WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONFTKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 13 April 1911. HoogBte barometerstand 773.2 m.M. te Valeucia, laagste 752.7 te Brcslau. Verwachting tot den avond van 14 April 1911. Meest matige Noorelijke tot N.W.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. ro*rometerstand te AMERSFOQPX 770 m M. Vorige 9tand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennachtF. 36 Hedenmiddag 12 uurF. 46 denken met hoeveel spanning nu de uit spraak over de enkele stem werd afgewacht, die de beslissing zou geven. Óver die ééne slem werd heel den dag gedebatteerd. Men begrypt hoe boos die liberale can- didaat is, die zijn zetel door de uitspraak verliest. Japan. Bij den grooten brand in Tokio blijken nu 6676 huizen, 9 tempels, 2 fabrieken en een brandweerdepót vernield te zijn. Vier personen kwamen om, 133 werden zwaar gewond. Aan het reddingswerk namen ook de politie en de militairen deel. De overheden werken met particulieren en de bladen samen om den nood der 40.000 dakloozen te verzachten TWEEDE KAMER. Schriftelijk beantwoorde vragen. Diekstvoorwaardkn spoorwegpersoneel. Door den heer De Visser zyn naar aanleiding van de op 15 Januari 1911 iD werking getreden reglementen dienstvoor- waarden van de Maatschappij tot Evploi tatie van Staatspoorwegen en van do Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, de volgende vragen, d.d. 20 Maart, schrif telijk ingezonden: I. Welke zijn de redenen, dat de reglementen dienstvoorwaarden van 15 Januari 1911 voor den uitersten termijn, n.l. van 5 jaren, zijn vastgesteld, in afwij king van de verige, die of voor twee jaren óf voor drie jaren golden. II. De nieuwe reglementen dienstvoor waarden, die op 1 Juli 1910 in werking zouden treden, zijn eerst 15 Januari 1911 verschenen, voornamelijk met het oog op de wenschelijkheid om daarin de nieuwe regeling, betreffende de pensioenfondsen op te nemen. Welke is de oorzaak, dat nu toch bij de reglementen dienstvoor waarden van 15 Januari 1911 laatstge noemde regeling niet is opgenomen? Hl. Is het met goedkeuring van don minister, dat de werking van het instituut der groepsvertegenwoordiging gwordt be lemmerd, zooals dat geschiedt door de invoering van dienstorder no 456S, dato SI Januari 1911, bij de Staatsspoorwegen, waarbij bepaald is, dat ook buiten de groepsvertegenwoordiging door 25 leden van een groep wenschen en bezwaren kun nen worden ingediend? Op deze vragen heeft de minister van Waterstaat, de heer Regout, d.d. 10 April geantwoord. Aan die antwoorden ontleenen we, dat in verband mot de uitkomsten van het onderzoek betreffende de pensioenregeling, de minister meent, dat de positie de regee ring ten opzichte der spoorwegmaatschap pijen verdeeld en de belangen van het personeel botor gediend worden, door een goedkouriug voor vijf jaar, met het uit drukkelijke voorbehoud, dat vóór 1 Januari 1913 een behoorlijk gewaarborgde regeling der pensioenen van het spoorwegpersoneel zal zyn tot stand gekomeu, zoodat de goedkeuring slechts voor een termijn van 2 jaren gelden, indien onverhoopt de wet telijke bekrachtiging der nieuwe pensioen regelingen niet binnen dien termijn zou zijn verkregen. Op de tweede vraag antwoordt de minis ter o.a. Reeds vóór de maand Juli 1910 was voorts do zekerheid verkregen, dat een nieuwe pensioenregeling aanzienlijke lasten op de maatschappijen zou leggen, doch omtrent den omvang van die lasten kon toen nog geen behoorlijk omlijnd denkbeeld worden verkregen. WegenB het nauwe verband, dat in dit opzicht tUsschen do nieuwe pensioenbepalingen en de overige dienst voorwaarden bestaat, word het wenschelijk geacht, de goedkeuring tot Januari 1911 te verschuiven. In antwoord op vraag Hl over de groepsvertegenwoordiging, wordt door den minister o.a. medegedeeld: Reeds geruimen tijd geleden werd door den directeur generaal der Mpij. tot Eipl, van S.S. de aandacht der regeering er op gevestigd, dat het instituut den groepsver tegenwoordiging in meerdere opzichten niet aau het doel beantwoordt, in het byzonder door de houding, welke door de Nederl \creen. v. spoor- en tramwegpersoneel, ten aanzien der groepsvertegenwoordiging bij de Mpij. tot Expl. van S. S. is aan genomen. Eenerzijds werd door deze vereeniging er naar gestreefd, om haar invloed in de groepsveriegenwoordiging zoo sterk moge lijk te maken door te zorgeu, dat haar leden de meerderheid uitmaakten van de vertegenwoordiging der verschillende groe pen doch terwyl de vereeniging daarin voor een goed deel is geslaagd werkte zij anderzijds het instituut tegen door haar leden onder het spoorwegpersoneel aan te raden om hun belangen niet bij do groeps vertegenwoordiging aanhang te maken, terwijl do vereeüiging bovendien aan haar leden, die tot grocpsvertegénwoordigers zijn gekozen, de opdracht gaf om alle verzoeken, welke do groepsvertegenwoor diging bereikten dus ook die van niet- leden der vereeniging mede te deelen aau hot hoofdbestuur der Nederl. Ver eeniging. Daar by een dergelyko handelwijze, geheel in strijd met de bedoeling van de groepsvertegenwoordiging welke immers de verzoeken van het personeel uitsluitend aau de directie had over te brengen uit den aard der zaak bij vele leden vaD het personeel, die niet bij de Nederl. Vereeni ging zijn aangesloten, bezwaar bestond om zich van de groepsvertegenwoordiging te bedienen, werd in den loop van het vorig jaar door den directeur-generaal het voor nemen kenbaar gemaakt, om naast de groepsvertegenwoordiging aan de leden van het personeel, die dit wenschen, gelegen heid te geven, ook op andere wijze hun bezwaren, die niet van persoonlijken aard zijn, kenbaar te maken. Dat het instituut van de groepsvertegen woordiging, vooral wegeU8 de hiervoren genoemde redenen, niet afdoende aan het doel beantwoordt, moet worden erkend. Vandaar dat op 14 December j.l. werd medegedeeld, dat wellicht naar een middel zal moeten worden gezocht, waardoor ook zonder ;tusschenkomst van de groepsverte genwoordiging, klachten kunnen worden ingediend bij de directie. Terwijl de kwestie op welke wijze eene betere rege ling zou kunnen worden getroffen, nog een punt van onderzoek uitmaakte, werd zonder nadere voorkennis der regeering, de dienstorder no. 4568, uitgevaardigd door den directeur-generaal der Maatschap pij tot Expl. van S.8., die zich daarbij geplaatst heeft op het standpunt, dat hier alleen wordt tegemoet gekomen aan degenen, die thans om voornoemde redenen niet of met grooten tegenzin gebruik maakten van de groepsvertegenwoordiging. Het kan echter niet worden verheeld, dat door dezen maatregel het instituut der groepsvertegenwoordiging eenigszins kan worden belemmerd, terwijl door de regee ring bij haar mededeeling op 14 December j.l. in de Tweede Kamer eene oplossing der ontstane bezwaren in een eenigszins andere richting werd beoogd. Pest in Indik. Bij bet Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegam van den Gouverneur-Generaal v. Nederlandsch-Indië dd. 12 April, betreffende pestgevallen op Java: „Een koortsgeval van gisteren bloek „pest te zyn. „Gisteren zeven gevallen, drie dooden. Het ontwerp-Tariefwet. Reuter seint uit Londen: In het Lagerhuis vestigde de unionist Griffith Boscawen de aandacht van den staatssecretaris van buitenlandsche zaken op het Nederlandsch tariefontwerp, waar bij een recht van 6 proc. wordt voorge steld op den invoer van kettingen en ankers, en hij vroeg, of de Regeering 6tappen zal doen ter bescherming van de belangen der Britsche iudustrieelen. Tennant, de parlementaire secretaris van hot ministerie van handel, zeide in zijn antwoord dat de bedoelde artikelen tot heden vry in Nederland konden inge- voord worden. By het nieuwe ontwerp worden kettingen belast met 6 proc. van de waarde, maar het is niet duidelijk, hoeveel men voornemens is op ankers te leggen. Een vertaling van het tariefontwerp is rondgezonden by de Kamers vau Koop handel, en haar is verzocht hare opmer kingen mede te deelen. Als deze zijn ingekomen, zal zorgvuldig overwogen wor den, welke stappen, zoo die wenschelijk worden geacht gedaan moeten worden. Onderwijzers voor Indie. Naar het schynt, gaat het tegenwoordig niet erg met de aanmelding van onderwij zers, die lust hebben naar Iudië te gaan, zegt de Avp. Althans het ministerie van Koloniën heeft door bemiddeling van het Rijksschoohoezicht aan alle onderwijzers hier ter lande een circulaire doen toekomen, waarin de voorwaarden en voorrechten voor Indië uitvoerig worden uiteengezet. Landweer en landstorm. De Haagsche correspondent van de Standaard schrijft: De landstormwet, welker indiening te wachten is, zal, naar ik verneem, landstorm plicht opleggen aan: a. allen, die bij de militie gediend hebben, van het 31e tot en met het 40e levensjaar; b. allen, die aan de loting hebben deelgenomen, doch niet ingelijfd zijn geworden bij de militie. In tijd van vrede zal de landstorm tot geen enkele dienstverrichting gehouden zyn; in tyd van oorlog zullen de land- stormplichtigen tot gewapende of onge wapende dienBten geroepen kunnen worden, al naar mate zy al dan niet in den wapen handel geoefend zyn geworden. Diezelfde correspondent schryft: Naar ik verneem bestaat bij den Minister van Oorlog het voornemen, door de te wachten wyziging der landweerwet den diensttijd der landweer terug te brengen 7an 7 op 5 jaar, terwijl het aantal her halingsoefeningen, nu 2 bedragend, met een zal worden verminderd. Minister Kolkman's kennis van granen en meel. Minister Kolkman is tot zyn voorstel om een invoerrecht te heffen op tarwe- en roggemeel (of bloem) slechts gekomen door verkeerde technische voorlichting, meent de Nederlander. Uit de mem. .'an toel. immers blijkt des ministers meening dat onze maalin- dustrie achterlyk zou zijn gebleven. Dat is eerstens al een foutieve meening. Ja, er zijn thans nog slechts 17 meelfaberiken, terwijl er tusschen 1870 en 1880 een 80-tal waren! Maar die 17 van thans fabriceeren meer dan do 80 fabrieken van voor 30 jaren. De klein-industrie heeft zich tot groot-industrie vervormd. Wil men daarvan een duidelijk bewijs? Men neme sleohts de iinportcyfers van tarwe ter hand! Dan ziet men, dat de invoer van tarwe in de jaren 1867 tot 1876 86,080 ton bedroeg, tegen 381,477 ton in 1909! En deze tarwe ia in de Hollandsche meelfabrieken verwerkt. Wyst dat op achteruitgang? Maar om nu eens by de laatste 10 jaar te blijven! Gedurende dit tijdsbeloop bleef de meelinvoer stationnair, terwijl de invoer van tarwe van 214,000 ton in 1899 toenam tot 331,000 ton in 1909. Is het noodig by deze cijfers een commentaar te leveren? Doch er is meer! Na uiteengezet te hebben, dat onder „bloem" moet worden verstaan het ge builde meel, dat voor wittebrood wordt gebezigd, schryft de minister: „Wordt dus alleen de bloem belaBt, dan valt meel voor veevoeder buiten de belasting." De minister schijnt dus aan te nemen, dat meel voor veevoeder ongebuild meel zou zyn. Maar dit is onjuist. Ongebuild meel is de grondstof voor kropbrood. Hot is echter evenmin een invoerartikel als h6t een product der meelfabrieken is. Het wordt gemaakt door de Hollandsche mole naars, door de klein-indUBtrie dus. Voer- meel is echter gebuild meel van inferieure qualiteit en er zijn zelfs meelsoorten, welke nu eens voor broodbereiding, dan weder eens voor veevoeder gebruikt worden. Het tariefontwerp laat dus tegen 's minis ters bedoeling door de onderscheidiug tU9schen „meel" en „bloem" het meel voor veevoeder niet vry. Het wil ons werkelyk voorkomen, dat de minister nooit een invoerrecht op tarwe- en roggebloem zou hebben voorgesteld, indien het hem niet aan de juiste practische voorlichting ontbroken had. Naar onzo meening besluit gerust stellend de Nederlander behoeven de linksche bladen zich dan ook heusch niet zoo druk te maken over de tegenstrijdig heden in do uitingen van mr. Kolkman. Wy betwijfelen niet dat de minister voor stander van vrijen invoer vau eerste levensbehoeften is gebleven, en daarom verwachten wij, dat bij nader inzien hij wel op dit deel van zyn wetsvoorstel zal terugkomen. Wij hopen het ten minste. Zondag wordt op Birkhoven de tweede ronde van de soriewedstryden van Quick gespeeld. Alsdan komen in het vela: U.V.V.(Utrecht)Quick (Amersfoort; Kam pong (Utrecht)Blauw-Wit (Amsterdam); D.O.S. (Utrecht)H.Y.C. (Amersfoort. De wedstrijden vangen te half elf aan. In ons nummer van Dinsdag 11 April is gemeld dat Ds. Oosterbaan uit Hilversum Zondag a.s. in de Luthersche kerk zal optreden; dit moet zyn Zondag 23 April a.s. De commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft aan de burgemees ters medegedeeld, dat wegens het heerschon van mond- en klauwzeer de mogelijkheid bestaat dat de voor die provincie uitge schreven paardenkeuringen nog worden afgelast, zoodat het aanbeveling zal ver dienen de gevorderde werkzaamheden niet vroeger te verrichten, dan de wettelijke voorschrifton noodzakelijk maken, By de courses te Duindigt verwiorf luitenant J. J. van Santen den tweeden prijs met Montereau II in „Berthus-prys, ren op de vlakke baan voor paarden van 4 jaar en ouder; afstand 2000 Meter. Voor de eindexamens der hoogere burgerscholen met 5 j- c. in de provincie Utrecht voor het jaar 1911 hebben zich aangemeld 124 kandidaten. De mondelinge examens zullen worden afgenomen van 17 Juli tot 5 Augustus iu het gebouw der H. B. S. alhier. Hedenmorgen trok het de opmerk zaamheid der buren, dat de woning van de alleenwonende vrouw 8. in de Koning straat, langer dan gewoonlijk geslotoD bleef. De politie werd gewaarschuwd, die by haar onderzoek tot de ontdekking kwam, dat vrouw 8. overleden was. Een hartver lamming had een eind aan haar leven gemaakt. Gisterenavond iB onder hevig verzet een persoon gearresteerd, die onder den invloed van sterken drank verkeerdo. Vier politieagenten en eenige burgers trachten hem naar het bureau van politie, alwaar terzako van wederspannigheid proces ver baal tegon hem werd opgemaakt. Hedenmiddag werd op de begraaf plaats aan den Soesterweg ter aarde besteld het stofielijk overschot van wijlen Jen agent van politie P. J. Aalten. De baar werd door tien politie-agenten gedragen, terwijl de ander collega s, voor zoover de dienst het toeliet, zich op het kerkhof bij den stoet aansloten. Daar waren ook de Com missaris en de Inspecteur van politie, ter. wyl een groot aantal belangstellenden de droeve plechtigheid bywoonde. Op de kist lagen twee kransen, een van de superi euren van den overledene en een van de.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2