Uit de Pers. Uit de Omgeving, WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. ALLERLEI. BINNENLAND. - Een droevig ongeluk had gisteren- middag op den Hoogeweg plaats. Een driejarig kindje wilde, uit vrees voor een paar honden, den weg oploopen en lette daarbij niet op een wagen, die er juist passeerde. De voermsu schreeuwde uit alle macht, maar de arme kleine liep door en voor iemand het verhinderen kon, kwam bet kind onder den wagen en kreeg een wiol over zich heen, met het uoodlotti» gevolg dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Den voerman, die zeer onder den indruk was, treft in geenerlei opzicht schuld, daar hg al het mogelijke heeft gedaan om het ongeval te voorkomen. De staking bq de firma van Cleeff heeft gisteren- en eergisterenavond aanlei ding gegeven tot straatrelletjes. Op de aan maning der firma om den arbeid voor Maandagmiddag half twee te hervatten, op straffe van ontslag, heeft noch de' knecht, noch een der jongens zich aan gemeld. De firma heeft toen een letterzetter uit Baarn aangenomeu, die Maandag zgn werk is begouneu. Des avonds werd hij dooi de stakers, vermeerderd met een enorm aantal nieuwsgierigen, onder poliliegeleide naar het station gebracht. Gisterenmorgen en -avond herhaalde zich dat. Vooral Dins dagavond was een mas6a volk langs den weg, dat meetrok naar het station. Bij den ingang aldaar ontstond een verbazend gedrang, zoodat de politi. handelend op trad en de menigte uiteendreef. Tegen een persoon, die zich op vorde ring der politie niet wilde verwgderen, is proces-verbaal opgemaakt. agenda 6 April. Algem. verg. Vereen. .Vergunnin- in de Keizerskroon 's avonds 7 uur. 8 April. Openb. verg. Volksonderwijs. 10 April. Amersf. Glasverz. in de Zwaan 17 April. Uitvoering Kunst na Arbeid in de Keizerskroon. 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geh. Bond in Amicitia. 23 April. Uitvoering Wilhelmina afd. Volks weerbaarh. in de Keizerskroon. 30 April. Uitvoering Amersf. Toonver. D. I. U. in de Keizerskroon. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amiaitia. MEDEDEELLNGEN VAN HET KONMHSX. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 5 April 1911. Hoogste barometerstand 774.7 m.M. te Stornoway laagste 747.4 te Nice. Verwachting tot den avond van 6 April 1911. Meest matige tot krachtige Noord Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt waarschijnlijk sneeuwbuien. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFOOPX 767 rnM. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 40 Laagste hedennachtF. 20 Hedenmiddag 12 uurF. 32 oprichting van een africhtingsschool voor politiehonden, zooals reeds in Duitschland worden aangetroffen, 'ihans kunnen wij uit goede bron mededeelen, dat door de ijverige bemoeiingen van het hoofdbestuur der „Nederlandsche Politiehond-Vereeni- ging", die uit zijn leden eeno commissie benoemde, bestaande uit de heeren H. G. van Buseck, districts commandant der Rijks- veldwacht te Amsterdam, P, I. P. A. Thomson, kapitein der marechaussee te Breda, C. G. A, W(jnmalen, commissaris van politie te Utrecht, die pogingen vasteren vorm hebben aangenomen. De commissie heeft voor deze africhtings school het oog gevestigd op de bekende en zeer goed ingerichte kennel „Princenhof" te Driebergen. Zij wendt zich thans om geldeiyken steun tot de begunstigers en leden harer vereeniging tot het overnemen van die kennel. Het Tariefontwerp. De „Nieuwe Courant' noemt den dag der indiening een gewichtig oogenblik in onze economische geschiedenis. De dag der indiening is een gewichtig oogenblik in onze economische geschiede nis. De eerste officieele stap is thans gezet op den weg der reactie tegen een meer dan een halve eeuw bij toeneming toege past stelsel van handelspolitiek, waaronder 's lands algemeene welvaart vermeerdorde, de export-nijverheid een aanzicnlgke hoogte bereikte en de landbouw, ondanks de ontzaglijk gewassen concurrentie op het gebied der landbouw-producten, tariefbo- scherming op den duur gemakkelijk bleek te kunnen missen. De toelichting van het ontwerp vertoont de onmiskenbare teekenen, dat de Regee- ring zelve al het gewicht gevoelt van deze koersverandering in een der hoofdlgnen van onze algemeene staatkunde. Aan die toelichting gaat een inleiding vooiaf van sterk polemischen aard; een apologie, een soort van verontschuldiging, zou men zeggen. Mon gevoelt, dat er binnenskamers, in het Departement en niet degeneu die ambtshalve aan de tabel hebben medegewerkt of geroepen waren daarover voor de openbaarmaking hun oordeel te doen kennen, heel wat overleg gingen gepleegd, gedachten gewisseld, meeningen tegenover elkaar gesteld zijn. Ook over een aantal artikelen is ongetwij feld, (men bespeurt het aan de d aarbij ge maakte opmerkingen of gegeven verkla ringen) reeds een belangrijke strijd gevoerd nog voordat de grooto massa der belang hebbenden van de plannen kon kennis nemen Gelijk bij het tarief Harte, waarmede het ontwerp vele trekken van gelijkenis vertoont, treft ook thans het bij elke beschermende taviefherziening zich voordoende verschijnsel van de willekeur der beslissingen, ten aanzien van het eene of van het andere artikel door den Minister genomen. Er zijn na- tuurlyk enkele algemeene lijnen getrok ken in de voornaamste plaats werd de bekende onderscheiding gevolgd tus- schen grondstoffen, halffabrikaten, afge werkte fabrikaten die nog nadere be werking behoeven om voor hun bestem ming geschikt te zijn en geheel afge werkte maar telkens ontmoet men in al de belaste groepen speciale arti kelen waarbij bijzondere overwegingen „na rijp beraad" nu eens tot (hoogere of lagere) belasting dan eens tot vrijstel ling hebben doen besluiten. Willekeur is daarbij onvermijdelgk, omdat een bovenmenschelijke kennis van do nationale en internationale handels markt en van de nijverheid met al haar toe- en afvoerkanalen, het deel van de Regeering en den wetgever zou moeten zijn, die daaromtrent in alle onderdeden rechtvaardig on verstandig zouden be slissen. Groot is de kans dat zij bij hun besluit hetzg tot vrijstelling hetzij tot belasting ten onrechte aan de eene over weging boven de andere do voorkeur hebben gegeven of dat zij onkundig bleven van motieven die hen anders had den moeten doen besluiten dan zij deden. Yan een invoerrecht op veevoeder op veevoederkoeken is afgezien, zoo leest men bijv. in de toelichting, „hoewel er nu en dan op is aangedrongen" maar klompen worden belast, opdat „oen Ne- derlandsche industrie zal wordeu behou den voor ons land". Hier gaf dus het belang van dc industrie den doorslag, ginds dat van den veehouder-consument. Het Volk besluit een artikel over het ontwerp aldus: Dit ontwerp beteekent een nieuwe plundertocht op den scnamelen levens standaard der onvermogende klassen. Hot beteekent, van de zgde der regee ring die van den boozen klassenstrijd zoo zegt te gruwen, een scheppen van de noodzakelijkheid voor de arbeiders om het door de verhooging der invoer rechten omlaag te drijveu peil van hun levensstandaard, weer met behulp dei- vakorganisatie, met werkstakingen als het moet en het zal vaak moeten omhoog te brengen. Het proletariaat heeft er het grootste belang bg om door eendrachtigen strijd te trachten dozen aanslag op zijn nood druft af te weren. De strijd zal zwaar zgn. Wel zullen de arbeiders daarbij den steun ondervinden zoowel van de onder nemers uit den handel wier belangen eveneens ernstig bedreigd worden, als van die fabrikanten, die hun afzet vooral in het buitenland vinden en die geen voor deel, (enkel door verhooging van de Ie- venskosten der arbeiders en dus door ver hooging der arbeiderslooncn, alsook door weerwraak van het buitenland) nadeel van invoerrechten te wachten hebben. Maar er zijn ook groote en machtige ondernemersbelangen die voordeel ho pen to trekken van dit wetsontwerp en ook de regeering zal alle kracht er op zetten om het aangenomen te krijgen, omdat voor haar, die weigert de noodige gelden uit belasting der vermogenden te vinden, dit ontwerp de eenige weg is om de arbeiderspen8ioneering, die zij aan hare volgelingen zoo nadrukkelgk beloofd heeft, nog tot stand te brengen. Men heeft zich dus op een moeilijken kamp voor te bereiden. Wij ouzerzgds zullen ons bevlijtigen daarbij aan de strijders de wapenen te leveren, die zg behoeven. Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen nuttige handwerken onze stadge- noote mej. M. P. Hooymans. Naar wij vernemen is in een schuur op het erf van den heer L. B. J. Serré aan den Utrechtschen weg, sedert eenige dagen een slangenwagen met standpijp geplaatst, om bij geval van brand in het bergkwartier spoedig hulp te kunnen verleenen. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie be treffende de seriewedstrijden van Quick op 9 en 16 April a.s. Uit het programma, dat alle inlichtingen omtrent de wedstrgden geeft blgkt, dat H Y.C. op 9 April van 11J/» tot 123/« moet spelen tegen Kam pong uit Utrecht, terwgl Quick van 31/, tot 4Va speelt tegen A. W. uit Bussurn. Do verzoekschriften tot verbetering van de Kiezerslijst 19111912 ingekomen, liggen op do Secretarie dor gemeente voor een ieder ter inzage en zgn in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar ge- steld. Men verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat de bevestiging van nieuwe lidmaten in de Remonstrantsche kerk zal plaats hebben Zondag 9 April a.s. en niet op 16 April, zooals abusievelijk in het jaarverslag is vermeld. De Amersfoortsche tram vervoerde in de afgeloopen maand Maart 9818 pas sagiers, tegen 9449 in dezelfde maand van het vorig jaar, alzoo een vermeerdering met 369 De vervoeropbrengst was f 18,45 meer, nl. f492 tegen f473,55 in Maart 1910. Do dagkilometeropbrengt was f8,81 tegen f 8,48 en de totale opbrengst ditmaal 1636,98 tegen f 693,81 in Maart 1910, alzoo f 56,83 minder. De dagkilometer- opbrengst daarvan bedroeg f 11,41 in de afgeloopen maand, tegen f 12,43 in Maart 1910. Door het kerkbestuur der Ned. Isr. Gemeente te Utrecht is bij do Parnianente Commissie tot de Algemeene Zaken van hot Ned. Isr. Kerkgenootschap het verzoek gericht om de naam van het huidige ressort Amorsfoort te veranderen in Utrecht, omdat Utrecht een talrijker Israël, bevol king heeft en de hoofdplaats van het ressort naar Utreeht te verplaatsen. Het kerkbestuur der Ned. Isr. Gemeente te Amersfoort verzet zich tegen de inwilliging van dit verzoek. BAARN. Do Baarnsche Gymnastiek- en Schermvereeniging, directeur de heer W. A. Carpreau, heeft haar 20 jarig be staan meteen feestviering herdacht. Namens den beschermheer dor vereeniging, den heer F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, burgemeester, die buiten de gemeente ver toefde, werd het woord gevoerd door den loco-burgemeester, den heer dr. S. Groi- danus. Den directour werden namens de leden een lauwerkrans en een tweetal fraaie gravures aangeboden. Nieuwe bakens. In plaats van de gebruikelijke aanduiding van het vaar water door vuurschepen, tonnen en bakens, heeft de Amerikaansche ingenieur Dion een electrische verlichting van het vaar water voorgeslagen <_n wel door middel van een stroomgeleidenden kabel met daaraan bevestigde gloeilampen, alles onder water. Al dadelijk geeft dit stelsel het voordeel dat, in oorlogstgd, de onderzeeverlichting naar believen kan uitgedoofd of aangestoken worden. Verplaatst zich het vaarwater, kan de verlichting zich gemakkelgkdaarnaar voegen. Weer en wind zijn op den kabel van niet den geringsten invlood. Kan de helderheid van de lampen tegen de vuilmakende werking vau het water, en de veiligheid van den kabel tegen ankers e.d. voldoende verzekerd worden, dan heeft deze uitvinding zouder twgfel een toekomst, waarbij dan de houding van de visachou tegenover het nieuwe ding moet wordeu afgewacht. (Ned. Zeewezen.) Een nieuw radiumwonder. Uit Weenen wordt gemeld, dat in de universiteit nldaar onderzoekingen hebben aangetoond, dat radinmemanatie den grooi van planton bevordert. Onder glazen stolpen werd een emanatiegas gobracht en het bleek, dat dat gas een buitengewoon sterken invloed op den groei van haver- kiemen had. Men zal thans proeven op dierlgke organismen doen. Misschien vindt mon op die manier ten slotte een weten- Bchappelgk middel oqj te groeien, Over het gevecht der Sultans-troepen met de Beni Mtir van den 25n Maart worden bijzonderheden bekend. Do troepen hadden aanvankelgk succes; zij dreven den eerst talrijken vijand terug en vervolg den hem, maar bevonden zich daarbg opeens voor een ontzagwekkende vijande lijke macht. Een uur werd gevochten en de artillerie deed goede diensten; maar de infanterie bad gebrek aan munitie, eh de krijgstucht verslapte, vandaar dut net leger moest terugtrekken. De kanonnen werden gered. De opbrengst der Tariefwet. De opbrengst van het nieuw voorgestelde tarief van invoerrechten wordt blijkens recapitulatie geraamd op een totaal-generaal van f 19,302,040. Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Met ingang van 18 April is benoemd tot Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, burgemeester van 's Gravanhage- De S. D. A. P. Blijkens het 17e jaarverslag van de S. D. A. P. is het aantal afdeelingen in 1910 met 15 vermeerderd en steeg tot 220. Het aantal leden was op 31 Decem ber jl. 10,090. Pest in Indie. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende nadere telegram van den Gouvernuer-Generaal van Neder- landsch-Indië, dd. 3 dezer, betreffende het heerscben van pest op Java: „De grenzen der afdeeling Maluug zgn gesloten, maar voor het spoorwegverkeer open. Van het begin van Februari tot gisteren waren er totaal honderdvijf gevallen, waar van vgf en-zeventig overleden en dertien genezen zijn. Het dag rapport van gisteren vermeldt dertien gevallen en zeven dooden. De ziekte is gelocaliseerd in de bergdis- tricten Penanggoengan en Karanglo. Heden een verdacht geval te Tjepoo in Rembang. Politiehonden. Onlang6 werd gemeld, dat ook hier te lande pogingen worden aangewend tot

De Eemlander | 1911 | | pagina 2