WEERBERICHT. Uit de Pers. Thermometerstand BINNENLAND. Kerknieuws. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 13 Maart 1911. Hoogste barometerstand 772.8 m.M. te Horta, laagste 737.0 te Brussel. Verwachting tot den avond van 14 Maart 1911. Krachtige tot stormachtige later afnemende Noordelijke tot N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, regen- of sneeuwbuien. Temperatuur: Dezelfde. (Barometerstand te AMERSFOOP.T. 740 m M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 35 Hedenmiddag 12 uurF. 38 een eersten stap tot secularisatie der kerk hoven. De minister van Binnenlandsche Zaken antwoordde dat de lijkverbranding van onvermogenden een maatregel was van zuiver hygiënischen aard, terwijl het verbod tot bezoek aan de kerkhoven op Allerheiligen het gevolg is van de weinig stichtelijke houding van bezoekers op dien dag. Van anti-clericalisme of pseudo excommunicatie is hierbij geen sprake. In verband met het Reutertelegram uit Madrid over de verklaring van Minister Canalejas in de Kamer, dat binnen een maand een wetsontwerp op de congregaties zal worden ingediend, ongeacht den afloop van de onderhandelingen met het Vaticaan, verneemt de Fraukf. Ztg. oog, dat Canale jas zoo beslist heeft durven sprekeu, omdat de Koning heeft gezegd, dat men desnoods niet behoefde terug te schrikken voor een breuk mei den H. Stoel. Prijsvraag. Het bestuur van den Nederland6chen bond van Gemeenteambtenaren heeft be sloten, de volgende prijsvraag uit te schryven, met prijzen van f 400 en f 100. Handleiding voor de toepassing in de gemeente-administratie van het tweede, het derde en het vierde boek van het burgerlijk wetboek. Dat bedoeling is te verkrijgen een vol ledig, beschouweud en verklarend overzicht van alle bepalingen, waarmede de gemeente administratie in aanraking kan komen. Een tweede Marine conflict? L, en V. schrijft: „Tegen Augustus zal de kapitein ter zee baron van Asbeck, commandant van het Instituut voor adelborsten te Niciisediep, den dienst met pensioen verlaten „Het moet een gevolg zijn van een con flict met den Minister van Marine Hel is een stout stukje van den heer Wentholt; de heer van Asbeck is een man van rechts! Eenigo maanden geleden werd hij benoemd als aangewezen opvolger van den heer Wentholt, indien dezen iets menschelijks mocht overkomen". Interpellatie. Naar wij vernemen, is mr. Treub voor nemens in de Tweede Kamer te interpel- leeren over het ontslag van den gemeente veldwachter, thans Gemeentel aadslid van der Meulen te Gorssel. Levering van geneesmiddelen aan militairen Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharma- cie, heeft besloten, dat het aan de leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering der Pharmancio verboden zal zijn met don geneeskundigen dienst der land- of zeemacht of met instellingen van alge meen bestuur eene overoenkomst aan te gaan voor het gereedmaken van recepten of de levering van verbandstoffen uit de apotheek volgens lager tarief, dan daartoe door het hoofdbestuur is vastgesteld of goedgekeurd. Degenen, die reeds door een contract aan eene zoodanige levering gebonden waren zijn gehouden van dit contract inzage te geven aan het hoofdbestuur, het zoo uoodig, legen 1 Januari 1912 op te zeggen en het niet anders te vernieuwen dan op bovenbedoelde voorwaarden. Na 1 Januaii 1912 mogen geen genees- of verbandmiddelen aan bovengenoemde instellingen op andere voorwaarden gele verd worden, tenzij het desbetreffend contract te voren door het hoofdbestuur is goedgekeuid. Contracten, aan te gaan voor eene levering geheel of gedeeltelijk na 1 Janu ari 1912, mogen slechts worden afgesloten ouder voorbehoud, dat de coutracteerende leden verplicht zijn, wanneer door anderen levering tegen afwijkende voorwaarden plaats vindt, op aanschrijving van het hoofdbestuur terstond bun contract op te zeggen (met inachtneming van den con- tractueelen opzegtermijn). "Voorts heeft het hoofdbestuur oen mini mum tarief voor de levering aan militairen vastgesteld. Tegen het tweegevecht. De Gouverneur van Suriname heeft de volgende bepalingen vastgesteld ter voor koming van,„(weegevechten tusschen officie ren ^behoorepde tot de landmacht in die kolo'iifi- .,,ov 1 .l'Sypflueqt een offioier een zijner kamergflpflL Kpeft beleedigd, zal hy in lC'getiwpoi|d|gFieid Tan twee officieren bij voorkeur, meerderen of ouderen in rang, opeuflartigi, zijne verontschuldigingen aan bieden, .welke door den beleedigde zullen worden Sangenomeu. 2. Acht dè' "beleedigde de beleediging zoo zwaar, dat by geen verontschuldigingen kan aannemen of wensebt de beleedigcr geen verontschuldigingen te maken, dan zal hij do feiten aan den commandant der troepen rapporteeren, die alsdan naar bevinding van zaken'Zal handelen en den Gouverneur mededeeliDg van het gebeurde doen. Gekleurde lectuur in de Cantinks. Het is den Minister van Oorlog gebleken, dat door sommige commandeerende officie ren er naar wordt gestreefd, om uitsluitend zg. onzijdige bladen in de cantines ter lezing te leggen. Van oordeel zijnde, dat dit streven in den regel neerkomt op het ter lezing leggen van bladen van een éénzydige kleur en dat het wenschelijk is, om ook tege moet te komen aan het verlangen van hen, die behoefte hebben aan btadeD of tijdschriften, overeenkomende met hun politieke of godsdienstige richting, zoo is door den Minister bepaald, dat, voor zoo veel de geldmiddelen der cautines zulks toelaten, bladen ter lezing moeten worden gelegd van verschillende richting, mits zij zijn gematigd en hun inhoud niet strijdig zij met de krijgstucht, met de goede zeden of met de bestaande maatschappelijke orde. Het zedeloosheids wetje. Mr. J. A. Levy schryft in Do (Groene) Amsterdammer: „Donderdag e.k. zullen de zedelijkheids- wetten aan eindstemming worden onder worpen. De gedenkwaardige dag zal in Ncerlands Geschiedenis met on vergan kelijken luister worden opgeteekend. Bij de zedelijkheidsvergrijpen, waarvan de Staatscommissie de opsomming, in ons Strafwetboek, voldoende oordeelde, zul eene nieuwe reeks worden gevoegd. Dit betee- kent niets meer of minder, dan dat wy, in fijngevoeligheid, op dit gebied, zijn voor uitgegaan. "Wie zou oen volk niet benijden, weiks Regccring de gelegenheid aangrypt om te toouen, met wolken vasten tred wy het steile pad der deugd bewandelen. Niet en liederlijk is, doen wy den vuurdoop van het Strafrecht ondergaan. Al wat slechts daaraan grenst, of wat, in zichzelf gerecht vaardigd, gelyk het Neo-Malthusianisme, kan worden misbruikt, slepen wij, zij liet met de haren, er bij. Na den luisterrijken dag, waarop het ontwerp wet wordt, zullen wij elkander wederkeerig kunnen geluk- wenscben. Een aureool van ongekende braafheid omstraalt ons allen. Van nu af, zal het slechts de vraag worden hoe wij elkander nog verder de loef afsteken in uiterlijk ver.oon Iloe zijn wij tot dit toppunt van ver dwaasdheid gekomen. Het is de oude dwaling, die, in den cirkelgang der menschheid, telkens en telkens, opnieuw zich doet gelden. In de taal der Romeinen, zóó oud is zy, werd daartegen reeds gewaarschuwd; quid leges sine moribus? wat beduiden wetten, zonder zeden? Sedert, hebben alle moralisten zich afgesloofd, om te betoogen, dat men, met eene wet, vormendienst ja, iu het leven roepen, doch waren, werkelijken, degelijkcn inhoud niet scheppen kan. Het sóhynt niet te hebben gebaat, andere ware aan wettelijke zedelijkheid zooveel nationale tijd niet verbeuzeld. Zal onze Yertegenwoordiging, nu nog, zich laten terughouden om de kroon te zotten op haar ijdel werk?" De schrijver zet dan de redenen uiteen, waarom een wetgever, met den uitersten schroom en de grootste behoedzaamheid, het gebied der zedelijkheid betreden moet en besluit: „Allereerst: plagerij, gewichtig-doen van politie en justitie, immers gepatenteerde zedelijkheidswachters. Daarna: pharizeïsme, huichelarij, schijnheiligheid. Straks: bedrog misleiding, afpersing, knevelarij. Het is men had het van den Stagyriet kunnen hooren met den menschelijken geest nu eenmaal niet anders gesteld. Streeft gij uw doel voorbij, gij belandt bij een tegengesteld uiterste. Verkwisting grenst onmiddellijk aan gierigheid. Vlak naast het liefljjk wezen der zedelijkheid, bevindt zich de grjjns van baar masker. Alleen wat misdrjjf is, kan de strafwet achterhalen, niet, hoe verkeerd het zy, wat zij misdrijf noemt. Zal zy haar ijver we ten in te toornen? Wy zullen het weldra weten." De Oud-Katholieken en de Vasten. In den herderlijken brief voor den vastentijd maken de aartsbisschop en de twee bisschoppen van de oud-Katholieken hier te lande bekend, dat zy, na rijp beraad, besloten hebben, alle wetten om trent de wijze van vasten voor de oud- Katholieke kerk op te heffen, zoodat van nu af aan wel de vastentijd moet aange kondigd worden, maar met weglating van de spijswetten. M. a. w. de verplichting om te vasten, om boete te doen wordt gehandhaafd, maar de wjjze van vasten wordt vrijgelaten. Er zal dus niet meer geëischt worden, dat de geloovigen in den vastentijd zich van het gebruik 7an bepaalde spijzen onthouden. Aan ieders geweten wordt het overgelaten, hoe hy boete zal doen. Zooals uit de in dit nummer voorko mende advertentie bljjkt gaat het concert op 20 Maart a s. door. De inteokening is voldoende geweest om den liederavond te doen plaats hebben. Bij K. B. is inet ingang van 1 April, aan T. Ongerboer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als militie-commissaris in do provincie Utrecht, met dankbetuiging van de goede diensten, door hem in die betrekking bewezen. De N. Rt. Ct. meldt, dat de dirig.- apotheker (majoor) K. Verlaan, van het hospitaal te Amersfoort, binnenkort den dienst met ponsioon zal verlaten. Zaterdagavond werd het 25-jar.an bestaan der Muziekschool van de afdeeling Amersfoort der Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst in Amicitia feestelijk herdacht. De belangstelling was buitenge woon groot, de zaal was meer dan bezet, zoo, dat zelfs velen zich met een staan- plaatsje vergenoegden.. Alvorens tot de uitvoering van het pro gramma over te gaan, nam de heer I, M. J. Hoog het woord, om allen een harteljjk welkom toe te roepen, 't Is, aldus Spr., een buitengewoon genoegen dit te doen, nu het is ter gelegenheid van het zilveren feest onzor Muzieksohool. In het begin dezer maand was het 25 jaar geleden dat de Muziekschool werd opgerioht. Die oprichting ging niet zonder veel tegen kanting, zelfs is in het begin een zware strijd gevoerd, maar de oprichters hebben volgehouden en gewonnen. Gaarne breng ik een eere-aaluut aan die mannen. Een naam moet ik uitspreken en wel van den man, die zich buitengewone ver dienste voor onze school heeft verworven. Gij allen voelt, dat ik bedoel Mr. J. Hey- ligers, die met onverflauwden jjver en voortdurende belangstelling voor onze Muziekschool is werkzaam geweest. Het past ons op dezen avond een eerbiedige hulde aan zijn nagedachtenis te brengeu. Bestaat er nu wel reden het 25 jarig bestaao feestelijk to herdenken Op het oogenblik telt de school niet minder dan 100 leerlingen en sedert de oprichting hebben een 20-tal na hun opleiding een diploma verworven, zelfs zjjn 2 er van als lecraressen aan de school werkzaam. Daarop mag de school trotsch zijn. Die bloei is te danken aan het uitste kend corps leeraren en leeraressen daar aan werkzaam. Hun komt een woord van buide toe. Twee namen moet ik in het bijzonder noemen, nl. de heeren Petri, die 25 jaar met de school veel lief en leed hebben gedeeld. Uit naam van het Bestuur spreek ik tot hen een woord van groote dauk- baarheid. De arbeid ontvangt niet altijd de ver- eisebte waardeering. Moer naar allerlei spelen als voetbal, korfbal, hockey, tennis en padvinders bezigheden haakt de jeugd na afloop der lesuren, dan naar toon schalen, kwartsextaccoorden e.d. meer. Dat is wel te begrijpen, maar toch te be jammeren. Later merkt men ook pas het nut van het onderricht en dan eerst komt de waardeering. Ik hoop, dat de school nog lange jaren onder de leidiug van het broederpaar Petri, moge toenemen in bloei. Ten slotte brengt Spr. een woord van dank aan alle leerlingen en jongedames uit Utrecht, die medewerken aan de ope rette van den avond en in het byzonder aan „onzen onvolprezen Petri". Na deze luid toegejuichte woorden werd opgevoerd do operette Feeênmacht, die zeer in den smaak viel oo dan ook veel succes verwierf. Na de pauze werden proeven van enkele oefeningen van rhijth- mische gymnastiek (methode E Jacques Delacroze) gegeven, terwjjl een zeer gea nimeerd bal den welgeslaagden feestavond besloot. Gisterenmiddag speelde op Birkho- ven het eerste elftal van 't Vjjfde tegen Quick I. De belangstelling, vooral van de zijde der Quickmenschen was niet groot, hetgeen misschien mede oorzaak was, dat Quick geheel den wedstrijd door tamelijk lauw speelde en dan ook door de militai ren er met 40 werd ondergehouden. Als de heer Harterink beginnen fluit, pakken beide partijen goed aan on aan vankelijk lijkt het, dat Quick het sterkst is. Echter duurt dit niet lang, Quick laat zien, dat het wel goed spelen kan, maar het daarom nog niet doet. Het vurige, vaak goed doordachte spel van 't Vijfde wiut het dan ook verre van Quick, en bijna voortdurend blijven de militairen in de meerderheid. Hun voorlicie vooral werkt uitstekeud, waartegenover de verdediging van Quick niet veel praesteert. Van Hoithe schijnt zijn dag niet te hebben, hij wordt althans herhaaldelijk gepasseerd. Het duurt dan ook niet lang of de Boer geeft met een onhoudbaar schot aan 't Vyfdo de leiding. Kort daarop komt de bal al weel- aanzetten en tot groote verwondering van Knoppers, moet hy voor de tweedo maal dien nakijken. Met dezen stand (2—0) komt rust. Quick verandert na rust zijn opstelling en plaatst van Hoithe voor. Het samen spel is nu veel beter en zelfs wordt eenige malen een bezoek aan den doelman van 't Vijfde gebracht. Maar het duurt alweer niet lang. Trouwens de back van 't Vyfde is enorm en weet het spel aanhoudend te verplaatsen naar Quick's helft. Het harde werken van 't Vijfde heeft nog resultaat. Nog tweemaal wordt gedoel- puDt, terwyl Quick geen kansje krygt. Tegen het einde komt een opflikkeringen schijnt van Hoithe nog een puntje voor Quick te zullen maken, maar het net wordt niet gevonden, zoodat Quick een 40 nederlaag mag boeken. Het spel van Quick was over het geheel

De Eemlander | 1911 | | pagina 2