DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 37, MAANDAG 13 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE LANDER. Hoof ilredactenr It. RIJHEUti. itiirenu: KI.F.IYK Ha .KJ O. Tc let. Inter*-. 183. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der A tl verten tién: Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten bet kantor. Amorsfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alp. Binnen-en Buitenlandseh Advert.-bureau Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Prkfekentieble Rechten. Iq het Britschc Lagerhuis is een twee- daagech debat gevoerd over het antwoord op de Troonrede. Dit debat liep voor namelijk over een amendement, door do oppositie voorgesteld, en daartoe strek kende dat in het adres van antwoord op de troonrede een zin zal worden opgeno men, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de regeering wegens haar werkloos heid in zake de preforentieele rechten. Die preferentieele rechten zijn een waar Btokpaardje van de conservatieven. Het moederland en de koloniën zoo willen zij moeten elkander bevoordcelen, door elkaar over-en-weer nu wel geen vrijdom van invoerrechten te verleencn, maar toch een belangrijke vermindering daarvan. Men begrypt waarom de unionisten daar voor zooveel gevoelen, zij die de protectie en het imperialisme vooraan in hun wapen schild voeren. B\j het tlmn8 ingediende amendement wordt voorgesteld in het adres van ant woord op te nemen, „dat het Lagerhuis de voortdurende weigering van Zr. Ms. regeering om het fiscale stelsel des lands te wijzigen, betreurt, aangezien daardoor de natiwero aaneensluiting van het rijk op handelsgebied wordt uitgesteld en het land wordt beroofd van de beste methode om vreemde landen er toe to brengen, de BritBcho industrie fair te behandelen." Volgens de liberalen was de bedoeling van dit amendent geen andere dan de betuiging van verbolgenheid over het han gende wederkeerigheidsverdrag tusschen Canada en de Yereenigde Staten, dat zij nadeelig achten voor de Britscbe belangen en dat zjj uitsluitend toeschrijven aan den onwil der liberale regeering om voor de preferentieele rechten te werken. De libo- rele bladen evenwel brengen daartegen in, dat Canada reeds sinds een halve eeuw verlangt zulk een verdrag met de Yer eenigde Staten aan to gaan, omdat het deze noodig heeft als afzet gebied voor zijn ontzagwokkenden voorraad producten. Tot dusver echter hebben de Yereenigde Staten geen aannemelijke voorstellen ge daan; nu is dat geschied, en Canada is voornemens toe te slaan. Engeland zal daarbij geen nadeel lijden zoo betoogt do Canadeescho regeering want het verdrag loopt bijna uitsluitend over pro ducten, die Engeland niet uitvoert en voorzooveol dat wel het geval mocht zijn, zal Canada ook.voor de Britsche produc ten het tarief verlagen. Ziedaar de quacstie waarover het debat liep. Austen Chamberlain heeft het amende ment toegelicht. De minister antwoordde Chamberlain, dat deze geen enkele reden heeft om te vreezen dat het Amenkaansch-Cana- deesche vordrag de Britsohe handelsbe langen schade zal doen, en dat het verdrag juist een fraai voorbeeld is, om de gevaren van een politiek van preferentieele rechten te laten zien. Want indien die gegolden hadden, dan zou in dit geval Canada overleg hebben moeten plegen met het moederland, de speciale belangen van Canada hadden wellicht tegen die van Engeland in het veld gebracht moeten worden, en dat zou tot onaangenaamheden hebben kunnen voeren, die de keten, welke het rgk samenhoudt tot het uiterste had kupnen spannen. Gelijk te verwachten was, is het amen dement verworpen. De regeeringspartijen stemden zonder uitzondering tegen en het gevolg was een meerderheid voor de regeering van ongeveer 100 stemmen. Al was deze afloop te vorwachten, hij doet toch aangenaam aan, wijl hij de homogeniteit der regeerings coalitie aantoont. De Ieren hebben hoogst waarschijnlijk alleen om politieke redenen voor de regeering gestemd, niet omdat zij het met haar eens zijn in vragen van fiscale politiek. Frankrijk. In tweede lezing hseft de Senaat een wetsontwerp aangenomen, waarbij de wet telijke tijdsbepaling in Frankrgk in dier voege wordt gewijzigd, dat zij in overeen stemming komt met het in het overige Europa gebruikelijke systeem van tijdsbe paling. In dezelfde vergadering weid ook aaugenomeu hot reeds door de Kamer goedgekeurde ontwerp betreflende de champagnewijnen. Op het spoorwegtraject Arpajon- Etampes, waar een werkstaking van wog- werkors is uitgebroken, is een trein ontspoord. Bij onderzoek bleek dn ontsporing oen gevolg te zijn geweest van door de werkstakers gepleegde sabotage. Duitschland. Binnenkort is een wijziging te wachten van de belasting op de spoorwegbiljeiteu in Duitschland. De minister van spoorwegeu heeft n.l. in de begrootingscommissie van de Pruisische Kamer verklaard, dat in den nieuwen Rijksdag een poging zal worden gedaan om die belasting gewijzigd te krijgen. Sedert de invoering, zoo zeide hij, is het aantal reizigers eerste klasse sterk afgenomen en do opbrengst van de belasting, die volgens de berekening in 1909 vijf millioen hooger zou zijn dan in het voorafgaande jaar, is achteruit gegaan van 18,6 op 16,1 millioen Mk. Er bestaan echter, volgens den minister, ook nog andere redenen dan de belastiug voor de vermindering der eerste klasse-passagiers Na deze mededeeling verklaurde oen lid van do Vrijzinnige Volkspartij, dat in geen geval ook van biljetten vierde klussp belasting mocht worden geheven. Portugal. Uit Lissabon wordt geseind, dat de regeering bekend gemaakt heelt, dat de. administrateur der goederen van liet Huis Braganza, aan ex-Koning Manuel het totaal der netto-inkomsten uit deze goederen voortvloeiend, heeft toegezonden. De regeering heeft daarbij geen enkele voor waarde gesteld voor de dekking van hetgeen het afgetreden Huis nog aan dePortugeesctio schatkist schuldig is. Buitendien heeft de ex-Koning reeds zonder ceuigo vertraging 200.0U0 fres. ontvangen, afkomstig vau het te geldo maken van zijn tegoed op de schatkist. Rusland. In de Doema is den 6n Februari een wetsontwerp aangenomen, waardoor ook in Rusland het verplichte lager onderwijs zal worden ingevoerd. De nationalistisch- reactionnairc groepen hebben bun oppositie schipbreuk zien lijden; in het duistere hoofd van den Russischen moesjik zal hot nu wat lichter kunnen worden. De toestanden in het Rgk hadden er zelf toe bijgedragen de noodwendigheid in de zien van oeo dergelijke maatregel. De talryke cbolera-onlusten, de steeds toe nomende verbreiding der drankzucht en de om zich heen grijpende verarming der boeren hadden aangetoond, dat in de eerste plaats de krasse onwetendheid van de bo- volking aan deze misstanden schuld droeg. Een belangrijke schrede verder op den weg van vooruitgang zal daarom de wet- wording van het nu door de Doema aan genomen ontwerp ongetwijfeld zijn. Alle scholen voor hooger onderwijs fe Petersburg, waar de studenten in staking gegaan zijn, worden door sterke ufdeelingen politie bewaakt. De hoogere cursussen voor vrouwen zijn voor twee dagen gesloten, maar de tech nologische instituten hebben geweigerd aan de staking deel te nemen. Sedert Maandag is den studenten aan de eigenlijke universi teit den toegang ontzegd, daar men vreest, dat zij slechts zouden binnenkomen om revolutionnaire plannen te beramen en relletjes te verwekken. Stolypine heeft echter verklaard, dat het onder geen omstandigheden tot een sluiting voor laugercn tijd mag komen en dat voor do bescherming vau de werkwilligen zorg zal worden gedragen. Binueukort is een oföcieele Regeerings- verklanng betreffende den toestand aan de hooge3cholen te verwachten. Amerika. Politieke corruptie komt io Amerika op verschillende p'antsen voor, Danville in Illinois schijnt echter te dezen opzichte do kroon te spannen. Er worden daar n.l. niot minder dan 216 personen gereohtc- lijk vervolgd wegens liet verkoopen van huune stem en het afleggen van valsche getuigenis. Turkije. Te Konstantiuopel loopt het gerucht, dut een stoomschip met troepen voor Jemen in de Roodo Zee op een koraalrif is ge stooton en gezonken. Do bemanning zou gered zijn, maar vier bergbatierijen en do geheelo uitrusting moeten vorlorcu gegaan zjjn. Volgens een audcre lezing zou het schip, dat voor anker was gegaan oui water in te nemen, door Arabieren overvallen en buitgemaakt ziju. Noorwegen. De Regeering heeft een voorstel inge diend ter opheffing vnn het sedert 1838 bestaar.de visscberijrecht voor Russische visschers om op zes verschillende plaatsen in bet hooge Noorden van Noorwegen, te visschen. In ruil voor dit recht, werd don Noor- schcn bande) vergund stapelplaatsen te hebban in Russische havens, maar volgens de Noorsche Regeering is dit laatste recht van geen waarde gebleken. Ter motiveering van het voerste! wordt voorts aangevoerd, dat het oponthoud der Russische visschers steeds aanleiding geeft tot geharrewar met de Noorsche visschers- lieden, waardoor de Noorche Regeering verplicht is daar een speciaal toezicht te houden. Ten slotte wordt van het reoht betrekkelijk weinig gebruik gemaakt dooi de Russen. In do Storthing zal het Regoe- ringsvoorstel binneokort in behandeling komen. De Chr. Historischen en de Coalitie. Op de to 'a Gravenliage gehouden jaar vergadering dor Chr.- Historischo Unie werd hot onderwerp: de algemeene politieke toestand, op verzoek van hot hoofdbestuur ingeleid door dr. G. H. Wagenaar, van Rotterdam. Blgkens het verslag in do Ned. herinuerde deze aan de bij velen bestaande onzekerheid over het antwoord op de vraag of wij goed doen met don bestaanden toestand, die der coalitie, te bestendigen, terwgl de ontevredenheid schijnt toe te nemen over wat men acht te zgo de onvruchtbaarheid van de coalitie- Rogeering, al doet ook de kleine a.r. pers vooral herhaaldelijk pogingen om de onwrikbare vastheid der coalitie aan te toonen. Moeten wg zoo vraagt spr. die bezwaren niet onder de oogen zien, vooral waar zij do samenwerking met Rome gelden? Moet een samenwerking met do ultiamontaansclie groepen worden besten digd? Moet er niet méér op worden aan gedrongen dat de Hervormde Kerk haar historische plaats komt in to nemen? Predikanten van orthodoxen huize hebben we hooien roepen: Hoe lang nog? Ook hebben vooraanstaande mannen onder ons bezwaar, om nog langer de verantwoorde lijkheid te dragen. Spr. deelde mede, dat te dezen opzichte alle leden van het hoofdbestuur overtuigd zijn, dat aan de coalitie ernstige bozwaron kleven; dat zij een tijdelijk karakter draagt; dat er met de uiterste behoedzaamheid moet worden te werk gegaan. Maar or wordt vcrschillond gedaoht over de nadee'en der coalitie, verschillend ook over de vraag of de christ.-hist. de gevol gen van ecu breuk op zich zouden moeten nemen. Het verschil loopt foitolijk ovor een punt van tactiek. Men meer.t te moeten doen aan een z.g. real-politiek waarbij uit twee kwaden het kleinste moet worden gekozen. Spr. stelt voor zich de vraag zóó: Moeten we voortgaan een smaldeel te vormen iu de politieke coalitie, nu do meerderheid van de christ. Iiist. afhankelijk is, echter zonder dat zij de leiding hebben, of moeten we, zonder coalitie, enkel onzo cbrist. beginselen stellen als Schibboletli in den politicken strijd? Spr. meent liet laatste, maar de groote meerderheid van liet II. B. deelt ziju ge voelen niet. Uit het uebat stippen wij aan, dat ds. van Iloogcüliuyze de coalitie anti nationaal noemde. Zij werkt mee aan de ontkerste ning der openbare instelliugen en graaft een breede klove in het volk. De coalitie is bewijs van ongeloof co van vrees: wij durven 't niet wagen met God alleen. De heer Lobman legde er den nadruk op, dat de christ.-hist. in de coalitie staan als zelfstandige partij en dus geoordeeld moeten worden naar wat zij als Dartij doen. II\j verklaarde, dat er geen énkel feit is, waaruit blijkt, dat do onafhankelijk heid niet is bewaard,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1