DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 46. DONDERDAG 23 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. tloiililrcilactear K. G. R IJ KK S S. m Burean: KLËINf; Ha4« 6. Telef. Intere. 18». Abonnementsprijs: Per jaarf4.—. Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderljjke nummers f 0.05. Prijs der Adverteutiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrjjke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad ia „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlaudsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Rusland en China. Rusland doet soms vredelievend. De Tzaar is de man van het edelmoedig initiatief, zooals men indertjjd zeido, dat geleid heeft tot de instelling van hot arbitragehof. Daarvoor is zjjn lof gezongen iu de pers van de geheele beschaafde wereld. En nog op het oogenblik wil Rusland den vrede speciaal in Azië. Een Russisch blad, de Birshewys Wjodomosti, zegt het inet zoo vele woorden. Maar men kan niet nalaten te vinden, dat de Russische regeering eene zeer bijzonder manier heeft om van hare vredelievende neigingen te doen blijken. De Russische beer bromt of brult, het geweldige beest maakt in elk geval een groot spectakel. Men spreekt van een mogelijkeu oorlog in het Oosten en van maatregelen, die Rusland reeds zou hebben genomen. Die maatregelen gelden China. Reeds voor eenige dagen zeide men dat de betrekkiugeu tusschen Rusland en China eemgszins gespannen waren. De correspon dent van de Times te Petersburg deelde aan zijn blad mode, dat Rusland blijkbaar aanstalten maakte om Chiueesch Toerkoe- stan te bezetten. Dit omdat Cbioa tekort zou geschoten zijn in het vervullen van de verplichtingen die het bij het verdrag van 24 Februari 1881 op zich genomen had. Wij hebben hier te doen met het zoo genaamde Koeldzja-verdrag. Rusland had in 1872 de stad Koeldzja in Chineesch Toerkestau bezet. tHet beloofde die thans te ontruimen in ruil voor zekere Jvoor- rechten, die China het zou toestaan in Toerkoestan, Mongolië en Mandsjoerije, inet en benevens het recht van scheepvaart op de Amoer en een paar andere rivieren. De Chineesche regeering is niet zeer stipt in het nakomen van de bepalingen die zij met andere mogendheden sluit. Het schijnt een Oostersche, ten minste oenc Chineesche eigenaardigheid te zjjn do Westerlingen soms te behandelen als minderwaardigen en hen te paaien met beloften die men geen plan heeft te vervullen. Ruslund had aan China de rechten, dio het waren toe gekend met betrekking tot het bestuur van Charbin overgedragen en het schijnt, dat de Chineesche regeering daarin een bewijs van zwakheid zag. Des te minder achtte zjj zich verplicht het traotaat als bindend te beschouwen. Dat nu ergerdo Rusland. Het is te be grijpen. Maar de wijze waarop do Russi sche regeering hare ergeuia luchtte en het oogenblik waarop zij dit deed zijn wel geschikt de aandacht te trekkon. Zij sloeg tegouover China oen toon aan alsof zjj plan had een oorlog te beginuen. De Russische nota was geene aanklacht, maar een ultimatum, met dien verstande, dat geen datum word geDoeind, waarop aau de in het stuk genoemde eischen moet zijn voldaan. De hoer Sasonof, de nieuwe minister van buitenlaudsche zaken, volgde het voorbeeld van de Gortsjakoffs en de anderen als zij spraken tot regee ringen die niet togen Rusland waren opgewassen. Hij was scherp, hooghartig en bijna boleedigend. En dat op het oogenblik nu eene Chineesche commissie, onlangs benoemd, aan het werk is om de rechtmatigheid der Russischen cischeu te ondorzoeken. Waarbij dan nog komt, dat het traotaat van Koeldzja aanvankelijk voor tien jaren is gesloten en thans voor de derde maal zou moeten worden ver lengd met een nieuw tienjarig tjjdvak. Sloeg misschien de Russische regeering zulk een toon aau, omdat zjj meende dat China het niet zou willen verlengen? Zooals te verwachten was heeft China toegegeven. Maar de vrees is gewettigd, dat dit alles slechts de eerste stap is van Rusland op een weg, die wellicht leiden zal tot de militaire bezetting van een be langrijk gedeelte van Mongolië. In Peking ziet men dan ook de zaak zeer donker in, vooral wijl men gelooft dat Rusland'8 agressief optreden in Mon golië een grootere activiteit van do Japan ners in Mandajoerjjo ten gevolge zal heb- beo, zoodat den Chineeschen draak aan twee kanten tegelijk bloed zal worden afgetupt. Men gelooft zelfs dat Japan de pest-epidemie als voorwendsel zal gebrui ken om een tweede leger in Mandsjoorjje te zenden, een stap waarover het bij voor baat overleg gepleegd zou hebbou met de regeering te Petersburg. Voorts loopen er geruchten over een inval van Bntsche troepon in hot zuiden van Tibet, en zelfs hoogst phantasti8cho verhalen over een marscli van Russische troepen naar het noorden van dat land. Kortom men is in Peking zoo overstuur door het Russische optreden, dat men aan alle kanten nieuwe dreigende gevaren meent te zieu Het spook van een vereenigde actie, met het doel China uiteon te rijten, waart rond door het brein der beangste Chineezen. Er was bjj dit geval eene curiositeit op te merken, lie Temps houdt er zich natuurljjk ook medo bezig, Wat den heer Tardieu, die in dat blad het woord voert, beweegt, begrijpen wjj niet. Het is alsof hg met lijf en ziel is verknocht aan de onrustige combinatie die tot een oorlog in Europa schjjut te willen drijven, een oorlog tegen Duitschland. Het is de moeite waard op dat drijven het oog te houden en daarom maken wij melding van de zeer bijzondere nieening, die in Temps wordt ontwikkeld. Het blad wil natuurlijk, dat Frankrijk de gerechtvaardigde eischen vau zijnen grooteu bondgenoot zal ondersteunen, maar acht zich geroepen oui dien bond genoot te wijzen op een gevaar, waaraan hij zich blootstelt. Hot waarschuwt tegen de Duitsche listen. Men zal zeggen, dat Duitschland niets met het Chineesch Russische geschil heeft te uiaken, maai de Temps weet dat beter. Duitschland heeft er wel mee te maken, want het wil Rusland bezighouden in Azië. Bismarck heeft eens gezegd, dat Rusland niets in het Westen te maken had, dat het daar alleen het nihilisme en andere kwalen kon oploopen, maar in Azië eene roeping zou vervullen. De Temps wil dat Rusland die woorden van Bismarck zal omkeeren en bedenken dat zijne roeping in Europa ligt. Natuurlijk: Rusland moet aan Frankrijk, daartoe sloot de republiek het verbond, de verloren provincies terug bezorgen. Maar er is niet voel kans, dat men te Petersburg zal handelen naar den raad van het groote Fransche blad. Duitschland. Aan een officieele Duitsche statistiek van spoorwegongelukken voor 1909 is het volgende ontleend. In het Duitsche rijk zijn 54,947 kilometer spoorwegen. Gedu rende het genoemde jaar kwamen daar 381 ontsporingen en 292 treinbotsingen voor. De meeste ongelukken waren te wijten aau vergissingen of verzuimeu van sein en wisselwachtcrs. In Pruisen en Beieren, die te zamen 44,500 kilometer spoorwegen hebben, wer den 59 personen door ontsporingen gewond en slechts 2 gedood: een Pruisisch en een Beier6ch spoorwegbeambte. Door treinbotsingen werden in Pruisen 32 passagiers en beambten gedood en in Beieren één spoorwegarbeider. Gewond werden in Pruisen 313, onder wie 112 beambten. De verhouding van het aantal om 't leven gekomen op elk millioen vervoerdo reizigers is 0.08 en der gewonden, ook op elk millioen, is 0.38. Deze statistiek betreft de Staatsspoor wegen. Op de particuliere spoorwegen kwamen 26 ontsporingen en 6 botsingen voor. Daarbjj werden 19 passagiers en 4 beambten gewond en 1 beambte gedood. Gkoot Bbitannie. De wet tot afschaffing van het veto recht der Lords in Engeland is ingediend. Asquith heeft die historische gebeurtenis ingeleid met een redevoering waarbij hij de geschiedenis ter hulp riep. Hij verge leek het Lords veto bij dat van de Kroon. Kouingiu Elisabeth gebruikte dat werkeljjk, inaar sinds de dagen van Koningin Anua zal geen souverein het meer wagen. Zoo is het gegaan mot het veto-recht der Lords voor zooveel betreft finaucieele maatregelen. Daarom mocht vau de verwerping der begrooting voor 1909 geen precedent gemaakt worden: had de regeoriug dit doorgelaten dan zouden de Lords elke regeering hébben kunnen dwingen tot aftre den of tot het doen van een beroep op de natie. Dat is een recht dat zij reeds sinds eeuwen kwijt zijn En wat de niet finaucieele maatregelen betreft, reeds lang is bij alle politieke partijen in den lande het besef levendig, dat het volk de beslissiug moet kunnen nemen iu alle belangrijke quaesties. Dit Wettelijk vast te leggen, is het doel van de veto-wet. Daarvoor zijn twee verkie zingen noodig geweest, en tot tweemaal toe heeft het volk zich er voor uitgesproken. Ierland, Dinsdag werd oudor voorzitterschap van John Redmond een vergaderiug gehouden van dc Iersche partij, waar besloten werd, dat dn Iersche Kamerleden geen deel zullen nemen aan de aanstaandegkronings- feesten, daar Ierland nog steeds wacht op vervulling zijner wenschen omtrent zelf- regeeriug. Wel zjju de omstandigheden verbeterd, zegt de verklaring, die te dezer zake gepubliceerd is, en zouden de Iersche vertegenwoordigers gaarne met de collega's uit andere deeleu van het rijk de kroning bijwonen, zij achten echter den tijd nog niet gekomen om zich bij zulk een bui tengewone gelegenheid aan de zijde der andere vertegenwoordigers te scharen. „Wij zijn", zoo vervolgt de verklaring, „met de beste gevoelens jegens den koning bezield en hopen wij met zijn andere onderdanen, dat hem een langdurige en roemrijke re geering beschoren moge zijn, tc-rwjjl wg tevens wenschen in vriendschap en eendracht te leven met het volk van Groot-Britannië en het rijk. Als vertegenwoordigers van een volk echter, aan hetwelk de zegeningen van zelfregeering eu vrijheid nog steods worden onthouden, zjjn wjj vorplioht weg te bljjveu en met vertrouweu don geluk kigen dag, die thans niet meer verre is, af te wachten, dat Ierland zich in zelfre geering zal mogen verheugen. Wjj zijn overtuigd, dat ons volk den Koning bij zjjn aanstaand bezoek aan Ierland-zal ontvangen met de traditioneele hartoljjkbeid en gast vrijheid aan het Iersche ras eigen. En wanneer eens de dag aanbreekt, dat de Koning naar de Iersche hoofdstad komt ter opening van het Iersche parlement, dan zal hem een ontvangst geworden, zoo hartelijk, als ooit eeD Britsch monarch in eenig deel van zjjn rjjk te beurt is ge vallen. Griekenland. Gisteren zjjn twee Grieksche tirailleurs aan het grensstation Ligaria gedood door Turksche soldaten, die tevens 4 Grieksche soldaten gevangen namen. Rusland. Sinds Tele dagen vertoeft een dweepzieko Russische monnik, Hiodor genaamd, onaf gebroken in de kerk van zjjn klooster, te Tsaritzin, waar hij onder vasteu en bidden het antwoord afwacht op een telegram dat hij aan den Tsaar zond, en waarin hij den Keizer aller Ruslanden verzocht, het bestuur des lauds in hauden te stellen van de Heilige Synode, nadat die gezuiverd en hervormd zal zijn. Zeer vele dwepers sloten zich bjj Hiodor aan en volgden zijn voorbeeld. Oaduuks de aanmaningen der bisschop pen van Saratof en Toela weigert Hiodor gehoor te geven aan de bevelen der Synode om Tsaritzin te verlaten. De gouverneur van Saratof, die zelf naar Tsaritzin kwam, heeft de hulp der militaire macht moeten inroepen om de duizenden vastende dweperB die daar zijn samengeschoold, in bedwang te houden. In Moskou zijn niet minder dan 135 studenten in verband met de onlusten aan de hoogescholen in hechtenis genomeu en 55 zijn er uit de stad verbannen. TWEEDE KAMER. Bestrijding der Zedeloosheid. De Kamer heefi gisteren het eerste arti kel van dit ontwerp, al afgehaudold en aan genomen. „Hjj die eenig gesohrift, waarvan hjj den inhoud |kent, of eonige hem bekende af- beeldiug of voorwerp, aanstootelijk voordo eerbaarheid, hetzij verspreidt, hetzij ter verspreiding vervaardigt, invoort, uitvoert, hetzij in voorraad heeft, hetzij openlijk tentoon stelt, aanbiedt, aanslaat of uls ver. krijgbaar aankondigt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste drieduizend gulden. Bij herhaling begaan binnen de twee jaar kan ontzetting uit het beroep volgen en zoo de schuldige van het plegen van het misdrijf een beroep of een gewoonte maakt, dan wordt de straf Yerhoogd tot ten hoogste twee jaar of geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden." Zoo luidt nu het nieuwe artikel 240 van

De Eemlander | 1911 | | pagina 1