DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. "buitenland" binnenland. No. 97. WOENSDAG 26 APRIL 1911. 8e JAARGANG. NABETRACHTING OVER - - DEN GEMEENTERAAD. DE EEMLANDER. Bureau: KLKINE H»A« 6. Telef. Int ere. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaarf4.Franco per j Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post j Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam Het eerste punt van eenig belang, dat ter sprake kwam, was het voorstel, dat de heer Gerritsen de vorige zittiog had inge diend en dat hij nu, mot een mager speechje weer introk. Oppervlakkig bekeken zon de heer Gerritsen hetzelfde resultaat bereikt hebben, indien hij zyn voorstel maar in portefeuille gehouden had, doch juist is dat niet, want nu zyn B. en W. zedelijk gebonden om voor den dag te komen, want het motief, waarom het Randslid Gerritsen zyn voorstel introk, schijnt gelegen te zyn in het feit, dat B. en W. reeds aan het werk geweest zijn, zooals hem gebleken was, uit een bespreking met dat college. Moge de nieuwe Wethouder er in slagen eenige flinke hervormingen tot stand te breugeu. Op het gebied vau het Onderwijs is altijd wat te doen en hot gaat wel eens langzaam in Amersfoort. Het tweede belangrijke punt, was het voorstel van B. en W. in zake de eier en botermarkt. We herinneren onze lezers, dat door dit college voorgesteld was om de Oude Stadswaag te verbouwen, en voor dat doel in te richten, een oplossing, die door B. en W. gegeven wa6, niet niet enthou siasme, maar faute de mieux. De heer Gerritsen, die deze zitting zoo op zijn praatstoel was, alsof die speciaal voor hem belegd was, haastte zich om het project aan B. en W, zoo spoedig mogelijk den hals te breken We ver moeden, dat hij gehaast was, nog moest pakken voor de aanstaande reis misschien en door zijn voorstel ellenlange discussies wilde voorkomen. Zooals onze lezers gezien hebben stelde de heer Gerritsen voor een Raadscommissie te benoemen, die een onderzoek zou in stellen, niet alleen naar de wijze, waarop de eier- en botermarkt te verbeteren zou zijn, doch dat zich zon uitstrekken over het marktwezen in zyn geheel. Blijkbaar had dit voorstel de sympathie van den voorzitter van Handel en Nijver heid, want die deed precies hetzelfde voorstel, wat natuurlijk later weer inge trokken werd. 't Is te hopen, dat het aan de vijfledige Commissie gelukken moge om voorstellen te ontwerpen, waarvoor een meerderheid te vinden is. Woorden zyn er nu al meer dan genoeg geweest. Het was alweer de heer Gerritsen die het derde punt van belang aanroerde. En hoewel maar bij de rondvraag ter sprake gebracht, wy achten de kwestie die eigenlijk bij toeval, d w. z door een droevig sterfgeval van een jonggehuwd politieagent naar den voorgrond gedrongen is, van eminent gewicht. De weduwe blijft onverzorgd achter. Ze heeft geenerlei aanspraak op pensioeo, zoodat er kans bestaat dat zij haar toe vlucht zal moeten nemen tot het Burgerlijk Armbestuur. Dit geval op zich zelf is na tuurlijk wel op een of andere wijze in orde te brengen, maar dat is niet voldoende Amersfoort zal den weg moeten volgen door andere gemeente ingeslagen en over moeten gaan tot het stichten van een fonds voor weduwen en weezen pensioen. Wen8chelijk is het die zaak eens goed onder dc oogen te zien hier ter stede. Gkoot Britannie. Do beraadslagingen in het Engolechc Lagerhuis over de artikelen van do Veto- wel vorderen slechts langzaam. Men is thans nog aan het tweede artikel der wet bezig, waarbij beraadslaagd wordt over dc bepaling, volgens welke een wetsout werp, door het Hoogorhuis verworpen, eo ipso wet wordt, wanneer het Lagerhuis het ontwerp in drie opeeuvolgende zittingen aangenomen heeft. De oppositie heeft op nieuw een reeks aanvullende bepalingen voorgesteld waarbij Home Rule en ver scheidene andere eventucele wetsvoorstellen niet zullen vallen onder de bepalingen vau het tweede artikel der Veto-wet. Doch de regeering heeft verklaard, geen uit zonderingen toe te laten, en alle aanvullende bepalingen zijn dan ook verworpen. De zitting duurde tot 's morgens 3 uur. Portugal. Aangaande de thans in Portugal gepu bliceerde wet op de scheiding van Kerk en Staat is door een Portugeesch geestelijke, aan den corr. van het Berl. Tagebl. o a. het volgende medegedeeld Deze nieuwe wet is gansch verschilleud van de in Frank rijk en Brazilië ingevoerde scheidingswet, daar de geestelijkheid van het land er door in een vernedereüde en onwaardige positie geplaatst wordt. Nooit is in eeuig land tor wereld zulk een controle over de kerk uit geoefend. De republiek trekt niet alleen het tegenwoordige eigendom der kerk tot zich, maar ook alles wat aan deze in de toekomst mocht komen ten deel vallen. In de uimoodiging der regeering aan de pries ters om het celibaat te verzaken, onder toekenning vau ondersteuning uan hun we duwen en kinderen, is oen aanstichting tot vergrijp gelegen tegen de kerkelijke disci pline. De geheele wet levert de bisschop pen en de geestelijkheid aan de genade en ongenade van het leeken-element over. De Portugeesche bisschoppen beschouwen dan ook 'de wet als een aanslag op de gevoe lens en de waardigheid der kerk. Voor 2 Mei a.s. is een vergadering van het Portugeesch episcopaat bijeeugeroepen. Deze zal te Lissabon, onder voorzitterschap van den patriarch, in diets paleis Sao Vicente bijeengekomen, om over de hou ding te beraadslagen, welke de bisschoppen tegenover de wet op de scheiding zullen aannemen. Turkije. Al is ;het zeer moeilijk, om uit de ou- volledige en onduidelijke berichten die uit Turkije tot ons komen, het gewicht af to leiden van de gebeurtenissen die zich daar afspelen, toch behoeft men nauwelijks te twijfelen, of wat er op het oogenblik ge schiedt is van groot belang. Zien wij goed, dan geldt bet de ernstigste crisis, die het jonge Turkye nog heeft doorgemaakt sinds Sultan Abdul Hamid twee jaar geleden trachtte de verloren macht door middel van een bloedige tegen-revolutie te hor- winnen. De Jong-Tuiksche party is altijd samen gesteld geweest uit zeer verschillende be- standdeeleu: vooruitstrevende radicale jonge men8chen met westcrsche begrippen en ge- woonteu, en couservatievere loden, die wel is waar het absolute regime van Sultan Hamid wilden omverwerpen, maar die geenszins een verandering van de grond slagen des staats wenschten, en bepaaldelijk niet wilden prijsgeven de heerschappij der Moslims over de andere godsdiensten en de oude met den godsdienst samenhangende instellingen c« wetten. Tot dusver heeft het vooruitstrevende deel der partij deze bohcerscht, totdat eindelijk de conser vatieven in verzet zijn gekomen, en daar zij de meerderheid bleken te bezitten, hun tegenstanders gesteld hebben voor de vraag: de partij te laten scheuren, of haar te doen beheerscheu door de conservatieven. Nu kwam hier bij, dat er misbruiken ingeslopen waren in het regime der Jong- Turksche partij de politieke macht werd weieens tot pcrsooulijk voordeel aangewend. Dc conservatieven hebben daarvan gebruik gemaakt en eischen tot zuivering der partij zeden verbonden aan die betreffende wij ziging van het partijprogram in conser vatieven zin. Eu zoo ziet men op de lijst van hervormingen, 4 door de partijen aan genomen, naast dio als versterking van Khalifaat en de macht der Sjeriat, prijken eeuige voorschriften, die volgens westersche begrippen slechts toegejuicht kunnen wor den: zooals het verbod van de Jong- Tuiksche afgevaardigden om deel te nemen aan concessies van den staat! Intusscben schijnt de regeering bereid te zyn, deu strijd met de meerderheid in de Jong Turksche partij te aanvaarden. Zij wil niet, dat Dsjawid Bey en Dsjahid Bey, die tot do minderheid onder de Jong-Turken behooren, zich gewonnen geveu en aftreden, maar dreigt de Kamer te zullen ontbinden, wanneer de hervormde partij baar wil zal doorzetten. Hot volk moge dau beslissen. Amerika. Dc wapenstilstand in Mexico is geteekend. De voorwaarden zijn: dat beide legers hun posities onveranderd laten; dat er geen schansen gebouwd of bruggen hersteld worden. De wapenstilstand duurt vijf dagen, beginnende den 24eu April. Som mige aanvoerders der rebellen, die nog niet van den wapenstilstand wisten, zetten de vijandelijkheden voort en lieten 0. a. een brug in de lucht springen in de nabij heid van Laredo, waardoor de laatste ver binding met de Yereenigue Staten verbro ken werd. De vredesonderhandelingen worden yverig gevoerd. Het Vonnis-Killinger c.8. Het Hof van Justitie te Paramaribo heeft in zijn zitting van 3 April uitspraak ge daan in het proces Killinger en alle be schuldigden ter dood veroordeeld. Iu de overwegingen van het vounis wordt o.a. aangenomen, dat het bewijs, dat het besluit door do beklaagden genomen was een omwenteling in Suriname te verwekken, bewezen is. Verder overweegt het vonnis, dat door den raadsman van Killinger en de gebroe ders Arduin, geconcludeerd is hen onder paychiatrisch onderzoek te stellen, omdat de omstandigheden het vermoeden zouden wettigen dat deze beschuldigden do gevol gen van hun daad niet als normale men- schen zouden hebben kunnen berekenen; dooh dat te dien aanzien nocb hun hou ding ter terechtzitting, noch do omstandig heden iu verband met hot bewezen ver klaarde feit, noch do verklaring dor ge- neeshecren-deskuDdigeu ter terechtzitting, eenige aanleiding opleveren om bij een dor bedoelde beschuldigden psychologische af wijkingen aan te nomen die zouden aan duiden dat zij niet toerekenbaar ziju. Terwijl de slotconclusie luidt: Overwegende dat het bewezen verklaarde feit moet wordeu gequalificeerd „samen spanning die de verandering der Rogeering ten doel heeft", strafbaar gestold bij art. 50 juncto 60 van het Wetboek van Btrafrocht; gezien de betrekkelijke artikelen van het Wetboek van Strafvordering en art. 156 juncto 160 van het Wetboek van strafrecht; rechtdoende: verklaart de beschuldigden P. P. V. Kil linger, L. P. Arduin, Jatan, J. A. Huge». E. F. Sporkslede, J. A. Arduin, W. C. Arduin, schuldig aan samenspanning die de verandering der Regeering ten doel heeft; veroordeelt hen te dier zake tot de straffe des doods, uit te voeren te Paramaribo ter plaatse waar zulks gebruikelijk is, met aan plakking van het vonnis; beveelt de vernietiging der overtuigings- stukken (de stokken enz.); veroordeelt hen hoofdelijk in de kosten van het geding. De president sprak na het voorlezen van het vonnis er zijn leedwezen over uit, dat zulk een vonnis gewezen moest worden, doch waar het Hof een schuldigverklaring moest uitspreken, kan het niet anders dan de doodstraf opleggen. Maar als de rechters hebben gedaan wat de wet van heD eischt, dan kan hier dadelyk aau worden toegevoegd, dat het Hof evenals reeds zijnerzijds door den procureur- generaal werd verklaard gaarne bereid is, ambtelijk mede te werken om het strenge vonnis te verzachten. Spr. hoopt, dat de gouverneur bereid zal ziju het vounis te verzachten. Het bezoek van president Fallieres. De zeereis van President Fallièrcs naar ons land is aldus geregeld, dat het Fran- ache oorlogschip met het Staatshoofd en zijn gevolg aan boord, den 4en Juli's nam. 3 uur te Amsterdam verwacht wordt om den 6en Juli weer de terugreis naar Frank rijk aan te nemen. De President zal op een der dagen vau

De Eemlander | 1911 | | pagina 1