DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 94. ZATERDAG 22 APRIL 1911. 8e JAARGANG, Vrijheid, gelijkheid en broederschap. Omtrent ons dagelijksch brood. DE EEMLANDER. Bureau: HI.EINE HaAG 6. Abonnementsprijs: Per jaarI 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Telet. Intero. 183. Prijs der AdvertentiPn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedere» regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is .uiislnitend" gerechtigd het Alg. Siunen-en Buitenhuid,1-h Advert - bureau I). Y. ALTA, Warmoesstr. 76.78 Amsterdam i. Vrijheid. Wanneer wij de geschiedenis der wereld aandachtig nagaan, dan moet het ons ter stond opvallen, dat zij voor een groot deel is samengesteld uit gebeurtenissen, die in meerdere of mindere mate verband houden met des mcnschen zucht naar vrijheid. Steeds en overal kan men een streven waarnemon naar oppergezag, een streven om te heeischen en de vrjje bewegingen van anderen te belemmeren, en desnoods onder het )uk te brengen, en daartegenover een eindeloos pogen om zich los te wringen uit de boeien, zjjn eigen meester te kunnen wezen en zelfstandig te kunuen handelen. In de nieuwe gesohiedeuis heelt het woord vrijheid, dat schoone, maar zoo vaak misbruikte woord, wellicht nimmer meer beteekenis gehad, dan in Frankrijk, in de treurige tijden van do laatste koningen der achttiende eeuw. Grenzeloos immers was de willekeur van het geheel verbasterde hof, vooral van Lodewijk XV, dat spotte met alle be langen van het schandelijk uitgemergelde en vertrapte volk. De zedelijk diep ge zonken koning en zijne nietswaardige mattressen oefenden een zoo afschuwelijke tjraunie uit, als waarvan de jaarboeken der moer beschaafde volken van den nieuweren tijd ooit hebben gewaagd. Toen de oppositie tegen de zoo vele jaron voortgezette politiek van willekeur en geweld meer kracht verkreeg, deed de regeering haar best om door tal van ge schriften, van de hand van gehuurde schrijvers, hare handelingen te verdedigen. Te vergeefs, want een grooter aantal ge schriften, gedeeltelijk in geheime drukke rijen in Frankrijk en overigens in het buitenland ter perse gelegd, werden overal verspreid, en met haat en verachting werd zelfs de koning daarin aangevallen. Alle misbruiken van het koninklijk gezag werden aangetoond. Ijverig werd gestreden om do leer der natuurlijke vrijheid van alle moD8chca eu van het evenwicht tusecheu kroon eu volk, ceuo leer, dio ook ecu koning niet schenden mocht, te verbreiden. Langzamerhand ontstonden revolutiounaire denkbeelden en werd de revolutie zelve voorbereid. Het bestuur vau den zwakkon, hoewel beter gezindon Lodewyk XVI kon het zinkende schip niet meer redden en weinige jaren na den dood van Lodewijk XV barstte de verschrikkelijke omwenteling los, waardoor de zonden van hof, adel en geestelijkheid op de vreeselijkste wijze werden gewroken. Op zich zelf is de Franscho revolutie, waarvan de schok in Eugeland en Neder land werd gevoeld, een der droevigste tgdperken uit dq geschiedenis der achttiende eeuw. Toch was zjj niets anders dan een natuurlijk gevolg van eene eeuwenlange roortgezette miskenning der meuschelijke rechten en vrijheden. Zij offerde het bloed van duizenden onschuldigen op aan den lang verkropten haat en de woede van het mishandelde volk. In zooverre kwam deze revolutie overeen met alle andere omwen telingen, dat zij te ver ging en wel zeer veel albrak, maar zonder veel blijvends te 8tiohteo. En toch is de revolutie van 1789, die in het bloedjaar 1793 haar toppunt bereikte, als een hevige koorts geweest, die de maatschappij zuiverde en in vele opzichten als het ware een nieuw leven deed beginnen; een leven, waarin vrijheid geen naam 'of ijdele klank meer was, maar waarachtige beteekenis had verkregen en waaruit, door voortgaande ontwikkeling, voor latere goslachten de heerlijkste vruch ten op burgerlijk eu staalkundig gebied zouden voortvloeien. Yan alle vrijheden is de staatkundige vrijheid de voornaamste, maar zij is tevens de gevaarlijkste. In het algemeen behoort het begrip van vrijheid met groote nauw gezetheid te worden overwogen en in het werkelijk leven met niot minder omzich tigheid in daden omgezet. Wauncer men een fhnken loveoslustigen en dau ook ietwat ondeugenden school knaap, op den man af vraagt: wat is vrij heid, dan is het byna zeker, dat zijn antwoord hierop zal neerkomen, dat vrij heid het recht is om te doen en te laten wat roou wil. En toch is dit oen dwaalbegrip van de ergste soort, dat dan ook alleen in de jeugdige verbeeldingskracht kali rijpen of opkomen in het hoofd van een oermensch of iets dergelijks. Vrijheid is een reoht ongetwijfeld; maar elk recht moet, zelfs al is hot door do natuur geschapen, toch in de maatschappij zijn erkond; anders kan het in het geheel gecu toepassing erlangen. En die erken ning, ze kan slechts zoover gaan, als do vrijheid van beweging, die de mcnsch geniet, niet strekt tot nadeel en tot bo- lcmmeriug der vrijheid van anderen. Hieruit volgt al dadelijk, dat doen wat tnen wil eu laten wat men wil met de vrijheid onbestaanbaar zijn; dat het on9 zoo diorbaro recht dan alleen wezenlijke waarde voor ons hebben kan, wanneer het binnen zekere grenzen beperkt en binnen zekere palen gehouden wordt. Vandaar wet, overheid en gezag, zonder welke de nieuwere samenleving ondenkbaar is. Vrijheid is niets, zoDder hot daaraan verwant begrip van orde. Sloohls bij vol maakte orde is de maatschappij waarljjk vrij; want eerst wanneer ieder zich vrij willig aan wet en gezag ondorwerpt, ziju allen vrij. Vrijheid is dan ook niet alleen een recht, op de natuur gegrond, zij is ook wei degelijk een plicht; do plicht om de rechten en vrijheden van anderen te eerbiedigen; de plicht om to leven en tc- laten loven; de plicht om zich vrijwillig to onderwerpen aan wat wettig boven ons is gesteld of zedelijk hooger staat. En vrjjheid is dan ook niet wat de schoolknaap er in zjjn jonge verbeelding van maakt; zjj is alleen bet recht om te doen en te laten wat niet strijdig is met do voorschriften, door de bevoegde macht wettig gesteld. Gelukkig, dat onze natuur zelve ecue neiging vertoont, om deze hoogero on zedelijke opvatting der vrijheid te eerbie digen. De schoolknaap met zijne eenigszias ruwe fierheid zal straks zeer gemoedelijk naar binnen wandelen, wanneer het sein gegeven wordt, door het over hem gestelde gezag. Op dezellde wjjze onderwerpt hjj zich meestal vrijwillig aan de oudtwljjke tucht. Werkeljjk vrij, naar zijne eigeue denkbeelden, gevoelt hij zich bijna nimmer. Straks komen maatschappelijke en ker kelijke en staatkundige plichten nog meer op zijn vrije bewegingen beslag leggen. Zjj eischen telkens een doel van zjju tjjd en zijn krachten en hjj staat het zonder morren af. Van zjjn jeugdig begrip bljjft zeer weinig meer over, doch het hindort hem niets. Hoe komt dat? Waarom ondervonden wij allen ongeveer hetzelfde? Omdat wij de noodzakelijkheid en het heilzame van die zoogenaamde vrijheidsbeperkingen duidelijk hebben leeren inzien. Wij woten dat zonder deze beperkingen anderen het recht zouden hebben, of zich konden aanmatigen, ons te overheerschen, t# onderdrukken; dat wij ons nergens gerust en veilig zouden gevoelen; dat wet en gezag er juist zijn om der vrijhoidswille en dat een vrijheid, die niet beperkt en gere geld wordt, er inderdaad goeno is, n.aar Het is moeilijk om een artikel te noemen hetgeen van grooter waarde is voor de voediug van den mensch dan brood, Er is geen voe dingsmiddel, dat meer algemeen wordt gebruikt en grooter deel uitmaakt van nw diëet. Omdat brood zoo'n belangrijke rol in nwe voeding speelt, is het duidelijk, dat het van den grootsten invloed is op nw gezondheid. Zonder te overdrijven, kan men zeggen, dat.degezond heid rechtstreeks afhankelijk is van de kwali teit van het brood, dat men eet. Het is dus van het grootste belang om brood te eten van de beste hoedanigheid. Van dit standpunt uitgaande, is het doel onzer inrichting om brood te ver schaffen, dat aan de hoogste eischen voldoet, die men aan dit voedingsmiddel Kan stellen, zooals hierna wordt verklaard: In de eerste plaats is het noodig om de tarwe en de rogge te ontdoen van vreemde en schadelijke bijge wassen, steentjes, enz., vooral voor ongebnild brood, waarvoor echter voor andere inrichtin gen het graan niet ot alleen door een harpzift wordt gereinigd, die alleen de grofste onreinheden verwijdert. In onze inrichting zijn daarentegen vele moderne graanreiniging- inaehines welke als volgt automatisch werken. In eon zift- en znigmachine worden eerst de grootere en daarna de kleinere vreemde bestanddeelen uitgezift, terwijl tijdens het vallen in en het verlaten van die machine door een sterken exhauster, de soortelijk lichtere bestanddeolen worden weggezogen, waarna het graan in een raspmachine valt, die de basten afraspt eu dat afraspel door een sterken exhauster er uit zuigt. Vervolgens wordt de tarwe door een tweevoudige» yerdeelcylinder gescheiden in kleiue tarwe en in groote tarwe, terwijl de nog grootere erwten en boonen tot het einde van dien cylinder rollen en afzonderlijk in een zak vallen, endertusschen de kleine tarwe door zaadtrjeurs gaat welke de zaden er nit werpen, en de groote tarwe door gerst- eD havertrieurs wordt bewogen, die deze groote tarwe uit de gerst en haver werpen, welke groote tarwe door een koker rolt bij de van zaden ontdane kleine tarwe, waarna «leze weder verecnigde tarwe valt in eene waschmachine tegen een onder sterken druk nit een hoog j gelegen dicht waterreser voir opgestuwde waterstroom, welke het graan terug werpt in een bassin, doch steentjes, door hun meerder soortelijk gewicht, door zich laat zakken, die zich in een trechter verzamelen en daaronder nu en dan door een klep op een zift worden geloosd. Onderwijl zakt de tarwe in het bassin en vloeit in een stel van twee droogtrommels welke roet centrifugale kracht door middel van snel ronddraaiende armen, het graan tegen de van gaatjes voorziene wanden werpen, waardoor het water met afgeschuurde buitenste tarwebastjes vliegt. In het bassin zijn intusschen vele strootje», door insecten uitgegeten graankorrels, enz., boven komen drijven, dio door eene opening er uit vloeien en op een zift in een bak blijven liggen. Vervolgens komt do tarwe ot de,iogge in een der 6 silo voorraadruimten om maalklaar te verharden, waaruit het door 1 tot en met 6 schuiven, al naar de beste verhouding wordt verkregen, tegelijk met het zelfde soort graan, doch van andere noodige eigenschappen, uit 1 of meer der audere silo-voorrniraten, komt in een vermengcylinder, welke de vermengde tarwe of rogge uitlaat naar eene schuier- en znigmachine met 3 schuier étages van borstels, welke er alle door de droogtrommels aan ge wreven bastvezels afschuieren, terwijl een sterke exhauster die bastvezels er uitzuigt, waar na het graan eindelijk door eene machine met een sterke magneet gaat, die eventueele ijzer- deelen vasthoudt, welke door een schrapper naar een niet magnetisch gedeelte worden geschoven en van daar in een aizonderlijke bakje vallen. Hierna wordt de tarwe ot de rogge door eene automatisch werkende weegmaohine gewogen die tevens het door haar gewogen gewicht optelt en aldus na elke weging door cijfers aanwijst. Thans is het graan gereed om te worden verraaien, hetgeen geleidelijk ge schied door 4 stellen van gorilïelde stalen walsen, om 't tot de juiste fijnte te kunnmi verkrijgeu, daar, bij voorbeeld, bij ongebuild brood, te grove zeroels de darm beweging te veel versnellen en te fijne zemels tot verstop ping aanleiding kunnen geven. Tevens wordt daardoor verineden, dat afslijpsel van raaal- steenen ouze zoo doelmatig gereinigde tarwe ot rogge weder verontreinigt. Al deze machines werken geheel van zelf, evenals tusschen hen het transport van dit graan, verticaal door elevatoren, hurizontaal door transpoitsehroeven, en hellend door kokers. Zelfs het meel wordt door eene machine opgezakt en nauwkeurig tot een bepaald gewicht atgewogen, terwijl zij tijdens haar wegen, een anderen zak "uit. Slechts één werkman houdt toezicht, alleen voor het juist gesteld zijn van do geheole inrichting, zonder do tarwe of do rogge aan te raken, eu bedient dan tevens een der stoomketels en stoommachines, welk economisch bedrijf zeer veel medewerkt tot onze billijke prijzen. Al het in onze iuriehtiug verwerkte water welt op nit onze diepe Artesische pijpwellen in een ondergrondsch reservoir en wordt van daaruit gepompt door een dubbel werkende zuig- eu perswaterpoinp, een en ander zooals door do moderne waterleiding-maatschappijen het water wordt verkregen en geleverd. De bereiding van het meel tot brood geschiedt in onze inrichting volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aar.tal door ons systematisch verrichte vergelijkende proefne mingen. Door deze bereiding komen de voedende bestanddeelen, welke in het meel opgeborgen liggen, zoo goed als geheel vrij en maken dit brood gemakkelijker verteerbaar en dus opneembaar voor het bloed, waardoor 't een krachtiger voedsel is, en speciaal voor hen die aan de maag lijden, een heilzaam levensmiddel mag worden genoemd, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, vóór het de maag heeft bereikt. Dit brood is tevens fijn van smaak en heeft een aaugenameu geur, hetgeen de eetlust bevordert en het daarom in het bijzonder tot een uitstekend vcedsel maakt voor kinderen, wolke nog iu den groei zijn. Do vermenging "an het deeg geschiedt door machines in stalen kuipen, in elk waarvan een stalen arm roet klauw het deeg vermengt en kneedt zooals roet de hand, doch veel beter en zindelijker dan door vermoeiend handwerk kan geschieden. In onze moderne ovens me door dringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel ver liest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven, en ons brood tevens zeer smakelijke croquante korsten krijgt. Daar wij geregeld de boste grondstoffen verwerken, is 't, na kennisneming van het voorgaande, duidelijk, dat de zuivere en echte nootzoete tarwesmaak en roggesmaak onzer groote ver scheidenheid van soorten brood, door geen •Hider fabrikaat wordt geëvenaard. Onze geheel» inrichting kan in werking worden bezichtigd, welke bezoeken ons zeer aangenaam zullen zijn. Telkens in Februari wordt het lOpCt. dividend van het voor ons brood, beschuit en koek in het vorige kalenderjaai betaalde bedrag, uitgekeerd; voor eene juiste opmaking dezer bedragen der vele duizenden dividend boekjes, is zulks niot eerder mogelijk. Ons dividend vormt een jaarlijkscbe spaarpot voor het huishouden en is geene denkbeeldige, doch eene werkelijke besparing, omdat onze artike- kelen voor hunne prijzen supérieur en daarom zeer billijk zijn. Bedragen tot ongeveer f30.— werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd. Eventueele aanmerkingen eu verzoeken om nadere inlichtingen zuilen met de meeste zorg worden behandeld en gelieve men te richten aan de afdeeling „Broodfabriek* van Meursing's Machinale Fabr'dcen van Gebak, Amersfoort. (Adv,^

De Eemlander | 1911 | | pagina 1