DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 81. WOENSDAG 5 APRIL 1911. 8e JAARGANG. DE VOORGESTELDE - - - - - - - - PAPIERREGHTEN. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hooi <1 redacteur B. G. K IJ KK IS S. Abonnementsprijs: Per jaar14.Franco per post id. £5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLBIISB HlAG 6. Telel. latere. IS». Prijs der Advertentie Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel rucer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke kortiog). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten bet kantor. Amersloort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De heer C II. Robbers, uitgever te Haarlem, schrijft in de De N. Ct. naar aanleiding van het openbaar gemaakte uittreksel uit het tariefontwerp: „Als uitgever zocht ik hot eerst naar het artikel „papier" (groep XII). Ik vond: Belast wordeu: schrijf-, druk-, kaartvloei-, filtreer- en teekenpapier: a. houtslyp bevattend: in rollen f 0.90, ander f120; b. geen houtslijp bevattend f 2.50 per 100 K.G. Het trof my dat dit niet in overeenstemming is met de algemcene beginselen vau het ontwerp. Primo moest, volgens hetgeen ter nadere toelichting daarvan wordt meegedeeld, onderscheid gemaakt worden tusschen drukpapier en de andere soorten, welke zonder nadere bewerking voor het gebruik geschikt zijn. Voor my is drukpapier een grondstof, die ik in de meeste gevallen uit het buiten land moet betrekken, omdat 't hier te lande niet verkrijgbaar is, en dus vrij zou moeten blijven, althans voor die qualitoiten die hier wel geproduceerd worden, n.l couranten- en andere houtslijpbevattende papieren, volgens het ontwerp met om streeks 7','a van de waarde belast zullen worden, terwijl voor houtvrije papieren, bestemd voor boek of illustratie- druk, pl.m. 1(1 wordt voorgesteld. „Nu kan ik nog begrijpen dat drukpa pier beschouwd wordt als halffabrikaat, te belasten met 3 tot 6 van de waarde, maar dat is nog een groot verschil met 7'/.j tot 10 buitendien is boekdruk papier niet verder afgewerkt dan couran tenpapier; het een zoo min als het ander wordt door het publiek „geconsumeerd" maar uitsluitend door boek- en courant- nijverheid. „Zooals gezegd deze anomalie trof mij, maar ik kon mijn oogeu niet gelooven, toen ik in de volgende alinea las: nieuws bladen en byvoegels, ingevoerd per post als gedrukte stukken blijven vrij; op andere wijze ingevoerd worden zij belast met f 10 per 100 K. Wat? Moet Neder land, waar nog nimmer iets de verspreiding van beschaving in den weg heeft gestaan, nu hot meest reactionaire der beschaafde landen worden? In de moeste protectionis tische staten, in die waar boeken in de landstaal gedrukt bij invoer van buiten zwaar en uiterst zwaar belast zijn, laat men geschriften in vreemde talen gedrukt vry toe. En hier zou voorgesteld worden daarop 20 a 100 belasting te leg gen? Want daarop komt dit voorstel neer. Nieuwsbladen in den ziu der postwet zyn alle periodieken, zoowel wetenschap pelijke als andere. Frankeering als druk werk slaat in de meeste gevallen (men denke maar eenB aan „Die Woche", „The Graphic" etc.) voor degeen, die die bladen uit het buitenland be rekt, gelijk met een belasting van 100 %i al ia dit dan een belastiug, dio in het buitenland geïnd wordt eu (lus in Nederland noch den Staat noch iemand anders ten goede komt. En f 10 per 100 K beteekent in de meest voorkomende gevallen pl.m. 20 van de waarde, soms meer. Een blad als het uwe weegt 30 K. per jaargang en f 3 is 25 van uw abonnementsprijs. My dunkt een dergelijke hooge belasting op producten van den geest kan niemand wenschen of bedoelen: hier moet een vergissing in het spel ziju; zoo niet, dan is het waarlijk te hopen, dat althans dit artikeltje van 2 regels, dat zooveel nadeel zoo stichten, met groote meerderheid wordt afgestemd." Roofridders van de Speeltafel. In do valsche-spclers zaak, waarvoor graaf Gisbert Wolff Motternich in Weenen in hechtenis was genomen, waarna hij naar de gevaugenis in Moabit te Berlijn is over gebracht, is nu een tweede inhechtenis neming verricht met de gevangenneming van den Rumeen Steffan Bujas te Brussol; uitlevering aan Duitscliland is reeds geschied. Het is een man van 52 jaar. die reeds een bewogen leven leven achter zich heeft. Onmiddellijk na do inhechtenisneming van graaf Metteruich heeft men de meening verkondigd, zoo meldt het Berl. Tageblatt, dat hier een internationale spelersbendo in 't „spel" was. De talrijke aanwijzingen, die by de Berlijnsclie crimineele politie inkwamen, wezen op een spelersvereeniging, wier hoofd de reeds meer genoemde Rudolf Stallmann was. Tot deze club behoorden, behalve Stallmann, graaf Metternich, en Bujas, do ook reeds meer genoemde König, allias baron KorffKönig, eigenlijk Julius Steinmann geheeten, en als fünfte im Bunde een zgn. (wat is hier niet zoo genaamd!) Engelschmnn, die zich vooreen kapitein en ridder Newton uitgaf. Dit quintett vormde een spelersbende, welke planmatig en met verdeelde rollen optrad. In alle groote steden bedreven zij hun duistere practijken, begonnen met zich voor adellijke personen uit te geven, woonden in de fijnste hotels, en zochten aansluiting in de uitgaande kringen. Ging een slachtoffer op reis, zoo werd dit steeds naar één der bentgenooten in een andere stad gemeld, waar de niets vermoedende ter uitplundering in ontvangst genomen werd. Om een gelegenheid tot spel te scheppen, plachteu de „ridders" een diner te organiseeren. Dan werd eerst om de rekening „rouge et noir" gespoeld met op de een of andere wijze gemerkte kaarten eu daarop volgde steeds het spelen om geld. Veertien van dergelijke gevallen zijn bekend. In Berlijn nam de bende zoo een officier 30.000 mark af, een medicus 40.000 mark. Daar de bedriegers hun on der voorname titels waren voorgesteld, koesterden zij geen achterdocht. Als bank houder, alleen of gemeeuschappelijk met één der saamgezworencn, weiden de hoeren dan geplukt. Metternich, Bujas, cn ook de anderen, zijn door de slachtoffers van het portret af herkend. Van Newton is het verblijf ge heel onbekeud, van König en Stnllmau weet uien alleen waar zy het laatst vertoeft hebben. Tegen graaf Metternich wordt ook nog aaogevoerd, dat hy zich schuldig heeft gemankt aan credietzwendelarijen; aanzijn toerekeningsvatbaarheid wordt echter ge twijfeld. Frankrijk. Gisterenmiddag drong de afgevaardigde Lefèvre aan op onmiddellijke behandeling door de Kamer van zijn wetsvoorstel tot opheffing van allo bepalingen betreffende afbaking van eenig wijngebied. Van ver schillende zijde werd krachtig geprotesteerd tegen een onmiddollijko behandeling, zoodat weldra een geweldig rumoer heerschtc in het paleis Bourbon. De afgevaardigden van het afgebakende gebied trachtten Lefèvre het spreken onmogelijk te maken, toen hij beweerde, dat de afpaling een onmogelijke uitvinding is en hoogst onrechtvaardig, terwijl hierdoor in het land zelf als het ware door de douane bewaakte lijnen worden getrokken. „Er ontstonden troebelen ir. bet Maine- gebied vóór de afbakening, zeide hij; gij zult nieuwe onlusten uitlokkeu, indieu gij de Aubois hun zin geeft door ben op te nemen in het champagne-gebied. De toe stand wordt zoodoende onuitwisbaar. Men mag de departementen niet tegen elkaar in het harnas jagen". Deze woorden lokten een luid applaus uit vau bijna alle banken. Jnurc8 stolde daarop voor de verschillende voorstellen die deze quaestie betreffen iu huilden te geven van de parlementaire Landbouwcouiniissie, met de opdracht, zoo spoedig mogelijk rapport uit te brengen over de werking der afbakeningswec. De minister-president verklaarde, dat de regeering dit voorstel overnam. Hy herinnerde eraan hoe hij in 1909 de tSans gerezen moeilijkheden reeds voor speld had. Ten slotte werd het voorstel-Jaurès aan genomen met 323 tegen 228 stemmen, Wegens de afkondiging van de slaking der dokwerkers te Brest heeft de meerderheid der dokwerkers te St. Na- zairc den arbeid neergelegd. Ook te Rouaan, besloten de dokwerkers den arbeid geheel stil te leggen tot nader order. Groot Britannie. De volkstelling in Engeland, is Zaterdag gehouden. Het was een heele toer voor de 34,000 tellers om de kaarten biuneu te krijgen. Alle politieagenten, die'snachts dienst hadden, waren voorzien van kaarten om daarop de namen in te vullen der dakloozen, die zij op straat vonden, loopend, of op banken of ondor bruggen e. d. slapend, ook bewoners der woonwagens, woonschepen enz. werden geteld. Een heel werk was de invulling der kaarten in het koninklijk paleis, mot het groote aantal personen, dat daar ouder dak woont on voor wier riehtige telling do Koning als hoofd van het huis verantwoor delijk was De Koning heeft er voor ge zorgd, dat alles goed werd ingevuld. De grootste moeite gaven de suffra gettes, die besloten hadden zich tegCD de telling te verzetten: geen stem, geen tolling, zeggen zij. In den vooravond kwamen er 2 300o samen op het Trafalgar plein en liepen daar arm in arm rond tot twaalf uur; toen gingen zij naar de Aldwijch-rol- schaalsen banu. Daar werd gezongen en werden femiuistische redevoeringen gehou den. 't Schijnt echter dat er spionnen onder de aanwezigen waren of vermomde telfings-ambtenaren, zoodat de dames er toch geteld werden, zonder dat zij het bemerkten. Er werden evenwel ook tal van geheime vergaderingen gehouden, welke deelneemsters aan de telling ontsnapt zullen zyn naar alle waarschijnlijkheid Rusland. De weerspannige Russische monnik Iliodor houdt zijn verzet tegen de Synode vol in het klooster te Tsnritsyn, waar hy trouw bewaakt wordt door zyn velo vol gelingen en waar zich nu een vrywilligo lijfwacht van boeren en ambachtslieden heeft gevormd ter wille van zijn veiligheid. Iliodor werd, zooals wij indertijd mee deelden, door list overvallen, gevangcu genomen en naar een klooster te Toelu gebracht, waaruit hij wist te ontvluchton cn torug te keeren naar Tsaritsyn, ondanks de waakzaamheid der gendarmes en kozakken die de plaats omgaven en die hij o.a. wist te verschalken door zich te verbergen onder het atroo in de slede eenor boerin. Hy is nu weder, gelyk men weet, in het klooster te Tsaritsyn, waar hy voort gaat te ijveren tegen do Heilige Synode en te verkondigen dat de monniken zclven de eenige tusschcnpersoon tusschen den Tsaar eu zijn volk moeten zijn. Ondanks het groote militaire machts vertoon hebben al de boeren van de streek gezwoien, Iliodor te beschermen tegen de „despoten te St.-Petorsburg". Zij bewaken hem dag en nacht in het klooster, waar nagenoeg alle deuren zyn versperd en waar alleen do getrouwen toegang hebben, en de vrouwen zorgen dagelijks voor de proviand der vordedigers. Er is een ge heime gang gemaakt, ten einde Iliodor in staat te stellen om, in geval van nood te ontvlochten. Dc toestand is des te neteliger, omdat Iliodor's volgelingen tegen do Synode ultra-loyaal gezind jegens den Tsaar ziju. Denemarken. Behalve de metselaars en timmerlieden worden door de uitsluiting te Kopenhagen ook getroffen: de arbeiders aan de elcctri- citeitswerken, alle arbeiders in de houtin dustrie, de werklieden in de zaagmolens, dc blikslagers en de opperlieden. Het aantal uitgGslotenen te Kopenhagen en in de provincie bedraagt 14,000 man. Marokko. De berichten uit de Marokkaansche hoofdstad zijn talrijk, maar verward. Doch hoe 't ook zij, de toestand is or heel hachelijk en Moelci Hafid's troon wankelt. De stamoien ui: den omtrek zijn stout moedig geworden tengevolge van het terugtrekken der Sjerifiaausche troepen onder Franschc leiding en hebben de hoofdstad ingesloten, ja, volgens een enkel bericht, zelfs ingenomen en Moelei Isunaël, den tegen Sultan, tot Sultan daar uitge roepen Dit laatste wordt echter slechts in enkele berichten volgehouden, zoodat het wel niet waar zal zyn. Volgens andere berichten is de bevolking vau Fez zelf in opstand geraakt en heeft besloten de Europeanen, die iu de atad wonen te doodeu. De Europeanen zouden zich in het huis van den Sjerif verzameld hebben, waar ze veilig zijn. De Times verneemt dat de stammen hun kamp hebben opgeslagen op acht plaatsen om de muren van Fez, en de Daily Telegraph ontvangt een telegram, dat Moelei Hafid zoo goed als gevangen is door de aanvallers, en de FraDSche instructeurs zich met een troep getrouwen hebben terrnggetrokken binnen een der forten der stad.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1