WEERBERICHT. Thermometerstand INGEZONDEN. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN YAH HET ONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt vooral 10.50 uur. De Bilt, 13 Februari 1911. Hoogste barometersta id 782.0 m.M. te Riga, laagste 730.3 te Seydisfjord. Verwachtiog tot den avond van 14 Fe bruari 1911. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest nevelig, weinig of geen regen. Temperatuur: Om het vriespunt. Barometerstand le AMERSFOOpT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 40 Laagste hedennachtF. 33 Hedeumiddag 12 uurF. 38 Quaestie in een Gemeenteraad. Eenige weken geleden werd door B. en W. van Ede tot controleur bij de gemeen tebelastingen benoemd de heer Mackay, gemoonte-ontvaDger. Aangezien echter de controle der gemeentebelastingen een nieuw instituut is, dat slechts als proef voor 2 jaar werd ingevoerd, heeft de heer Mackay geen ontslag verzocht als gemeente ont vanger, doch een verlof aangevraagd voor 2 jaar, hetgeen hem door B. en W. is Terleend. In de Zaterdag gehouden Raadszitting interpelleerde de heer Dinger over deze aangelegenheid, betoogende, dat er geenerlei aanwijzing was gegeven dat de controleurs benoeming door B. en W. zou moeten geschieden; verder dat de instructie van den gemeenteontvanger niet een zoo langdurig verlof kende en eindelijk, dat de betrekking van gemeente-ontvanger en controleur wettelijk onverecnigbaar zijn. Do Burgemeester antwoordde hierop, dat hij den controleur beschouwde als ambtenaar ter secretarie en de benoeming dus inge volge de wet en in navolging van de meeste gemeenten waar dit instituut bestaat, door B. en W. behoorde te geschieden. Mot betrekking tot het verleende verlof erkende spr., dat ten opzichto hiervan een leemte in de instructie bestaat ter aanvulling waarvan thans een wijziging werd voorge steld. Ton slotte beschouwde spr. de veroeniging der betrekkingen aan de band van de art. 107, 98, 62 en 23 f en g dor Gemeentewet toelaatbaar. Nadat over deze quaestie nog door ver schillende leden het woord was gevoerd, besloot men in hot gebeurde te berusten en do voorgestelde wijziging der instructie door een Commissie te doen onderzoeken. Gkvangenisdrukkerij. Onder voorzitterschap van den heer mr. Adolf Porei werd te Utrecht een verga dering gehouden, uitgeschreven door de Ncd Boekdrukkerspatroons, met afgevaar digden vau de gezellen organisaties, ten einde maatregelen te bespreken om het gevangenisdrukwerk, zoo niet geheel opge heven te krijgen, dan toch zooveel mogelijk te beperken. Besloteu werd, eeu adres te richten tot den Minister van Justitie, na behandeling in de verschillende organistios. Het con cept adres wijst er op, dat sedert geruimen tijd in de strafgevangenis te Scheveningen gevangenon worden opgeleid in het typo- grafenvakdat daarenboven in andere 9trafgevaugeuissen o. a. te Zutfeu eveneens drukkerijen zijn ingericht, waar verschillend werk voor het Rijk wordt vervaardigd. In die opleiding en weikverschaffing wordt een gevaar gezien voor het drukkersbedrijf, zoowel wat patroon alB gezel aangaat, zoo dat „de belanghebbenden noodgedwongen daarom tot het besluit zijn gekomen, om in geen enkel geval een op de bedoelde wyze gekweekten typograaf in dienst te nemen, de gezellen om niet met een der gelijke nieuwbakken collega samen te werken dat evenwel de doorvoering van dat be sluit onvermijdelijk tot nog niet te overziene moeilijkheden in het bedrijf, zoowel wat stabiliteit vaD loonstandaard als het bewaren van de noodzakelijke rust betreft, leiden moet, wat voorzeker in strijd met het nationaal belang zal zijn. Den Minister wordt gevraagd, het daar heen te willen leidon, dat niet alleen aan het voornemen om de gevangeoisdrukke- rijcii uit te breiden, geen gevolg zal worden gegeven, doch de bestaande inrichtingen geleidelijk worden ingekrompen en ten slotte opgeheven worden. M»ut<svliap|>eliji(e eu Hygiënische vraagstukken. Statistiek van het gevangeniswezen. Yan de 128 personen, die in 1910 in aanmerking kwamen voor voorwaardelijke invrijheidstelling, werd volgens de stati stiek van het Gevangeniswezen slechts aan 12 vóór het eindigen van den straftijd de vrijheid voorwaardelijk teruggegeven. Do tot dusver verkregen uitkomsten schenen anders gunstig te zijn. De cellulair opge- slotencn blijvcu steeds het meest aanleiding geven tot disciplinaire straffen. Yan de door hen gepleegde overtredingen vormen de pogingen tot verboden verstandhou ding het grootste contigent. Belangrijk is de toeneming van het aantal gevangenen, aan wie vakonderwijs verschaft werd. Van 170 in 1908 (in 1907 was het cijfer 86), steeg het in 1909 tot 230. Yan den verrichten arbeid kwam in 1909 80.4 pCt. voor rekening van het Rijk, 19.6 pCt. voor rekening van parti culieren (in 1900 waren die cijforB nog 71.1 en 2S S). Aan zakgeld werd in het jaar 1909 door de gevangenen en ver pleegden verdient bijua f 140.000 en daar van werd ruim fllS.000 besteed in de strafinrichtingen zelf of tenbehoeve van derden. Van hen, die na een straftijd van 6 maanden of meer werden ontslagen, had slechts 15.6 pCt. een uitgaanskas van meer dan f 50 Het aantal van die ontslagenen wier toekomst vermoedelijk verzekerd was, was ook in 1909 gering. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Mijnheer de Redacteur! Voor onderstaande regelen verzoek ik beleefd eeuigo plaatsruimte in Uw veel gelezen blad. 't Is naar aanleiding van den medaille wedstrijd Quick I H. V. C. I gisteren middag op „Birkhoven" gehouden. Ondergeteekende, en vele belangstel lenden met hem, wisten niet beter of wij zouden twee elftalleu tegenover elkaar zien, zooals deze in hunne resp competities uitkomen, hetgeen ook tevens de uitdruk kelijke wensch was van de heeren medaille uitloovers. Het bleek echter spoedig dat Quick niet met eigen krachten durfde spelen, hetgeen niet pleit voor Quick'9 zelfvertrouwen. Immers hun midden-voor Van Doorn was niet gerechtigd te spelen, ja is zelfs geen lid van Quick, terwijl ook de linksbuiten Boissevain aan hot lijntje had moeten staan. Wel is waar heeft Boissevain een competitie wedstrijd voor Quick gespeeld, doch juist daarom vroeg Z. A. O. ongeldig verklaring aan, hetgeen wed toegestaan. Ik weet echter niet zeker of Boissevaiu den tweeden wedstrijd togen Z. A. C. meespeelde, zoo ja, dan vervalt hetgeen ik ovor hem schreef. Een feit is 't echter dat v. Doorn, Quiok's middenvoor oon geleende kracht was, terwijl Boissevain niet behoort tot het competitie-"lftal, evenmin als Knoppers. Een elftal to versterken met drie ge leende krachten voor een vriendschappe lijke^) ontmoeting lijkt mij, zacht uitge drukt, onbehoorlijk. Ik zou dan ook het H. V. C. bestuur in overweging willen geven om van ver dere deelname aan dozo medaille wedstrij den af te zien, indien Quick voort gaat te spotten met alle gemaakte bepalingen. Met dank voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend, Uw dw. dn. X. Voor een overvolle zaal trad gisteren avond in „de Keizerskroon" op het Specia liteiten gezelschap Boltini. Zelden hebben de aanwezigen zoo haitelijk gelachen als om liet dueltisten paar de Leeuwe. De num mers door dit paar gegeven, sloegen niet alleen in, maar maakten ook, dat ze bjj het Auiersf. publiek in dankbare herinne ring zullen blijven De heer Boltini gaf heel aardige goochelnummers, terwijl de heeren Ophof en Robinson blijken gaven van een bijzonder gehard lichaam eu bui tengewone kracht. Tot slot gaf de heer Kersten van Nij megen met eenige bezoekers, die zich daarvoor hadden aangeboden, een paar aardige nummers in 't worstelen, waarmee het publiek nogal enthousiast ging. 't Geheel genomeu, was het een genotvolle avond, die de heer Bolitini den bezoekers heeft geboden en zeker zal het gezelschap niet spoedig worden vergeten. Met een geanimeerd bal werd de avond gesloten. De korfbalwedstrijd D. T. V. II A. V. O. G. word door de Amcrsfoorters gewonnen gegeven. Quick H. V. C. 21. Een groot aantal belangstellenden had zich gisterenmiddag naar Birkhoven be geven om deze plaatselijke ontmoeting by te wonen. Het was te voorzien, dat beide elftallen er alles op zouden zetten om te winnen, zoodat het een spannende wed strijd beloofde te worden. H. V. C. verschijnt met een invaller, terwijl al spoedig eeu speler moet worden vervangen. Quick daarentegen iB meer dan volledig. Een drietal spelers, die tot de beste krachten blijken te behooren, zijn voor deze gelegenheid in het elftal opgenomen. Dat de Quick-spelers deze „invallers" met vreugde zageu, bleek uit het gejuich waarmee van Doorn door hen werd ontvangen. In hoeverre een dergelijke versterking geoorloofd is, wensohen we niet te beslisson; in een competitiewedstrijd is het verboden en dien regel had Quick ook nu mooten volgen. In ieder ge7al ge tuigt het niet voor Quick, dat sympathieker zou gedaan hebben met het competitie elftal in het veld te komen. Als de heer Harterink beginnen fluit ontwikkelt zich aan beide zijden een vlug spel, maar Quick werkt beter samen en is aanvankelijk dan ook sterker. Do voorhoede ven H. V. C, is ook lang niet als gewoon lijk, terwijl Quick's back prachtig is eu zoo goed als niets laat passeeren. Her haaldelijk onderneemt Quick goede door- brakeu, die eindelijk inet een punt worden beloond. Nu valt II. V. C. vurig aan en wordt Quick geruimen tjjd ingesloten, maar zonder resultaat. Eens schiet Nieuborg juist naast de paal en een penalty neemt hij zoo praohtig op Quick's doelman, dat ook deze den gelijkmaker niet brengt. Rust komt met 10 voor Quick. Na rust is het spel der voorhoede van H. V. C. uitstekend en het gelukt dan ook eenmaal Quick's keeper te passeeren (11). Ook bij Quick wordt echter hard gewerkt. Vooral de middenvoor en do links buiten zija uitstekend. Resultaat blijft niet uit en het tweede punt wordt door Quick gemaakt. Herhaaldelijk komen nog beide doelen in gevaar, maar tot doel punten komt bet niet, zoodat Quick den eersten wedstrijd wint met 21. Bij Quick blonk vooral van Holihe als back uit, zjjn spel was uitstekend. Ook de andere spelers verdienen veel lof, daar er flink door hen is gewerkt. Hadden ze in de competitie met dit elftal en met zooveel vuur als gisteren gewerkt, zeker zou Quick een plaatsje hooger in het ranglijstje hebben ingenomen. Ook bij H. V. C. werd flink gewerkt. De voorhoede miste Hemminga hetgeen duidelijk merkbaar was, daar nu het samenspel met Nieuborg niet altijd sloot. Toch deed de invaller het hier best en menigmaal liep hij aardig uiet den bal weg. Over het geheel werd ei ook door de onvermoeide H. V. C.'ers goed gespeeld eu een geljjk spel had o.i. dan ook beter do verhouding weergegevenj Den heer Harterink komt al» scheids rechter een woord van hulde toe. Weinig ontging hem en zyn strikte onpartijdigheid werd door allen geprezen. Op den openbaren weg is gevonden een zilveren ketting, die op het buroau van politie is gedeponeerd. Op het terrein aan do Koninginnelaan werd gisteren de wedstrijd van 't Vijfde tegen 't Zevende gespeeld. De Amster dammers wisten onze stadgenooten met 31 te slaan. Bij de door den architect D. Kok Jzu. te Harderwijk gehouden aanbesteding van den bouw van 2 woonhuizen in de Vijkestraat aldaar werd o. a. ingeschreven door de firma Lensing en van Yyzcl te Amersfoort voor f 6885. De laagPte in schrijver besomde f 6866. De heer van Arkei, burgemeester van Hoevelaken, reed gisterenavond met zijn auto over den Uirechtschenweg. Eveu voor het Rijksopvoedingsgesticht moest hy uitwijken voor een wagen, waai van de voerman blijkbaar slapendo was. Door de spoedige wending raakte de auto tegen een der hoornen laDgs den weg. Van do inzittenden werd een broeder van den heer van Arkel, student te Utrecht, heel wat ernstig gekwetst. Arts Jorisstn verleende geneeskundige hulp. De auto had door de botsiDg nog al geledeu, zoodat de schade aan de machine vrij groot is. AGE N DA. 1320 Febr. Staathuishoudkundige cursus voor Vor. v. Vrouwenkiesrecht in Café Centraal. 12 Febr. Prof. Boltini (specialiteiteuj iu de Keizerskroon. 14 Febr. Jaarvergadering in de Arend van den Kon. Boud van oud-onderoff. 15 Febr. Opeub. verg. Geheelonth. Bond in de Keizerskroon. 16 Febr. Propaganda vergadering Nederl. Protestantenbond. Amicitia 19 Febr. Gezelschap de La Mar, in de Kei zerskroon. 23 Febr, Concert Jnlia Culp in Amicitia, 26 Febr. Amer6f. Tuoneelclub Wilhelmina in de Keizerskroon. 28 Febr. Bal Masqué in de Keizerskroon. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amicitia. Juristengrapjes. Het individu, dat De Nachtwacht beschadigd beeft, heeft terechtgestaan. En de daarbjj dienstdoende juristen hebben gezorgd voor wat opvroo- lijking van dit overigens zoo misseljjke geval. Zoo legde by v. de dagvaarding aan den beklaagte ten laste: „dat hy een aohilderjj, bekeud onder den naam „Do Naohtwacht van Rem brandt", toebehoorende aan de gemeente Amsterdam, althans aan een ander dan hem, beklaagde, heeft beschadigd, door opzettelijk en wederrechtelijk met een schoenmakersmes over 't schilderjj te kras sen enz". O zoo; twee hoofdargumenten ter ver dediging worden den beklaagde door deze kranige dagvaarding al terstond uit de hand geslagen. Hij had juist willen aan voeren, dat De Nachtwacht zijn eigendom was; dat zat hem toen niet glad meer. Eu ook het „wederrechtelijk" is zeerad rem gebezigd; hot voorkwam, dat beklaagde zou bewereu, een vaste rijksaanstelling te hebben tot het bekrassen en versnijden van schilderijen door middel van schoen makersmessen; alweer een uitvlucht afge sneden. Ook do officier van justitie bewandelde secure wegen; terecht riep hij in onze her- iunering terug, dat men „hier te doen heeft met een kunstwerk van een overleden moester". Inderdaad, Rembrandt is Diet meer. Maar oolijke juristen zijn er nog wel. (N. Amst.) Verplette r'd. In de leigroeven van Gourin bij Ponticy (departement Mor- billan) werden door het losraken van een rotsblok in een 47 M. diepe schacht zes arbeiders verpletterd. Tot dusverre heeft men nog slechts twee lijken kunnen bergen. Vereldstadvervoer. De Londenschc correspondent van de Courant schrijft: Kort geleden deelde ik eenige duizeling wekkende cyfer mede emtrent Louden's reusachtig personeuvervoer. Dienaangaando worden een masva nieuwe gegevens mede gedeeld in het pas verschenen derde jaar-

De Eemlander | 1911 | | pagina 2