weerbericht. binnenland" stadsnieuws. allerlei. Uit de Pers. Thermometerstand Uit de Omgeving, MEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 12 April 1911. Hoogste barometerstand 771.1 rn.M. te Malinklad, laagste 746.3 te Hernösand. Verwachting tot den avond van 13 April 1911. Moest matige Westelijke tot N.W.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen-buien. TemperatuurNacht zacht. (Barometerstand te AMERSFOORT 767 ml Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 51 Laagste hedennachtF. 36 Hedenmiddag 12 uurF. 42 tegen hem op touw gezet; in het Congres zal een voorstel ingediend worden tot het houden eenor enquête naar de wijze waarop de heer Roosvelt aan Columbia de land engte van Panama ontnomen heeft. Pest in Indië, De correspondent van het Handelsblad te Batavia seint, dat in het Malaugsche nu ook twee gevallen van longenpest gecon stateerd zijn. De regeering ontving het volgende tele gram d.d. gisteren, betreffende de pest op Java: „Vier koortsgevallen van 9 dezer bleken pest te zijn waarvan één longpest. Gisteren, (10 dozer) v|jf gevallen en twee dooden. Twee officieren van gozondheid zijn toege voegd aan den inspecteur van den genecsk. dienst, De Vogel. Het Ho? naar het Loo De staatsspoortrein, waarmede de Kon. familie a.s. Dinsdag naar Het Loo zal terugkeeren, vertrekt van den Haag ten 9 u. 41 min. v. m., om kort vóór 12 uur nabij het Paleis Het Loo aan te komen. Het eerste luchtschip in Nederland. Zooals wij reeds meldden zal deze maand het eerste luchtschip in Nederland ver schijnen. De directie van het dagblad „De Echo" heeft eene overeenkomst getroffen met de LuftverkehrsGesellscbaft te Cbarlottenburg, om voor rekening en risico van genoemd blad het luchtschip „Dagblad De Ecbo", type Parseval VI, reciistreeks van Berlijn naar Amstdam te doen varen. Vermoedelijk zal de aankomst den 19 dezer geschieden. Bij ongunstig weder iets later. Er zullen gedurende het driedaagsch oponthoud opstijgingen met passagiers gedaan worden, zoowel overdag als savonds. Zooals men weet, trekken zulke tochten boven Berlijn zeer de aandacht. Een terrein aan den Amsteldijk is voor de opstijging gekozen. Het luchtschip, bemaud met 7 personen, staat onder leiding van den Obcrleutnant Stelling. Het schip heeft een inhoud van 7000 kub. M. is 75 M. lang en heeft twee motoren van 200 paardeukracht Spoorabonnementskaarten. In een dienstorder vanwege de Staats spoorwegmaatschappij wordt aan het per soneel opgedrageu het publiek zooveel mogel\jk ter wille te zjjn. Herhaaldelijk komen namelijk klachten in van houders van abonnementskaarten dat zij zoo dikwijls hunne abonnements kaart moeten toonen. Gedurende een reis van slechts ongeveer 60 K.M. wordt dit soms drie of viermaal van hen verlangd. Controle is onvermijdelijk, maar houders van trajectkaarten, die bjjna dagelijks tus- schen dezelfde stations reizen, kunneu toch na korten tijd het trein- en controleperso- neel wel bekend zijn. De Tariefwet. Men schrijft uit Kaatsheuvel: De Algemeene Nederlandsche Bond van Schoenfabrikanten is van oordeel, dat hot voorgestelde tarief van invoerrechten onze beide takken van industrie, looierij en schoenmakerij, zwaar treft, zoodat een krachtige actie van de zijde der fabrikanten noodzakelijk is geworden eu dus niet mag uitblijven. Het Hoofdbestuur van den Ne- derlandschen Lederbewerkersbond heeft besloten deze ac'ie gaarne te zullen steuneu, wanneer die steun gewenscht mocht worden of noodzakelijk geacht. Deze arbeidersorganisatie w(jst er met nadruk op, dat door de samenwerkende actie der Sigarenfabrikantenbonden en Tabaksbewerkersbonden het wetsontwerp op „Een debietiecht op tabak en sigaren" waarschijnlijk zal worden ingetrokken en twijfelt er daarom ook niet aan, of de actie onzer lederfabrikanten, gesteund door die der arbeiders, zal niet zonder succes zijn. Waar het thans oen gemeenschappelijk belang geldt, mag de klassenstrijd geen oorzaak z|jn, dat weinig kracht naar buiten kan worden uitgeoefend. Ongeknipte plaatsbewijzen. De directie der H. IJ. S. M. heeft bepaald dat van 1 Mei af iedere reiziger, die op een ongekniptc coupon van een tienrittenboekje reist of zulk een coupon bij de uitgangscontröle aanbiedt, zal wor den beschouwd als niet in 't bezit te zijn van een behoorlijk plaatsbewijs en op hem art. 4 van hot Algemeen Reglement op het Vervoer moeten worden toegepast. Eek beter leger voor hetzelfde geld. Onder dezen sprekenden titel heeft de gep. generaal-majoor A. R. Krayenhoff van de Leur eene brochure het licht doen zien, waarin hij de ingediende Mditiewet be spreekt. De schrijver, die zich reeds in een zijner vorige geschriften een voorstan der heeft getoond van een eersten oefentijd van 12 maanden voor de infanterie, be toogt, dat door lichtingen van 20 000 man, een 6 jarigen actieven en een 5-jarigen landweerplicht, met een 12-maandschen eersten diensttijd voor de infanterie en het niet verkorten van den eersten oefentijd der voorgeoefenden, een goed geoefend voldoend sterk leger is te verkrijgen van 100.000 man, voor slechts ongeveer f S6.000 meer. Op de woorden „goed geoefend moet hier, in het betoog van generaal Krayen hoff de klemtoon worden gelegd. Immers het Regeeringsvoorstel beoogt een militie sterkte van 121.670 man, en onder de vigeerende militiewet is die sterkte 121.450 man. Maar de eerste diensttijd van 8l'a maand, door de regeering voorgesteld, acht hij niet genoeg, en zijne brochure strekt om te betoogeB, dat men op de door hem aangegeven wijzo een goed geoefend en voldoend sterk actief leger verkrijgt, waarin geen infanterist minder dan 12 maan den eertse oefeningstijd heeft doorloopen. In het geschrift is een gedetailleerde kostenberekening opgenomen. Het tarief als sluitpost. De Zutph. Ct. beschouwt als het ver derfelijke van het in de Tariefwet aange boden stelsel, dat het zich wil aandienen als fiscaal met zwak protectionistische nei gingen. Het wil de pro ectie tersluiks, een smokkelaar geljjk, het van oudsher vrijhandelsgezinde Nederland als 't ware op kousen-voeten doen binnensluipen. Men wil o zoo matig beginnen, een betrekke lijk kleine bate van verscheiden artikelen binnenhalen, om dau de gelegenheid te hebben later, wanneer voor nieuwe sociale wetten of voor.... de kustverdediging bv. andere millioencn noodig zijn, even den afsluiter van den milliocnen-stroom iets wijder open te zetten, zoodat nieuwe baten worden opgebracht door het eigen volk onder den hatelijken vorm van een indi recte,dus onrechtvaardig werkende belasting. Want dit staat bij voorbaat vast: elke protectie, boe gering ook, verhoogt den prijs der belaste artikelen met minstens 't bedrag dat de importeur uit 't buiten land beeft op te brengen aan onze staats kas; hetgeen het blad dan verder voor enkele artikelen,o.a. margarine en ge droogde viBch (beide volksvoedsel)nader aantoont. De Utrechtsche rechtbank wees o. a. de volgende vonnissen: Th. A. A. B 22 j., werkman te 's Gravenhage wegens diefstal van dekens ten nadeele van B. H. K. te Amersfoort tot 1 jaar en 6 inaauden gevangenisstraf onder aftrek der prev. hecht. M. G. K. 12 j., L. M. S. 15 j. koopman te Amersfoort, wegens diefstal van briketten ten nadeele van de H. IJ. S. M., ieder tot f 3 boete subs. 1 week tuchtschool. De Burgemeester van Amersfoort brengt, ter voldoening aan een door hem ontvangen telegraphisch bericht van den Heer Commissaris der Koningin der pro vincie Utrecht, ter kennis van belangheb benden, dat, met ingang van 10 April 1911, door den heer Minister van Binnenlaudsche Zaken het houden van veetentoonstellingen in de proviucie Utrecht is verboden. In de Mooierstraat is een vrienden schaar geducht aau 't kloppen geraakt, waarby van alle beschikbaar materiaal werd gebruik gemaakt. Er werd geslagen, gebonkt en gestoken in het wilde weg, zoodat ieder die te dicht nabij kwam zijn deel kreeg. Toen het eindelijk gelukte de vechtenden tot bedaren te brengen, bleek het, dat twee een vrij ernstige hoofdwonde hadden bekomen, terwyl een derde een steek in do borst ontvangen had. En een vrouw had eenige ernstige klappen opge- loopen. Dr. Schreuder en arts Morren verleenden geneeskundige hulp. Terzake dezer mishandelingen maakte de politie tegen 4 personen procesverbaal op. Op den openbaren weg zijn gevon den: een zilveren ringetje, een medaillon, een beursje en een hoedespeld, die op het bureau van politie zyn gedeponeerd. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een voerman, terzake van het vervoeren van kalveren op noodeloos kwellende wijze. In de Reraonstrantsche kerk wordt Vrydagavond half acht een godadienstoete- ning gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds. I. Hooykaas. Gisteren had in de St. Joriskerk de stemming plaats over de vraag of de be voegdheid tot het beroepen van predikanten in de eerstvolgende tien jaren zal berusten bij den Korkeraad of bij het Kiescollege. Uitgebracht werden 252 stemmen, waaavan er 51 den Kerkeraad dat recht wilden toe kennen, terwijl 201 stemmen waren voor het Kiescollege. De bestaande toestand blijft dus bestendigd. AGENDA 17 April. Uitvoering Kunst na Arbeid in de Keizerskroon. 18 April. N. V. Glasverz. Maatsch. in de Zwaan. 23 April. Jaarfeest Alg. Ned. Geb. Bond in Amicitia. 23 April. Uitvoering Wilhelmina afd. Volks weerbaarh. in de Keizerskroon. 30 April. Uitvoering Amersf. Toonver. D. I. U. in de Keizerskroon. 2 Mei Uiivoering Toonkunst in Amicitia. ZEIST. De gemeenteraad heeft gisteren besloten tot het aangaan van een leening van f 400.000, rentende 4 pet., uit te geven tegen den koers van ten minste 98 pet. en voorts tot het opnemen van f 40,000 kasgeld tegen eene rente van ten hoogste 5 pet. S p o k e u. Een boerin uit Trcnc- sio, Hongarije, werd onlangs aan het post kantoor te Grossbitse ontboden, om een som ran 5000 kronen te ontvaugen, baar toegezonden door baren man, dio zich in Amerika beviudt. Voov het ontvangen van dat geld had zij eeD papier noodig, dat zij bij den rech ter, tevens burgemeester van die plaats, moest halen. Deze ried haar, stil te hou den dat zij zooveel geld gekregeu had, om niet de begeerigheid van dieveu op te wekken. Den nacht daarop werd de boerin ge wekt door twee spoken, waarvan het eene zei: „Ik ben de duivel. Uw man heeft dat geld gestolen. Gij moet het mij geveu, als ik morgen weer hier kom. Anders ueem ik u mede naar m|jn rijk!" Den volgenden dag, toen de boerin haar geld in ontvangst uain, vertelde z|j don postambtenaar dio verschijning van den duivel. De ambtenaar, dieniet aan spoken geloofde, waarschuwde de politie en toen de duivel dien nacht terugkwam bij de boerin, werd h|j met zijn metgezel gevan gen genomen, en toen bleken de spoken.. de rechter-burgeraeester en een zijner bloed verwanten te zijn. Roovers. De postwagen van Warschau naar Kalisj is door dertig ge wapende en gemaskerde roovers aauge- vallen. Do roovers doodden drie soldaten van het escorte en stalen 47,000 roebels. M ij n r a m p. Bij het mijnongeluk, dat in Pennsylvanië heelt plaats gehad, kwamen 75 menschen om, waarbij drie broeders. In de Alabama-mijn werden 128 lijken gevonden. De oorzaak van de ramp schijnt oen kruitontploffing geweest te zijn. Zeepvervalsching. Als een record op het gebied van zeepvervalsching vermeldt het „Mbld. t. d. Vervalschingen": Wij onderzochten een zachte zsepsoort welke bij een gehalte van slecbta 5.20 pCt. vetzuren, niet minder dan 93.70 pCt. water bevatte. Een handelsmerk men zou beter van „watermerk* kunnen spreken was bij deze waar niet aangegeven. Met een weinig suggestie zal men er misschien nog in slagen, b|j het publiek een artikel met 99.99 pCt. water voor „zeep* te doen doorgaan! EenChineezenfeest. Den vorigen Donderdag vierden te Liverpool de daar wonende Chineezen het Sing- Wenfeest, dat ongeveer gelijk staat met onzen Allerzieleudag. Het brandpuut van het feest was het hoofdkwartier van de weldadigheidsvereeniging Ching-Yee-Tong. Vroeg in den morgen verzamelde zich in de nabijheid van hei clubgebouw een groot aantal Chineezen in hun feestkleeden en te ball elf werd een processie gevormd en wagens en automobielen trokken naar het kerkhof. Met Chineesche ceremonies werd het kerkhof betreden en een gebraden varken werd om beurten op elk der graven der Chineezen gelegd, waar het eenige minuten bleef liggen; ook zoetigheden werden op den grafheuvel gelegd, maar geen bloemen. Op ieder graf werd een pakje rookstokjes verbrand onder het zeggen van gebeden of bezweringen. Groote massa's aromatisch papier werden hierna verbrand. Opder de liefdesgaven, die Daar de graven gebracht werden, bevond zich ook een fleesch whisky, waarvan de inhond in drie Chineesche koppen werd verdeeld en op graven gesproeid. De deelnemers dronken echter geen whisky. Een slimme voerman. Over den Rijn in Elzas voert een schipbrug en over die brug mogen geen wagens rijden die beladen zgn met meer dan 60 ceute- naars (3000 kilo). Reeds menige vloekende voerman moest de overtollige centenaars afladen en dan oen tweede of derde maal den weg over de brug afleggen. Zoo kwam ook dezer dagen een Schletstadter voerman bij de brug aan met 51 centenaars op zijn wagen. De bruggemeester, die een zeer streng man is, beval de eene overtollige centenaar achter te laten en die later, als de 60 over de brug waren, terug te halen. Maar de voerman had hier geen trok in, hij haatte vooral de bureaucratie en kreeg een lumineuzen inval. Hij werpt een der zakken met de verboden last van den wagen naar beneden op den grond, laadt hem op den schouder en draaft kalm naast zijn paard en wagen over de Rijnbrug. Met een eenigszin lang gezicht zag de machtelooze bruggemeester den vermeteleu voerman na. De brug moet overigens do belastingsproef gelukkig door staan hebben. Weinig bekende beroepen Wie heeft ooit vau tjjdverkoopers gehoord P De Londensche volkstelling heeft dit beroep als 't ware ontdekt; het werd uitgeoefend

De Eemlander | 1911 | | pagina 2