DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 78. ZATERDAG 1 APRIL 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Omtrent ons dagelijksch brood. DE EEMLANDER. Hooldredacteui1 K. O. K IJ HE H 8. m Itureau: KLEINE HaIU 6. Telel. luiere. ls:{. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers 1 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 1 0.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Duitschland. De voor het leger bestemde „luchtkruiser" „Ersatz Deutschlaud" heeft te Priedrichs- hafen zijn eersten proeftocht gemaakt Onder persoonlijke leiding van graaf Zeppelin steeg het luchtschip te kwart over tienen op tot hot maken vau eenige korte manoeu vres over de stad en over de Badensee. Te kwart voor twaalven daalde de Ersatz Deutschland reeds weder op het terrein van de luchtscheepsbouw-Maatschap- pij. Zeppelin was zeer tevreden over de werking der onderdeeleu en enkele nieuwe verbeteringen bleken zeer doeltreffend. Belgie. Do minister van arbeid heeft een wets ontwerp bij hot Parlement ingediend, waarin de nachtarbeid van vrouwen in fabrieken verboden wordt. Frankrijk. To Bar-sur-Aube is de roode vlag op het gebouw vau de onderprefectuur ver wijderd eu vervangen door de driekleur. Do onderprefect heeft echter moeten be loven, dat de vlag zóó in elkaar gevouwen moet blijven, dat alleen de roode baan duidelijk zichtbaar is. De groote protestmeeting te Troyes, welke vorigen Zondag zou hebben plaats gehad, is uitgesteld tot Zondag 9 April. Intusschen zijn eenige leiders der protest beweging naar Parijs gereisd om daar een onderhoud te hebben met de door den Staat aangewezen commissie van onderzoek in de quaestie. Tot aan den terugkeer van deze gedelegeerden in Aube, zullen waarschijnlijk wel geen onlusten plaats hebben. De secrotaris van den bond van kolenarbeiders te Havre, Durand, is thans volslagen krankzinnig geworden en naar een krankzinnigengesticht gebracht. Durand was, naar men zich herinneren zal, wegens aansporing tot moord op eeu arbeidswillige ter dood veroordeeld, welke straf door president Fallières in zeven jaren tucht huisstraf werd veranderd. Teu gevolge eenor groote beweging ten gunste van Durand, over het geheele land op touw gezet, en die ook in de Kamer weerklank vond, werd de zaak-Ourand naar het Hof van Cassatie voor revisie verwezen. Inmiddels werd Durand op vrije voeten gelaten. Reeds kort nadien gaf hij echter blijken aan vervolgingswaanzin te lijden. En thans is zijn opname in een gesticht noodzakciijk geworden. Rusland. De Rijksraad heeft toch maar besloten, de regeering over Stolypin's onwettige handelingen te interpelleeren. Dat is do eerste interpellatie die de Rijksraad in zijn bestaan houdt. Zoowel de rechterzijde als do partjjloozen doen mede, zoodat Stolypin zeker een afkeurend votum krijgt. Stolypin heeft hot plan opgevat, om op al die interpellaties eerst over een niaaiid te antwoorden, teneinde de gemoederen een weinig tot rust te laten komen. Intus schen laat hij de gouverneurs der provin ciën naar Petersburg komen om instructies voor de Doeinaverkiezingeu te ontvangen. Daaruit blijkt dus dat Stolypin inderdaad voornemens is, de Docma wogons haar halstarrigheid te ontbinden. Hij wil den gouverneurs liever mondeling instructies geven dan schriftelijk, dat is veiliger. Spanje. Minister Canalcjas weet blijkbaar niet goed welke houding hij moet aannemen in zake het Ferrer-debat. Hij wil het niet geheel verbruien bij de oonservatioven, daarom wil hijni et veel afgeven op het Fer- rerproces, maar beweren dat dit geding be hoorlijk gevoerd is, kan toch ook niet. Hg bewandelt daarom een middenweg: zeker, zegt hij, de militaire rechtspraak behoeft verbetering, maar barbaarsch, neen, dat is zij niet. En wat het Ferrer-proces betreft, dat is uit en behoort niet thuis in de Kamer. Nu echter het debat eenmaal aan den gang is, moeten de hecren maar doorpraten; hij, Canalejas, kiest geen partij en laat de conservatieven en republikeinen samen het geval uitvechten. De conservatieven zijn heel boos over do houding var. Canalejas. In de wandel gangen heerscht groote opwinding. In het leger ontstaat beweging. Men spreekt over den ophanden zijnden val van bet kabinet. Ongevallenwet. Men schrijft uit Leeuwarden auu hot Volk: Er heerscht op het oogenblik een heele consternatie onder de vrachtrijders, die met houdeukar of paard en wagen een gere- geldcn vrachtdicnst onderhouden tusscheu hunne dorpen en de hoofdplaatsen der provincie: Leeuwarden, Sueek enz. Hun is nl. aangezegd, dat hun bedrijf valt onder de Ongevallenwet, wat dezen menschen onbekend was en dat zij voor de jongens die zij in dieost hebbben voor het wegbrengen der pakjes, premie hebben te betalen, en wel van af 1905! De ver schuldigde bedragen loopen van 40 tot 80 gulden, eeu heele som voor menscheu, die dikwijls maar een karig stukje brood hebben. Naar het blad verneemt, zullen zij zich wenden tot den Minister om vrijstelling van de verschuldigde premie over de jaren 1905 -1910 Algemeene Rekenkamer. Bjj Kon. besluit van 30 Maart is, mot ingang van 1 April, benoemd tot lid van de Algemceue Rekenkamer do heer J. Krap, civiel-iogenieur, lid van Ged. Staten van Zuidholland, te 's-Gravenhage. Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht. Tot hoofdbestuursleden van den Neder- landschen Bond voor Vrouwenkiesrecht zjjn bg enkele candidaatstelling zonder stemming verkozen mevrouw D. Hesselink Baas Becking, te Arnhem, en mr. Ed. Philips, te Hilversum. Middenstandscongres. Bekend is, dat de Utrechtscho Haudels- veroeniging getracht heeft een buitengewone' algemeene vergadering van den Midden standsbond bijeen te krjjgen, om daar definitief te doen uitmaken, welke houding do middenstander heeft aan te nemen jegens het optreden van Eigen Hulp en soortgelijke inrichtingen, b.v. Eendracht maakt Macht te Utrecht. Het resultaat dezer bemoeiingen is, dat geen buitengewone algemtene vergadering zal plaats hebben, doch dat op het dezen zomer te Roermond te houden Middenstandscongres de kwestie zal worden aan de orde gesteld onder den titel: Het contractenstelsel. Ter definitieve behandeling zal de noodigc tijd aldaar worden beschikbaar gesteld. Mr H. J. van Noppeu, de nieuwe juridische udviscur der Utrechtsche Handelsverecniging zal zeer waarschijnlijk over de kwestie een praeadvics het licht doen zien, een prae- advies, dat het contractenstelsel veroordeelt. Het is moeilijk om een artikel te noemen hetgeen van grooter waarde is voor de voeding van den mensch dan brood. Er is geen voe dingsmiddel, dat meer algemeen wordt gebruikt eu grooter deel uitmaakt van uw diëet. Omdat brood zoo'n belangrijke rol in uwe voeding speelt, is het duidelijk, dat het van den grootsten invloed is op uw gezondheid. Zonder te overdrijven, kan men zeggen, datjde gezond heid rechtstreeks afhankelijk is van de kwali teit van het brood, dat men eet. Het is dus van het grootste belang om brood te eten van de beste hoedanigheid. Van dit standpuut uitgaande, is het doel onzer inrichting om brood te ver schaffen, dat aan de hoogste eischeu voldoet, die men aan dit voedingsmiddel Kan stellen, zooals hierna wordt verklaard; In de eerste plaats is het noodig om de tarwe en de rogge te ontdoen van vreemde en schadelijke bijge wassen, steentjes, enz., vooral voor ongebuild brood, waarvoor echter voor andere inrichtin gen het graan niet of alleen door een harpzift wordt gereinigd, die alleen de grofste onreinheden verwijdert. In onze inrichting zijn daarentegen vele moderne graanreiniging- machines welke als volgt automatisch werken. In een zift- en znigmachine worden eerst de grooter© en daarna de kleinere vreemde bestanddeelen uitgezift, terwijl tijdens het vallen in en het verlaten van die machine door een sterken exhauster, de soortelijk lichtere bestanddeelen worden weggezogen, waarna het graan in een raspmachine valt,die de basten afraspt en dat afraspel door een sterken exhauster er uit zuigt. Vervolgens wordt de tarwe door een tweevoudigen verdeelcylinder gescheiden in kleine tarwe en in groote tarwe, terwijl de nog grootere erwten en boonen tot het einde van dien cylinder rollen en afzonderlijk in een zak vallen, endertusschen de kleine tarwe door zaadtrieurs gaat welke de zaden er uit werpen, en de groote tarwe door gerst- eD havertrieurs wordt bewogen, die deze groote tarwe uit de gerst en haver werpen, welke groote tarwe door een koker rolt bij de van zaden ontdane kleine tarwe, waarna deze weder vereenigde tarwe valt in eeue waschmachine tegen een onder sterken druk uit een hoog J gelegen dicht waterreser voir opgestuwde waterstroom, welke hot graan terug werpt in een bassin, doch steentjes, door hun meerder soortelijk gewicht, door zich laat zakken, die zich in een trechter verzamelen en daaronder nu en dan door een klep op een zift worden geloosd. Onderwijl zaki de tarwe in het bassin en vloeit in een stel van twoe droogtrommels welke met centrifugale kracht door middel \*n snel ronddraaiende armen, het graan tegen de van gaatjes voorziene wanden werpen, waardoor het water met afgeschuurde buitenste tarwebastjes vliegt. In het bassiu zijn intusschen vele strootjes, door insecten uitgegeten graankorrels, enz., boven komen drijven, die door eene opening er uit vloeien en op een zift in een bak blijven liggen. Vervolgens komt de tarwe of deliogge in een der 6 silo voorraadruimten om maalklaar te verharden, waaruit het door 1 tot en met 6 schuiven, al naar de beste verhouding wordt verkregen, tegelijk met het zelfde soort graan, doch van andere noodige eigenschappen, uit 1 of meer der andere silo-voorrniroteu, komt in een vermengcylinder, welke de vermengde tarwe of rogge uitlaat naar eeue schuier- en zuigreachine met 3 schuier étages van borstels, welke er alle door de droogtrommels aan ge wreven bastvezels afschuieren, terwijl eeu sterke exhauster die bastvezels er uitzuigt, waar na het graan eindelijk door eene machine met een sterke magneet gaat, die eventueele ijzer- deelen vasthoudt, welke door een schrapper naar een niet magnetisch gedeelte worden geschoven en van daar in een aizonderlijke bakje vallen. Hierna wordt de tarwe of de rogge door eene automatisch werkende weegmachine gewogen die tevens het door haar gewogen gewicht optelt en aldus na elke weging door cijfers aanwijst. Thans is het graan gereed om te worden verraaien, hetgeen geleidelijk ge schied door 4 stellen van goritfelde stalen walsen, om 't tot de juiste fijnte te kannen verkrijgen, daar, bij voorbeeld, bij ongebuild brood, te grove zemels de darm beweging te veel versnellen en te fijne zemels tot verstop ping aanleiding kunnen geven. Tevens wordt daardoor vermeden, dat afslijpsel van maal- steenen onze zoo doelmatig gereinigde tarwe of rogge weder verontreinigt. Al deze machines werken geheel van zelf, evenals tusschen hen het transport van dit graan, verticaal door elevatoren, horizontaal door transportschroeven, en hellend door kokers. Zelfs het meel wordt door eeue machine opgezakt en nauwkeurig tot een bepaald gewicht afgewogen, terwijl zij tijdens haar wegen, een anderen zak "uit. Slechts één werkman houdt toezicht, alleen voor het juist gesteld zijn van de geheele inrichting, zonder de tarwe of de rogge aan te raken, en bedient dau tevens een dor stoomketels en stoommachines, welk economisch bedrijf zeer veel medewerkt tot onze billijke prijzen. Al het in onze inrichting verwerkte water welt op uit onze diepe Artesische pijpwellen in een ondergrondsch reservoir en wordt van daaruit gepompt door een dubbel werkende zuig- en perswaterpomp, een en ander zooals door de moderne waterleiding-maatschappijen hot water wordt verkregen en geleverd. De bereiding van het meel tot brood geschiedt in onze inrichting volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aantal door ons systematisch verrichte vergelijkende proefne mingen. Door dezebereiding komende voedende bestanddeelen, welke in het meel opgeborgen liggen, zoo goed als geheel vrij en maken dit brood gemakkelijker verteerbaar en dus opneembaar voor het bloed, waardoor 't een krachtiger voedsel is, en speciaal voor hen die aan de maag lijden, een heilzaam levensmiddel mag worden genoemd, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heelt bereikt. Dit brood is teveus fijn van smaak en heeft een aangenamen geur, hetgeen de eetlust bevordert en het daarom iu het bijzonder tot een uitstekend voedsel maakt voor kinderen, welke nog in den groei zijn. De vermenging van het deeg geschiedt door machines in stalen kuipen, in elk waarvan een stalen arm met klauw het deeg vermengt en kneedt zooals met de hand, doch veel beteren zindelijker dan door vermoeiend handwork kan geschieden. In onze moderne ovens me' door dringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel ver liest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven, en ons brood tevens zeer smakelijke croquante korsten krijgt. Daar wij geregeld de boste grondstoffen vorwerken, is 't, na kennisneming van het voorgaande, duidelijk, dat de zuivere en echte nootzoete tarwesraaak en roggesmaak onzer groote ver scheidenheid van soorten brood, door geen nnder fabrikaat wordt geëvenaard. Onze geheele inrichting kan in werking worden bezichtigd, welke bezoeken ons zeer aangenaam zullen zijn. Telkens in Februari wordt het lOpCt. dividend van het voor ons brood, beschuit en koek in het vorige, kalonderjaai betaalde bedrag, uitgekeerd; voor eene juiste opmaking dezer bedragen der vele duizenden dividend- boekjes, is zulks niet eerder mogelijk. Ons dividend vormt een jaailijksehe spaarpot voor het huishouden en is geene denkbeeldige, doch eene werkelijke besparing, omdat onze artike- kelen voor hunne prijzen supérieur en daarom zeer billijk zijn. Bodragen tot ongeveer f30.— werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd. Eventueele aanmerkingen en verzoeker, orn nadere inlichtingen zullen met de meeste zorg worden behandeld en gelieve men te richten aan de afdeeling „Broodfabriek'* van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. (AdvJ

De Eemlander | 1911 | | pagina 1