouwer en veevokker doet; in d« tweede eu niet minder gewichtige plaats wat de ver schillende vereenigingen al op haar ge bied doen, is noodig, aan de bezoekers te worden duideljjk gemaakt. Deze rubriek inzend'ngen, bestaande uit tabellen, grafische voorstellen on nadere gegevens zal eeue groote oppervlakte beslaan eu ougotwijfeld een groot deel van het op te lichten hoofdgebouw vullen. Iu dit gebouw zulleu alle inzendingen worden ondergebracht, die veilig „onder dak" moeten worden tentoongesteld. Overigens wordon do inzendingen ge plaatst in linnen en houten teuten, die op het ongeveer 10 Hectaren groote terrein zullen worden opgesteld. Met het oog op den grooten opzet van de tentoonstelling, de breede opvatting, die het uitvoerend comité by het uitwerken der plauueu geleid heeft, het groote nut dat de geheele onderneming zal kunnen afwerpen voor den landbouw, is dan ook te hopen dat velen het streven zulleu willen steunen. Het uitvoerend comité verzond daartoe uitnoodigingen tot het uitloven van medailles of tot het schenken van bijdragen ter bestrijding van de nood zakelijk aan de organisatie eener dergelijke tentoonstelling verbonden onkosten. Eu, gezien den ernstigen opzet van het geheel, waarbij êeL'n toevlucht is genomen tot het zoo vaak nog aangewende middel de zaak voor den leek aantrekkelijk te maken door bet organiseeren van een soort kermis op de tentoonstelling om de in komsten te vergrooten, en daardoor is de steun van hen, die den landbouw een goed hart toe dragen en erkennen dat ernstig opgezette tentoonstellingen eeu krachtig middel tot ontwikkeling van don boer mogen boeten, zeker wel te verwachten! ConcertVogel. Een niet zeer groot publiek woonde gisterenavond het tweede abonements- concert in Amicitia bij en genoot van zang en spel van het echtpaar Vogel en den heer Tierie. Mant hoewel de zangeres, Mevr. Vogel, geen machtig groot talent kau genoemd worden gaat van haar zang toch uit een eigenaardige bekoring, en klinkt haar stem zoo sympathiek, dat het een genot is naar haar te luisteren. Haar echtgenoot beschikt ongetwijfeld over veel goede eigenschappen, die hem tot een violist van beteekenis maken. Vooral na de pauze beeft zyn spel ons in niet geringe mate geboeid. De heer Tiere aan den vleugel toonde zich kunstenaar in den waren zin des woords; zijn spel was van een uitstekend gehalte. Aan Mevr. Vogel werden eenige bou queten aangeboden terwijl de heer Vogel een krans ontving. Donderdagavond hield luit. Gordijn in de Arend een lezing over „Luchtvaart en aviatiek" voor de afd. Amersfoort van den Kon. Bond van Oud-Onderofficieren. Spreker wees allereerst op het groote verschil tusschen lichter en zwaarder dan do lucht, waarna hij een uiteenzottiog gaf van het lichter dan de lucht, dat toepas sing vond in de luchtballons, die, gevuld met lichter gae dan do dampkringslucht, daardoor stijgkracht vorkrijgen. In 1783 kwam Montgolfier, die gebruik maakte van verwarmde lucht, net was echter nog slechts vermaak. Om bestuurbaarheid te krygen moet mot eeu luchtstroom worden ingewerkt op de buitenlucht door middel van een schroef en na tal van proeven behaalde de Fraosche officier Benard in 1884 het eerste succes in de richting. Hierna gaf spr. een beschrijving van den gewonen vrijen ballon met ventiel en soheurbaan, middelen oin het gas te laten ontsnappen en daardöor to dalen. Voor vulling wordt thans veel het vesidugas gebruikt, afvalgas bij de lichtfabrieken, met zeer klein S. G. De bestuurbare ballon moet met meer zaken rekening houden, Voor zoo klein mogelyk (windvang moet een gunstig profiel worden genomen, vandaar een sigaarvorm, maar toch is de voorkant breeder dan de achterzijde. Dat geeft trouwens de natuur zelve aan, daar dan de weerstand geringer is dan omgekeerd. In zoo'n ballon moet middel zijn tot dei nen, uitzetten en inkrimpen en toch is te vens de vaste Btyve vorm noodig, om door de lucht te komen. De Zeppelin's bestaan uit 17 afdeelingon, stijve doozen, die gevuld zyn met waterstofgas, waarvan het 8. G. 0.07 bedraagt. Eeu andere vorm is met ingesloten slappe bijzakken, die zyn gevuld met lucht, waar door de spauuing van het waterstofgas in den eigenlijken ballon kan geregeld worden. Deze vorm vindt men weer in den Parsival ballon, die de moeste kans heeft ook in ons leger te worden ingevoerd, 't Is een eeuvoudige, pructischc ballon met een snel heid van 52 K. M per uur. De ballonnetten, dat zyn die slappe byzakken, dienen tevens voor hoogtestuur. Na de pauze behandelde spr. de aviatiek, hot zwaarder dan de lucht, waarbij styg- kracht moet worden aangevoerd. Het zwaarder dan de lucht is veel vroe ger in studie geweest, dan het lichter dan de lucht. Vogels toch zijn er altyd geweest, on daarop grondde zich de studie. Icarus uit de oudheid wildo naar de zon vliegen door middel van vleugels; Aristoteles, Pli- nius e.a. wozen op de vliegwyze der vogels, 't Fyne van de zaak weet echter heden nog niemand; alleen nabootsen heeft nog nooit eenig bepaald succes gegeven. Alleeu is feitelijk geslaagd de gewone jongensvlieger, waarop de tegenwoordige vliegmaohine is gebaseerd. Het tegen den wind inloopen van den jongen geeft druk op den vlieger, die schuin staat en niet van het touw weg kan en daardoor omhoog gaat (ontbinding eener kracht). De luchtdruk wordt bij een aero plane teweeg gebracht door den motor, die de machine tegen don wind invoert en dus tegendruk in 't leven roept. Dit vliegprincipe heeft succes gehad, men kan echter niet zeggen, dat het vogo'prin- cipo overwonnen is. Het vogelsy»toem is trouwens niet genoeg bestudeerd. Lilien- thal beeft er veel voor gedaan, tot hy in 1896 bij zijn proeven om het leven kwam. De condor, zegt men, is de liiniot van vogelvlucht, maar in de voorwereld kende men den theodactielvogel, wegende 116 K.G. met een vleugelslag van 9 M. De schroef is het voornaamste deel van de vliegmachine. Slechts bij ontzettend snel ronddraaien is echter pas iets te bereiken (1500 maal in de minuut). Om een paar menschen in de lucht te vervoeren is reeds een machine noodig van 50 P.K., waarvoor gebruikt worden explosiemotoren, die spr. nader beschrijft. De motoren met groote krachtsontwik keling en eigen klein gewicht hebben de aviatiek mogelyk gemaakt. De stabiliteit wordt in hoofdzaak verkregen door de schuine vlakken. Door het naar buiten sohuin omhoog staan der vleugels van een vogel wordt bij zijkanteling door don grooten tegendruk der lucht automatisch weer de rechte Btand van het lichaam horsteld. Het verplaatsen van het zwaartopuut geeft tevens macht ovor den stand der aeroplane. Daarna behandelde spr. het systeem Wright. De voorzitter de heer Hassing, sprak ten slotte een woord van dank tot den spreker. Het Tuberculose museum dat op verschillende plaatsen van ons land zooveel belangstelling trok, zal in do maand Mei ook te dezer stede en wel in Amicitia ter bezichtiging wordon gesteld. Te Utrecht is aanbesteed: a. Het bouwen van een boerderij. b. Het bouwen van een varkensstal voor 60 varkeus. c. Het bouwen van een tuinmanswoning en schuurtje eeu en audor op een terrein to Maarsbergen. Ingeschreven werd o.a. door H. Keyzer te Amersfoort als volgt: a. f9460, b. f2794, c. f5360 en de massa voor f17.614. Op het terrein aan de Koninginne- laan speelt morgen 't Yyfde tegen 't Zevende. De korfbalclub A. V. O. G. gaat morgen naar Amsterdam om tegenD.T.Y. II et spelen. Do 2de luitenant E. A. Wolfson van het 5o rog. inf. wordt 14 Febr. a.s. van zijn detacheering aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug ontheven. AGE N DA. 1320 Febr. Staathuishoudkundige cursus voor Ver. v. Vrouwenkiesrecht in Cat* Centraal. 12 Febr. Prof. Boltiui (specialiteiten! in de Keizerskroon. 14 Fabr. Jaarvergadering in de Arend van den Kon. Boud van ond-onderoff. 15 Febr. Openb. verg. Qebeelonth. Bond in de Keizerskroon. 16 Febr. Propaganda vergadering Nederl. Protestantenbond. Amicitia. 19 Febr. Gezelschap de La Mar, in de Kei* aerskroon. 23 Febr, Concert Julia Culp in Amicitia, 26 Febr. Amersf. Tooneelclub Wilhelmina in de Keizerskroon. 28 Febr. Bal Masqué in de Keizerskroon. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amicitia. Een brutaal stukje. In de buurt van Gladbeck bij Essen a. d. Ruhr, heeft Dinsdag in den vroegen morgen een brutale overval plaats gebad op een geldtransport vnu de „Borgwerksinspektion" te Gladbeck. Yicr maal per maand wordt het geld voor werkloonen en andere uitgaven uit Gladbeck naar de verschilende schachten in den omtrek vervoerd. Ditmaal had het geldtransport een waar- do van 150.000 mark. Tegen vyf uur 's morgens vertrok een jachtwagen, waarin vier boambteu zaten, welko dit bedrag in lederen tasschen bij zich hadden uit Gladbeck. Ongeveer te 6 uur werd deze wagen midden op een landweg door een tioutal mannen overvallen. Ten einde den weg aan den wagen te versperren, hadden de roovers er prikkeldraad overheen ge spannen, maar op de eerste electrische tram, welke langs dezen straatweg rydt, had men de versperring opgemerkt en verwijderd, zoodat de toeleg om de paar den van den jachtwagen in de duisternis te doen struikelen, mislukte. Door de aanwezigheid van het prikkel draad, had men reeds aigwaau gekregen en waren twee gendarmen op den weg gc-postoerd. Niettemin vielen de roovers, toeu de wagen verscheen, dezen toch aan, en er ontstond een gevecht tusschen de begeleiders van het geldtransport en de gendarmen eenorzyds cn de roovers anderzijds. Van beide kanten werd geschoten, maar ten 6loite gelukte het den roovers, gobruik makend van de duisternis, in het struik gewas te ontkomen. De mynbeambten en de gendarmen bleven ongedeerd, maar het is niet bekend, of iemand der aanvallers werd getroffen. In den loop van deu dag werden op de „Zeclie" „Möller" twee mijnwerkers gear resteerd, die verdacht worden tot de aanvallers van het geldtransport te hebben behoord. Een gemeenteraadslid. Regis Rome, de courantenventer en vod denraper van Puy, die, zooals wij reeds meldden, per abuis tot lid van den ge- meontoraud dier stad is gekozen maakt zich iu allen ernst gereed om dat ambt te vervullen. Vrijdag zal hy voor het eerst de zittiDg van den raad by wonen eo deelnemen aau de verkiezing van een burgemeester eu twee wethouders. In een onderhoud met een medewerker van de „Matindie het nieuwe raadslid naar zijn inzichten en plannen kwam vragen, zeide Rome o. a.: rIk heb altyd zorg gedragen voor myu antecedenten. Ik. ben niet heel knap in rechtsgeleerdheid, maar ik weet heel goed wat recht is. Door altijd stukjes papier van de straat op te rapen hob ik geleerd, goed uit mijn oogen te zien. Ik zal den menschen geen zand in de oogen strooien en ik ben ook niet iemand die zich knollen voor citroenen laat vorkoopeu." Voorts zal hij eischen, dat de belastingen op beleefde wyze worden geïnd. „De bur ger die als kiezor het recht heeft te eischen dat men hem do voeten kust, heeft als belastingbetaler het recht te verlangen, dat men hem niet op de teenen trapt." Eu zijn idealen zijn: „Geen arbeid tus schen do maaltydeu meer! Geen rechters, geen advooaten en geen deurwaarders meer! Alle menBchen gelijk! Allen gemakkelijk uitgestrekt op het groote rustbed van algemeene welvaart!" Die heeft ten minste een program! De overige gemeenteraadsleden zyn echter zoo verontwaardigd geworden, dat zy dreigden allen hun ontslag te nemen, als Rome niet onmiddellijk het zyno indiende, Dezo is toen gezwicht,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2