WEERBERICHT. mededeelingen vajst het koninkl. ned. met. instituut. Thermometerstand STADSNIEUWS. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 23 Februari 1911. Hoogste barometersta id 769.3 in.M. te Coiuna. laagste 723.1 te Thorshavu. Verwachting tot den avond van 24 Fe bruari 1911. Meest stormachtige Z.W.- lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand le AMERSFOORT 754 m.M. Vorigo stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 49 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 49 het Wetboek van Strafrecht. Het is een geweldige uitbreiding van het oude artikel, dat alleen van vliegende blaadjes en afbeeldingen maar de jurisprudentie nam die begrippen heel ruim gewaagde en dat alleen het verspreiden, openlijk tentoon stellen, aanslaan öf ter verspreiding in voorraad hebben, daarna met een straf van hoogstens 3 maanden of 300 gulden bedreigde. Op het artikel was door den heer Lim burg éen materieel amendement van groote beteekenis voorgesteld: De afgevaardigde wilde den door de Ministers Loeff en Nelis8en gegeven tekst herstellen en daar door straffeloos laten al wie „met het kennelijk oogmerk het algemeen belang, wetenschap of kunst te bevorderen" had gehandeld. De groote vraagt dringt zich op of de kunst zich heeft te onderwerpen aan den druk eener officieele moraliteit, maar die vraag is niet onder de oogen gezien door den Roorasehen Minister. Integendeel, hij beweerde, dat het amendement volkomen overbodig was en verzette er zich deswege met hand en tand tegen. Maar in een rede wees de heer De Stuers er op, dat er wel eens een moesson van tartuferie ook onder de rechtscolleges kon overwaaien en dat daartegen in de wet diende te worden gewaakt. Intusschen, de rechterzijde behalve de heer De Stuers ging met den Minister mede en het amendement werd verworpen met 40 tegen 27 6temmen. Slechts de socialisten lieten daarop verklaren, dat zij hunne stemmen niet aan het artikel konden geven: de bepaling schijnt ons thans minstgenomen gevaarlijk, maar de christelijke partijen smullen aan dit maal van zedelijkheid. Er is in 't algemeen veel over de serie bepalingen gezegd. Met warmte heeft de heer Van Nispen (Rheden) ze verdedigd, doch met totaal gemis van rtr.ifrccht- politische critiek. Het kwaad is zoo erg! dat was zijn grondgedachte. Daartegen is met name de heer Roodhuyzen iD 't vuur gekomen, hij wees juist op de practische onuitvoerbaarheid van een artikel, dat den politieagent tot kunstrechter aanstelt. De Minister beweerde daai tegenover wel, dat alle vervolgingen door het departement worden uitgevoerd, maar dat is geenszins een wet van Meden en Perzen. Het betoog van mr. Regout dat zijn voorstellen zoo democratisch waren wijl het juist ging om kinderen, wier ouders geen gouveruaute konden mee uitsturen, te beveiligen tegen zinnenprikkeling op den openbaren weg, heeit weinig indruk gemaakt, het was er dan ook wel met de baren bijgesleept. -Bezoldiging en bevordering onderofficieren Omtrent de door den Minister van Oorlog ingestelde coin missie van cffiicieren en adjudaut or.deroffic. betreffende de bezoldi ging en bevordering van onderofficieren, vorneemt inen nog, dat aau deze commissie de bevoegdheid is gogeven sub-comissiën uit onderofficieren samen te stellen tot voorlichting omtrent het aangelegen vraag stuk, zoomede om ook het gevoelen in te winnen van de corpscommandantcu. Groepsvertkgenwoordiging H. IJ. S M.-personeel. In Hilversum heeft gisteren een verga dering plaats gehad van groepsvenegen- woordigers der Holi. IJzeren Spoorweg- Maatsclmppij, ter bespreking van de wcnscholijkheid om de groepsvertogeuwour- digiug op te beffen. Naar wij vernemen, werd besloten de groepsvortcgenwoordiging in haar geheel te doen aanblijven, maar haar bezwaren in een adres aan de II. IJ. S. M.-directie uiteen te zetten. subsidien tot bestrijding van lüpus. Do Minister vau Binnenlandsche Zaken noodigt de besturen van de vereonigingon, die over 1911 in aanmerking wenschen te komen voor eeu Rijkssubsidie tot bestrijding van lupus, uit hun daartoe strekkeud op gezegeld papier geschreven verzoek vóór 15 Maart a. s. tot de Koningin te richten. Maatttfhuitpelijke en Hygiënische vraagstukken. Van en naar Amerika. Omtrent de scheepvaartbeweging tusschen Europa en Amerika in het afgeloopen jaar brengen de Eagelsche bladen eenige be langrijke cijfers, welke nautoocon, dat 1910 een recordjaar geweest is, en, wanneer men deze statistiekeu gelooven mag, zoowel voor de stoomvaartlijnen van bet vasteland, als wel voor die van Engeland uiterst voordeelig was. De beide leidende Engelschc reoderjjen, de Cunard- en do White Star-line, hebben in bet jaar 1910 in New York in't geheel 131.235 en 89.783 passagiers aan wal gezet. Zjj worden nog overtroffen door do Duitsche maatschappijen, want de Nord- Deutsche Lloyd landde niet minder dan 160.S24, de Hamburg Amerika lijn 154 050 gelukzoekers, zakenmcnschen en plezier- reizigers uit alle klossen der samenleving in de wereldstad aan den anderen kant van den grooten vijver. Daarna komt de Fransche Compagnie Transatlautique uit Havre met 71.369, de Red Star Line met 67.370, de Holland- Amerika-lijn met 55 144, de Anchor-ljjn met 4S.197 en do Italiaansche Navigazione Generale Italiana met 24.730. Nu is het merkwaardig, dat de terugreis van Amerika naar Europa tegcuwoordig bijna evenzoo winstgevend is als de heenreis. De reizen der Amerikanen naar Europa nemen voortdurend toe. Zoo brachten de stoomers van de Cunard-en White Star line in het jaar 1910 van New York en Boston in 't geheel 54.679 en 59.480 reizigers Daar Old Engoland. Verder brachten deze lijnen vau New York uit naar do havens van de Middellandsche Zee 14.366 en 12.681 Amerikanen, van wien een deel plezierreizigers, een deel echter ook naar het vaderland terugreizende Italiaansche landverhuizers zijn. Het eigenlijke vacantieverkeer is dermate toegenomen, dat vacantie-uitstapjcs van vier weken vau Amerika en Canada uit naar Engeland en ook naar Italië tot de zeer gewone snoepreisjes behooren, die den maatschappijen veel geld opbrengen. Wat het landverhuizersverkeer betreft, zoo blijkt uit de cijfers, dat gedurende liet laatste jaar alleen 770.542 personen door alle lijnen in New York aan wal zijn gezet. Men berekent, dat in 't geheel door die lqnen 2230 reizen ziju gemaakt, met New York als bestemming. En hot is aan te nemen, dat 1911 nog een grooto stijging van dit verkeer zal lien, daar de Ameri kanen bij menigten voor de kroning naar Engeland zullen komen en zich van daaruit overal over het vasteland zullen verspreiden. Een vroegere statistiek, die voor drie of viet jaren gemaakt werd, heeft reeds éénmaal den goudstroom, die den Atuerikaauschen toerist naar Europa vergezelt, op gemiddeld 480540 millioen vulden geschat, van welke som 60 tnillioen in Engeland, evenzooveel in Duitschland. ongeveer 72 millioen in Frankrijk, 120 millioen in Zwitserland en 9 millioen in Noorwegen uitgeschud worden, Arbeidstoestanden in „Dollarika". „De „Daily News" geeft naast zijn ge wone hoofdartikel nog al eens dikwijls een bclaugrijk artikel op sociaal gebied van don een of anderen autoriteit. Onlangs was ook hot parlementslid Snowden aan 't woord en wel over de toestanden in de staahtad Pittsburg, die niet rooskleurig genoemd worden Hij wjjst dan op do nitBtekende machi nes, de gehoelc fabrieksinrichting, den aard van het werk, die het gebruik van talrijke ongeschoolde arbeidskrachten mo gelijk maken, terwijl aan aanvoer van deze arbeidskrachten, dank zij de, nog steeds op groote schaal plaats vindende, immigratie uit Europa, geen gebrek is. Uit Oost Europa vooral komen jaarlijks tienduizend onontwikkelde landverhuizers over den Oceaan, die onkundig van de taal, zonder middelen die lien in de ge legenheid stellen af te wachten, zonder vakkennis, zich vordringen voor de fabrieks- poorten, waar hun arbeid wordt geboden tegen een loon, waarvan ze in het eigen land zelfs nooit hadden gedroomd en waarvan ze de werkelijke waarde in het nieuwe vaderland nog niet kunnen beoor- deeleu. De arbeidstijd, die jaren geleden in ver schillende afdeelingen van Carnegie's fa brieken en in de fabriek van Jones en Laughlin reeds op acht uren was gebracht, is geleidelijk verder verhoogd, zoodat in het district Pittsburg nu vrjjwel algemeeo de twaalfurige arbeidsdag bestaat, en ook de Zondagsarbeid veel wordt toegepast. Er bestaan uitzouderingen van oen tien- urigen arbeidsdag, maar die geldt dan slechts voor enkele categorieën geschoolde arbeiders, zooals machinisten en vormers. Volgens een statistiek van prof. Fitch, werken er in de walswerken en hoogovens in Pitsburg eu omgeving zeker meer daD 14.000 arbeiders geregeld twaalf uren per dag, en dat gedurende zeven dagen per week. Bij wisseling van dag-en nachtploeg wordt vier-en-twintig uren aan een stuk gewerkt. Dezelfde geleerde vertelde over de loonon (de cijfers zijn van 1907). Het is eon bekend feit, dat in do staalindustrie meer dan 60 proc. der werklieden ongeschoolde arbeiders zijn, die niet meer dan 161/-, Dollarcent ■•{•II1/» cent) por uur verdienen. Het zou misschien nog juister zijn te zeggen dat 60 proc. der arbeiders minder dan twee dollar per dag ontvaugen voor twaalf uren arbeid, twee of drie proc. verdienon meer dan vijf dollars per dag, de rost tusschen de twee en vijf dollars. Een en ander klinkt voor Europeesche ooren koog, maar ginds moet men voor een dollar Dog minder doen dan hier voor een gulden. De toestanden, die in de staalindustrie van Pittsburg bestaan, komen ook elders in de staalnijverheid voor, o. a. bij de Bethlehem Steel Campany. In de textielindustrie is het er niet beter mcdegesteld. Daar worden zelfs lagere loonen betaald dan bij eenige andere Ainerikaaiische nijverheid, terwijl die loonen, ondauks de hoogere kosten van levensonderhoud, weinig hooger ziju dan in Engeland en de arbeidsduur iets langer is. Het gemiddelde weekloon der katoenspinners in do New- England-staten is plm. 6dollar of ongeveer 16 gld. (voor de vrouwen iet lager, nl 15 gld.). In do vijftien jaren van 1892 tot 1907 stegen de loonen in de verschilleude takken der textielnijverheid zeer aanzienlijk, nl. gemiddeld 22 pCt., maar daartegenover staat dat volgens Bradstrcet's Index in datzelfde tijdsverloop de kosten van levcuionderhoud met 34 pCt. stegen. Hierbij moet men weten, dat de Amerikaanscho kutoenfabiikanten een beschermond recht van ongeveer 50 pCt. van de waarde hebben weten te voroveren, welk recht het vorige jaar zelfs nog vrij belangrijk is verhoogd. Aldus zijn de gegevens, die wij vinden. Misschien dat, nu de Amerikaanscho tarief politiek zich in nieuwe 'oancn gaat bewegen, do prijzen der levensmiddelen althans zullen dalen Hoewel aan den anderen kant tevens het gevaar bestaat, dat do industri- eelen de, door eventueele verlaging van do rechten verminderde winst op do loonen en den arbeidstijd der werklieden zullen trachten te verhalen Dit nadeel zou dan waarschijnlijk zwaarder goan wegen dan het voordeel van de verminderde prijzon der levensmiddelen, omdat de fabrikanten eerst dan hun winsten op het oude peil houdeo. Toeneming van het aantal arbeidsconflicten zou hot gevolg zijn, misschien ook een heugelijkerietsieen goede arbeidswetgeving, waaraan men in dit land der onbeperkte vrij en mogelijkheden groote behoefte heeft. Amkrsfooktsche Verkenigikg tot bestrijding der tuberculose. Gisterenavond hield de Amersfoortsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose haar jaarvergadering in Ons Huis, onder voorzitterschap van den heer w. H. E. Vrijdag. Na opening der vergadering leest de 2de secretaris de notulen van 24 Febr. 1910, die worden geedgekeurd. Hierna brengt de 2de secretaris het jaarverslag uit, waaraau we het volgende ontleenen. Gedurende 1910 meldden zich op hot Consultatie-bureau aan 20 nieuwe patiënten, waarvan 0 gezonden werden door den onderwijzer of door den patroon bij wien ze in dien9t waren, terwijl er 3 uit eigen beweging kwamen, omdat zij zich over huune gezondheid OHgerust maakten. Achttien patieaten konden wegens het stadium hunner ziekte het Consultatie bureau niet bezoeken, maar werden dooi de euquêtrice toch bezocht in overleg met den behandelendcn medicus. Het totale cijfer der bezochte gezinueu bedraagt voor het algeloopen jaar 53, hiervan stierven 7 manuelijko-en 1 vrouwe lijke patient. Wel word in den aanvang van het jaar door het Bestuur rondgezien naar een doelmatig terrein in de nabijheid der stad tot plaatsing van drie lighalletjes, maar het mocht hierin niet slagen. Zij bleven geplaatst in den grooten tuin van den heer Ter pst ra aan den Leusder weg, een geschikte stofvrije plaats met veel lichten lucht, terwijl mej. Terpstra zich heeft belast met het noodige toezicht en het verschaffen van melk en waruie havermout; dit laatste gedurende de koude wiuter- maaudeu. Zes mannelijke- en twee vrouwe lijke patiënten hebben daar gedurende kortoren of langeren tijd een ligkuur doorgemaakt. Drie daarvan konden later als geuezen worden oeschouwd. Een der ligtentjea voor één persoon ingericht, werd in den tuin van een patient geplaatst, waai de omstandigheden gunstig waren voor een kuur in de buitenlucht. Een woord van oprechten dank wordt gebiacht aan het bostuur van het St. Elisabeth's gasthuis, dat evenals vorig jaar uiot groote bereidwilligheid de gelegenheid schonk, aldaar de zittingen van het Cou- sultatie-bureau te houden. Met financieele hulp der vereeniging verhuisde één gezin naar cene ruimere woning en geniet nu gedurende bepaalden tijd bijslag in de huur. Vcrschillond verplegiugsmatenaal werd uitgeleend, o. a. 12 bedden met toebehooren en 15 rieteu ligstoelen. Het aantal ont smettingen bedroeg 9. De Bloemendag op 30 April wordt ge memoreerd en dank gebracht aan allo dames, die meewerkten om een zoo gunstig resultaat te verkrijgen. Vau het saldo van den bloemenverkoop,ongeveer f 470, werden 11 kinderen uitgezonden naar een vacantie- kolonie. De minste gewichtstoename be droeg 1.8 K.G., de hoogste 3.3 K.G. Het ledental daalde van 267 op 232. Het bestuur wekt daarom allen krachtig op tot meerderen 9teun. Het verslag wordt onder een woord van dank aau don 2deu secretaris goedgekeurd. De rekeniug en veraDtwooidiug van do penningmeesteres sluit met een batig saldo van f666.61. De inkomsten bedroegen f2716.00, de uitgaven f2049.39. Onder de inkomsten is echter begrepen het batig saldo van 1909, zijnde f 847.39, zoodat dit jaar do gewone inkomsten met ruim 1 -00 zijn overschreden. Mevr. Warnsinek brengt namens de commissie tot nazien der rekening en ver antwoording verslag uit. De bescheiden zijn nagezien en accoord bevonden, waarom de commissie voorstelt de penoiugmeesteres te deehargeeren, ondor dankzegging voor het geboudea beheer. Aldus wordt besloten. De begrooting voor 1911 wordt hierna vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 2243.11. Nadat de voorzitter nog eenige mede- deelingen heelt gedaan over den bloemen verkoop op 29 en 30 Apri en 1 Me. a s., waarvoor ditmaal 6000 bloempjes zullen worden besteld, wordt de vergadering ge sloten. jn hel gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht had, namens het bestuur van het opvoedingsgesticht Valkenheide" voor jongens der Ned. Herv. Kerk de openbare aanbesteding plaats oqder Piotestantscbe aannemers, van het

De Eemlander | 1911 | | pagina 2