WEERBERICHT. Thermometerstand INGEZONDEN. STADSNIEUWS. ALLERLEI mededeelingen vak hjet koninkl. ned. met. instituut. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 17 Februari 1911. Hoogste barometerstand 778.0 id.M. te Coruna, laagste 730.1 Hornosand. Verwachting tot den avond van 18 Fe bruari 1911. Afnemende tot matige Weste lijke later toenemende Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, later wellicht regen. Temperatuur: Kouder. Barometerstand te AMERSFOOP.T Vorige stand te 12 uur 771 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 38 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 51 daarom de wortels in zijn tuin doen af hakken, doch de boomen gingen voort met groeien. Toen bracht hij ijzeraarde iu zqn tuin, op de plek waar de wortels gezeten hadden. Nu gingen de boomen wel dood. De Alkmaarsche Rechtbank veroordeelde hem deswege tot een maand gevangenis straf. In hooger beroep werd hq echter door het AmsterdamBche Gerechtshof vrij gesproken. Vervolgens verwees de Hooge Raad de zaak naar het Gerechtshof te Arnhem, hetwelk thans den beklaagde opnieuw heeft veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Mijnheer de Redacteur! Hiermede verzoeken we u beleefd het on derstaande in uw veelgelezen blad op te nemen. Het beBtuur der A. V. V. - H. V. C. geeft hiermede te kennen, dut zq in het geheel niets uitstaande heeft met de inge zonden stukken van den heer Brits, zoodat deze mededeelingen alleen de persoonlijke opinie van genoemden heer weergeven. U dankend voor de plaatsruimte. Met hoogachting, Het Bestuur der A.V.V.-H.V.C. Lezing-prof. Eerdmans. Voor een bijna geheel gevulde zaal trad gisterenavond in Amicitia, in een openbare vergadering van de afd. Amersfoort van deu Ned. Protestanten Bond, als spreker op, prof. dr. B. D. Eerdmans, uiet het onderwerp: De hcdendaagsche staatkundige toestand en de godsdienst. Nadat de voorzitter een welkomstwoord had gesproken, ving prof. Eerdmans zijn rede aan met er op te wijzen, dat in onzen tqd voor de combinatie van die onder werpen wel reden is. Er valt waar te nemen in ons vaderland een stroom van toenemende rechtsgezindheid, die te weeg is geroepen door menBchen van een be paalde godsdienstige gezindheid. Een populaire verklaring der rechtsche meerderheid vindt men in de kleurlooze middenstof, die bq de laatste verkiezingen rechts gestemd heeft en als die middenstof zich nu maar verplaatst naar links dan komen we uit het moeras, waarin we geraakt zijn. Er is een element van waarheid in deze verklaring. Bq de kamerverkiezing in Amsterdam II beval het Haudelsblad den clericaal tegenover den sue. dein. aan en dit bad weer ten gevolge dat in Utrecht I do soc. deui. weigerden op Jhr. Roëll te stemmen. Een duidelijk bewqs, dat de vrees voor de soc. dem. twee zetels bracht aan rechts. Het geldt echter niet alleen soo. dem. maar ook vrqz. dem., hetgeen in Haarlem bleek, waar de middenstof weigerde op mr. Thiel te stemmen. Wanneer echter die verklaring geheel waar was, behoefden we ons gansch en al uiet ongerust te maken. Als men dan bij die middenstof maar tegenzin kon wek ken tegen rechts, was de zaak weer goed te maken. De oorzaken liggen echter heel wat dieper. Wanneer Spr. daarop wil ingaan, moet hij 6proken over godsdienst en politiek, twee begrippen, die naar liberale meening niet bij elkaar hooien. Bij staatkuude staat op den voorgrond do Staat en zoekt men naar alles wat don mcnsck verbindt. Eu aangezien er niet» is, waarbij zoozeer de verdeeldheid heerscht als bij den godsdienst, is het heel be grijpelijk, dat men dien wil overlaten aan het particulier initiatief. Er is nog iets, dat voor dit standpunt pleit, nl. dat de liberaal de vrqheid gunt aan ieder. De clericaal is echter overtuigd te behooren tot een bepaalde groep, die de waarheid heeft en deze ook wil opdringen aan anderen. Juist daarom kan de tegenwoor dige coalitie geen enkele maatregel be ramen, die in verband staat met practische godsdienstige vraagstukken, omdat elke groep daaromtrent zijn eigen mceuing heeft. De clericaal als zoodanig is ge neigd Stijn eigen denken in bepaalde vormen op te leggen aan het geheel. Hoe i» het dan gekomen, dat we al niet veel eeider onder de clericale overheer- tehing zijn gekomen? Er is een tqd ge weest, dat de Ned. Herv. kerk staatskerk was. Der Roomsche kerk ontbrak alle mogelijke vrijheid. De Fransche revolutie bracht eerst meerdere gelijkheid. Toen hebben de R.-K. ook hun eerste seminarie gesticht, in 1799 to Warmoud. Doch bis schoppen waren er nog niet. Die kwamen pas na 1848, toen Thorbecko aan het bewind kwam, niet zonder hulp der R.-K., die begrepen, dat ze door de puriteinen altqd waron tegengewerkt en het moer moesteu hebben van een breedo opvatting. Iu du grondwet werd dan ook de moge lijkheid geopend tot het oprichten van bisdommen. In 1853 kwam de bekende allocutie van deu Paus, waarbq 5 bisdommen werden ingesteld. Dat was voor de protes tanten allerverschrikkelijkst. Groen van Prinsterer schreef er fel over en noemde do R.-K. do vijaDden van het vaderland. De Aprilbeweging is gevolgd, het ministerie moest aftreden, maar de bisdommen zijn gebleven. Na dien is over de R.-K. ge komen de strijdvaardige geest van het Jezuïtisme. De kerkelijke hierarchic ver schafte Rome heerschappij en dus macht. Dat leek Thorbecke geheel onbedenkelijk. Zoo'u kerk vond hij een particuliere lief hebberij van ouderwet8che menschen; den rechten kijk had hij er niet op. De katholieken begrepen echter nog altijd, dat wanneer de stembus openging, zij moesten stemmen op den liberaal. Dat deed Rome niet, omdat het iets voelde voor het liberale denken Rome laat zijn menschen vrij, uiaar zij moeten niet raken aan de geestelijke denkbeelden; het gees telijk leven moeten ze overlaten aan de heerschapppij van den clerus. En aange zien de liberaal nu juist het geestelijk denken vrij wil hebben, voelde Romo wel, dat die geest het standpunt der r.kath. moest ondormijnen en het is dan ook geen dag langer saamgebleven met de liberalen dan noodzakelqk was. Aan het principe der Staatkerk was ook nog dezen kant, dat de Staat het opper toezicht had over de kerk. In den ouden tijd nu had men, evenah tegenwoordig een klein getal geestdrijvers, die voor ieder cischten de opvattingen van den streng calvinistischen geest. De overheid liet aanvankelijk deze mannen begaan, maar toen de twisten in de kerk toenamen gaf ze toestemming tot het honden ccner synode te Dordrecht, die eindigde met de vcroordeeling dor Remonstranten. Do ge volgen hiervan deden de overheid voor goed bekomen van zoo'n synode nationaal en gedurende den ganschen tijd der repu bliek is er geen meer gehouden. En weigerde de kerkeraad wat de overheid ordineerde, dan greep deze zelf in. Dat was do gouden tijd voor Holland. Toon waakte de overheid, dat de geestdrijvers bleven onder den duim En nu wil men ons wel eens wijs maken, dat de calvinis ten ons land hebben groot gemaakt en men spreekt dan van calv. kunst en calv. wetenschap; Maar dat is onwaar, want juist is ons land groot geworden, toeu de over heid zorg Ie, dat de calvinistische geest drijvers bleven onder den duim. De ge schiedenis leert ons juist, dat onze weten schap en kunst bloeiden door die breedheid en milden zin, die er voor zorgden, dat die geestdrijverij niet boven kwam. Door de Fransche revolutie werd de kerk losgemaakt van den Staat. Doch de kerk bleet iu de macht der magistraten, door- zuurd van den ouden geest van breedheid. Eerst door de opkomst van de moderne theologie, die de massa uiet begreep, en die uien voor ongeloof aanzag en door de invoering van het stemrecht in 'G7 kwam er verandering. De kiezers gingen rechts 6temmen en er kwam een geheel andere strooming in de kerk dan men gehoopt had. Stad na stad en dorp na dorp kreeg een orthodoxen predikant. Daarbij kwam nog, dat de belangstelling der liberalen in hut kerkelijk leven geheel verflauwde; hot imellect bleef ver af staan. Ook de btaat vond die strooming geheel onbedenkelijk. Duizenden kiezers toch beschouwden het staatskundig leven met andere oogen als het kerkelijk en de liberalen meenden dan ook, dat die strqd alleen de kerk aanging. Maar dit is anders geworden. Groen is er mee begonnen, maar Dr. Knyper is de man, die in Stand aard en Heraut er steeds op hamerde, dat men niet alleen rechts moest stemmen op kerkelijk maar ook op staatkundig gebied. Als kiuk in den kabel kwam toeii wel de doleantie, maar ook dat is geheeld. En toen begreep Rome, dat het met rechts moest samengaan. Eerst ging dat niet best, maar bewonderenswaardig deden de r.kath. wat de geestelijkheid beval en al stemden de andere partijen niot steeds op de roorn- schen, men heeft het wel geleerd ten slotte. Zuiver is het echter bij het Protes- tantsche deel der coalitie nog niet. Eigenlijk is dus dit gebeurd. De libera len hebben twee kinderen groot gebracht, eerst Rome en toen later, door onthouding, het Protestantisme. En toen de jongens groot waren hebben ze vader de deur uitgezet. We zijn tegenwoordig al heel blij als we oens een kranige speech lezen van een Chr. Hist, man, als van dr. do Visser over de openbare leeszalen. Er zit dus veel meer aan vaBt dan de populaire oplossing ons geeft. Er is groot geworden in ons land een kiezerkorps, clericaal geschool en gevoed door de kleine clericale pers, dat we voorloopig nog uiet kwijt zullen zijn. Na eenige minuten pauze vervolgde de Spr. zqn rede. De tegenwoordige toestand leert, dat er een nauw verband is, ook nog iu het heden, tusschen do kerkelijke positie, en de staat kundige gezindheid vau een district, en dat maakt toch wel, dat we oiib moeten afvragen, of dat liberale dogma, dat gods dienst gescheiden moet zijn van politiek, zoo heel juist is. Er zijn districten, vooral op het platteland, waar men naar den kerkelijken -toestand den uitslag kan voor zien van de stembus. Zierikzee en Dor drecht, waar de huidige kiezers opgevoed zijn in modernen geest, geven hiervoor een uitstekend bewijs.. Wanneer men niet begrijpt dat do toestand, die op godsdienstig gebied bestaat, invloed heeft op het staatkundig leven, bestaat er- groot gevaar, dat links nog meer afbrokkelt. Als men niet duidelijk inziet, dat do volks geest wordt gevormd onder den voorgang van de geestelijkheid, zal men nog lang onder de politieke constellatie van heden blijven. Te veel schuiven de liberalen kennis op den voorgrond, aan geestelijke verzorging wordt niet gedacht. In het Hervorniings- program van de Liberale Unie wordt er slechts dit van gezegd: bij de voorziening iu de geestelijke behoeften wordt er ge streefd naar vereenvoudiging. Wanucer het bij de liberalen nog eenvoudiger moet, dan weet spr. niet waar we naar toegaau. Bij de liberalen is het voor alles, dat de mensch wat weot. Het liberalisme dweepte dan ook met ouderwijs eo bracht ons wetten voor eiken tak daarvan en vooral ook examens. Maar aan geestelijke verzorging werd niet gedacht. We hebben nu 40 jaar dat liberaal régime gehad on men mag nu toch wel inzien dat met onderwijs alleen de maatschappij niet sterker en krachtiger wordt gemaakt. Kennis is best, maar daar mee alleen komen we er niet. We zijn menschen van geestelijken aanleg met geestelijko behoeften. Eu als men nu den godsdienst laat, voor wat deze tot nog toe voor de liberalen is geweest, dan vreest Spr. dat de kerkelijken nog gemakkelijk de overwinning zullen behalen. Spr. bepleit geen bepaald verband tusschen een bepaalde partij en den godsdienst, maar we moeten weten, dat het gebied, dat de kerk be treedt niet alleen opvoedt, maar dat men het ook uiet zooder schade kan voorbijgaan. Men kan de beste wetten maken, maar wanneer de maatschappij iets zal worden, wordt ze dat niet door wetten, maar door wat in de meerderheid daarvan al leeft. Dat is doodgewoon en toch gaat men er aau voorbij en meent men dat het zit in het weten. Wanueer meu de kerk laat gaan, komt de rneusch terecht bij het clericalisme, dat van het iunerljjk leven echter niets weet. Wat het clericalisme is kau men zien als men eon 14 dageu en pension gaat in Brabant. Of als men driestarren leest in de Standaaid onder het opschrift „Sodom en Gomorra". De geest wordt gebonden. En zal daardoor de mensch groot worden? Neen, dat maakt deu mensch eng en klein, Wanneer het leven groot zal worden, moet iemand et- midden door kuuuen gaan, bestand tegen de verleiding. De inensch moet zijn een eigon zedelijke persoonlijkheid. Het liberalisme gaat aan deze dingen voorbij. We hebhen echter niet alleen be hoefte aan knappe menschen maar ook aau goede. Zedelijke hoogte en zedelijke sterkte gaan lang niet altijd samen met groote kennis eu ontwikkeling. Men slaat verstomd als men ziet welke denkbeelden sommige liberalen hebben over den gods dienst. Meö begrijpt uiet dat het ecu kwestie van besnaardheid der ziel is. Men kent eigenlijk het gebied van de kerk niet en daartegenover heeft vrij spel diegeue, die de menschen dwiugen wil te gaan als hq. We moeten echter begrijpen, dat hot prijs geven vau de geestesvorming is, het prijsgeven van het staatkundig leven. Wanneer er niets blqft van de oudo zedelqke regulator dan krijgt men een leven als in Amerika, louter op basis van het materieele belang, door en door corrupt. Geld is daar alles. Het i6 een koude, baatzuchtigo maatschappij, die u altqd weer doet stuiten op dat eene verschijnsel: corruptie. Dr. Kuyper heeft in de Tweede Kamer een waar woord gezegd, toen hij zeide, dat we nog leven op het erfelijk bezit van ons oud christelijk bestaan. Daar moet meer aan gedacht worden. In don strqd gevoerd in de Herv. kerk ligt een nationaal belang. We moeten stellen tegenover de clericale macht een zelfbewust geestelijk leven, dat in 6taat is het Protestantsche leven te bewaren voor de breedheid van geest, die ons laüd naam heeft doen maken in Europa. Moge het dan door aller toewijding blijken, dat hot donkore verschiet, dat er op hetoogenblik schijnt er te zijn, nict6 is dan een lucht spiegeling, iets dat niet bestaat. (Applaus). Debat word niet verlangd. Dr. Hooykaas dankte deu Spreker en wees er op dat Amersfoort staat voor een belangrijke verkiezing en dat de Spr. onwe tend, louter toevallig, daarvoor een opwek king heeft gegeven. Er staan geestelijke belangen op het spel en hq hoopte, dat ieder naar huis zou gaan met een heilig voornemen om ieder op te wekken, opdat de vrijzinnigen de overwinniug zullen be halen. AGE N DA, 19 Febr. Gezelschap de La Mar, in de Kei zerskroon. 22 Febr. Jaarverg, Amersf. tot bestr. der tuberculose in Ons Huis. 22 Febr. Staathuishoudkundige cursus voor Ver. v. Vrouwenkiesrecht in Café Centraal. 23 Febr, Concert Julia Culp in Amicitia, 26 Febr. Amersf. Tooueelclub Wilhelmina in do Keizerskroon. 26 Febr. Uitvoering „De kleiue slem' in het Valkje. 28 Febr. Bal Masqué in de Keizerskroon. 28 Febr. eu 1 Maart. Tentoonstelling voor verbeterde vrouwen- cu kinderkleediug iu de Industrieschool. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amicitia. Ballontocht over der O cc aan In de ballonloods te Kiel is gisteren het luchtschip gedoopt, dat door de Vereeni- ging voor Motorluchtscheepvaart is gebouwd voor een ballontocht over den Atlantischen Oceaan. Tal van hooge marine au tori tuiten waren aanwezig benevens de deelnemers aan den a. s. tocht. In bijzijn van Prins Heinrich werd het luchtschip gedoopt door diens gemalin met den naam „Suchard", terwijl de feestrede werd uitgesproken door burgemeester Lin- demann, voorzitter van do Kieler-afdoeling der Vereeniging,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2