WEERBERICHT. BINNENLAND. INGEZONDEN. STADSNIEUWS. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Calvinistische onverdraagzaamheid. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U onderstaande regelen in Uw veelgelezen blad te willon opnemen. Bij voorbaat mijn vriendclyken dank. Door onze collega's van den R.KT.B. afd. Ameisfoort is de wenschelykheid uitgesproken een Commissie v. Maatsch. Werk op te richten. Is dat uu uoodig? De Commissie onzer afd. organiseert cursus avonden enz. stolt iederen typo, niet vragende of hij lid is van deu R.K.T.B., A.N.T.B. of een andere orgauisatie, in de gelegenheid, kosteloos, onze vergaderingen enz., te bezoeken. Elk Amersfoortsch typo ontvangt daarvoor eenc uituoodigiDg. Dus als Commissie in bovengenoemden gce6t heeft zy geen roden vau bestaan. Of zal het een Commissie v. M W. wordeu enkel en alleeu voor R. K. Typo's Zoo ja, dan kan zoo'n Commissie natuurlijk geen ruime opvatiing hebben omtrent ontwikkeling. We zullen het waarschijnlijk beleven dat een spreker (vooral katholiek) zal spreken over: Katholieke Melk en Vak techniek, vervolgens zullen de bezoeken gelden, aan R.K. Modelboerderijen met R.K. Veo en ook R.K. Geitenfokkerijen. Collega's van den R.K.T.B. afd. Amers foort, ziet ge zelf niet in dat ge met uw eigen Commissie, in zoo'n kleine stad als Amers foort niets zult hereiken. Of is 't omdat de afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Typ. Bond zulks doet? Of moet het bekende spreekwoord „Ver doe) en Heersch", hierop toegepast worden. Het is maar een vraag! H. J. v. d. HENGEL, Secr. Maatsch. werk A N T.B. Amersfoort, 3 Maart. De le luitenant H. Ritsma van het 5de regiment infanterie wordt van 25 Maart tot 14 April, ter opleiding van officier van wapening, gedetacheerd bij de inrichtingen aan do Hembrug. Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen nuttige handwerken onze stadge- noote mej. J. M. Roebors. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft benoemd in de commissio,die dit jaar in Utrecht de onderwijzersexamens zal afnemen: tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Utrecht; tot leden, de school opzieners in de arrondissementen Rotter dam II, Amsterdam I, Amersfoort, Rhenen en Utrecht I; tot leden-plaatsvervangers, de schoolopzieners in het district Gouda en de arrondissementen Amsterdam IV en VI, Loencn en IJsselstein. Op het terrein achter Rustoord za. liet tweede elftal van H. V. C. Zondag a.s. spelen tegou 't Negende uit Harderwykl Zondag 5 Maart a.s. wordt in de Remoustrantsche Kerk de Kinderkerk van de afdeeling van den Ned. Protestanten bond gehouden. De gewone godsdienstoefening vangt om elf uur aan. Afloop der veiling van vaste goederen gisterenavond gehouden in „Het \alkje", Perc 1 Een beereuhuis met tuin aan de Kampstraat No. 16, verkocht aan den heer J. Boshuizen voor f2900. Perc. 2. De villa „Flora" aan do Berg straat No. 18, opgegouden voor f 6200. Perc. 3 en 4. Twee heereuhuizen aan de Bergstraat No. 24 en 26 in massa verkocht aan deD heer R. van den Burg voor f 6850. Perc 5 tot en met 9. Bouwterrein aan den Utrechtschen weg groot 4448 M' opge houden voor f 4880. Perc. 10. Bouwterrein aan de Regen- tesselaan idem voor f 1280. Perc. 11, 12 en 13. Bouwterrein aan de Schimmelpenninckstraat groot 697 MJ idem voor f1220. Perc. 14. Een Heerenhuis aan de KI Koppel idem voor f2780. Perc. 15. 16, 17 en 18. Vier woonhui zen en erven aan de Borstraat idem voor f 8080. Perc. 10. Een pakhuiB met erf aan de St. Jorisstraat No. 12 idem voor f 580. Perc. 20. Een heerenhuis met tuin aan de Breedestraat No. 54, verkocht aan don heer J. van Keulen voor f 2120. Joh an van Oldenbarnevelt. Heden middag om twee uur waren met het Bestuur der veroeniging „Johan van Oldenbarnevelt" in het hotel Reichmann saam gekomen de vertegenwoordiger van II. M. de Koningin baron v. Hardenbroek van Lookhorst, Kamerheer, Burgemeester en Wethouders vau Amersfoort, vele raads leden, hoofdambtenaren der gemeente, leden der vereeniging tot bevordering van Vreemdelingen Verkeer, leden van Kamer van Koophandel, enz. enz, veleu met hunne dames, om getuigen te zijn Yan de ont hulling van het borstbeeld van Johan van Oldenbarenvelt op het Stationplein alhier. De ouder voorzitter der vereeniging Dr. H. J. Reynders opende de oyeenkomst en begon, na allen eu in de eerste plaats den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin te hebben welkom geheeten met de droeve medcdeeliug. dat de voorzitter der vereeni ging, overste O. G. H. Heldring, gisteren avond was overleden. Nog eenige uren voor zyu dood waren zijn gedachten bij deze as. onthulling geweest en had hij een telegram van gelukwensch gezonden. Dr. Reynders bracht een woord van dank aan allen, die hadden meegewerkt tot het tot stand komen van dit monu ment, in do earste plaatB H. M. de Konin gin, B. en W. en den Raad dezer Ge- meeute en allen die hun bydragcn hadden geleverd. Daarna ging hy de geschiedenis van de Vereeniging „Johan van Oldenbarnevelt" na en knoopte daaraan vast de geschiedenis van den grooten Staatsman. Dit alles had, zooals gezegd is, plaats in het hotel Reich man. Hierna ging men naar het Stations plein waar zich een groote menigte had vorzameld. Nadat de heer A. M Tromp van Holst het beeld had onthuld, droeg Dr. Reynders het met enkele harteljjke woorden over aan het bestuur der Ge meente. De burgemeester aanvaarde het dankbaar en wenschte de vereeniging geluk met de resultaten van haar pogen en deu beeldhouwer Falise, die tegenwoor dig was, met zyn werk. Daarna legde baron van Hardenbroek namonB H. M. de Koningin een palmtak met oranjeliutcn neer aan den voet van het beeld. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. Morgenavond 8 uur houdt de heer C. B. Drijver, scheidsrechter van deu N. V. B. in de Zwaan een causerie ovor de spelers. Nederlandsche Kinderbond. Sedert 11 Januari j.l. zyu de werkzaam heden der Afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Kioderbond begonnen en elke week komen twee clubjes onder lei ding van een paar dames der Commissie bijeen in een der kamers van „Ons Huis" voor dat doel welwillend beschikbaar ge steld. De kinderen komen trouw en eene der moeders kwam reeds haar dank be tuigen, voor hetgeen ter wille aan hare kinderen werd gedaan. We hebben ons werk begonnen, 5 com missieleden sterk en met twee voltallige clubjes, u. 1. „Clubjes van tien", zooals de kinderen ze graag noemen, terwyl een paar kindereu werden opgenomen, die bij vor ming van een derde club, daarin ovorgaan. De Nederlandsche Kinderbond is in 1S91 opgericht en heeft in vclo plaatsen van ons land invloed ten goede uitgeoefend. Toch komt het ons voor, dat nog altijd de Ned. Kinderbond niet genoeg bekend is en daarom niet genoeg geliefd, zoodat we hier lateu volgen een kleine uiteenzetting van wat de Kinderbond beoogt en van de wijze waarop de Bond, dat doel tracht te be reiken. Doel is: liefde, rechtvaardigheid, eerbied voor al wat leeft aan te kweeken bij de kindoren, het Volk der Toekomst. Als leden kunnen toetreden allo kinderen van af 8 jaar, zonder onderscheid van stand of godsdienstige gezindte. Deze jonge leden zijn gesplitst in club jes die geregeld op va6ten tyd en plaats bijeenkomen, onder leiding van een dame of heer Commissielid, die door vortellen, voorlezen, of piatenbesprekeD, maar vooral door ernstigevertrouwelijke gesprekken het gemoedsleven der kinderen trachten te ontwikkelen. De Commissieleden van den Ned. Kin derbond vergaderen gewoonlijk ééns per maand. Behalve de algemeene belangen van het work, die dan besproken worden, kunnen opvoedkundige onderwerpen worden be handeld, bestudeerd, gelezen. Iu eenige plaatsen worden nu en dan Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 3 Maart 1911. Hoogste barometerstand 779.4 m.M. te Biarritz, laagste 728.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 4 Maart 1911. Toenemende tot krachtige Westelyke tot N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand le AMERSFOOp.T 771 uiH. Vorige stand to 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 3S Hedenmiddag 12 uurF. 48 Naar men weet, staat Rusland bovenaan op de lyst der landen met het grootst aantal feestdagen, meest, ja bijna uitsluitend kerkelijke. Het aantal dagen per jaar, waarop de arbeid in het Russische rijk verboden, of voor het minst onderbroken is, kan gerust op 180 gesteld worden. Dat zulk een groot aantal dagen met economi sche reductie belemmerend werken moet op de algemeene welvaart valt licht te begrypen En ook, dat men nu nog niet zoo bijster vooruitstrevend behoeft te zijn, om dat in te zien en deze belemmering zooveel mogelijk wil beperken. Zoo hebben er ook 35 leden van deu Rijksraad over gedacht en zij dienden een voorstel in tot vermindering van het aantal Russische feestdagen. Hun doel was bjjna voornamelijk de arbeidsdagen voor beambten, scholieren en den werkenden stand grooter te maken. Evenwel de hooge Russische geestelijkheid is van een andere meening. Niet alleen is zij tegen vermin dering der feestdagen, doch bovendien het inzicht toegedaan, dat een beslissing daaromtrent niet van het Staatsbestuur, doch van het kerkbestuur dient uit te gaan. Daarenboven is de hooge geestelijkheid sterk togen elke vermindering van het aantal feestdagen gekant, daar zij overtuigd is, dat het volk er een nieuwe beleediging voor de kerk in zal zien. Aldus lieten zich de vertegenwoordigers der Russische kerk in de Ryksraad uit. Graaf Witte meende, dat de Russische kalender veel te weiuig werkdagen aanwijst; de boeren zitten wel een half jaar stil zonder eenigen arbeid te mogen verrichten. De Ryksraad kwam ten slotte, na lange bcprekingen tot het resultaat, dat ver mindering van het aantal feestdagen in Rusland een dringende noodzakelijkheid is. Voor een Russisch Staatscollege van het gehalte van den Rijksraad, was dit al een heel uiooi resultaat; al was het slechts theoretisch. Om er bovendien alle prac tiBcho waarde aan te ontnemen, daar zorgde de opper-procureur der Heilige Synode voor. Hij had zijn koude douche al gereed: uamens de regcering verklaarde bij)"dat zij weigerde ecu wetsontwerp over eenkomstig de door den Rijksraad ge- wenschte hervorming, uit te werken. De heeren Rijksraadsleden hielden het zich voor gezegd, bogen en konden met „het mooie resultaat" in bun portefeuilles, naar huis gaau. En de arme Russische arbeiders en boerenbevolking, behoudt haar half jaar van gedwongen werkloosheid, om na te kunnen denken over het groot geluk, dat der Kerk geen nieuwe beleediging is aangedaan. Een niet-heilsoldaat schrijft oaar aanlei ding van het onder dit hoofd in ons Vorig nummer opgenomene, het volgende, dat geheel klopt met hetgeen wij vroeger reeds over 'dit onderwerp schreven: Wanneer meer bladen, en dat hoop ik, het protest zullen opgeuomeu hebben, iuge zonden door de Ned. Herv Ver. „Calvijn". dau zullen evenals u en ik duizeuden meuschen zich meer dan geërgerd hebben aau dat schrijven onder dien mantel vau godsdienst. Eere auu de kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente alhier, die hun deuren opeuzetteu voor dc volgelingen van Chris tus, die het hoogste gebod van den Naza- reuer niet alleen in woorden op hun bauier schreven, doch in daden omzetten: „'Heb uw naasten lief als u zelve". Om hun eigeu woorden te gebruikou: Zijn de denkbeelden van het Leger deB Heils Godonteerend, waar ze huu hand bicden aan de gevallen vrouw, om die weder in de maat6chappy terug te brengen? Welke in beide vereeuigiugen, de Calvi nistische of het Leger des Heils, worden de woorden in practijk gebracht: „Wie zonder zonden is werpe den eersten steen". Is het Godonteerend, dat het Leger des Heils de deur open zet voor de dakloozeo en hun brood geeft; is het weder het Leger des Heils of de Calv. Ver., die zonder vraag naar geloof Christus, woorden verstaan heeft: Klop en u zal open gedaan worden". Is het soms de Calv. Vereen, die iu practijk brengt: „God is Liefde", om te durven schrijven: het staat zeer te bezien of het Leger des Heils wel als Christelyk is te beschouwen. Is het alweder de Calv. Vereen., die de Waarheid aanbidt, waar ze verkondigt: Onze Kerk is een pilaar der Waarheid eu het Leger des Heils een onchristelijk samenraapsel. Iedere vereeniging heeft zijn fouten en de heer Booth geeft dit in de eerste plaats toe, doch welke vereeuiging zou hooger staan: eene, waarvan een der groote partijgenooten openlijk voor leugcuaar wordt uitgemaakt en daarop het zwygen toedoet, of een vereeniging met een voorganger als gene raal Booth, die op zoo'n hoogen'leeftijd nog den moed eu lust bezit, om ziju inenschlievende denkbeelden in de wereld le verkondigen en zijn leven besteed heeft uit liefde voor het heil van zijn incde- mensch. Daarom nogmaals een saluut aan die Kerk alhier, die weet, dat godsdienst synoniem met liefde is en in dezen tijd aan andersdenkenden toont: Joh. 1 vers 5: „En het Licht schijnt in de Duisternis, eu de Duisternis heeft het Licht niet begrepen. Huisvlijt Handenarbeid. Door den Volksbond tegen drankmis bruik is een commissie benoemd, ten einde te onderzoeken, in hoeverre het onderricht gegeven in de Huisvlijt- en Handenarbeid- cursussen over het algemeen al dan niet aan rechtmatige eischen beantwoordt en, wanneer het antwoord op die vraag ont kennend luidt, welko de oorzaken zyn van dit verschijnsel en welke middelen tot verbetering van den toestand verdienen te worden aaugewend. Die commissie, waarin vertegenwoordi gers zoowel van den „Volksbond" en het „Nut" als van de Vereen, tot bev. v. het Onderwijs in Handenarbeid iu Nederland, zitting hebben, bestaat uit: n.ej. M. Pekelha ring, Utrecht, en de heeren W. C. van Haeften, Utrecht; P. J. van Harderwijk, Schiedam; mr. W. II. Kohier, Maarsseu; KI. de Vries, Amsterdam; J. B. Wolthuis, Groningen, terwyl als voorzitter zal optre den de heer A. van der Voort Az. filoe- mendaul. De Russische Landverhuizers. Het Hbl. meldt, dat de Hollandsche autoriteiten voor de geweigerde landver huizers het ontschepingsverbod hebben opgeheven. Aan menschen zonder middel van bestaan kan volgens vestiugsverdrag de terugzending naar Rusland worden gelast, in welk geval Duitschland hen moet laten passeeren. In het uiterste geval wordt daartoe over gegaan.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2