DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 41. VRIJDAG 17 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Rechtzaken. LANDER. Hoot «1 redacteur R. tl. RIJ KE N S. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco pet- post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEISE HtiO 6. Telet. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plashing van advert, en reel, van buiteu het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bnreau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Pest. De Pest heeft eergisteren ook VVladi- wostok bereikt. Vier Cbiceescbe pestlijken zijn aldaar op straat gevonden. Dagelijks komen Chineesche spoorwegarbeiders uit Mandsjoerije met hun bagage aan, zonder dat ontsmetting plaats heeft. In Kwangtsjoetse sterven dagelijks 200 personen. Er wordt beweerd, dat de staar ten der pestlijken afgesneden en aan han delaars in haar naar Engeland verkocht worden. In Charbin moet de epidemie echter in heftigheid afnemen. Dinsdag stierven 8 Chineezen. Toch breidt de gevreesdo ziekte zich steeds meer uit. En daar de Chineesche regeering niet alles doet of doen kan, wat tot beperkiDg van het gevaar wenschelijk schijnt, hebben Japan on Rusland, die het meest door 't gevaar bedreigd worden, aan 't Waiwoepoe medegedeeld, dat zij de bestrijding van de epidemie zelf in handen zullen nemen. Het bureau van de Internationale maat schappij van slaapwagens, de vertegen woordiger van don TransSiberischcn spoorweg, deelt mede, dat 't verkeer op dien spoorweg belangrijk iB afgenomen. De treinen van Wladiwostok naar Irkoetsk, en van daar naar Moskou zijn bijna geheel onbezet. Er is bjjna alleen doorgaand transport van artsen en ziekenverplegers. Hoe groot de vrees voor de pest is, be wijst het feit, dat biljetten, die ïeeds be taald waren niet zijn afgehaald. Wat de vrees voor overbrenging van de pest door het vel van het tabargan ge noemde, marmotachtige dier (Arctomys bobac) betreft, deskundigen in den pels- handel hebben verklaard, dat de huid vau dit dier iu de Duitscbe pelsiudustrie slechts een zeer ondergeschikte rol speelt. Het vel is klein en citroengeel van kleur. Door de Berlijnscho pelshandelaren wordt daarentegen de pels van den Russischen, z.g.n. Oreuburger marmot dikwijls gebruikt. Frankrijk. Te Nimes hebben 113 van de 153 bak kers het werk gcBtaakt, omdat de burge meester weigerde den broodptijs te \or- hoogen. Het gemeentebestuur heeft onmiddellijk maatregelen genomen om brood te betrek ken uit de omliggende plaatsen, zoodat er geen vrees behoeft te bestaan, dat de be woners van dit noodzakelijk voedsel versto ken behoeven te blijven. Duitschland. De Duitsche regeering laat officieel tegenspreken dat een eventueel bezoek van Keizer Wilhelm aan Rome zou uit blijven wegens een al of niet uitgesproken vvensch van den Paus. Nooit is er over de quaestie overleg gepleegd tusschen het Vaticaan en de regeering te Berlijn, on het besluit of de Keizer al dan niet naar Rome zal gaan bij gelegenheid dor een heidsfeesten, zal genomen worden alleen in verband met de verhouding van het Duitsche rijk tot het Koninkrjjk Italië; het Vaticaan blijft geheel en al buiten de quaestie. Volgens de Temps heeft een diplomaat, geen Franschman, gezegd, dat als Keizer Wilüelm inderdaad niet naar Rome mocht gaan bij de feesten in dit jaar, dit zijn grootste diplomatieke misgreep zou zjjn sedert de fatale reis naar Tanger. Reutor seint dat de Duitsche regee- riug de r'qdsdag commissie over do grond wet voor Elzas-Lotharingen verzocht heeft haar beraadslagingen te staken, om de regeering golegenhoid te geven haar stand punt nader te bepalen. Dat verzoek is begrijpelijk, want de commissie had zoo langzaam aan alle beginselen van het regeeringsoutwerp omvergegooid. Waar schijnlijk zal deze het ontwerp wel intrekken. Griekenland. Toen gisteren de Grieksche ministerraad aan het vergaderen was, kwam opeens een man binnen, wendde zich tot den premier, ging zitten en zeide dat hij een telegram ontvangen had van een Frausche bauk, met het bericht, dat de Grieksche Staat een cadeau had ontvangen van 20 millioen francs. Do ministers begrepen met een waanzinnige te doen te hebben en de premier overreedde den man om alles terstond aan den koning te gaan vertellen. De waanzinnige verliet het ge bouw, maar werd weldra gepakt en in een gesticht opgesloten. Rusland. Niettegenstaande al de maatregelen der overheid, volhardt het meotendeel der Petersburgsche studenten in de staking en de pogingen om de colleges onmogelijk te maken. De colleges voor de vrouwelijke studenten zijn zoo goed als volstrekt on bezocht. Er komen allerlei incidenten voor bij do pogingen der studenten om de colleges onmogelijk te maken en die van de politie om de studenten tegen te houden. Een bejaard professor werd zóó nerveus dat hij iu zwjjrn viel. Een ander werd door de studenten om de ooren geslagen, zoodat de politie hem moest helpen ont vluchten. Met een derden professor zou wellicht hetzelfde geschied zijn, wanneer hij niet mot een stem als een klok de studenten had toegesproken, uitgescholden en hun had medegedeeld, dat hij een uituoodigiug om professor in Oxford te worden zou aannemen. Italië. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken heeft aan alle diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers van Italië in het buitenland een rondschrijven gezonden, waarin hij de aandacht vestigt op de pers- compagne, die onder het voorwendsel van het heersclieu eener cholera epidemie'in Italië tegen dat land wordt gevoerd. De epidemie, zoo verklaart hjj, hee't niet veel te beteekenen gehad en is beperkt gebleven tot een enkel district, over hare uitbrei ding echter zijn zulke overdreven mededee- lingen de wereld ingezonden, dat men niet ver behoeft te zoeken naar de redenen daarvoor. Bedoeld wordt natuurlijk het Vaticaan. En men gaat nog steeds voort met het verspreiden van leugenachtige be richten, ofschoon de ziekte reeds lang uit het koninkrijk geweken is. Zelfs worden omtrent Rome allerlei lasterlijke geruchten verspreid, hoewel de gezondheidstoestand aldaar zoo gunstig is als ergens ter wereld. De circulaire spoort derhalve de verte genwoordigers van Italië aan er voor te zorgen, dat het jubileum van de eenheid van Italië, dat weldra te Rome gevierd wordt, daaronder niet zal lijden en zoo noo- dig elke poging om de viering te doen mis lukken te bestrijden met elk middel, dat bevorderlijk Kan zijn aan de verspreiding der waarheid. Spanje. Aan hel station Badajoz is, toen hjj op het punt stond de terugreis naar Lissabon te aanvaarden een persoon gearresteerd, Miranda geheeten, die door zjjn verdachte manier van doen de aandacht had getrok ken. Men schijnt te doen te hebben met een Portugoesche artilleriekapitein. In zijn bezit werden gevonden plannen en teeke- nmgen vau de vestingwerken te Badajoz en notities over de sterkte en de munitie voorraden aldaar. Ook omtrent de republi- kleinsche organisatie in Spanje had Miranda tal van aanteekeningen bij zich. De versterking van Vlissingen. Reuter seint d.d. 16 Febr, uit Londen Vi8cor.t Wolmer, unionist, stelde heden in het Lagerhuis minister Grey de vraag of hij eenige verklaring wil afleggen om trent de opvattingon der Britsche regeering ten aanzien van de voorgestelde verster king van Vlissingen en of de bestaande tractaton aan Groot Brittannië recht geven in dezen tnsschenbeide te komen. Sir Edward Grey antwoordde, dat er geen enkele reden schijnt te bestaan om een verklaring af te leggen over de opvat ting van de Britsche regeering omtrent maatregelen, die een vreemde regeering wil nemen ten aanzien van de versterking van haar eigen grenzen, in zooverre deze maatregelen van zuiver defensieven aard zijn. Indien internationale tractaatsrechten of verplichtingen hierdoor incidenteel zou den kunnen worden getroffen zou er reden zijn voor vriendschappelijke bespreking tusschen beide partijen, in het tractaat betrokkeu, zoodat een van haar een mee ning zou kunnen uitspreken. Reuter seint uit Brussel, dat vol gens de Peuple de socialistische delegatie den 27en Februari in Den Haagsamen zal komen met de Hollandsche socialisten, om te coufereereu over de versterking van Vlissingen. De Sultan van Riouw. De Sultan van Riouw, die op het oogon- blik te Singapore vertoeft, heeft in do bladeu een protest geschreven, waarbij hij opkomt tegen zijn afzetting en betoogt, dat de Nederlanders reeds jarenlang een politiek voerden, welke ten doel had zyn macht geleidelijk te beperken. Chr.-Historischen ik de Coalitie. In een ingezonden stuk in De Neder lander deelt de heer J. G. Van Dijk te Leiden het volgende mede aangaande den invloed, die het uittreden der Chr.-Hist. Unie uit de coalitie zou hebben op die partij zelve. Hier in Leiden schrijft hij zou ik u 140 personen kunnen noemen, die zich bij de Unie niet aansluiten, vanwege de coalitie. En die zich niet aansluiten en toch in den geest der Unie zouden stemmeu (doch zonder aansluiting zijn) 160. Totaal 300 man, wat de herhaalde stemmencijfers over de laatste 6 jaren eenvoudig uitwijzen. Dit zijn oenvoudig de feiten. En alleon wat Leiden betreft. Van bevoegde zijde werd mjj onlange bericht, dat het te Rotterdam evenzoo is. Uit den aard der zaak moeten daar de cijfers hooger zijn dan hier. Ned. Ofbicierkn Vekeeniqing. De Nederlandsche officieren-vereeniging is bij koninklijk besluit van 11 dezer wettig erkend. Holland op zijn smalst? „De Nederlandsche officieren Visser, Coblijn en Ter Poorten zijn te 8t. Job aangekomen om er onder leiding van graaf d'Hessel het vliegen te leeren". Aldus het bericht in de dagbladen. Ons land bezit drie uitstekende vlieg kampen, waar zich al heel wat militairen.... op den grond bewogen hebben, en toch gaan deze officieren voor hun hoogere plannen naar elders. Waarom? Het is ons niet met zekerheid bekend, doch wij hebben hooreu vorluiden ter wille van de kosten De buitenlanders, om bijzondere reclame doeleinden vermoedelijk, hebben gratis vliegonderricht aangeboden, en het zal dus uitloopen op een speculatietje, dat er niets breekt, want anders kon het wel eens leelijk in de papieren loopen. Wanneer men nagaat, dat verschillende vliegers van naam al menig toestel in gruizelementen hebben gevallen wij noemen bijv. Wjjnmalen, wien dit al driemaal is over komen, zooals w(j hoorden, dan is het begrijpelijk dat llinko maatschappijen, die geen dusdanige reclame noodig hebben, weigeren om zulke voorstellen te doen. Nu rijst de vraag: Ligt het niet op den weg der Regeering om deze officieren, die toch waarlijk het vliegen niet gaan leeren om er voorstellingen mee te geven, of, door deelneming aan wedstrijden, gold ermee te verdienen al ligt daar niets afkeuring8waardigs in ook geldelijk voldoende te steunen in deze voornemens? Is dan niet reeds bewezen van hoeveel nut de vliegmachine voor militaire oefeningen en berichtgeviug kan zijn? Staat niet aan hot hoofd van den Raad van Commissarissen der nieuwe Maatschappij voor Luchtvaart de naam van Generaal v. Ileutz, den man met den verziendeo, helderen blik, van krachtig willen en snelle doortastendheid? En toch Laat toch Hollandsch blijven wat Hol- landsch kan zjjn. (De Kampioen.) Het dooden van boomen.. Te Enkhuizen heeft iemand, die naaBt zijn tuin boomen van de gemeente heeft staan, veel last van die boomen. Hij had

De Eemlander | 1911 | | pagina 1