binnenland. "stadsnieuws. allerlei. INBOEDEL VENDUHUIS publiek verkoopen: WEERBERICHT. Thermometerstand Advertentiën. GEPLAATST De Groot Kuyters MEDEDEELINGEN YAK HET KONIKKL. NEP. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 15 April 1911. Hoogste barometerstand 770.5 m.M. te Clermont, laagste 737.3 te Bodo. Verwachting tot den avond van 16 April 1911. Zwakke tot matige Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afwisselende bewolking, waarschqolijk droog weer. Temperatuur: Dezelfde. !B*rometerstand le AMERSFOOP.T. 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 58 richten dat in tal van omliggende dorpen ernstige voorvallen hadden plaats gehad. Volgens de jongste berichten uit de Aube is thans de rust overal hersteld. De prelect is te Bar-sur-Aube aangekomen, terwijl hem thans in voldoende hoeveelheid troe pen ter beschikking staan. Het „comité van verdediging" heeft een manifest tot de bevolking gericht, waarin tot kalmte wordt aangemaand, opdat de troepen spoe dig kunnen wegtrekken. De prefect van Reims heeft iu antwoord op de vraag hoe het mogelijk was, dat de wijnbouwers zoo erg te Ay hebben kunnen huishouden, dat het halve dorp verwoest werd, gezegd, dat aanvankelijk 21/, escadron ruiterij be schikbaar was. Bovendien konden ruiters in de met allerlei huisraad opgehoopte straten niet verker komen, waarbij vooral de talryke glasscherven het voortgaan der paarden beletten. Doch daarenboven moes ten de troepen de wegen naar Epernay bewaakt houden, daar streng bevolen was. tot eiken prijs het optrekken der 12.000 bijeengekomen wijnbouwers naar Epcmay te beletten. Een oogenblik dreigde het gevaar zeer, dat do wynbouwers zich op Epernay zouden storten, waar een geheel onvoldoende militaire macht aanwezig was, om den aanval af te slaan. Echter is bet er gelukkig niet toe gekomen. Gkoot Britannie. De toestand in het kolengebied van Zuid-Wales wordt zeer ernstig. Men vreest, dat een algemeene staking in Zuid Wales en Monnouthshire onvermijdelijk is. De onderhandelingen zijn afgebroken. De bemiddeling van het departement van arbeid heeft niet het miDsto succes gehad, de stakers hebben met overweldi gende meerderheid besloten vol te houden. Spanjk. De jongste debatten in de Spaansche Kamer over de Ferrer-zaak hebben aan republikeinen en socialisten weder het uoo- dige materiaal verschaft tot bestrijding der regeering en zij hebben onmiddellijk maat regelen genomen om daarvan gebruik te maken. Zij zullen, volgens een particulier telegram aan den Berliner Lokal. Anzeiger dezer dagen een in scherpe bewoordingen gestelden oproep verspreiden, nadat zij eerst op 24 April te Valencia een mouster- vergadering zullen hebben gehouden, waar de volgende punten behandeld zullen wor den: Geen nieuwe avonturen in Marokko, hervorming van de militaire rechtspleging, herziening van alle gewraakte strafproces sen en in de eerste plaats dat van Ferrer. De beweging wordt geleid door de schrij vers Perez Galdoz en Pablo Iglesais. Mexico. Volgons een bericht uit New York zouden tijdens een gevecht, dat Donderdag den geheelen middag voortduurde en waarvan het resultaat was, dat do rebellen Agua Pricta uameu, Amerikaansche troepen de Mexicaausche grens zijn overgetrokken, die een einde maakten aan het gevecht, nadat drie personon gedood en verscheiden gewond waren in het nabijgelegen Douglas (Arizone) door verdwaalde kogels Het Koninklijk Bezoek aan dk Hoofdstad. Het jaarlijksch bezoek van de Konink lijke Familie aan Amsterdam zal ditmaal later geschieden dan gewoonlijk, te weten in de eerste week van de maand Juni. Bond voor Staatspensionneering. De 11de algemeene vergadering van den Bond voor StaatspensioneeriDg wordt op 4 Juli te Utrecht gehouden. Aan de orde komt o a. de verkiezing van drie hoofdbestuursleden (aftredend en niet her kiesbaar mej. E. Jochim en de heeren G. Wieringa en ds. D. A. v. Krevelen) Op de agenda komen vorder voorstellen om een of meer afgevaardigden naar Engeland te sturen ter bestudeering van het Engelsche stelsel, met welke voorstel len het hoofdbestuur zich kan vereenigen. Naar aanleiding van eenige voorstellen geeft het hoofdbestuur in overweging, dat het de opdracht kryge een commissie te benoemen, welke zal hebben voor te be reiden een groote betooging in Don Haag, zoodra het wetsvoorstel voor ouderdoms- verzekering in de Tweede Kamer in be handeling zal komeu. Uit het iinancieel overzicht over 1910 blijkt, dat de inkomsten beliepen f 9923, waaronder contribution f 8835, de uitga- v»u f9300. Werkloosheid. Een der subscommissie der Staatscom missie voor de werkloosheid heeft eeD enquête begonnen, die ten doel heeft ge gevens te verkrygen betreffende het ver hand dat er bestaat tusschen verzekerings- wetgeving en werkloosheid. De bedoelde sub-commissie tracht te weten te komen: a. Welken invloed de Ongevallenwet, heeft op het toe- en afnemen der werk loosheid b In hoeverre de Ongevallenwet, inzon derheid het aanbod van werkkrachten tegen een lager loonpeil dan bet gebruikelijke, vermindert of vermeerdert. c. Of de risico-overdracht by de Onge vallen verzekering hierop invloed heeft. d. En of de uitbreiding der verzekeriags- wetgeving in het algemeen invloed heeft op de werkloosheid. De Eembode deelt mede, dat de heer A. A. Hamers, lid van den gemeenteraad voor district II, by de a.s. periodieke ver kiezingen niet voor een horbenoeming in aanmerking wenscht te komen. H.V.C. krygt Paasohmaanaag bezook van De Zwaluwon uit Utrecht. We herinneren nog even aan de scriewedstrijden van Quick. Het weer be gint al aardig op te knappen, zoodat we morgen Diet tegen een tochtje naar Birk- hoven behoeven op te zien. Vermoedelijk zullen de middagwedstrijden opgeluisterd worden met muziek. B. en W. van Baarn hebben den minister van oorlog verzocht, zoo moge lijk nog maatregelen te willen treffen, dat de keuringen van paarden voor den krijgs dienst voor de gemeenten, behoorende tot het vorderingsdistrict Amersfoort, evenals in 1896 ook thans weer in de gemeenten zelf, en dus niet alle te Amersfoort, worden gehoudeD. Deze keuring moet krachtens de be staande voorschriften gehouden worden te Amersfoort op de Beestenmarkt. Een gevolg daarvan zal zijn, dat de ingezetenen der gemeenten Stoutenburg, Soest, Leusden, Baarn, Woudenberg, Hoevelaken, Hoog land, Scherpenzeel, Bunschoten en Amers foort het rytuig- en vrachtvervoer gedurende een groot gedeelte van dien dag zullen moeten staken, tot groot geldelyk nadeel voor velen. Dit alles zou vermeden kunnen worden, indien evepals in 1896 de keuringen werden gehouden in de gemeenten zeiven. Op grond daarvan hebben Burg. en Weth. van Baarn den minister verzocht zoo mogelijk nog maatregelen in dien zin te willen nemen, en tevens de besturen der andere gemeenten uitgenoodigd hun verzoek bij den minister te willen steunen. De kapitein-kwartiermeester A. J. C. Aleoson, toegevoegd aan den controleur, 2de bureau alhier, is bij Kon. besluit van 13 dezer benoemd tot lid der commissie, belast met de directie van Weduwen-en woezenka8 voor de officieren van de land macht. Bij Kon. besluit van 13 dezer zyn benoemd bij het wapen der infanterie, bij hun tegenwoordig korps, tot militie-eerste-luite- nant: I met ingang van 17 dezer; W. Schutte, jlir. L. P. A. van den Brandeler, G. Holtland, H. H. van der Zoo de Jong en N. A. A. van de Roemer, allen van het 5de regiment- II met ingang van 10 Mei: de militie-tweede-luitenant A. A. de Haas van het 5de regiment. By St. Ct. No 89 zyn gevoegd de Statuten van deNaaml. Venn. Achterbergh's Bouwmaatschappij, te Amersfoort. Doel het verkrijgen, exploiteeren en weder van de hand zetten van in Neder land gelegen onroerende goederen en het sluiten van geldleeningen onder hypothe cair verband, daaronder begrepen het doel- nemon in vennootschappen met soortgelijk doel. Duur tot 31 December 1941. Kapi taal f 100.000, verdeeld in 200 aandeelen ieder groot f 50o waarvan f 20.000 ge plaatst. Voor de eerste maal zijn benoomd tot directeur de heer J. G. F. van Ach terberg Sr.. te Amersfoort en tot commis saris de heer W. B. Engelenbergh, te Amsterdam. Op den openbaren weg is verloren een gouden broche, waarin een vrouwen- kop. Zy die hieromtrent inlichtingen kunnen verschaffen, worden verzocht zich te ver voegen aan bet bureau van politie. Ontzettende brand. Het kleine Wilsum, een dorp bij Kampen, is gister middag door een groote ramp getroffen. Eenige kinderen speelden met lucifers in een hooiberg, bevattende 35,000 pond hooi. 't Gevolg laat zich donken: de hooiberg ging in vlammen op en door den Z.W.' wind werden ook 13 huizen in de asch gelegd. Vyftien gezinnen zijD zonder dak. Byna niets was verzekerd. De huizen stonden daarenboven aan den dyk, zoodat een brandspuit geeb dienst kon doen. Vreeselijke wraakneming. Ongeveer 14 dagen geleden verdween het twaalfjarig neefje van den heer Rogers, substituut-officier van justitie te Philadelphia, die den knaap opvoedde. Uit eon thans door de heer Rogers ontvangen schrijven blijkt, dat de jongen het slachtoffer is geworden van de wraakzucht van een ontslagen gevangene, indertyd op eisch van den heer Rogers veroordeeld. De ban diet had den knaap naar een spoorweg- magazyn gelokt en hem daar in een leegen vrachtwagen opgesloten. In zijn schrijven aan den hoer Rogers deelde de man het nummer van dezon wagen mede Onmid dellijk werd nu een onderzoek ingesteld, maar de wagen was verdwenen vermoe delijk is de „leege" wagen aan een goe derentrein aangehaakt en meegevoerd. Langs het geheele nat van den Pennsyl- vania-spoorweg, waartoe de wagen behoort, wordt nu gezocht. Maar men vreest het ergste, nu de knaap al sedert veertien dagen zit opgesloten. Aprilweer. De grillige April van dit jaar blijft ons wat het weer betreft de omgekeerde wereld geven. Maandag was de warmsto plaats van West-EuropaSeydisford, in IJsland en in het zuiden van Frankrijk en aan het westelijk gedeelte der Middellandsche Zee had inen vorst, met koude winden en zware regens. Hevige orkaan. Een orkaan heeft groote uitgestrektheden in de staten Kansas, Missouri en Oklahoma, geteisterd. Dertien uienscben kwamen daarbij om, terwyl velen werden gewond. Twee dorpen zijn geheel eD al verwoest. Stakingsonlu8ten. Te Mar seille had een gevecht plaats tusschen de politie en stakende grondwerkers, die aan den bouw vau het Rböne-kanaal werken. De stakers wilden den directenr der onder neming te lijf. Acht personen werden ge. wond, terwyl de politie twintig arrestaties deed. Een nader bericht meldt, dat 18 agenten en 4 stakers werden gewond. PBEDIKBBCBTBN. Op ZONDAG 16 APRIL 1911. F,VANG. LUTH. KERK. Voorm. IO'/j uur, Dr. H. J. Toxopeiis. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. lCP/a uur, Ds. I. Ilooykaas. DOOPSGEZINDE KRJNG Geen dienst. BURGELIJ KE STAND. 15 April 1911. GEBOREN: Teunis z. v. Gerrit van do Craats en Öourlje Ylastuin. OVERLEDEN: Barend van Vulpen 76 jr., ongehuwd. STOOMVAARTBERICHTEN. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. BALI (uitreis) vertrok 13 April van Genua. BILLITON (uitreis) is 13 April Perim gepasseerd. GROTIUS vertrok 15 April van Am sterdam naar Batavia. ORANJE (thuisreis) vertrok 13 April van Colombo. PRINSES JULIANA (thuisreis) arr. 15 April te Genua. SUMATRA (thuisreis) is 15 April dea ochtens te 3 uur Dover gepasseerd. waarbjj: buffet, boekenkasten, glazenkast, antiek kastje, groote eiken hangkast, mahonie- en andere tafels, stoelen, oude eiken hoekkast, chiffonière penantkastje, schrijfbureau, spiegels, diverse schilderijen, diverse koperen gaslampen, pendule's, glas- en aardewerk, groot pistool, Engelsche en andore ledikanten, springveeren- en ka pokmatrassen, wollen en andere dekens, kar petten, gordynen, groote party Boete- en prachtwerken, klein huishoudelijk gerei, geëmailleeid fornuis, kachels enz. enz. Eenig goud en zilver, benevens wegens opheffiug tier Conserven- fabriek „Hollandla" eenige baden, voederketel, diverse molens, en kleinere machine's, bascule onz. enz. en een groote party jam's in potten. Kijkdag: Woensdag 19 April 1911 van 9—4 uur. Wegens Beursvacautie heden geen noteeringen. Ben gepenslonneerd Onderof ficier met eenlgen borg zag zich gaarne als looper voor Kantoor, Magazijn of iets dergelijks. Fr Brieven onder letters L. Z. aan het bureau van dit blad. AMERSFOORT. De Deurwaarders zullen op Donderdag 20 April 1911, 's morgens ÏO uur wegens opbreken van een huisgezin Ben gedeeltelijken netten

De Eemlander | 1911 | | pagina 2