WEERBERICHT. Uit de Pers. STADSNIEUWS. ALLERLEI. Thermometerstand KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. MEDEDEELINGEN YAN HET KOKKVKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt'voorm 10.50 uar. De Bilt, 3 April 1911. Hoogste barometerstand 777.9 m.M. te Scydisfjord, laagste 741.0 te Wisby. Verwachting tot den avond van 4 April 1911. Stormachtige tot matige Noordeljjke tot N.O. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk sneeuwbuien. Temperatuur: Kouder. Barometerstand le AMERSFOOPT. 761 mM. Vorige 6tand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 40 controleerd door oen paar aanwezigen, een officieel communiqué wilde doen geven. Het fusie bestuur deelde mede dat het was samengesteld uit Bestuursleden der „Padvindersorganisatie" en der „Jonge Verkenners" en besloten had deze verga dering bijeen te roepen van alle bekende comité's, aangesloten of niet, om te beslui ten over hun voorstel en een Bestuur te kiezen om dat verder uittewerkon in sta tuten en die op een volgende vergadering vast te stellen, volgens de algemeene be ginselen hier te bespreken. Dat voorstel bedoelde eene Vereeniging op te richten, waarvan de Afdeelingen om trent innerlijke organisatie en speciaal de belofte geheel vrjj zouden zyn, behoudens toezicht van en samenwerking door een Centraal Bestuur. Alvorens tot do behandeling over te gaan, las fie Voorzitter brieven voor der Afd. Amsterdam, het Gooi, waarin zij zei den, het Bestuur der Padvinders geen machtiging te hebben gegeven om een fusie aan te gaan en do gedane etappen niet te erkennen of te willen volgen. De Voorzitter vroeg wat de Heeren dan hier eigonlijk kwamen doen en dat zij toch niet mede konden stemmen. Hun houding werd zelfs van gematigd rechtsche zyde „mui terij" genoemd. Dit was echter niet naar den zin dier Heeren, die een vóórvergadering hadden gehouden, met een aantal afgevaardigden, van, naar zij meenden, gelijkgezindo Co- mité's, daar hun kennelijk doel was om, zoo zij hun zin niet konden krijgen, den boel in do war te sturen. Zij beschouwden zich als de ware, onvervalschte padvinders, met de oudste rechten, en eischten dat allen zich naar hen zouden schikken en alles aanvaarden, wat zij goedvonden, met en benevenB den eed; uiaar dan weer, als de oppositie te sterk werd, bonden zij wat in en schenen tot overleg en eenige in schikkelijkheid bereid. Zoo vergingen er uren in onverkwikke lijk, doelloos debat, waarin politiek en godsdienst, de anthitheso, (jdelhei'l en zelf genoegzaamheid, fanatisme on militarisme, zelfs in toasten naar voren werden ge drongen. Een verzoek tot het bestuur gericht, om zich nog te willen belasten met de uitwer king van hun voorstel in een reglement, om dat in een volgende vergadering te behandelen en dan beter voorbereid, een nieuw bestuur te kiezen, werd afgewezen, omdat zjj er meer dan genoeg van hadden. Dit was zeer jammer, want zeker was alles dan nog terechtgekomen, maar begrijpelijk van den kant dier heeren, die voor al hun moeite en goede bedoelingen en niettegen staande hun ze6t' correcte houding, niets dan teleurstelling en onaangenaamheden oogstten, was het evenzeer. Er kwamen nu 4 voorstellen in stem ming, terwijl dat van het bostuur geheel op den achtergrond werd geschoven, te midden van de grootste verwarring. Een bemiddelingsvoorsiel van generaal de Waal, opzettelijk uitmuntende door vaagheid, kreeg 14 st. voor, 11 tegen, 1 b. st. Amsterdam c. s. eischten dat haar voorstel toch ook nog in stemming kwam. Het bedoelde een federatie, geen vereeni ging en kreeg 15 st. voor, 7 tegen en 4 b. st. Daarop kwam een voorstel Rotter dam, gesteund door Wageuingen, Alkmaar, Breda, Leeuwarden eu Zaandam, het be doelde ook een federatie van zelfstandige plaatselijke comité's, geheel vrij in hun innerlijke zaken, met een centraal bureau voor samenwerking, waar dit mogelijk en gewenscht was, geen vereeniging, zooal6 het bestuur voorstelde, maar onafhankelijke onderdeelen. Dit haalde maar 6 st. voor en 16 tegen, 3 b, st. Een amendement Vlissingen (op welk voorstel was niet dui delijk), om de vrijheid alleen te binden door een verbod van strijd met godsdien stige begrippen van anderen eu de staats orde, werd aangenomen met 13 tegen 12 stemmen, blijkbaar een zeer verwarde stemming, zooals trouwens do meeste. Toen kwam het Gooi en Amsterdam nog eens achterna met het voorstel om toch hun belofte verplicht te stellen, wat ook met 13 tegeu 12 st. werd aangenomen, waarop verscheiden linkscbe afgevaardigden verklaarden, tot hun groote leedwezen niet verder samen te kunnen werken en o.a. Rotterdam, Leeuwarden, Alkmaar,Zaandam, Wageningen en Breda de zaal verlieten, en dadelijk stappen deden tot het ver krijgen eener afzonderlijke organisatie, waartoe zij alle geljjkdenkcnden uitnoodigco. Naar wij vernemen is het in den korten tijd na ons vertrek nog zeer heftig toegegaan on zouden Amsterdam, het Gooi, Amersfoort en don Helder ongeveer alleen zijn geble ven van de 26 vertegenwoordigde comité's. Er waren ruim 50 personen tegenwoordig. Het is te hopen, dat al die andere comité's zich nog te zamen voegen in den geest vau het bestuursvoorstel of liever van Rotterdam c.s., dat voor heeft, dat wanneer plaatselijk verschil en strijd ontstaat het centraal-bureau en de andere comité's hiermede niets te maken hebben en geen partij behoeven te kiezen, zooals in eene vereeniging met een bestuur, terwijl toch samenwerking, waar die gewenscht en qut- tig is, mogeljjk is; een bond dus met eenigszins coöperatieven grondslag. Tcekenend was het, toen beweerd werd dat men in Engeland met dezelfde be zwaren te worstelen had, misschien nog in erger mate, van alle kanten het geroep opging: „onmogeljjk". Dit was het eenige waarover de vergadering het eens was, dat Nederland waar het op verdeeldheid aankomt, onovertreffelijk is. Aan zelfkonnis ontbreekt het dus niet. Nog zij vermeld dat door een der Rot- terdamsche afgevaardigden, die bovenge noemd voorstel verdedigde en zelf anti revolutionair was, verklaard werd, dat daar, in vrijzinnigen geest, menschon van alle richtingen en gezinden eendrachtig samen werkten. Men scheen dat niet te knnnen gelooven on begrijpen of voor een unicum te houden. De Hervorming teekent hierbij aan, dat uit dit verslag blijkt waar de oorzaak is te zoeken van de thans in het leven ge roepen verdeeldheid. Zij ligt niet bij hen die gemoedelijke bezwaren hadden, doch bij hen die, wij laten daar door welke motieven gedreven, daarmede niet verkiezen te rekenen. Rijkssubsidie Arbeidsbeurzen. De minister van Landbouw, Nijverheid eu Handel brengt ter kennis van gemeenten en als rechtspersoon erkende vereenigingen, door welke ecuo niet bjj de Vereenigiog van Nederlandscho Arbeidsbeurzen aango- sloten arbeidsbeurs wordt beheerd, dat zij, teneinde in aanmerking te kunnen komen voor toekenning van Rijkssubsidie, wegens het houden in 1911 van intercommunale telcphoongesprekken door hunne arboids- beurs en van internationale gesprekken door die beurs met de Nederlandscho arbeidsbeurs in het Ruhrgebied, zich vóór 1 November a.s. schriftelijk bij zijn depar tement behooren aan te meldeD. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een subsidie als bovenbedoeld, in geen geval kan worden toegekend, indien eene arbeidsbeurs niet bij oeu locaal telephoon- net is aangesloten en evenmin, indien eene beurs het karakter van eene finaccieele onderneming draagt. Adel. Het „Handelsblad" schrjjft: Onder den Nederlandschen Adel heeft zich in den laatsten tjjd een streven ge- opendbaard om verschillendo oude institu ten als commanderijenbalycD van middol- eeuwsche orden in eer te herstellen. De Maltezer-orde leverde er het jongste voorbeeld van. Nu zal niemand belangstelling in historische bijzonderheden geriugschatten. Maar toch wenschon wij in allen ernst de vraag te stellen, of dergeljjke zaken niet aan de eenen kant wat minder gewichtig, aan den anderen kant veel ernstiger moeten worden ingezien. En of zij geëigend zijn om de aauspraken op waar deering te verhoogen, die hot Neder- landsche volk voor zijne ridderschap, als stand, nooit in groote mate aan den dag heeft kuunen leggen. De adelstand heeft immers in Holland, zoolang hot nu op eigen beenen staat, do taak van maatschappelijke en nationale beteekenis, waardoor toch zyn standpunt zou moeten wordqp gerechtvaardigd door gaans niet waargenomen. Wat de Engel sche lords en „gentiy", ja wat de Pruisische jonkers op hun manier voor de nationale ontwikkeling van hun land zyn geweest en deels nog zijn een leidende kracht in 't sociale en politieke, in het intellec tueele of in het beschavingsleven, daarvan valt ten onzent niet te spreken. De gele genheid er toe heeft niet ontbroken. De maatschappelijke voorrechten zyn er nog. Sommigo beteekeoisvolle waardigheden, b.v. de buitenlandsche vertegenwoordiging worden ten onzent, misschien meer dan in eenig ander land, vooral uit den adelstand bezet. De persoonlijke omgeving onzer Koningin, en is dit voor den invloed der heden- daagschc monarchie niet een uiterst gewichtig ding? wordt óok uitsluitender dan bij eenigen anderen souverein, door den adelstand gevormd. Een hoogtopeil aan te geven voor de nationale cultuur, hiertoe evenwel is van den Nederlandschen adel als zoodanig nooit een streven merkbaar geweest. De vraag wordt dan geopperd, of het wel good is dat daartegenover „slechts exclusivistische en reprisiineerendo bemoei ingen aan den dag worden gelegd. Doelende op de christelijke liefdadigheid, ziektcverzorging enz., welke de Baljuw van de Nederlandsche afdeeling der orde van Malta als taak stelde, vervolgt 't Handelsbl. met te schrijven: Biedt de gewone samenleving niet meer dan genoeg gelegenheden voor sociale werkdadigheid, waar ook adellijke krach ten nuttig kunnon zijn en zullen worden gewaardeerd, in aanraking en voeling met de burgermaatschappij zelve? Zulke uitne mende bedoelingen kan men evengoed, zelfs beter, verwezenlijken zonder zich af te scheiden; men loopt dan minder gevaar philautropische verwarring te sluiten. W|j twijfelen aan die bedoelingen niet; zonder deze zou men immers van dergelijke instellingen niet zooveel ophef mogen maken als thans weer is geschied. Want dat het daarbij reeds als een verdienste zou mogen gelden „negen eeuwen lang de grondslagen der bestaande orde niet te hebben aangetast", waarop de Baljuw zich verhief, die kunnen wy niet toegeven. En voor een bijzondere verhouding tot de kroon, aau de leden der adellijke orde toekomend, is zeker in ons laod geen plaats. Het fijn gedachte woord door de Koningin tot antwoord aan den Baljuw gegeven, deed dit trouwens eveneens verstaan. Wij hebben deze opmerkingen niet achterwege willen houden, omdat wy meenen, dat onder den Nederlandschon adel stroomingen zijn, waartegen moet worden gewaarschuwd. De tijden verlangen van alle standen erest, maatschappelijk inzicht, onderlingen takt en toenadering. In do eerste plaats van „boven af". Blindheid hiervoor is een onvergetelijk gebrek; en 't zou ook niet de eerste maal zyn als zij kwade gevolgen na zich sleepte. Genezing door bloedoverbrenging. In de „Semaine Medicale" wordt mede- deeling gedaan van de behandeling van ernstige anaemie met onderhuidsche inspui tingen van verscb blood. Had Huber in het voorgaande jaar uitstekende gevolgen waargenomen na intramusculaire inspuitin gen van kleine hoeveelheden gedefibrineerd bloed, dr. G. Mann (Triest) heeft van evengoede gevolgen gewag gemaakt, ver kregen bij onderhuidsche inspuitingen van versoh, niet gedefibrineerd bloed, een be handeling, die het voordeel heeft ook door den praktiseerenden geneesheer te kunnen worden toegepast. Reeds vroeger heeft hij eenige gevallen medegedeeld, waarbjj hjj 20 kub. cM. bloed intraveneus had ingespoten. Onlangs heeft hij dat ondcrbuidsch gedaan bij een vrouw van 23 jaren, die na een allerhe vigste maagbloodiug, tengevolge van een marfgzweer, comateus was, met alle moge lijke verschijnselen van verbloeding. Aan gezien elke chirurgische ingrijping in dezen wanhopigen toestand nutteloos geacht werd, 8poot Mann eerst dagelijks, onderhuids, 20 h 25 kub. c.M. bloed van haar man in, daarna om de twee dagen Na 48 uren was de toestand reedB veel beter; na 8 dagen was het haemoglobine-gohalte van 18% tot 50% gestegen. Daarna werden araeoik-injecties toegepast eu na negen weken verliet de patiënte volkomen gene zen het ziekenhuis, met een haemoglobine- gehalte van 75%. In een ander geval, bjj een patiënte met heftige metrorrhagie, waarvoor gecuretteerd werd, maar de toe stand vrij slecht was, werd een even gun stig resultaat verkregen. Om de twee dagen werd ingespoten. Hot haemoglobine-gehalte steeg van 28% tot 59%, het aantal roode bloedlichaampjes van 1,720,000 tot 3,800,000 binnen een maand tijde en de patiënte gevoelde zich toen zoor wel. Volgens Mann, die nog een aantal ge vallen op dezo wijze behandelde, zouden de inspuitingen weinig pijn veroorzaken en geeu enkel onaangenaam verschijusel bewerken. (Med. Wbld.) Onze stadgenoote, mej. B. Welters is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Bemmel. Gisterenmiddag ontving het tweede elftal van 't Vijfde op het terrein aan do Koninginnelaan bezoek van Be Quick uit Utrecht. Voor rust wisten beide partijen eenmaal te doelpuuten. Daarna nam Be Quick al spoedig de leiding en bleef voort durend in de meerderheid. Tot driemaal too werd de doelman van 't Vjjfdc nog gepasseerd, terwijl onze stadgenooten slechts eenmaal het net vonden. De Utrechtenaren wonnen alzoo met 42. De kapitein A. C. M. ridder Alewyn, van het 1ste reg. veld artillerie to Amers foort, wordt eerstdaags overgeplaatst naar Utrecht als commandant der treinafdeoling. Do Amersf. Glasverz. Maatschappij houdt Maandag 10 April a.s. een algemeene vergadering van aandeelhouders in de Zwaan. Van morgen ontdekte men dat een der zydeuren van 't gebouw der R. K. Militairen vereeniging openBtond en bleek aldra dat van nacht de buffetkas is gele digd. Bij het gestolen geld behooren ook de bedragen, die door onder de wapenen zijnde milliciens gedeponeerd zijn. De dief (ven) heeft (hebbeü) zich ver moedelijk des avonds laten insluiten. (A D.) Op den openbaren weg is gevonden een hoedenspeld, die op het buroau van politie is gedeponeerd. AGENDA. 3 April. Onderlinge Hnlp in Amicitia. 6 April. Algem-verg. Ve-een. „Verguuning" in de Keizerskroon 's avonds 7 uur. 8 April. Openb. verg. Volksonderwijs. 17 April. Uitvoering Kunst na Arbeid in de Keizerskroon. 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geb. Bond in Amicitia. 23 April. Uitvoering Amersf. Toonvor. D. I. U. in de Keizerskroon. 30 April. Uitvoering VVilhelmina afd. Volks weerbaarh. in de Keizerskroon. 2 Mei Uitvoering Toonkuust in Amicitia. Een geruchtmakende vrij- heidsberooving. Men schrijft aan de Tel.: Te Beverwijk, waar de Rijkspolitie voor eenigen tijd bijzondere instructies ontviDg van den rechter commissaris te Alkmaar, ter bowaking van den heer M., te Vel8en by wien huiszoeking plaats had en die reeds meermalen werd geconfronteerd, heeft thans diens arrestatie heej wat sensatie ei}

De Eemlander | 1911 | | pagina 2