DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 47. VRIJDAG 24 FEBRUARI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. H 1 il r e il a c t c u i' H. CJ. K IJ KR N 8. Biiretm: KLIIIXG 6. Telel. Intere. 188. Abonnementsprijs: per jaarf Franco por post id. 15.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert. en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 7b Amsterdam Staking van Zeelieden. Telkens duiken er berichten op over de groote internationale zeeliedenstaking, die reeds lang dreigt, maar gelukkig nog niet onmiddellijk voor de deur schijnt te staan. Wij lezen nu in oon bericht uit Brussel dat do algemeene secretaris van den inter nationalen bond de Belgische en Neder- landsche havens afreist om de zeelieden daar voor do staking te winnen. Den dor den Maart moet er oen congres van afge: vaardigden uit verschillende vakverenigin gen in Antwerpen gehouden worden, om over de groote staking lo beraadslagen. Ue secretaris hoeft tegen een verslaggever gezegd dat het uitbreken der staking hoogst waarschijnlijk is, want verleden jaar heeft de reederpvereeniging geweigerd met den boud der zeelieden te onderhandelen over verbetering der loonen en arbeidsvoorwaar den. Hij hoopt dat de staking juist zal vallen tijdens de Britsohe kroningsfeesten. Het plan ïs, de zeelieden die natuurlijk hun schepen moeten verlaten, onder te brengen in ontzaglijk groote tenten in de havensteden. Rusland en China. Volgens een telegram uit Petersburg aan de Köin. Zeit. zou het autwoord der Chi- nee8che regeeriug aan het RussisohChi- neesche conflict wel het dreigend karakter hebben ontnomen, maar de Ruseisohe Regeering toch nog niet geheel bevredigd hebben, daar nieuwo onderhandelingen nieuwe vertraging zouden beduiden Het Russische ministerie van Buiteulandsche Zaken verlangt tastbare bewijzen, dat onmiddellijk voldaan zal worden aan de door de Chineezen op zich genomen ver plichtingen, wat zeer waarschijnlijk in den meest nadrukkelijken vorm geëscht zal worden. Frankrijk. Generaal Brun, minister vau oorlog, is gisteren plotseling overleden. Do Kamer nam met 4Ö7 tegen 3 stem men een krediet aan voor een nationale begrafeuis van den minister. Do minister-president Briand heeft de portefeuille van Oorlog tijdelijk overgeno- men. In de Kamer stelde Charlep Du- mont een rootie voor, strekkende om de regeeriug uit te noodigen pogingen in het werk te stellen, in overeenstemming niet andere bevriende en verhonden mogend heden, om op de aanstaande Vredesconfe rentie in Den Haag de quaestie van gelijktijdige beperking der bewapeningen aan de orde te stellen. Minister Pichon antwoordde, dat de regeeriug zich in het geheel niet verzet tegen de motie-Dumont, die slechts een bevestiging is van de instructies, aan de Fransche gedelegeerden ter conferenties gegeven, en die de regeering vrij laat, het oogenblik van uitvoering zelve te kiezen. De motie word aangenomen met 447 tegen 166 stemmen. Groot Britannie. De wet tot afschaffing van het veto-recht der Lords is jn eerste lezing aangenomen onder groote geestdrift van de ministe- rieelen. Natuurlijk was er geen quaestie van, dat het anders geschieden zou, waut do behandeling der gaosche veto-wet in het Lagerhuis is oigenlijk een wassen neus, en dient slechts om de oppositie nog eens in de gelegenheid te stellen de reeds honderdmaal genoemde bezwaren te laten herhalen, en de ministerieolen voor de honderdste maal hetzelfde er tegen in te laten brengen. Want de vetowet is niets anders dan een uitwerking van de veto- resoluties, waarin reeds in scherpe lijnen was afgeteekend, welke regeling de regee- ring inplaats van het veto-recht wildo hebben. Dio veto-resoluties zijn reeds bcdobattcerd en aangenomen, en de behan deling der wet is slechts een herhaling, noodzakelijk alleen om do maatregelen in te voeren of do Lords in de gelegenheid te stellen deze te verwerpen, waardoor zij het middel der peersbenoeming noodig zou den maken. Intnsschen heeft Lord Landsdowne, de unionistische leider in het Hoogerhuis, uog getracht, door een strategischen zet de executie van hot doodvonnis over het Lords-veto af te wenden, of eigenlijk uit te stellen, want afwendeu schijut uitgeslo ten. Hij heeft een ontwerp ingediend tot wjjziging der samenstelling van het Hoo gerhuis. Men begrjjpt dat ook dit een uitwerking zal zjjn van de door den nobe- len Lord voorgestelde moties, indertjjd ingediend vóór de verkiezingen om den volke te toonen dat do Lords, hoewel niet bereid afstand te doen van het veto recht, gaarne hun Huis op andere, democratischer basis wilden grondvesten, iets waartoe zjj zekerlijk evenmin bereid geweest zouden zijn, iudien de regoering niet met de opruiming van het veto recht had gedreigd en de Lords zeker waren geweest dat zonder tegemoetkomingen hunnerzijds de verkiezingen onherroepelijk verloren zouden zijn. Edoch, de verkiezingen werden niet temin verloren, niettegenstaande deze tege moetkomingen en zelfs niettegenstaande een bereidverklaring, op het laatste oogen blik, om desnoods ook iets van de volstrekte bevoegdheid tot het verwerpen van wette lijke maatregolen af te doen. Niets hielp de Lords en het volk sprak tot tweemaal toe het doodvonuis ,over hun rechten uit. Thans, blijkbaar om de voltrekking vau dat vonnis nog oen tijd lang af Ie wenden, komen de Lords weer met het plan van wijziging dor sauienstolling. Nu, dat het voorsiel wet wordt is natuurlgk onmogelijk, daar het Lagerhuis het nooit zou goed keuren en evenmin zal het de regoering verhinderen haar eigen maatregelen door te zetten. Het comité voor vrouwen-stemrecht te Londen heeft minister Churchill verzocht een onderzoek te willen instellen naar het optreden der politie tegen de suffragettes bij de betoogingen van 18, '22 en 23 November d. v. j. Het comité beweert, dat dn politie het bevel om niemand te arres teeren had opgevat als een verlof o:n te doen wat zij wilde en dat een aantal toe schouwers kunueu getuigen dat vrouwen met vuisten geslagen en op andere wjjze mishandeld werden. Duitschland. De Rijksdag behandelde de tweede lezing van het wetsontwerp op de vredessterkte van bet leger. Daarin wordt bepaald, dat de sterkte vanaf 1 April 11 000 man hooger zal worden, in dier voege, dat in 1915 een sterkte van 515.321 minderen is bereikt en dat deze tot 31 Maart 1916 op die hoogte zal bljjveu. De totale uitgave voor de legerveister- king gedurende die vijfjarige periode wordt berekend op 141 millioen mark. Alle sprekers, uitgezonderd de socialisten en de Polen, verklaarden zich voor het wetsvoorstel. De ernstige ontevredenheid in do meest verschillende kringor. in DuitBchland over de finuncieele hervorming komt den conservatieven zeer ongelegen, nu de tijd voor de verkiezingen begint te naderen. Een gedeelte hunner heeft daarom, bjj monde van graaf Mirbuch, de regoering verzocht een officieele, populaire sameu- vutting van den inhoud der wet te willen publiceereu, daar de regeering, zooals do .Deutsche Tngeszeituug" schrijft, daarbij het grootsto belaug heeft, wijl zjj do financieele hervorming heeft aangenomen en goedgekeurd, zoodat de .Hetze" niet alleen tegen de conservatieven en het centrum is gericht, maar togen do regeering zelf. Een ander gedeelte echter schijnt, bljjkens hetgeen in de conservatieve bladen daarover wordt geschreven, met het voorstel niet bijzonder iugcnouien. Reeds vroeger was een soortgelijk verzoek tot de regeering gericht, maar deze heeft daar toen blijkbaar niet op durven ingaan. De verzoekers moeten dus wel reilen hebben om te veronderstellen, dat de regeering thans wel geneigd zal zijn do rol van zondebok van het zwart-blauwe blok op zich te nemen. Zweden. Carl Lindhagen, burgemeester van Stock holm cu lid der sociaaldemocratische partjj, heeft in de Zweedscha Tweede Kamer het voorstel gedaan tot de regeering het verzoek te richten om maatregelen te nemen tot bevordering van nauwere aan sluiting der Skandin..vische volkeu onderling als eerste schrede op den weg naar betere internatiouale betrekkingen. Men zou, zoo wordt in het voorstel gezegd, rccdB thans kunnen aansturen op vrijhandel tussclien de drie landen, of zooals uien liet zou kunnen noemen op een toluuie, op gelijke wetten op alle gemeenschappelijke gebie den, op ooderwijs volgens een zelfde stelsel, samenwerking in quaesties van neutraliteit, verdediging en ontwapening, overeenstemming in de buiteulandsche politiek, gemeenschappelijke gezantschap pen en consuls in het buitenland en ovorigens gemeenschappelijk optreden tegenover het buitenland. Het zal interessant zijn te vernemen, welke ontvangst aan hot laatste gedeelte van dit voorstel in Noorwegen te beurt zal valleu. Ecu der ernstige grieven der Noorwegers tegen Zweden en een der voornaamste uanleidiugeu tot de afscheiding van Zweden was immers de gemeenschap pelijke vertegenwoordiging in het buitenland. Lindhagen heeft bovendien nog voorge steld, dat de regeering maatregelen zou nemen tot bevordering van het verkeer en van vriendschappelijke betrekkingen met het Russische volk, in het belang van den vrede, beschaving en economische vooruit gang- TWEEDE KAMER. Bestrijding der Zedeloosheid. In de gister gehouden zitting werd art. 451bis: „Hij, die op of aan plaatsen, voor „openbaar verkeer bestemd, hetzij eenig „geschrift, waarvan de leesbaar gestelde „titel, omslag of inhoud geschikt iB om do „zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen, „hetzjj eenige afboeldingofoenigvoorwerp, „geschikt om de zinnelijkheid van de jeugd „te prikkelen, openlijk tentoonstelt, aan- „biedt, of aanslaat, wordt gestraft met „hechtenis van ten hoogste twee maanden „of geldboete van ten hoogste tweehonderd „gulden." werd na korte discussie aangenomen met 55 tegen 5 stemmen, de laatste van mr. Treub en de aanwezige socialisten. De Minister had nog een verbetetering in het artikel aangebracht door de overneming van een amendement-Borgesius-Van Hamel; aanvankelijk stond er, dat ook het „als verkrijgbaar aankondigeu" der zinneprik- kelende zaken strafbaar zou zijn ou die woorden werden geschrapt. Alleen wanneer de aankondiging op zich zelve een sexueel karakter draagt, valt zjj thans onder de bepaling. Bij het volgend artikel, 451ter, is een heftig dobat ontbrand; het treft, volgens de Regoering, de excessen dor Neo-Malthu- siaansche propaganda: „Hg, die hetzij eenig middel tot voorko- „ming van zwangerschap openlijk tentoon- „stelt, hetzjj openlijk of ongevraagd „zoodanig middel of diensten ter voorkoming „vau zwangerschap aanbiedt of als „verkrijgbaar aanwijst, wordt gestraft mot „hechteuis vao ton hoogste twee maanden „of geldboete van ten hoogste tweehonderd „gulden." Wie echter het artikel met aandacht leest, zal opmerken, dat niet alleen niet oirbare, doch ook de wetenschappelijke reclame voor het, toch door hoogstaande, wetenschappelijke mannen verdedigde oecoiiotnische stelsel er door getroffen wordt, dat zelfs advertenties van den Nco-Mulihusiaanschen Bond, waarin de verkrijgbunrstelling van een boek met inlichtingen wordt aangekondigd, dut aanwijzigingen in particulier gesprek gedaan, onder de bepaling vallen. Om die uitwassen der wettelijke bepaling te snoeien, heeft de heer Limburg een amendement voorgesteld, om het artikel te lezen aldus: «Hij die eenig middel tot voorkoming „van zwangerschap openlijk tentoonstelt, „of, hetzij door een ongevraagd toezenden „van eenig geschrift of voorwerp, hetzjj „op eenige andere wjjze uit winstbejag, „zoodanig middel of diensten ter voorko- „ming van zwangerschap ongevraagd „aanbiedt of als verkrijgbaar aanwjjst, „wordt gestraft niet hechtenis van ten „hoogste twee maanden of geldboete van „ten hoogste tweehonderd gulden." De Minister heeft dit amendement onaan nemelijk verklaard. Hij beweerde, dat het hem belette het grootste euvel, de „des- kuniligeu-advertenties" die immors alle den weg naar abortus provocatus wjjzen te treffen, zoodra deze door een ander dan don deskundige zelf werden geplaatst. Om den heer Limburg tegemoet te komen

De Eemlander | 1911 | | pagina 1