Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag i April 1911. ...ZTT Stadsnieuws. Advertentiën. ALLERLEI. Uit de Omgeving, Ter «toomdrukkerq van de firma A. H. van Cleeff is gisteren een werkstaking uit gebroken. Een gescbil met den meester knecht omtrent zetwerk gaf de firma aanleiding hem met een opzeggingstermijn vin 6 weken te ontslaan. Het overige personeel, bestaande uit 1 knecht en 8 jongens, staakte daarop het werk en ver langt nu intrekking van het aan den meesterknecht gegeven ontslag. Schaken. Donderdagavond had in „Do Vergulde Zwaan" de revanche massakamp van het Hilversumich Schaakgenootschap tegen de Amersfoortsche Schaakvereeniging plaats. Het resultaat blijkt uit onderstaand tabel letje Hilversum. Amersfoort. J. H. Peet. 1 N. Grossier 0 1 H. Oorver 0 1 B. Heeren 0 11 J. H. de Ruwe J. G. Nierwam J. M. J. Jansen A. Sandman B. J. van Enst 1 G. H. van Dam 0 J. F. v. Houtum J. Riutel l/a J. G. v. Burken 1 A. Annegarn 0 A. Drukker 0 J. Th. Heins 1 J. J. Teune 1 J. Alving 0 P. van Dijk 1 F. de Boer 0 0 H. F. van Eek 1 1 J. J. Westendorp 0 F. Bakker J. van Oosten A.G.F.A.Abeleven 1 J. C. A. Havinga 0 Totaal 15 ~3 De onderstreepten hadden zwart. In de party aan het eerste bord had zwart de FranBche opening gekozen, die, zooals meestal wit een vrqer spel gaf. Lang zaam wist zwart zich los te werken en zelfs eenigen aanval te krygen ten koste van een pion. Om 10 uur toen de party zou afgebroken worden stonden de kansen nog vrq wel gelijk, behoudens de pion meer vooruit, toen zwart als laatste zot een fout maakte, die zyn tegenpartij in staat stelde koning en koningin tegelijk met een paard schaak te zetten, toen gaf zwart natuuriyk op. Aan het 2e bord werd in 't begin gelijk op gespeeld, wit opende met damegambiet, kreeg, zooals meestal in die opening een goeden aanval op den zwarten koningsvleu gel die echter voorzichtig en goed gepasseerd werd. Na een algemoenen ruil van stukken, die hieruit voortvloeide, stond de partij dood remise, wellicht zwart iets minder wegens een geïsoleerde d pion. Toen zijn remise aanbod niet geaccepteerd werd deed wit een zet, die naar hij meende niets aan de stelling veranderde, maar die bij nader inzien bleek een grove fout te zyn en tot verlies van een stuk aanleiding gaf. Na nog eenig geschuif kon hij toen de koning omleggen. Aan het 8e bord beging zwart, juist toen 't middenspel was aangevangen een fout, die hem 2 pionnen kostte, later stapelde hy daar nog een boven op, die wit in de gelegenheid stelde de dame te winnen en daarmee de party. De party aan 't 4e bord werd aan weerszijden soliede gespeeld, zwart kwam ten laatste een pion voor, maar door op geschikte wqze dameruil te dwingen kon wit juist één zet na zwart een dame nalen, maar met schaak, en daarop eeuwig schaak houden. Even soliede en voorzichtig werd aan 't 6e bord gespeeld. Toen de tijd om was, was de partij nog in het middenspel, wit met een pion voor en een iets beteren stand.Volgens den gebruikelijken regel werd deze party door de arbieters rmise verklaard, De party aan 't 5e bord had een ver loop als zoovele in dezen kamp: eerst wogen de partyen oen tijd tegen elkaar op, totdat de Amersfoortsche spoler een fout maakte, die hem een officier en op den duur natuurlijk de partij kostte. Eindeiyk kwam aan 't 8e bord een winstpunt voor de thuisclub. Wit opende met de dame-pion, later gevolgd door dame looper, ontwikkeling door fianclietto. Hy kreeg daardoor den meest op deze wijze voorkomenden aanval op de zwarte rochadestelling, die hein eerst een stuk en later nog de qualiteit opleverde Daar mee was 't pleit natuurlijk beslecht. Aan het 9e bord speelde wit midden gambiet, dat door zwart, die blykbaar niet met de theorie van die opening op de hoogte was, slecht beantwoord werd met 't gevolg dat hij werd verpletterd. Aan het llo bord koos wit de Spaanscho opening, niet kunnende vermoeden, dat hij daarmee juist kwam in een opeuing waarvan zwart do theorie op zqn duimpje kende. De geheele party door al direct na de opening was zwart overwegend sterker en won op regelmatige wqze. De partyen aan het 12e bord stonden langen tqd gelqk totdat wit in het eind spel de fout beging zijn eenig stuk een paard in te sluiten, zoodat dit, toen het door een pion werd aangevallen, verloren ging. Toen de party kort daarop werd afgebro ken, stond wit met 4 pionnen tegen zwart 3 en een raadsheer, zoodat de partij door de arbiters voor zwart gewonnen verklaard werd. Aau het laatste bord won zwart door een fout van wit een officier, maar ten koste van 3 pionnen.Wit kreeg daardoor op den damevleugel 4 pionnen tegen over 1 van zwart. Natuuriyk speelde hy' deze op om te trachten dame te halen. Waarschy'nlijk zou hem dit by goed spel van zwart niet gelukt zyn, en de partij op remise zqn uitgeloopen, als zwart niet door een blun der zyn officier, die hq voor waB, had verloren. Toen waren de witte pionnen niet meer tegen te houden, en ging de party voor zwart verloren. De oorzaak van de geweldige nederlaag, die de Amersfoortsche Schaakvereeniging hiermee leed, is blijkbaar te zoeken in de geringe wedstrijdroutine der spelers: aan de meeste borden toch wogen de partqen tegen elkaar op, totdat er van Amers- foortscben kant een afdoende blunder kwam, die deed verliezen. Bovendien speelde thans aan Hilversumscben kant aan 't le bord iemand mee, die wel is waar geen officieel hoofdklasse speler is, maar toch om zij praestaties in die klasse de vorige keer behoorde tot de 3 om hun sterkte uitgestotenen. Daardoor kwamen alle Hilversumsche spelers natuurlijk aan één bord lager te zitten dan anders 't geval zou zijn, en kregen een iets zwakkere Amersfoorter tegenover zich. En eindelqk werd voor Hilversum nog één winBtpunt zonder spelen verkregen (aan het 8e bord) omdat de Amersfoorter, die zijn komst had toe gezegd, niet opdaagde en die party dus voor hem verloren werd gerekend. Resumeerende kunnen wij dus wel zeg gen, de dat nederlaag verdiend is, maar wij, met wat meerdere oefening gegronde hoop kunnen hebben die een volgend jaar uit te wieschen. Moge dit een prikkel zijn tot tot vlijtige beoefening van het schaakspel in Amersfoort, dan hebben wq er toch het grootste voordeel van. BARNEVELD. Do politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 19 jarig jong- mensch, wegens diefstal ten nadeele van den winkelier D. aldaar. Men meent in dezen persoon den dader gevonden te hebben der vele oplichterijen, welke dit voorjaar aldaar zqn gepleegd. Bq verschillende winkeliers werden telkens goederen op eens anders naam gehaald, doch niet betaald. De oplichter bediende zich gewoonlijk van een briefje, dat onder teekend was met den naam van een bekend ingezetene. Chinecsche straatnamen. De stratennamen in Peking moeten den Euro peanen, die daar voor 't eerst aankomen, wel vreemd in de ooren klinken. Zoo heet bijv. één der straten „de straat der vroo- lqke musschen", want juiBt hier moeten deze gevleugelde straatjongens zeer dartel zqn. Een ander draagt den vreedzamen naam van „de straat der eeuwige rust". Toevalli- gerwqze is ze juist do meeste verkoerrijke en rumoerige van geheel Peking. Het woord „Gehoorzaam" doet zeer vreemd aan als stratenbenaming. Dan leest men daar nog „de steenen tijger", en ook „de barbarenstraat", zoogenaamd ter eero van ons Europeanen. Doodloopende straten noemt men kort weg „doode" straten, de andere zijn de „levende". Ook de poorten van Peking dragen naar onze barbaarsche begrippen koddige benamingen. Zoo heet bqv. één van haar „do poort der standvastige onschuld". Rooven. Woensdag is op klaar lichten dag een brutale aanval gedaan op een trein van den spoorweg Warschau Weenen. In een boschje tusschen de stations Widzef en Neuradomks werd n.l. de trein des middags omtreeks 4 uur door tien met gewereu gewapende mannen aange houden en tot stilstand gebraoht. Twee reizigers, die informeerden waarom de trein plotseling stilstond, werden neer geschoten. Daarop begaven de roovers zich naar den bagagewagen, en dwongen den wagenmeester de qzeren geldkist, die 100,000 Rbl. bevatte, af te geven, waarna zij in het struikgewas verdwenen. De beide getvonde reizigers zijn in het ziekenhuis te Tsjenstochau opgenomen. Een slachtoffer vanzijn beroep. Alweder is een dierentemmer, ditmaal te Petersburg, het slachtoffer van zijn gevaarlqk beroep geworden. In het circus Truzzi sprong gedurende de voor stelling, juist toen de temmer de kooi wilde verlaten, een leeuw op den rug en begroef zqn klauwen diep in de schou ders van den ongelukkige. Dadelqk vloog een tweede leeuw op den temmer af en wierp hem omver, waarop do beide wilde dieren hun slachtoffer met de tanden be gonnen te bewerken Slechts met groote moeite slaagden de oppassers er in de woedende dieren van den temmer te vcr- wqderen, die vervolgens in jammerlqken toestand en met slechts zeer zwakke tee kenen van leven uit de kooi werd ge sleept. Luchtverversching in groo te steden. De opeenhooping van groote menschenmassa's in torenhooge gebouwen, zooals we zulks in groote steden zien, doet haar invloed gelden óók op de lucht verversching. Zoo is de gemiddelde wind snelheid te Bsrlijn in de laatste 20 jaar b.v. gedaald van 19.4 op 12.9 K.M. per uur; de luchtverversching in huis en op straat is dus minder geworden. Daarentegen is de temperatuur hooger dan op 't vlakke veld: 't verschil 's winters 1 graad, 'szomers l'/j graad, op bijzonder stille warme dagen somt 4 graden. Deuken in melkbussen. De politie van Ludwigshaven heeft 't denk beeld gehad melkkannen eens na te meten en bevond dat deze tengevolge van de vele deuken gemiddeld 1 L melk minder bevatten dan or oorspronkelijk in kon. Echter werd de melk betaald volgens de oorspronkelijke maat, zoodat er op de 1100 kannen 1100 L. melk dagelijks te veel werd betaald, wat per jaar een bedrag van f40,000 uitmaakt. Resoluut als de Duitsche politie nu eenmaal is, heeft ze uitgemaakt, dat de gebruikers van gedeukte kannen wegens bedrog zullen aangeklaagd worden. Tole8tenografie. De Duitscho telegraafautoriteiten nemen op het oogenblik proeven met een zeer interessante uilvinding, waardoor het mogelijk is op de tegenwoor dige Hughestoestellen zonder wqziging van dat systeem door aanweudiug van een willekeurig verkort drukschrift, vijfmaal zoo snel te at beiden als thans. D. w. z., dat men in staat zou zijn een redevoering langs telegraphischen weg stenographisch te volgen. Op doze uitvinding is in Duitschland reeds patent genomen. predikbeurten! Op ZONDAG 2 APRIL 1911. EVANG. LUTH. KERK. "Voorin. IO'/j uur, Ds. B. H. d'Auzou, Evang. Luth. pred. te Zutphen. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 9l/a uur, Kinderkerk. Voorm. 11 uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING Geen dienst. BURGELIJ KE STAND. 1 April 19ll. GEBOREN: Peter z. v. Peter Wijnands en Cornelia van Vliet; Jacobus Joseph z. v. Evert Verschuur en Johahna Maria van den Heuvel. OVERLEDENJacoba den Hartogh 3 mnd. STOOM V AARTBE RICHTEN STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. BILLITON (uitreis) passeerde 31 Maart Gibraltar. KONING WILLEM IU (thuisreis) arri veerde 31 Maart Gonua- BALI vertrok 1 April van Amsterdam naar Java. KONING WILLEM II vertrok 1 Apr'l van Amsterdam naar Batavia. laatste berichten. Builenpest in onze Oost. Volgons een telegram uit Batavia aan de N. R. Ct. is gebleken, dat reeds sedert eenige weken in den omtrek van Malang (OoBt-Java) builenpest hcerscht. Do ziekte werd aangebracht door een Mekkaganger. In de laatste week werden er 100 personen door aangetaBt, waarvan 58 overleden. De Europeanen vluchten. Sedert 2 Februari kwamen er in het district Batoe 200 gevallen voor, waarvan 140 met doodelijken afloop. Een officieel bericht meldt, dat in Panab goenang 35 gevallen voorkwamen waarvan 26 sterfgevallen. In de rqksschuren werden doode ratten gevonden. Mejuffrouw M. H. C. Valeton geeft bij deze kennis van het overlijden van haren Broeder Dr. I. M. J. valeton Hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Lid der Kon. Academie van Wetenschappen, in den ouderdom van 61 jaar. Amersfoort, Heiligenbergweg 18. 31 Maart 1911.

De Eemlander | 1911 | | pagina 5