Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag 25 Maart 1911. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving, ALLERLEI Wij beginnen ditmaal met onze lezers te waarschuwen, dat zy vooral in de eerste tijden hun melk gekookt gebruiken. Immers er hebben zich in den omtrek gevallen van mond- en klauwzeer voorge daan te Woudenberg en aan de Eembrug. Men heeft terstond, naar men hoopt, afdoende, maatregelen genomen om te voor komen dat de ziekte zich uitbreidt. Te Woudenberg is al bet veo van den landbouwer ter Maten geslacht en naar het abattoir te Utrecht vervoerd. Met ingang van 2 October worden onderstaande officieren aan de Ryschool te Amersfoort gedetacheerd tot het volgen van een rycursus: le luits. E. A. F. Baron Creutz en K. G. van der Mandele van het le, le luit. H. A. M. Sassen, 2e luits K. G. U. Baron van Wassenaer en R. van Luttervelt van het 2e, le luit. jhr. L. C. de Villeneuve en 2e luits. jhr. F. J. Boo- gaert, W. van der Mandele en de 2e luit. jhr. F. Beelaerts van Blokland van bet 4e regiment huzaren. Bij Kon. besluit van 21 dezer is met ingang van 1 Mei aan den dirigeerend officier van gezondheid 2de klasso J S. C. Pichal, ohef van het militair hospitaal alhier, op zyn aanvrage, ter zake van langdurigen dienst, onder toekenning van pensioen, eervol Ontslag uit den militairen dienst verleend. Het programma voor den voordracht en muziekavond, Donderdag 30 Maart in Amicitia te geven, voor de leden van het Nutidepartcment en voor de leden en donateurs van de orkestvereeniging „Amers foort" luidt al6 volgt: 1. Symphonie No. 36. M. A. Mozart. 2. De Verloren Zoon (uit „Droomen") [Olive Schreiner. 3. Zwei Schwedische Volksmelodiën filr Streicborchester J. S. Svendscn. 4. a. In de Smidse Marie Boddaert. b Hi-ja van mijn Ezelken Pol de Mont. 5. Suite im alten Style Georg Hoth. 6. a. Aanzoek Samuel Falkland, b. Voor't loket Holl. Spoor Justus [van Mauiik. 7. „Du und Du", Walzor Joh. Strauss. Zoo we reeds meedeelden worden do voordrachten gegeven door de hier zoo welbekende mej. Amalia Petri uit Utrecht, terwijl het muzikaal gedeelte wordt uitge voerd door de orkest vereenigiog „Amers foort" onder leiding van den heer G. K. G. van Aakon. De Kaps vleugel en het Packard-oigol zyn uit het magazyn van den heer Louis Klein Hzn. Voor de militaire competitie wordt morgen op het terrein aan den Leusderweg een wedstrijd gespeeld tusschen het eerste elftal van de Combinatie Bereden Wapens alhier en 't Zevende te Amsterdam. In de godsdienstoefening morgen in de Remoustrantsche kerk te houden zal een collecte worden gehouden voor de vereeniging „Tot Stoun". Bij Kon. besluit van 11 dezer is bepaald, dat, op door deu minister van oorlog vast te stellen datum in de maand Mei van dit jaar, een keuring van paarden zal plaats hebben te Amersfoort. Onder de Hollandsche kunstenaars, wier werk vertegenwoordigd is op de 6de Internationale Kunsttentoonstelling te Bar celona komen o.a. voor: D. Harting, A. van Weezei Errens en H. J. Wolter. Bij de landbouwer aan den Hooge- weg is bij een koo miltvuur geconstateerd. Het dier is afgemaakt en op de gebruike lijke wyze vernietigd, terwijl de stal ontsmet is. Zoo we reeds mededeelden, zal de met zooveel spanning tegemoet geziene wedstrjjd H. V. C.Quick morgen worden gespeeld. Uit de ingezonden stuk ken in ons blad weet men, wat de oorzaak was, waarom de tweede wedstrijd tusschen onze plaatselijke elftallen zich heeft laten wachten. Dit nu is door het H.V.C en het Quickbestuur in het reine gebracht, en zal er morgen achter Rustoord hard gewerkt worden om te winnen. Quick zal er na tuurlijk alles op zetten om in het bezit te komen der door eenige stadgenooten itgcloofde medaille, terwijl H.V.C. wel zal trachten een 3dcu wedstrijd noodig te maken. Wij vernemen nog dat de H.V.C.'ers met 2 invallers zullen spelen AGENDA 28 Maart. Handel en Nijverheid in de Zwaan. 28 Maart. De Hagespelers in Amicitia. 29 Maart. Vergadering Bond van Ned. Ond. in 't Valkje. 30 Maart. Nntaavond en Orkestvereeniging „Amersfoort" iu Amicitia. 3 April. Onderlinge Hulp in Amicitia. 9 April. Openb. verg. Volksonderwijs. 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Qeh. Bond in Amicitia. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amiatlia. BAARN. In de gister gehouden zitting van den Gemeenteraad werd iu handon gesteld van B. en W. een request van den heer A. J. Wieesing, verzoekende ver gunning voor het mogen stationneeren met taiameter-automobielen op het stations plein der H IJ S. M. Tot directeur der gemeente-gasfabriek werd met algemeene stemmen benooind ingaande 1 Mei 1911 de heer P. J. Groe- ncndaal, thans waarnemend directeur, op een salaris van f 2400 's jaars met vrije woning, vrij vuur en licht. Tot opzichter aan deze fabriek werd benoemd de heer J. Bitter. Aiwyzend werd, op voorstel van B. en W. beschikt op een request der afd. Baam van den Bond van Ned. Onderwijzers, verzoekende aan de openbare ]8gere scholen een 7de leerjaar te verbinden, eerstens op grond dat de noodzakelijkheid van het instellen van een 7e leerjaar niet voldoende was gebleken en tweedens op grond van do hooge kosten aan de uitvoering ver bonden. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot het instellen van een algeoice- nen keuringsdienst op de voedingsmiddelen en gebruiksartikelen. Met tegen 6 stem men werd de contróle opgedragen aan het Bureau van een Centralen Keuringsdienst te Rotterdam (dir. dr. A. Vcrwey), 6 stem men werden uitgebracht voor het Bureau van dr. Salomonson te Amstordam. In beginsel werd besloten tot het stichten van een pensioenfonds voor de pension- neenng der gemeente-ambtenaren. Vastge steld werd een algemeene verordening, regelende de uitkeeriug van jaarwedden en weekloonen van ambtenaren en werk lieden in geval van ziekte. De uitkeering zal geschieden als volgt: Een half jaar vol salaris en daarna een half jaar half salaris, vervolgens eervol ontslag. BARNEYELD Alhier heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan, waaraan een ruim 30 jarigo vrouw in enkele dagen tyds overleden is Hoewel het nog niet vaststaat, of men hier met de gevreesde meningitis te doen heeft, hoeft de behan delende geneesheer toch laet gegeven de woning te ontsmetten en het beddengoed te verbranden. Het Camorristen-proce8. Bjj de verdere behandeling van het proces der Camorristen te Viterbo heeft de ad vocaat der verdediging groote opschudding, een helsch rumoer verwekt, doordat hij opeens heftig uitviel tegen den advocaat van Abbatemaggio, mr. Ligori, dien hg beschuldigde van omgekocht te zgn door de politic. „Het is schandelyk, een spion, oen verklikker te verdedigen!" riep hij. De andere advocaten stemden niet hem in en schreeuwden heftig tegen Ligoii, die zich zeer bedaard hield. De beschuldigden in hun kooi schreeuwden luidkeels uiee: „We zijn verraden! We worden ver moord!" „Spion!" „Laaghartigen!" enz. Sommigen schreiden, anderen staken hun vuisten door de traliën, schudden die dreigend tegen Abbatemaggio en brulden als wilde dieren Het was een pande monium. Slechts met groote moeite gelukte het eindelijk den president de orde te herstel- len, waarbij hg in de hand werd gewerkt door een plotselinge ongesteldheid van den priester- Camorrist Ciro iltozzi, alsook door Rapi, die zgn medebeschuldigden opwekte om vertrouwen te stellen in de rechters en door Erriconc, die hun mede deelde dat hg „den geest van zijn zaligen broeder had gezien, dio hem verzekerde, dat Abbatemaggio eindelijk waarheid spre ken en zgn valsche beschuldigingen in- trekken zou." Er waren, toon het tumult zoo erg word, soldaren ontboden; maar die behoefden niet tusschen beide to komen. Gisteren werd, behalve Salvi, ook Matteo verhoord, die beschuldigd wordt van mede plichtigheid aan den moord op Cuocolo, maar die verzekerden zoo onschuldig te zijn als een pas gebooren kind. Ook werd zekero Anna Siniscalchi verhoord, beschul digd van omkooping van getuigen ten gunste van een der Camorristen, welke vrouw, een echte klappermolen, drie kwartier achtereen sprak om de beschul digingen te weerleggen en uit te varen tegen Abbatemaggio. Middel tegen Mond- cd klauwzeer. Het in Friesland ver- schynend R.-Kath. blad „Ons Noorden" bevat het volgende ingezonden stuk: „Het gevreesde mond- en klauwzeer Bchgnt weer in aantocht te zgn. Mischien bewgs ik den Katholieken landbouwers van Friesland een dienst door hun op iets te wgzen, wat nog niet zoo algemeen be kend is. „De patroon van het Augustijnerklooster te Witmareum, de H Nikolaas van Tolon tyn, wordt in geheel de H. Kerk als een machtige Patroon tegen de veeziekte ver eerd. Te zynor eer wordt geregeld brood gewyd, wat in tgden van dreigende pest en ziekten van het vee ondar het voedsel der dieren wordt gemengd. „By aanvraag wordt dit brood gaarne aan onze Katholieke landbouwers ver zonden." Moordaanslag? Men meldt uit Werkendam: Tcrwyl de predikant aan zgn oatechisanten in de consistorie dor Ned. Herv. Kerk, onderwgs gaf werd van buiten met een revolver op het gebouw geschoten. De kogel doorboorde de deur en vloog dwars door bot lokaal, gelukkig zonder iemand te treffeu. De politie, die een ijverig onderzoek instelt, is den dader reeds op het spoor. Een gevaarl ij ke tocht. Ds. Van Veen uit Dokkurn, die zooals gemeld is door het hooge water op Ameland gevaugen zat heeft met nog eenige vaste landers ook te voet Holwerd bereikt. Men zakte soms tot over de knieën in het slijk. Een verloting met hin dernissen. Eenigen tijd geleden ging het gerucht, dat de verloting ten behoeve van den Ned. Politie-Bond was uitgestold, omdat de Kon. bewilliging nog niet was verleend. De toedracht der zaak schijnt echter anders te zijn. Het blykt, dat er oneenighcid ontstaan is tusschen het Verlotingscomité eenerzgds, en zekeren beer ifl II iGltHUUHH» Den Otter anderzyds. Blijkbaar heeft laatstgenoemde het initiatief voor deze verloting genomen en verschillende achtens waardige personen uitgenoodigd, zich tot een comité te formeeren. Welke motieven den heer Den Otter aanleiding tot zijn meu8chliovend plan hebben gegeven, blijvo bier buiten beschouwing. Een feit is, dat de heer Den Otter van zijn vriend A. Hoogendijk beweert gekocht te hebben, in opdracht van het comité, een automobiel als hoofdprijs afgebeeeld op do reclame biljetten en loten. Het comité beweert nu aan den heer Den Otter geen opdracht daartoe to hebben gegeven en heeft geweigerd ook na gc- revktolijko aanbieding, do automobiel te accepleeren. Het gevolg is, dat de hoor Hoogendyk hot comité heeft gedagvaard tot betaling van den koopprijs en inmiddels bij do ver schillende verkoopers der loten op tal van plaatsen beslag op de loten heeft doen leggen. Ook de heer den Otter heeft het comité voor de rechtbank gedagvaard. Het spreekt vanzelf dat van de aangekondigde verloting voorloopig niets komt, althans niet voor do beide hangende procedures zijn boslccht, waarmede natuurlijk lange tyd gemooid is. „Nederl." Weer nieuwo vliegtuigen. De uitvinder Sir Hiram Maxim, do aviateur Graham White eu de Fran6ohe aviateur Bleriot hebben zich verecnigd om een syndicaat voor de fabricatie van twee nieuwe typen militaire vliegapparaten te vormen. Het eene type is een klein appa raat van groote snelheid, het andere is een gioote tweedekker die in staat is 500 pond ontplofbare stoffen te dragen. PKEUIKBKUKTEN. Op ZONDAG 26 MAART 1911. EVANG. LUTH. KERK. Voorra. IO'/j uur, Dr. H. J. Toxopeüs. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. lO'/a uur, prof. dr. B. D. Eerdmans, te Leiden. Collecte voor de Ver. „Tot 8teun DOOPSGEZINDE KRING Voorm. 10uur, Ds. R. Schuursma, te Zwolle. BURGELIJKE STAND. 25 Maart 1911. GEBOREN: Antonius Johannes z. v. Antonius Alardus van Eek en Wilhelmina Zeggelaar. OVERLEDENCornelia Alberdina Gerarda Meyerink 4 mnd. Wilhelmina van der Mart 34 jr. echtg. v. Gerrit Jonkman; Alijda Uding 8S jr. echtg. v. Arnoldus ter Beek, Aaltje Lokhorst 59 jr. ongehuwd. STOOMVAARTBERICHTEN. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. PRINSES JULIANA vertrok 23 Maart van Batavia naar Amsterdam. VONDEL (uitreis) vertrok 24 Maart van Lissabon. JAVA (thuisreis) passeerde 25 Maart Kaap Carvoeiro. TIMOR (thuisreis) arriveerde 25 Maart te Suez. AMBON (thuisreis) passeerde 24 Maart Ginnisterre. GROTIUS (thuisreis) zal, volgens draad loos telegram, Zondagavond 12 uur te IJmuiden arriveeren. NLAS ((uitreis) arriveerde 25 Maart te Port Said. REMBRANDT (uitreis) arriveerde 24 Maart te Singapore,

De Eemlander | 1911 | | pagina 5