DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 79, MAANDAG 3 APRIL 1911. 8e JAARGANG. DE TARIEFWET. BUITENLAND. BINNENLAND. DE LANDER. Hootdredacteur B. CS. R IJf KE N hl. Abonnementsprijs: Per jaarf4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KUEIA'E H.v.tU G. Telet. Iutere. 133. Prijs der Ad verten tiën: Vun 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedereu regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per rogel f 0.10. (By abonnoment belangrijke korting). Tut plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amerstdurt in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hot Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Wnrmoesstr. 76. 78 Amsterdam Het lang reeds gevreesde is dan einde lijk gekomen. Gisteren zij de nieuwe tarieven bij de Tweede Kamer ingediend. "Wij vernemen dat de opbrengst geschat wordt op ongeveer tien millioen, waarvan jaarlijks 9 millioen wordt gestort in hot fonds voor do kosten der arbeidersverze kering. Het tarief heet niet uitsluitend gericht op bescherming der Nederlaudsche industrie, wel op wegneming van moeilijkheden door de industrie ondervonden door het krachtig protectionisme rao andere landen. De regeering vreest niet voor een stij ging der prjjzen, noch voor vorming van combinatiën van inlandsche industrieclen tot opzetting der prjjzen. De beginselen van het tarief zijn de volgende: le de grondstoffen voor nijverheid en landbouw zijn vrij van rechten. '2e. van halffabrikaten recht van 3 tot 6 pet. der waarde; 3e. afgewerkte fabrikaten in 'l algemeen 10 pet. der waarde; 4e. geheel afgewerkte fabrikaten 12 pet. der waardo. Belangrijke stapelartikclen, zooals tabak, niet hooger, koffie vrij gelijk thans. Grondstoffen als steenkolen, ertsen, garens enz. vrij. Geen graanrechten, geen invoeriecht op petroleum. Sigaren en sigaretten worden zeer zwaar getroffen door een recht op gewicht plus een recht naar de waarde. In de rubiek Meel wordt voorgesteld een recht van veertig cents per 100 K.G. op tarwe en roggebloem. De regeering krijgt de bevoegdheid tot hot treffen van retorsiemaatregelen De beslissing in geschillen is in eerste instantie bij den directeur der invoerrech ten, in de tweede instantie bij de tarief commissie van zeven loden. De voorzitter wordt benoemd door de Kroon, de zes anderen door de Kamers van Koophandel te Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Enschede, Tilburg en Maas tricht. Het ergste van alles wat hiervan wordt opgesomd, zyn wel de meelrcchten. Dat wordt dus een belasting op het eerste der levensmiddelen; dat wil zeggen duurder brood. Ed dat niettegenstaande minister Kolkman nog geen half jaar geleden in de Tweede Kamer uitdrukkelijk heeft beloofd, dat de Regeering volstrekt geen plan had de eerste levensbehoeften te belasten. Uit een belastingoogpunt bekeken is dit voorstel een allerverwerpelykst. Een goed stelsel van belastingen brengt mee, dat, wie rijk is, vee 1, wie tamelyk gegoed is, nogal, en dat, wie weinig inkomen heeft, weinig of niets zal bijdragen in de gemeen schappelijke lasten. Doch dit is nimmer te bereiken, wanneer men, zooals thans, millioenen gaan kloppen uit invoer rechten. Gesteld eens, dat men die mil lioenen, die men zege noodig te hebben, kon krijgen, door enkel de artikelen van weelde hooger te belasten, dan zou men uit een belastingoogpunt er vrede mee kunnen hebben. Maar dat is onmogelijk, want zouden de artikelen van weelde duurder worden, wordt er eenvoudig minder van gekocht, waut men kau er desnoods buiten. Daarom is een minister, die millioenen uit invoerrechten wil balen, wel genood zaakt, zooals ook r thans weer blijkt, de belasting te leggen op wat iedereen stellig noodig heeft, dat wil zeggen op de eerste levensbehoefte. Daarom kon minister Kolk man weten, dat hy niet kon houdeu wat hij beloofde in de Tweede Kamer. En wie gebruiken het meest van de eerste levensbehoeften? De werkman en allen die kleine inko mens hebben. Vooij hen is alles wat ze koopen eerste levensbehoefte. En dus drukt deze belasting het zwaarst op hen, die heelemaal niet opnieuw belast moesten worden. EeD dergelijk ontwerp zou nimmer zijn ingediend als er geen coalitie bestond De anti-revolutionnairen zyn altijd vrijhandelaars geweest, tot hun samengaan met de Roomschen. Toen kregen we ir. 1901 bij de stem bus de belofte: verhoogde invoerrechten Hoe echter de anti-revolutionnairen zich zullen houden tegenover de meolrechtcn, men mag er benieuwd naar zijn. Maar ook de Roomschen hebben zioh voor een groot deel reeds tegen meelrech ten verklaard. En hoe staat deze minister toch tegen over zichzelven? Aan „de Vereenigiog van handelaren in buitenl. meel" schreef hij in 1905: „Ik ben een tegenstander van belasting op eerste levensbehoeften, overtuigd als ik ben dat de belangen der boeren slecht zouden gediend worden, indieu de grond stoffen van hun bedrijf duurder zouden worden gemaakt door meel, dus ook voor- meel te belasten Ik houd mij overtuigd dat indien onder de katholieken in Neder land een plebisciet werd uitgeschreven, zich 80 pet. tegen belasting op eerste levensmiddelen als graan en meel zouden verklaren". 't Kau verkceren! Duitschland. Men herinnert zich het proces-Schröder, waarbij deze in 1895 veroordeeld werd, en den treurigen nasleep op dit proces ge volgd. Het Landgerecht te Esson heeft thans ook de indertijd veroordeelde mijn werkers Graf en Williug na 16 jaar vrijgesproken. Graf heeft intusschen 31/ jaar iu het tuchthuis gezeten. Bovendien komt dit vrijsprekend vonnis ook nog daarom te laat, daar zoowel Graf als Willing reeds overleden ziju. Frankrijk. De machinist van den sneltrein van Amiens naar Rouaan, ontdekte tjjdens den rit. dat verschillende stangen van zijn ma chine waren doorgeveild. Een dadelijk inge steld onderzoek, bracht aan het licht, het men hier te doen had met een laaghartige daad van sabotage, waarschijnlijk in dat machinegebouw te Amiens gepleegd. Ouder de bevolking hebben de talrijke aanslagen van dit soort tot ernstige verontrusting aanleiding gegeven, Noorwegen. Vrijdag is de algemeeno uitsluiting van arbeiders op schoopswerveu, gieterijen onz. te Christiania ingegaan. Vijftien duizend arbeiders zijn daardoor buiten werk. Spanje. In do Zaterdag gehouden zittiug van de Cortez las de secretaris een communicatie voor, waarbjj de n.inisterieele crisis wordt aangekondigd De zitting werd vervolgens opgeheven. De ropubiikeiuschen riepen „leve de Republiek", de monarchisten schreeuwden er „leve do Koning, leve het leger" tegen in. De behaudeling der Ferrer-zaak heeft in het parlement de ontslagaanvrage van het ministerie Canalejas bewijst het op schudding verwekt, doch ook daarbuiten en in de pers heeft zjj, gelijk wij inet een enkel woord reeds meldden, tot scherpe commentaren aanleiding gegeven. Men is daarbij echter meer ziju aandacht aan de politieke verhoudingen, dan wel aan de zaak-zelve gaan schenken. Dit bowijst het feit, dat lijdons de redevoering van den rcpublikeinschcn afgevaardigde Salilla, tutschen den Minister-president en de afge vaardigden van alle partijen, in de Couloirs der Kamer levondige besprekingen zyn gevoerd. Tegelijkertijd werd de voorma lige liberale premier Maura, door den voorzitter der kamer, graaf Romanos dringend verzocht onverwijld naar het ge bouw der Kamer te komen. Wat de conservatieve bladen aangaat, deze hebben er zich bijzonder over opge wonden, dat terwyl Canalejas eonerzijds do handelwijze van den krijgsraad te Barceloua als juist en afdoend kenmerkte, hij ander zijds weigerde stelling te nemen tegenover do politieke vraagstukken der conservatieve rogeering van 1909. Koning Alfonso heeft, gelijk men weet, Canalejr.s met zijn hou ding inzake de militaire rechtsspraak ge luk gewonscht. Echter heeft dit niet verhinderd, dat het Spaaosche officierscorps algemeen hougelijk vertoornd is, dat men de republikeinen zoo veel en zoo luid heeft laten praten over de handelwijzo van don krijgsraad. De militaire avondbladen zyn daartegen duchtig opgetreden en sommige zijn zelfs tot bedreigingen overgegaan. Do koning gaf als zijn wensch te ken nen, dat minister Canalejas aanblijft. De koning machtigde hem in do samenstelling van het kabinet de veranderingen aau te brengen, welke hij noodzakelijk acht. Portugal. De Portugeescho minister van buiton- landsche zaken heeft bij de wokclijksche ontvangst van journalisten verklaard, dat de verkiezingen in Mei zullen plaats vinden, dat de regeering zich bezig houdt met het vraagstuk van vrouwenkiesrecht, dat binnen kort eenige financieele hervormingen ge publiceerd zullen worden en dat aan de Kamer een voorstel tot wijziging van het tarief van invoerrechten gedaan zal worden. Staking machinisten en stokers Blijkens uit Frankfort te Rotterdam ontvangen bericht is de staking van het machinokamerpersoaeel bij de firma Win Egau Co. opgeheven. De stakers hebben hunne cischen ingewilligd gekregen. De stokers zullen voortaau ontvangen een minimum salaris van 26 mark met een jaarlijkscho verhooging van 50 pfennig tot een maximum salaris van 28 mark per week; do machisteu een aanvang salaris van 37 mark met 50 pfenning jaarlyksche verhooging tot een maximum van 40 mark per week. Ned. congres openb. qezokdheidskkgblinq Het XI\e Congres is op Vrijdag 16 en Zaterdag 17 Juui bepaald en zal te Rotterdam worden gehouden. Het congres zal ten Raadbuize door het gemeentebestuur worden gerecipieerd. Op de agenda zullen worden gebracht: lo. het wetsontwerp tot wijziging van de Gezondsheidswct, 2o. wanneer bet tegon dien tijd zal zijn ingediend, hot wetsont werp tot herziening der Woniugwet; 3o. de ontsmettingsdioust in de steden en op het platteland, in verband met de laatste wijziging der wet van 4 December 1872 (Stbl. no 134) en 4o de tabak in verband mot do volksgezondheid. Voor het eerstgenoemd punt der agenda zyn ach erecnvolgons 8 personen meer- ondeels voorzitters van Gezondheidscom missies of buitengewone leden van den Centralen Gezondheidsraad uitgenoodigd om op het congreB van praeadvies te dienen. Aangezien do beide hecron, die deze laak hebben aanvaard, ernstige be denkingen tegen het wetsoutwerp voort brachten en het congresbestuur de zaak zoo ojbectief mogelijk wenscht te behan delen, heeft het rondgezien naar een des kundige, van wie verwacht mag worden, dat hij zich zal uitspreken voor de grond slagen waarop de voorgedragen wetswij ziging berust. Het bestuur noodigdo daar om den heer Keuchccius, buitengewoon lid van den Centr. Gez.Raad, uit, ook zijnerzijds het congres van praeadvies te dienen, waartoe deze zich bereid ver klaarde. Voor inleiding van het ontwerp: Tabak en Volksgezondheid, verklaarde zich dr. Mulder, voorzitter van den Gezondheids commissie voor Franeker bereid. De Fusievergadering der - Padvkrkknnkrs te Utrecht. De Hei vorming ontving het volgend schrijven: Alhoewel in uw blad het laatste woord over de Padvinderij geklonken heeft, vol gens uw zeggen M. de Redacteur 1 zult u toch wel uwen lezers willen uiededceleii, wat do vergadering, hierboven vermeld, op 25 dezer heeft be.loten, te meet omdat de Pers werd geweerd, na lang heen en weer praten, op grond dat men zich zeker wel voor zijn jongens zou moeten schamen over hetgeen gesproken zou worden! Sic! De niet lichtschnwon, die ik nu maar link8chen zal noemen, daar hot cigenlyk geheel een politieke vergadering werd, stomden tegen dit voorstel, daar zij zich niet schaamden cn bovendien de miserabele twist en verdeeldheid toch al lang bij do jongens bekend was. Ik acht mij volstrekt niet gebooden door dit besluit, daar het alleen tegen de beroepsreporters kan gel den en men toch door een journalist, ge-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1