WEERBERICHT. Uit de Pers. STADSNIEUWS. ALLERLEI. Thermometerstand BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET ION*TKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 11 April 1911. Hoogste barometerstand 773.4 m.M. te Maliuklad en Stornoway, laagste 749.0 te Seydisfjord. Verwachting tot don avond van 12 April 1911. Matige tot krachtige Noordelijke tot N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen-buien. Temperatuur: Dezelfde. IP*rometersland te AMERSFOORT 768 m.M. Vorige stand ta 12 uur 767 m.M. Hoogste gisterenF. 45 Laagste hedennachtF. 33 Hedenmiddag 12 uurF. 48 daarop boos op Glaoei en verweet dezen dat hij hem Ben Aïssa's steun had doen verliezen. Uit dit alles blijkt wel duideljjk dat de Sultan er kwaad aan toe is. Duitschlaud. De berichten over hoogverraad en diefstal van geheime gewichtige stukken zgn niet van do lucht. In de laatste drie dagen verneemt men daarvan uit Parjjs, Potersburg en nu uit Duitschland. De Ber- lgnsch Lokal-Anzeiger weet namelijk mee te deelen dat in Schoidnitz (Silezië) bij een inbraak in de grenadierskazerne stuk- keu over geheimb voorschriften in geval van mobilisatie van het Duitsche leger zijn ontvreemd. De gestolen Btukken zouden ook aan een vreemde mogendheid verkocht zijn. De daders zijn nu eerst gepakt, ter wijl de diefstal reeds in den nacht van 22 op 23 December plaats had. Bij de tusBchentijdsche verkiezing te Berlijn voor een lid van den Rijksdag, ter vervanging van wijlen den afgevaardigde Singer, is gekozen de kassiersbediende Buechener, sociaal-democraat, met 69.872 van de 73.390 uitgebrachte stemmen. Frankrijk. In de Matin komen eenige bijzonder heden voor omtrent het verhoor van Rouet, den ji.ugdigen attaché van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken, die beschuldigd wordt vertrouwelijke docu menten, die hy aan de quai d' Oriiay onder zijn hoede had, aan Maimon ter inzage te hebben verstrekt, Rouet verklaarde, dat hij Maimon in 1910 voor het eerst had ontmoet ten huize van zijn oom te Konstantinopel, waarheen hy door de Fransche regeering met een speciale opdracht was gezonden. Later kwam hij in de Turksche hoofdstad nog dikwyls 6amen met Maimon, die zijn belangstelling wist te wekken voor het spoorwegplan Houis-Bagdad en hem een betrekking bij dien spoorweg beloofde met een aandeel in de winst. Maimon en Rouet .keerden samen naar Parys terug en de attaché bezocht zijn ouden vriend dikwijls in diens keurig ingerichte woning aldaar en liet zich door dezen allerlei bijzonderheden ontlokken over staatsstukken, die door zjjn handen gingen en nadat hij door Maimon eenige malen uit een geldverlegenheid was ge holpen, gaf hy dezen zelfs inzage van stukken, berustend op het ministerie van buitenlandsche zaken. Tot de bij Maimon in beslag genomen papieren behoorcu O.a. afschriften van confidentiëele brieven van minister Pichon aan den Frauschen ambassadeur te Kon stantinopel en van Ilakki pasja, een ge wezen Turksch minister. By de betooging in Troyes, dio Zondag door do wynboeren van de Aube gehouden moot zjjn, zou een voorname rol gespeeld worden door het zoogenaamde „ijzeren bataljon", dat bestaat uit 200 boeren, die door kokardes en rosetten hun boersche kleeding ietwat militair maken. Op de borst dragen zij plakkaten met op schriften en zjj zjjn goed gewapend. Een roode vaan wordt vooraan gedragen en muziek begeleidt den marsch. Soms ook brullen zjj het „wijnlezerslied" of de „In ternationale". Spanjb. De Parjjsche Temps verneemt uit Madrid, dat de inwooers van Canillar, een stad in de provincie Malaga, in opBtand gekomen zijn. Zij deden een aanval op de kazerne der gendarmen en riepen de republiek uit. Bij den opstand zijn vijf personen ge wond. Versterkingen van de burgerwacht zijn erheen gezonden, om de orde te her stellen. Turkije. Tc Porim aangekomen inboorlingen, deelen mee, dat 1800 Turken vijf dagen geleden nabij Yerim in een hinderlaag zijn gevallen en in de pan gehakt. Van drie regimenten zijn slechts vijftien man ontko men. De Turken houden thans alleen nog Eltaég en Sanaa bezet. Pest op Java. Een regoeringstelegram uit Indië van 9 April, betreffendo de pestgevalleu op Java en de daartegen genomen maatrege len, meldt: „Op 7 April waren er 13 gevallen, waarvan 3 doodeu. Twee koortsgevallen op 6 April bleken pest te zjjn. Het hoofdbrandpunt der pest is Batoe en omgeving. Te Singosari, in het district Karanglo, is de pest onder ratten en menschen sterk verminderd. I Het reizigersverkeer van en naar het besmet gebied is veertien dagen stopgezet Het goederenvervoer wordt stopgezet, behoudens den uitvoer van de goederen, bedoeld in artikel 8 van do pest-ordon- nantie (Indisch Staatsblad 1902, No. 112". Artsen naar Indik. Besloten is tot nitzending naar Java van zes jonge artsen tot aanvulling en versterking voor een jaar van het perso neel van den IndiBchen geneeskundigen dienst. De oproeping van gegadigden en bekendmaking der voorwaarden is eerlang te verwachten. De Burgemeester van Blaricum. Bij K. B. is aan A. A H. Hosang, op verzoek, ontslag verleend als burgem. der gom Blaricum. Zooals men weet is de heer H. thans voortvluchtig. De Tariefwet. De Vaderlander, het orgaan der Liberale Unie spreekt van „een naderend onheil." Geen belasting op het volksvoedsel? zoo vraagt de Redactie. Maar de ministor zet f 10 op de 100 kilo margarine, die toch zeker niet een luxe-artikel voor de rijken is. Hij zet f 1.50 tot f 5 op 100 kilo gedroogde visch, die niet op den disch der wclgestelden, doch op de arbeiderstafel prijkt. Hij vraagt een recht van bonderden verbruiksartikelen, die de arbeidersklasse en de middenstand dagelijks van noodc hebben. Misleiding en niet anders dan dat is het te trachten de voorstelling te wek ken, alsof de lasten voor het volk niet verzwaard zullen worden. De tien millioen meerder invoerrecht beteekenen een last van vele malen tien millioen voor het Noderlandsche volk. In zijn democratische dagen noemde de heer Staalman de protectie, zooals minister Harte ze wilde, een rooftocht op de zakken der kleine luyden. Het ontwerp-Kolkman is in hoofdzaak een copie van hot ontwerp- Harte. Door de meelrechten draagt het nog verderfelijker karakter. Het spot met den dcmocratischcn eisch van een belas tingstelsel naar draagkracht Deze minister zal onder een „Christeljjk" etiket een paar millioen balen uit de directe belastingen en het negenvoudige dier som leggen op het gansche volk, waarvan de lagere standen het leeuwenaandeel te betalen zul len krjjgen. Een zware strijd wacht ons tegen dit rampzalig voornemen. De Ilooge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van de heoren J. J. P. v. W. en D. G. H. I., apothekers te Amers foort, door de rechtbank te Utrecht veroor deeld tot 2 geldboeten van f 1 of I dag hech tenis voor elke boete, wegens overtreding van artikel 3, alinea 2 der wet op de artsenij- bereidkundo, doordien op een Zondag het huis, waarin zij hun beroep uitoefenden, 1°. bij dag niet steeds toegankelijk was; 2°. niet bewooud wa6 door een apotheker of bulpapotheker (zij hadden hun apotheek op Zondag gesloten en waren uitgegaan). Do Hooge Raad achtte de bjj pleidooi ontwikkelde stolling, dat de wetgever alleen heeft willen verbieden de uitoefening van het bedrijf van apothekerbuiten dc apotheek, doch niet den apotheker er toe heeft willen verplichten te zorgen dat de apo theek bjj dag steeds toegankeljjk zij en door een apotheker of hulpapotheker be woond is, onjuist. Uit de bewoordingen en uit de geschiedenis van het artikel bljjkt, dat wel degeljjk ook deze verplichtingen aan den apotheker zjjn opgelegd, met de bedoeling, dat het publiek steedB in de gelegenheid is, geneesmiddelen uit de apo theek te betrekken. Uit de woorden„ook des nachts moet bewoond zijn" volgt dat ook overdag de apotheek steeds moet bewoond zjjn en een apotheker of hulp- apotheker er moet aanwezig zijn. Het be roep op de Zondagswet giug evenmin op. want de bepaling van art. 3 der wet van 1865 derogeert aan de Zondagswet. Ook dc qualificatie aan de overtreding in het vonnis gegeven, achtte de Hooge Raad op de wet gegrond. Mitsdien werd bet cassatieberoep ver worpen. Do vergadering van aandeelhouders in de N,V. Glasverzekering Maatschappjj Amersfoort kon gisterenavond geon voort gang hebben omdat de, volgens art. 13, grootste helft der aandeelcn niet vertegen woordigd waren. De vergadering is thans bepaald op Dinsdag den 18 April in de Zwaan. De adspi rant commies der posterijen en telegrafie W. M. Scheidemans is ver plaatst van Rotterdam naar Amersfoort. Met betrokking tot deelneming aan hippische wedstrjjden door officieren heeft de minister van oorlog bepaald, dat zij die aan een concours-hippique, een jachtrit of een wedren in het buitenland wenschen deel te nemen zich tevoren moeten onder werpen aan een proef ten overstaan van eene commissie van drie officieren, die in een gemotiveerd rapport, aan het departe ment van oorlog in te dienen, advies uit brengen omtrent het al dan niet verleenen van de vergunning tot deelname. Zjj die deze vergunning erlangen kunnen gedurende ten hoogste drie weken, onmid dellijk voorafgaand aan den datum van aanvang, wordeE gedetacheerd leAmersfoort teneinde zich onder leiding van den direc teur en instructeur der Rij- en Hoefsmid- school verder voor te beroiden voor hun deelneming. De dirig. off. van gezondheid 3e kl. dr. S. de Jong wordt 1 Mei overgeplaatst van Leeuwarden naar Amersfoort, aldus de N. R. Ct. Het "Vaderland daarentegen meldt, dat oveiste J. Nord, dir. off. van gezondheid chef van bet Militair Hospitaal te Assen, zal worden benoemd tot chef van het Militair Hospitaal alhier. Voor Maatschappelijk werk van dc afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Typ. Bond zal de heer F. Weeseling Donderdag a.s. in „Ons Huis" oen lezing houden over Oud-Amersfoort. Bij de bediening van het Avondmaal op Vrijdagavond a.s. ten 7 uur in de Lnthersche Kerk, zal, inplaats van den algemecnen beker, gebruik worden gemaakt van afzonderljjke bekertjes en zulks uit een hygiënisch oogpunt. Ds. P. Oosterbaan J. A. Zn., predikant bij de Doopsgezinde Gemeente te Hilversum zal Zondag a.s. optreden voor de Luthersche Gemeente alhier. AGENDA. 17 April. Uitvoering Knust na Arbeid in de Keizerdkroon. 18 April. N. V. Glasverz. Maatsch. in de Zwaan. 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geh. Bond in Amicitia. 23 April. Uitvoering Wilhelmina afd. Volks weerbaarh. in de Keizerskroon. 30 April. Uitvoering Amersf. Toonver. D. I. U. in de Keizerskroon. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amicitia. V ergiitiging. Het gezin van den landlouwer W. Groten te Tongeren, iü de gemeente Wjjhe, werd Zondag in korten tijd in rouw gedompeld. Twee kinderen, een jongen van 9 en een meisje van 3 jaar, werden plotseling ziek en stierven kort daarna. Een derde kind van ongeveer 12 jaar werd evenoens, in de R. K. kerk aan de Boerhaar, door dezelfde verschjjnselen aan getast. Dr. Kutschrutter uit Raalte vond goed, dat hot kiud naar huis vervoerd werd, waarna het per rjjtuig van den pas toor derwaarts gebracht is. Gelukkig is het thans aan de betere hand. Men vermoedt, dat de kinderen vergiftige spijzen gegeten hebben. Daarnaar wordt door de politie een onderzoek ingesteld. (Zw. Ct.) Inbraak. Gisternaoht is te Am sterdam ingebroken ten huize van de fa milie B., Marnixstraat 3. Toen het echt paar B., reeds bejaarde lieden, tehuis kwam, moeten de inbrekers nog in de woonkamer bezig zijn geweest met het leeghalen der zilverkast. Ze hebben nog den tijd gehad om den inhoud, dien zij hadden klaargezet om te worden medegenomen, zoo te plaat sen, dat hy niet de aandacht trok. De beer en mevr. B. die nog eenigen tijd in de zelfde kamer hebben vertoefd, terwijl de inbrekers zich schuil hielden in een zijka mertje, hebben niets bemerkt. Toen het echtpaar naar bed was gegaan, hebben de dieven mot een sleutel, welken zjj in een overjas vonden, de brandkast geopend en daaruit een bedrag van ongeveer f4500 weggenomen. Voorts wordt een belangrijke waarde aan goud- en zilverwerk en aan fiju tafellinnen vermist. De heer B. is tegen inbraak verzekerd. Een vondst. Toen men Zater dag bezig was met het opruimen van oude exemplaren van de Revue der Sporten, het bekende sportblad, vond men in de kast in den kelder van het perceel, waar het bureau van dit blad gevestigd is, in de Nic. Maesstraat te Amsterdam, een klein pakje met f 1200 aan bankpapier, dat aanstonds den directeur, den heer L. Lauer, ter hand werd gesteld. Ruim 7 maanden geleden word uit de kas van genoemd sportblad ongeveer f 1335 ontvreemd en men meent nu het grootste gedeelte daar van teruggevonden te hebben, dat daar verstopt zal zjjn om het vandaar later weer weg te nemen. Noodlottige ziekte. Caruso de groote Italiaansche zanger, zal dit seizoen niet meer zingen, wegens een kwaal aan zjjn stembauden, welke hem twee jaar ge leden ook noodzaakte langen tijd rust te nemen. Hij gaat binnenkort van New-York naar Italië, om waarschijnlijk den beelen zomer op zijn landgoed bjj Milaan door te bren gen. Voorloopig kan er niets van gezegd worden of Caruso ooit weer zal kunoen zingen. Het verlies dat de zanger dit sei zoen hierdoor al lijdt, bedraagt meer dan 400 000 gulden. Vliegen in Tokio. Kapitein Hino, een vlieger die in Duitschand de vliegkunst geleerd heeft, heeft zijn eerste succesvolle militaire vliegtochten in Japan volbracht. Hino vertoefde in September van het vorige jaar te Berlijn, waar hjj in opdracht van de Japanscbe regeering een aeroplaan kocht en zich een brevet als vlieger verwierf. Een koene amazone. Een jeugdig frissche amazone is de moeder van een Engelsch generaal. Bjj een vreeselijke sneeuwstorm en groote koude maakte deze 84 jarige dame, de moeder van sir Henry te Amersfoort.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2