DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 38. DINSDAG 14 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG. De Protectieplannen. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur R. CJ. B I.! KK S S. Abonnementsprijs: per jaarf 4.Franco per post id. (ó.6U. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Itiireuu: liLKIJIK Hi.lO ti. Tclel. Intcrr. 18». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnemont belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau d. Y. ALTA, Warmoesstr. 74- 7b Amsterdam De Vereeniging Het Vrije Ruilverkeor behandelt in no. 85 der vlugschriften de Nederlandsche nijverheid. Een nauwkeurig onderzoek naar den toestand der verschillende takken van industrie zal doen zien, dat die door de protectionisten beweerde „inzinking der nationale nyverheitV' niets is dan phrase en in Btryd met de feiten. "Voorop wordt gesteld, dat de voorstanders het vrijhandel stelsel nimmer aanprijzen als een panacée tegen alle mogelijke maatschappelijke kwalen, zooals protectionisten gewoon zijn bescherming aan te bevelen als universeel heilbrengend middel. De meelfabrikanten vroegen een „matig" invoerrecht van 30 cents per 100 K.G. tarwemeel. De invoer van meel is inderdaad geste gen, de surplusinvoer was in 1899 161 mihoen K.ö. en in 1908 183 millioen KG. Do surplus invoer van tarwe is toegeno men van 214 millioen KG. in 1899 tot 279 mill. K.G. in 190S. Deze vermeerderde invoer van tarwe heeft dus meer werk gegeven aan onze meelfabrieken en niettegenstaande de klachten» ovei iuzinking, is het bedrijf toegenomen. Het verbruik is ongeveer 400 millioen KG., waarvan pl.m, 175 millioen van buiten wordt ingevoerd, terwyl pl.m. 225 millioen hier wordt voortgebracht. Het resultaat van een invoerrecht van 30 ets. per 100 K.G. zou geweest zijn dat de meelfabrikanten, die hier slechts in betrekkelijk gering aantal (17) aanwezig zyn, zoodat zij zich vrij gemakkolijk tot een cartel kunnen vereenigen, die prijzen zouden hebben verhoogd hetgeen immers het doel der protectionisten is, die klagen over to lage prijzen en niet rendabel bestaan en dat de consumenten van meel, het brood etende publiek en de veefokkers, voor het brood en veevoeder méér zouden moeten betalen pl.m. 400.000 keer 30 ets. is f 120.000. Van dit bedrag zou, indien do import dezelfde zou blijven, de schatkist slechtB 175.000.000 keer 30 ets. is f 525.000 krijgen, terwijl 225.000.000 keer 30 ets. is f 675.000 ten bate van de enkele meelfabriekeu zou komen. En daar het hun bedoeling is om den invoer te verminderen, immers de „nationale markt voor de vaderlandsche nijverheid te reset- veeren", zou naarmate hun dod beter werd bereikt, hun aandeel in de buit groeien. Een recht op tarwemeel zou dus geen voordeol brengen voor de verbruikers, de veefokkers, de varkenshouders, en de zuivelindustrie. De nationale arbeid zou evenmin worden Bevoordeeld, omdat de 17 thans bestaande meelfabrieken slechts 900 arbeiders noodig hebben en de arbeid trouwens voor een goed deel mechanisch en automatisch verricht wordt. Een recht op tarwemeel van 30 ets. per 100 K.G. beteekent eenvoudig een extra belasting van f 1.200.000. waarin begrepen zou zijn een beguustiging der meelfabrikanten op koeten van het volk van minstens f 675.000. In de Ned. Bakkerscourant van 4 Hei 1903 verklaarde een lid der Ned. Vereen, van Meelfabrikanten, dat de maalindustrie in bloeienden toestand verkeert. Dé divi denden der brood- en meelfabriekeu, geëx ploiteerd door paamlooze vennootschappen, bedroegen in 1898 1.81 pCt. en in 1907 8.92 pCt. Van de leerlooiers werden eveneons klachten vernomen. Do buitenlandsche concurrentie zou moe ten blijken uit vermeerderden invoer van leder, dat ook hier te lande wordt ver vaardigd. Bekend is echter dat van het zoolleder bijna uitsluitend die soorten wor den ingevoerd welke hier niet worden gemaakt; wat er van zooileder inkomt uit België en Duitschland is van meer inferieure qualiteit, welke door onze looiers r.iet wordt geleverd. De invoer van overleder uit Amerika, Duitschland en Frankrijk is toegenomen, omdat de steeds meer zich ontwikkelende Nederlandsche schoenen industrie deze grondstof, welke eveneens hier niet of zeer weinig wordt vervaardigd, niet ontberen kan. Wat de beweerde buitensporig lage prijzen van het buitenlandsch leer betreft: vaklieden verzekeren dat hiervan geen sprake kan zijnhet buitenlandsch zooi- leder bv. is grootendeels „verzwaard", dit is, het gewicht is kunstmatig vermeerderd, eu omdat het bij het gewicht wordt ge kocht, komt het den binneulandschen verbruiker oven duur als het eigen inlandsch fabrikaat. Indien het aantal looierijen vorminderde, moet dit derhalve niet worden toegeschreven aan de buitenlandsche concurrentie doch veeleer aan do veranderde toestanden van het bedrijf. Gevraagd mag worden hoe het mogelijk zou zijn dat do industrie, waarvan de dor pen in hoofdzaak bestaan, in kwijnenden toestand zou kunnen verkeereu, terwyl die dorpen zeer welvarend worden genoemd. Dat de stoomlecrfabrikanten geen reden hebben tot klagen, bewijst wel het feit, dat in den laatsten tijd, vooral sindB 1900, wederom nieuwe fabrieken verrezen, of thans nog in aanbouw verkeeren. De protectie der looiers zou ook nadeel opleveren voor andere industrieën. Dit geldt in de eerste plaats de schoenmake rijen. Zij zullen den prijs van haar grond stof zien stijgen. De vrije invoer van leder heeft gemaakt, dat de Nederlandsche schoenenindustrie in staat is de vreemde concurrentie het hoofd te bieden. Door zonder invoerrecht het fijnere bovenleder uit de landen, waar het speciaal wordt vervaardigd, te doen komen, hebben zij een voorsprong verkregen op hun door invoerrechten belemmerde buitenlandsche concurrenten, en zij zijn in staat de buiten landers op de wereldmarkt te overvleugelen. Bedenkt men voorts, dat de fabrikatie dol fijnere soorten overleder wegens technische bezwaren hier to lande niet wel mogelijk schijnt, dan springt het nadeel van leder- rechten voor de schoenenindustrie duidelijk in het oog. De Nederlandsche Bond van Schoenfabrikanten deed dan ook krachtige pogingen om het stelsel van Vrijhandel te handhaven. Behalve de schoenmakers, zullen ook anderen, die met buitenlandsche leersoorten moeten werken, door de beschermende invoeri echten worden belemmerd in hun bedryf. Het zijn de drijfriemfabrikanten, de koffer- en zadelmakers, die allen nadeel zouden oudervinden van de kunstmatig verhoogde prijzen van hunne grondstof. Dat du bescherming der leerlooierijen begunstiging van slechts weinigen zou zijn ten koste van velen, blijkt als men nagaat den omvang van de belanghebbende be drijven. Om de belangen van 2462 personen bij de leerlooierijen betrokken te beschermen, gesteld al dat die allen er voordeel van hebben, zullen 36697 personen worden blootgesteld aan het gevaar van benadeeld te worden. Hierby moeten nog worden gevoegd al de gebruikers van schoenen en andere leerfabrikaten. Duurder leer maakt duurder schoeisel, teu nadeole van het schoenen- dragend publiek. De Pest. In Charbin zelf, de bakermat der pest epidemie, blijft de ziekte in hevigheid af nemen,"daarentegen komen er alarmeorende berichten uit Petersburg over de versprei ding van do ziekte op Russisch gebied. In het gouvernement Astrakan hebben zich op 22 plaatsen gevallen van pest voorgedaan. Een groot aantal Petereburg- sche artsen reist naar het Oosten om do ziekte te gaan bestrijden, In Peking, zoo verneemt het Nowoje Wrcmja, maakt men zich ongerust dat de pest den vreemdelingen aanleiding zal geven tot ingrijpen; een blad heeft reeds het gerucht verspreid, dat Japan de ge legenheid te baat zal nemen om Hand- sjoerije in te palmen. De stemming jegens do vreemdelingen is daarom niet gunstig en derhalve kan het voor vreemde dok toren gevaarlijk zijn, hulp te gaan ver- leenen in het pestgebied. De directeur van het hospitaal in Charbin heeft aan den vertegenwoordiger van de New York Herald medegedeeld, dat naar zijn vaste overtuiging, do bacil van de longenpest dezelfde is als die welke de builenpest teweegbrengt. Voorts had de dokter opgomerkt, dat de leeftijd van grooten invloed scliynt te zijn op de vat baarheid. Kinderen en grijsaards worden niet dikwijls door pest aangetast: de ge vaarlijke leeftijd is van twintig tot veertig. Hetgeen niet wegneemt, dat er in Charbin ook wel kinderen van twee jaar aan de pest gestorven zijn. Eveneens zeer opmorkelyk is het, dat de Japanscho artsen, niettegenstaande hun grooten ijver in het bestrijden der ziekte zonder uitzondering vrijgebleven zijn. Zij schijnen immuun. Duitschland. Volgens een telegram uit Berlijn aan de Matiu zou do staatssecretaris van Buiten landsche Zaken, Von Kidorlen-IViichter in de bcgrootingscouimissie uit den Rijksdag, zich zeer pessimistisch over den algemeenen politieken toestand in Europa hebben uit gelaten. Hij zou onder meer gezegd hebben, dat het Éussischo volk niet recht te vertrouwen is en dat daar vriendschap voor Duitsch land alleen bij den Tsaar bestaat. Ook de „extra-walsjes" van Italië zou Von Kiderlen Wachter ter prako gebracht hebben en hij moet eigenlijk zoo half en half te kennen gegeven hebben, dat Duitschland op een goeden dag wel eens geheel op zichzelf zou kunnen aangewezen zijn. Het Berliner Tagcblatt, dat van deze hoogst merkwaardige uitlatingen melding maakt, traclu den indruk daardoor te ver- zachton, dat Von Kiderlen Wachter jwaar- schynlyk te hulp geroepen is, om wat meer „stemming" te maken voor do nieuwe legercredieton. De juistheid van het bericht te controleeren is natuurlijk zeer moeilijk, daar deze woorden in een besloten vor- gadering zijn gesproken. Portugal. Te Lissabon wordt van Regeeringswegc een serie lezingen gehouden, waarin pro paganda gemaakt wordt voor hot wetsont werp betreffende de scheiding van Kerk en Staat. Zondagavond sprak een invloed rijk geestelijke ten gunste van het ontwerp in een dorgelyke propagandavergadering, waar ook de Minister van Justitie Alfonso Costa tegenwoordig was. Italië. De Echo de Paris bevatte Zaterdag een telegram uit Weeuen, mollende dat te Meran twoe govaarlyke anarchisten zyu gearresteerd. Het heet, dat zij met plannou rondliepen om een aanslag te plegen op den Koning van Italië. Op het congreB van Italiaansche arbeidsbeurzen te Parma, waar 230,000 arbeiders in verschillende bedrijven, bene vens 60,000 spoorwegmannen vertegen woordigd waren, is besloten de eischen der spoorwegarbeiders te ondersteunen en, zoo deze niet ingewilligd worden, de algemeene staking uit te roepen. Rusland. De colloges aan de universiteit te Peters- burg werden beden Bchaars bezocht, terwijl politie bewaking aanwezig was. In den namiddag wierpen do studenten in de gangen kwalijk riekende chemische stoffen. 380 studenten zijn gevangen genomen en na vaststelling van hun irientitoit behalve de raddraaiers, weder in vryheid gesteld. Amerika. Men seint uit Washington aan de Times, dat volgons kolonel Goethals, hoofdinge nieur te Panama, de werken van het Panama-kanaal zeker in September 1913 zullen voltooid zijn en dat de totale uit gave 72 millioen pd. at. (1 milliard 800 millioen fr.) zullen bedragen. De kolonel voegde er bij, dat, volgens hem, mot een heffing van 1 dollar per ton, het kanaal in concurrentie kan tredon met de spoorwegen. Kamerverkiezing te Sneek. Van de 7612 kiezers, die hot district Sneek telt, hebben gisteren 4894 deel genomen aan de stemming, volstrekte meerderheid 2433 stemmen. Gekozen is de hoer dr. J. G. Scheurer (a.-r., candidaat der centrale a.-r. kiesvereeniging) met 2665 stommen. De heer A. van der Heide (S. D. A. P.) behaalde er 1029 en de heer Ph. Noordwal (a.-r., candidaat gesteld door een groep kiezers om zijn kennis van locale toestanden) 1170. Lkege flesschen en kruiken. Het bestuur van den Algemeenen Ne- derlandsohen Bond van Mineraalwaterfabri-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1