WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. INGEZONDEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 20 Maart 1911. Hoogste barometerstand 766.7 id.M. te Haparaoda, laagste 746.7 te Coruna. Verwachting tot den avond van 21 Maart 1911. Matige tot krachtige Oostelqke tot Zuidoostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Lichtbewolkt, droog weer. Temperatuur: Nachtvorst, dezelfde dag temperatuur. Barometerstand te AMERSFOOpT. 762 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 26 Hedenmiddag 12 uurF. 39 Noorwegen's geschiedenis als eou mijlpaal te beschouwen, zeide de voorzitter in zijn welkomstgroet aan de eerste vrouwelijke vertegenwoordiger van het volk in 'slands- vergaderzaal. Door de kieswet van 1907 hebben de Noorsche vrouwen voor het eerst, ten minste voor zoover zij een zekere som in de belasting betalen, het kiesrecht voorde verkiezingen van leden van het Storting verkregen. De wet gaf haar echter niet alleen het actieve, doch ook het passieve kiesrecht. En zoo hebben dan bij de ver kiezingen van 1909 de vrouwen het eerst van het verkregen recht gebruik kunnen maken. Echter gelukte het aan geen harer een eigenlijk mandaat als afgevaardigde te verkrijgen, wel werd mej. Anna Rogstad, onderwijzeres in de volksschool, in eea der kiesdistricten van Christiania, als plaats vervangend afgevaardigde gekozen. In Noorwegen wordt namelijk voor elk afge vaardigde ook een plaatsvervangend lid van het Storting gekozen, die bij verhin dering van den eerste, zonder meer, diens zetel kan innemen. Het lid van Storting voor wien mej. Rogstad als plaatsvervan gend lid gekozen werd, was de afgevaar digde Bratlie, die, gelijk wij reeds meldden, tijdelijk afwezig zal zijn. Mej. Rogstad, die nu aan de beraadsla gingen deelneemt, ontving talrijke geluk- wenschen uit het geheele land en vond op haar zetel ook bloemen ter verwelkoming nedergelegd. Daar weet men de vrouwen in officieele lichamen anders te ontvangen dan in Neder land, waar de eerste vrouwelijke advocaat bij haar eerste optreden, van de zijde van het O.M. slechts een grauw tegenklonk. Groot Britannie. In een redevoering op een demonstratie- vergadering der transportarbeiders te Huil, zei Harvick Wilson, de secretaris der „Seamcn Union", dat stakers in Zweden, Denemarken, Holland, België en aan de Atlantische kust van Amerika, reeds den dag bepaald hebben, waarop zij op hetzelfde uur, allen den arbeid zullen neerleggen. Turkije Uit Saloniki komen berichten dat oud- Sultan Abdul Hamid weer een poging tot ontvluchting uit zijn gevangenis gewaagd heeft en dat hy na de mislukking daarvan razend geworden is en gepoogd heeft zich van bet leven te berooven. Hij heeft dat gedaan door een glas stuk te smijten en te pogen zich met een scherf dnarvan een der slagaderen door te snijden. Een die naar en oen officier van de wacht beletten hem dat, waarop Abdul Hamid nog veel razender werd. Hij brulde: „De regeeriug der Jong-Turkon zal spoedig tot het ver leden behooren. Allah's vloek zal weldra vervuld worden en dit rijk zal van de aarde verdwijnen en verzwolgen worden door de zee". En tot de officieren riep hij: „Ook gij zult gestraft worden door Allah, wijl gjj het leven van uw recht- matigen heer hebt vergald!" Spanje. De regeering heeft het antwoord van het Vaticaan op do laatste Spaansche nota ontvangen. Het Yaticaan blijft erbij dat do Spaansche regoering bet met de curie over de wet op de veroenigingen eer.B dient te worden, voordat zij deze indiont. Canalejas heeft opnieuw medegedeeld, dat de wet, zooals hij herhaaldelijk heeft verklaard, zal iugediend worden. Rusland. Senator Dedjoelio, die in het Zuid- Westen des lands een onderzoek had ingesteld naar de werkzaamheid van de intendance en het beheer over de daar liggende vestingen, heeft oen rapport uitgebracht over deze inspectiereis, waaruit blijkt, dat hij tal vau zeer ernstige onregelmatigheden heeft out- dekt. Overal hebben de bestuursambtenaren maar één iedaal: den Staat zoo flink moge lijk te bestelen. De hoofdoorzaak van dit alles is, een te ver gedreven formalisme, onder welks bescherming de meest brutale bedriegerijen gepleegd worden. Grappig, ondanks den ernst der omstan digheden is het volgende. Twee generaals hadden de bijnamen „Karlsbad" en „Mariënbad" gekregen om den „vermagerenden" invloed welke zij hadden op de schatkist! Goneraal „Mariën bad" alias Akimoff, een noef van den president van den Rijksraad, heeft den Staat voor meerdere millioenen bestolen. Volgens Dedjoelin'8 berekening beloopen de gezamenlijke bedriegerijen de som 20 millioen roebel. Een rede van Mr. v. d. Laar. Mr. dr. A. R. van de Laar heeft Vrjj- dag te Gendringen gesproken over de taak der Christelijke dorpen. Hij begon met zijne hoorders er op te wijzen, dat in onze dagen een machtige, sociale beweging de geesten beroert. De oorzaak dier be weging ia de groote ellende, waarin een deel van ons volk verkeert. Lage loonen, lange werktijden, treurige woningtoestanden, geen recht tot vereeni- ging, werkeloos, geestdoodende arbeid in fabrieken en tot besluit een oude dag, waarin gebrek wordt geleden, ziedaar de spoken, die menig arbeider het leven zuur makeD. De gevolgen dier sociale ellende zijn het wassen van de macht van het ongeloof en het snelle toenemen van de sociaal democratie. De sociaal-democratie heeft zeker reden van bestaan. Zij, die schrijven in troonredes of antwoorden op troonredes, dat er alge- meene welvaart bestaat, liegen. Voor hen, die niet uit het geloof lijd zaamheid ontvangenia do sociaal-democratie de hoop der toekomst geworden. Door de massa zullen zij tot de macht komen, maar zullen zij dan het ideaal bereiken? Wat kunnen nu de christelijke dorpelin gen doen voor de sociale beweging? Zij moeteu meer belangstelling toonen in, meer mee voelen voor den strijd toot het recht der verdrukten. Hun rechtvaar digheids- en barmhartigheidsgevoel moeten er hen beide toe dringen, maar ook hun eigenbelang. De landbouw zal zich niet veel meer kunnen uitbreiden en dan zal Nederland mee: en meer industriestaat worden. In de fabrieken ligt voor Nederland een toekomst. Een volgend geslacht zal op die fabrieken moeten werken en hoe zullen deze dan zijn ingericht? Zullen de werklieden daar medezeggen schap hebben, of uitgebuit worden. Dit hangt af van de houding, die do dorpen tcgon do sociale beweging zullen innemen. Laten onze dorpsbewoners eens een voorbeeld nemen aan do sociaal democraten. Welk een geestdrift en vuur voor hunne idealen. Wat een 6tudie maken zijn van hunne beginselen. En de Christenen? Wat bespeurt men, ondanks de Christelijke regeering, weinig van een heilig vuur der overtuiging. Laat dit anders worden. De Christelijke demo cratie moet doordringen en de macht worden, niet tegen de sociaal-democratie, maar tegen het ongeloof in het socialisme. Het is de taak der Christelijke dorpen om onder de banier van het kruis te strijden voor het recht der arme. Van de gelegenheid tot debat word geen gebruik gemaakt. Gemeenteambtenaren. Het bestuur van den Nederlandschen bond van gemeente ambtenaren heeft be sloten den minister van binnenlandsche zaken te wijzen op het bezwaar, voort vloeiende uit oen uitlegging van art. 6 der gemeento-borgtochtwet, volgens welke een gemeente-ontvanger wel zekerheid kan stellen door hypotheek voor het geheele bedrag en door grootboekinBchrijving voor het geheele bediag, maar niet gedeeltelijk het een en gedeeltelijk het ander. Naar aanleiding van het meeningsver- schil, in bondskringen ontstaan tengevolge van een vergelijkend onderzoek voor gemeente secretaris van Schoterland, heeft het bondsbestuur een uitvoerig onderzoek ingesteld betroffende vergelijkende examens bij do gemeente-administratie in het alge meen. Besloten is de algenieene bondsver gadering voor te stellen de gemeentebe sturen uit te noodigen den bond behulp zaam te zijn in zijn streven om geen ouuoodige uitbreiding te geven aan examens en dientengevolge bij het benoemen van persoDentot een betrekking bjj de gemeente administratie daaraan geen vergelijkend onderzoek te doen voorafgaan. Uitoefenen van pressie. Men meldt uit Bussem aan de Tel: Naar wij vernemen, is de uitgever en drukker van do „Nieuwe Bussumsche Courant" alhier, in welk blad op onge regelde tijden, onder den titel „Uit het memoriaal van een Bussuir.er", artikelen verschijnen, waarin o. m. het beleid van het gemeentebestuur, raadsbesluiten, toe standen of zaken in verband met het gemeentebelang als anderszins, aan critiek worden onderworpen, dezer dagen gevraagd ter gemeente-secretarie te verschijnen. Daar werd hem namens het Dagelijksch Bestuur den wenk gegeven met het op nemen van dergelijke artikelen in zijn weekblad niet voort te gaan. Indien aan dit verzoek niet voldaan mocht worden, zou aan den drukker uitgever van dit blad in den vervolge geen gemeentewerk meer worden opgedragen. Bidden in den gemeenteraad. De Gemeenteraad van Groningen heeft na principieel debat, een voorstel-Zijlstra om de Raadsvergaderingen met gebed te ope nen, verworpen. Do Roomschen en anti revolutionairen stemden vóór. Landverhuizers. De Minister van Buitenlandsche Zaken vestigt de bjjzondere aandacht van allen die voornemens mochten zijn als landverhuizers naar de vreemde te gaan op hot volgende: Het is in den laatsten tijd gebleken, dat hier te lande personen hun werk er van maken, om op te wekken tot landverhui zing naar overzeesche gewesten, en dat deze personen van eiken aangebrachten landverhuizer van derden een belooning ont vangen. Aanbevolen wordt de meededee- lingen die dergelijke personen omtrent vooruitzichten voor landverhuizers doen, niet zonder nader onderzoek als juist aan te nemen. Iulichtingeu omtrent de vooruitzichten van landverhuizers in vreemde landeu worden voor zooveel beschikbaar verstrekt door het Departement van Buitenlandscho Zaken te s' Gravenhage. Positieverbetering officieren, Landweerwet, Wet Landstorm. De Haagsche correspondent van „De Stand." schrjjft: Naar ik verneem heeft men aan het Departement van Oorlog sinds een paar weken het vraagstuk vau de positie verbetering de oflicieren ter hand genomen. Men hoopt met die regeling zóó tijdig gereed te komen, dat nog in dit zittings jaar een voorstel de Tweede Kamer zal bereiken. Zoools te verwachten viel, zal dit voorstel ook maatregelen bevatten, die eene vrij aanzienlijke versnelling van do promotie tot den Kapiteins- en Majoorsrang ton gevolge zullen hebben. Eindelijk verneem 'k nog, dat eene ge wijzigde Landweerwet en de in de Troon rede aangekondigde wet op den Landstorm dezer dagen naar den Raad van State worden gezonden. Padvinders. Uit Rotterdam wordt medegedeeld, dat aldaar een neutraal comité voor pad vinderij is opgericht, mede door de be moeiingen van Dr. K. H. de Raaf, die onlangs in de N. Rott. Crt. een feuilleton over de zaak schreef. De namen der be stuursleden zullen worden opgenomen in de N. Rott. Crt. van hedenavond. {Buiten verantwoordelijkheid der redactie Het wezen der Padvindbrij. Aan mijn zoon, een jongen van 15 jaar, die sedert eeuige weken door het Locaal Comité der N. P. O. is ingeschreven als Adspirant-Padvinder, en dio als zoodanig, volledig uitgerust, aan alle „oefeningen" deolgenomen heeft, werd door het Locaal Comité geweigerd de vereischte „be lofte" af te leggen bij de installatie der PadvindersleerliDgcn. Bljjkens een mij dezer dagen door het Locaal Comité toegezonden kaart luidt de vereischte belofte: Ik zal ernstig trachten mijn plicht te doen tegenover God, Ko ningin en Vaderland, mijn best te doen iedereen te helpen, waar ik kan; do pad- vinderswet te gohoorzamon. Op dezelfde kaart staat vermeld „Alvorens de adspirant wordt toegelaten tot het afleggen der belofte, moet hij dit gedeelte der kaart inleveren bij zijn pa trouille-commandant. Goedgekeurd door Ouders of Voogden, dat de belofte wordt afgelegd". (Handteekening) Wij hebben het niet kunnen „goed keuren" dat kinderen eene belofte zouden afleggeu, welkfcr inhoud en strekking zij niet voldoende kunnen overzien en beseffen. Wij hebben dus de verklaring niet onder teekend, doch haar vervangen door do schriftelijke medodeeling, dat onze zoon „door ons goheel vrijgelaten werd, bedoeldo belofte al of niet af te leggen". De kaart werd ons toen teruggezonden met de mededeeling vaD den Voorzitter van het Locaal Comité dat onze zoon „de Pad vindersorganisatie zou mooten verlaten". Een persoonlijk onderhoud met het L.C. bracht aan het licht, dat de vereischte goedkeuring van ouders of voogden niet vervangen kan worden door onze mededeeling, hoe ruim ook opgevat, zelfs niet wanneer die luidde, dat wij aan onzen zoon onze toestemming verleenden de belofte af te ieggen naar eigen ver kiezing. Het L. C. bleef eischen onze goed keuring, dat de belofte door onzen zoon afgelegd zou worden. Do vraag of er ook een vorm voor de verklaring te vinden zou zijn, waarbij ons principe niet in botsing behoefde te komen met de eischen van het L. Copdat aau onzen jongen de gelegenheid gegeven kon worden zijn lust te volgen en Padvinder te blijven, werd door het L.C. met algemeene stemmen ontkennend beantwoord. Onze zoon is dus ontslagen. Commentaar acht ik overbodig. G. J. BUIJS. Amersfoort, 19 Maart 1911. Op de gisteren te Rotterdam gehouden 5e Internationale ééndaagsche Hondenten- toonstelling, uitgeschreven door de Kyno- logen club „Rotterdam", behaalde de bull- terrier „Bobby", eigenaar de heer M. van der Weide, den tweeden prgB in do open klasse. Gisterenmiddag, ruim half ïier kwam uit Zuid-Oostelijke richting over onze stad een luchtballon aandrjjven. Aanvankelyk schenen de luchtreizigers voor do stad te willen dalen, hetgeen evenwel niet gelukte, zoodat door uitgooien van ballast weer werd gestegen. Even later ging de ballon echter vlot naar boneden en werd op een weiland achter Birkhoven geland. Het bleek een ballon uit Elberfeld te zyn, die des morgens 11 uur, met eeu dame en 3 heeren was opgestegen. Daartoe aangezocht door den Arnersf. Bestuurdersbond, trad gisteravond in „de Keizorskroon" op de Utrechtsche Tooneel- vereeniging Y.V.W., met het volksdrama „Het Schootsvel",

De Eemlander | 1911 | | pagina 2