iJPSiSis wm DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 61, MAANDAG 13 MAART 1911. 8e JAARGANG. De Wijziging der Kiesdistricten. BUITENLAND. DE LANDER. Hoofdredacteur lt. <13. K IJ KG N 8. Rureaii: HLEINK HaAU 6. Telef. Interc. 18». Abonnementsprijs: Prijs der Ailvertentiën: per jaarf 4.Franco pet- post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Yan 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 70-78 Amsterdam In de r.-k. Eembode van j.l. Zaterdag komt een hoofdartikel voor, dat boven gemeld opschrift draagt. Het blad begint met de opmerking, ,dat 'zelden in onzen gemeenteraad een voorstel is behandeld zoo gewichtig en belangrijk, van zoo ingrijpenden en ver- strekkenden aard, als in de raadsvergade ring van 21 Januari 1911 door B. en VV. aan de orde werd gesteld". Wat daarvan waar is, zullen wij ver- mocdeljik al binnen kort kunnen beoor- deelen. Het scheen ons eerst ook toe, dat het thans aangenomen voorstel vérstrekken de gevolgen zou kunnen hebben, doch bij een nadere, meer aan de kiezerslijst ge toetste berekening, gelooven wo daar niet veel meer van. Wat we reeds nu kunnen zien, is, dat district II met een aantal Roomscbe kiezers is versterkt en dat öe anti-revolutionnaire candidaten in dat district alleen kans van slagen hebben als Rome het wil. 't Is wel eigenaardig, dat de lieer Vela Heyn ook hier weder Rome een dienst heeft bewezen. Ook op aansporing vau Roomscbe zijde? Hierop kunnen wij alleen antwoorden, dat achter op liet plau, dat de heer Veis Heyn in de veigadering van 31 Januari indiende, kort voor den aanvang dei- zitting, do naam prijkte vau den heer Jorissen. Merkwaardig genoeg is die naam thans niet meer te vinden op bet origiueele stuk, dat in het gemeente archief berust. De rechter-bovenhoek waarop dio naam voor kwam is er afgeknipt. Verder lezen wij „Een zeer belangrijke zaak dus, welke de Raad te behandelen kreeg een zaak, die rijpelijk overwogen diende te worden. Daartoe werd den ledeu van den Raad echter weinig tijd gelaten. Do nitnoodiglug ter vergaderiDg ontvingen zij Vrijdag 27 Jannari om 31 Januari het advies vast te stellen, hetwelk Gedeputeerde Staten moest worden gezouden. Voor de meeste raadsledeu bracht dit een dubbele verrassingten eerste, het ter elfder ure spoedeisehend aau de orde te stellen van bet lang verbeide voorstel en ten tweede het voorstel zelf, hetwelk, ter regeling dor kiesdistricten, liuu door B. en VV. werd voorgelegd". Dit is een onredelijk verwijt. Immers, Gedeputeerde Staten stollen do kiesdistricten vast, den Raad gehoord. En nu was er van Ged. Stateu nog geen verzoek gekomen. Men wachtte nog steeds op de officieele cijfers der tienjaarlijksche volkstelling. Eerst enkele dagen vóór den 27 Januari bracht de Staatscourant deze cijfers. Toen kwam de uitnoodiging van Ged. Staten en terstond waren B. en W. met hun voorstel gereed. Vreemd klinkt dit verwijt stellig uit den mond der partij, die zelf een voorstel tot wijziging dor kiesdistricten indiende, dat vóór de vergadering op 31 Januari door niemand bestudeerd, noch gezien kon zijn, behalve dan door hen, die het in elkaar hadden gezet. En nog merkwaardiger is het, zooals de heer Gerritsen het uitdrukte, dat alle loden van rechts het er niettegenstaande het voorstel slechts een half uur voor de vergadering in de Raadzaal had gelegen roerend over eens waren, dat het veel beter was dan dat van B. en W. Ha vervolgens een beschrijving te hebben gegeven van bet plan door B. en "VV. ingediend, gaat de Eeuibodo aldus voort: „Dat er raadsleden waren, die over een zoo zonderling voorstel om het zachtste woord te gebruiken de handen van verbazing ineen sloegen is zeer verklaar baar. Maar gelukkig bleef het daarbij niet. Met niet genoeg te prijzen ijver, toog meu aan hec werk. Een nieuw voorstel werd geformuleerd, door den heer Veis Heyn bij den Raad ingediend en in de bewuste raadsvergadering toegelicht en ingeleid". Het zachtste woord voor dit voorstel van B. en W. is volgens de Eembode „zon derling." 't Is anders naar onze meening zeer logisch. Eén district is te groot, een ander te klein; welnu men neemt van het te groote een deel af, voegt -hot by het te kleine en laat het derde intact. C'est simple comme bonjour. Wij zouden dan ook op dit voorstel niets aan te merken hebben gehad, als het er voor 't oog maar wat beter had uitgezien „Met niét genoeg te prijzen yver* is toen de heer Veis Heijc aan 't werk gegaan. Jawel. Dan meent de Eembode, dat het „zoo natuurlijk, eenvoudig, ongezocht en geheel aan alle te stellen eischeu beantwoordend voorstel" van den heer Veis Heijn blijk baar een verrassing bracht aan B. en \V. „Dit zoo natuurlijk, eenvoudig, ongezocht en geheel aan allo te stollen eischen be antwoordend voorstel bracht B. en W. blijkbaar ook eene verrassing. Want de bestrijding van het voorstel van B. en VV. door don hoer Vols Heyn en de Indiening en toelichting van diens plan. drong tot deze ontboezeming Op den voorgrond moet ik stellen, dat de verdeeliug van de distneten door B. en W. zonder eenige bijbedoeling heeft plaats gehad. Ik bedoel, zonder daarbij verhoudiugen van de verschillende po litieke partijen in aanmerking le hebben genomen. Deze verklaring van den voorzitter was in 't gegeven geval totaal overbodig. Wij zyn vast overtuigd, dat niemand, wie dan ook, den voorzitter in deze quaestie van partijdigheid zon verdenken. Maar dit ter zijde gelaten, mag toch veilig geconstateerd worden, dat het voorstel van B. en W. zoo schromelijk partijdig was, als het maar met mogelijkheid kon. Deze bewering willen wij desverlaugd met bewijzen staven. Het zachte woord „zonderling" is reeds door de Eembode weggeworpen en heeft plaatsgemaakt voor „schromelijk partijdig". Welnu de Eembode stave haar bewering met bewijzen! Het voorstel ging uit van B. en W. en er was in doze geen meerderheid en min derheid in dat college. Het college is dan in zijn geheel „schromelijk partijdig" ge weest. Maar toch zondert de Eembode terstond den voorzitter uit. Plezierig dan voor de Wethouders Het voorstel van den heer Yels Heyn wordt, zooals we zagen „natuurlijk, een voudig, ongezocht en geheel aan alle te stellen eischen beantwoordend, (excusez du peu) genoemd. Men kan hieromtrent van meening ver schillen; maar in elk geval kan het district II zich niet uitbreiden, is niet op aangroei berekend en daarmede deugt het geheele voorstel niet. Komende tot de discussies in de Raads zitting van 31 Januari zegt het blad: „Maar nu door den heer Veis Heyn een aannemelijker en beter voorstel was inge diend en de onhoudbaarheid van B. en W,'s voorstel helder en klaar was aange toond, moest er uitredding worden gezocht. Nu moest de haastige spoed getemperd en tijd gevonden wordeu, om van die zijde I nog een ander voorstel ineen le zetten, teneinde het gevaar te keereD, dat het voorstel-Vels Heyn zou wordeu aange nomen". Dc onhoudbaarheid van B. en W.'s voorstel helder en klaar aangetoond! Dat is zoo de manier van de Eembode. Haar lezers moeten dat maar aannemen, weten niet dat in de officieele verslagen niets van die helderheid en klaarheid blijkt. Het wordt den leden van den Raad kwalijk genomen, dat zij niet terstond willen oordeelen over een voorstel, dat nog niet eens allen onder oogen hebben gehad. En als de heer Rolaudus" Hagedoorn uitstel pleit en zegt, dat 'er voor tie toekomst teveel van zoo'n verdelingsplan afhangt en dat het beslixjt''H&t/ hierover gcuomen zal worden, nog jaren zal na werken, dan schrijft de Eembode daiaVbver: „Volkomen waar! Toen de lieer Öage- doorn deze uitspraak deed, '%i6téo wij maar al te zeker, dat bij aanaeming van het voorstel van B. en \y... ip. -4© Jqq.kojPst de Reehtsehe partijen in onze .Gemeente geducht zouden worden geknakt, en dat voor haar de nawerking ètvan zich nood lottig zou doen gevoelen! c nu-. Was de beer EUgqdjqqrp.^ij.qrvan soms geheel onkundigen Hier komt de aap, Men was dus aan h^r ,n,q.cekeïicn gegaan en vond het voorstel BlecJ^iY^r -,de reehtsehe partijen of voor de Roomsche partij. Dus fluks aau 't werk om dit te doen verkeeren. utuhj Hiermede stempelen dc hoeren dus hun eigen voorstel tot eèri'ipl&tijdig voorstel; maken zich dus schuldig aan wat B. en W. hierboven voor de voeten is geworpen. Sprekend over dc volgende Raadszitting van 10 Februari, gaat de Eeuibode voort: „Sinds de vorige, had de heer Rijkens den tijd benut om een nieuw voorstel tot wijziging der kiesdistricten te formuleeren en dat. werd thans door hem uitvoerig toegelicht, doch in het officieel verslag wordt wel gewag gemaakt van kromme en rechte lijnen, maar hoe die loopen zonden, wordt niet aangegeveu". De Eembode heeft van dit plan-Rijkecs, dat meer dagen ter visie heeft gelegen dan het plan- Veis Heijn uren. blijkbaar niets gezien, anders zou zij gemerkt hebben, dat hierop zoowel de rechte als de kromme lijnen waren aangegeven en de districten verschillend gekleurd. 't Is dan ook geen wonder, dat de Eembode schrijft dat de meerderheid in den Raad geenszins van de rechtvaardigheid van dit plan was overtuigd. Men had er niet eens uaar gekeken. De toevallige meerder heid van den Raad wilde eens van haar macht gebruik maken en het plan "Vels- Heijn werd met één stem meerderheid aangenomen. Het slot van het artikel is een lofzang op de „Raadsleden der Reehtsehe partijen en inzonderheid op den heer Yels Heijn. „Zij hebben getoond door hun wakker en waardig optreden in deze voor de ge heele Gemeente zoo belangrijke zaak het vertrouwen hunner kiezers volkomen waar dig te zijn. Aan deze mannen zij daarvoor hier een woord van dankbare hulde gebracht". Achter dit „waardig" vergunne men ons een vraagteeken te plaatsen. Frankrijk. De Matin zet na een ruime tusschenpoos de publicatie der Waldeck-Rousseau-papie- ren weder voort. In dit laatste nummer komt daarbij een zwakheid van den anders zoo correcten president Loubet aau het licht; en wel deze, dat hjj officieren ondor zijn kennissen tot bevordering aanbeveelt. Eenmaal heeft de toenmalige Minister van Oorlog, Audré, zich tegen deze begunstiging verzet. Loubet beklaagde zich daarover bij Waldeck-Rousseau deze maakto Audré daarover eeu opmerking, die dadelijk met een verzoek om ODtslag aankwam.' Yan toen af, stelde Loubet zich niet meer in de bres voor zijn militaire vrienden. Hoezeer Waldeck-Rousseau de kunst verstond baas in zgn ministerie te blyven, blijkt wel uit de publicatie van een korte briefwisseling tusschen bem en Minister Millerand. Deze wilde namelijk kort na het optreden van het ministerie, in de provincie een groote politieke rede houden, om te verklaren, waarom hij, als socialist, zitting had genomen in het ministerie. Waldeck-Rousseau echter liet zich het manuscript der rede brengen, en haalde er alles in door, wat op de algomeene regeeringspolitiek betrekking had. Belgib. In alle mijnon van het Belgischen kolen- gebied zal heden een demonstratieve staking van 24 uur gehouden worden voor het iuvoeren van pensioenen voor mijnwerkers. De mijnwerkers zullen etn grooten optocht houden en voor de gemeentehuizen van verschillende steden en dorpen betoogen. Amerika. De regeering der Ver. Staten hoeft bevel gegeveu twee kruisers en twee kanonneerbooten uit te zendon om langs do Mexicaansche kusten van den Atlanti- schen- en Grooten Oceaan te kruisen. In do Apologetische Rundschau klaagt „Lookout" over deu achteruitgang der katholieke kerk in de Yereenigde Staten. Op 80 millioen Christenen kwamen in 't begin van 1910 13 millioen katholieken voor. Yoor het afgeloopen jaar moeten daarbij 142.000 jonggeborenen gevoegd wordeu; het getal proselieten in hetzelfde jaar schat meu op rond 38.000; de katho- lieko landverhuizing bedroog 440.000; dat maakt te zamen 620.000, In werkelijkheid was er echter een ver meerdering van niet meer dan 115.000 zielen, zoodat een verlies van 505.000 ge- loovigen te boeken is. Deze naakte ge tallen belichten wel op heldere wijze de klacht van schrdat de katholieke kerk in Noord-Amerika achteruitgaande is. Spanje. In don Senaat heeft Yrijdag de bisschop van Jaca een interpellatie gehouden naar aanleiding van een ministerieel decreet, waarbij de lijkverbranding voor onver- mogenden werd ingevoerd, terwijl in het vervolg de kerkhoven op Allerheiligen gesloten zullen worden. De iuterpellant noemde deze maatregelen anti-katholiek en hg beschouwde ze als

De Eemlander | 1911 | | pagina 1