WEERBERICHT. STADSNIEUWS. Thermometerstand Uit de Pers. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN YAN HET KONENKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt Toorm. 10.50 uur. De Bilt, 26 April 1911. Hoogste barometerstand 769.0 m.M. te Coruna, laagste 745.4 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 27 April 1911. Meest matige Westelijke tot Z.W.- lijke wind Gesteldheid van de lucht: Hallbewolkt tot betrokken, weinig of geen regen. Temperatuur: Dezelfde. £*rometeritand te AMERSFOORT, 757 mM. Vorige stand to 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 62 Laagste hedennachtF. 43 Hedenmiddag 12 uurF. 50 zijn verblijf in de hoofdstad aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins een de jeuner aanbieden aan boord van zijn oor logsvaartuig. Tevens zou op het programma voor komen een bezoek van den President aan H. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk. Mr. D. Fock. De Gouverneur van Suriname rnr. Fock zal met 23 Juni a. s. zijn ambt neerleggen en op dien datum de kolonie vorlaten. Verbeterde Munt. Naar men verneemt, wordt aan 's Rjjks Munt getracht eenige verbetering aan te brengen in den beeldenaar van de Konin gin op de nieuwe kwartjes en dubbeltjes. De modellen blijven echter ongewijzigd, zoodat van nieuwe geldstukken geen sprake is. De veranderingen, die Blechts mogen dienen om een fraaier geheel te verkrijgen, zullen dan ook vermoedelijk van dien aard zjjn, dat ze alleen by nauwkeurig waar nemen in het oog vallen. Den ontwerper van de stukken is, bin nen de hierboven aangegeven grenzen, volkomeD vrijheid gelaten te verbeteren wat hg wenschelijk acht. De Landweerwet. Naar verluidt, zal het ontwerp-Landweer- wet binnen enkele dagen de Tweede Kamer bereiken. De logica der feiten. Land en Volk schrijft: Uit den strijd tueschen Nederlander en Standaard over do Bakkerswet en het Talma-beleid blijkt weer, wat het tobben wordt met christelijke antithese. Natuurlijk, de antithese bestaat en blijft bestaan. Maar nu men aan do sociale wetgeving begint, beteekent die antithese bij het werk niets, Men heeft altijd gesproken van „christe lijke" sociale wetgeving. Nu is eeo goed Christen aan den arbeid in een goed christelijk Kabinet; er komen „socialis tische" producten te voorschjjo. En de minister zal voor zijn wetten een meerder heid moeten halen uit de linkerzijde; bij elke Dieuwe sociale wet opnieuw. Nu kan men natuurlijk ook op die wijze zijn „christelijke" meerderheid handhaven en zich verheugen, wanneer een openge vallen plaats weer door „een man van Eecbts" wordt ingenomen, in de gedachte, dat de christelijke grondslagen van het volksleven in handen van de christelijke meerderheid veilig zijn. Maar het is dan toch een assurantie van zeer bijzonder gehalte. Laat men het gerustelijk erkennen: öf de meditaties ,over een christelijke sociale wetgeving zijn larie geweest, óf van die christelijke sociale wetgeving komt onder een groote christelijke meerderheid met eerste klasse christelijke ministers niets terecht. Een derde keuze is er niet. Welke keuze men doet, is onverschillig. Wij ver heugen ons alleen, dat de loop der zakeD is zooals wij altijd hebben verwacht: de schijnsterkc meerderheid is niet in staat om eendrachtig en één van zin de wet. gevende sociale taak te vervullen. De feiten zijn sterker dan do leiders. Rest nog slechts de erkenning, dat do zoogenaamde sociale wetgeving niet is een t-uk van betrekkelijk ondergeschikt belang die in een paar jaren is af te werken, maar het alles beheerschende vraagstuk van onze dagen, met welks oplossing een reeks van jaren is gemoeid. Ook tot deze erkenning zullen de feiten dwingen. Handelsschool. Gisterenavond hield de vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en Om streken" een algemeene ledenvergadering in het Yalkje, onder voorzitterschap van den heer C. M. Cremer. Na opening der vergadering leeBt de secretaris de notulen van 26 April 1910, die worden goedgekeurd. Hierna brengt de secretaris het volgend jaarverslag uit. Een jaar op een dag na geleden werd door de op initiatief van Handel en Nij verheid alhier belegde vergadering met algemeene stemmen besloten tot oprichting onzer vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken". Een bestuur werd gekozen en als eerste daad van den voorloopig aangewezen voorzi.ter mag wor den in herinnering gebracht hot brengen van een welverdiend woord van lol on dank aan Handel en Nijverheid, in 't bij zonder aan haar president. Aan de vervul ling van den wousch op 't slot der eerste ledenvergadering door dezen president ge sproken, dat de nieuwe vereeniging onder haar eerste bestuur zou mogen groeien en bloeien heeft dat bestuur in 't afgeloopen jaar haar beste krachten gcwjjd. Aan de door de vergadering bekrachtigde statuten werd Koninklijke goedkcuriog verleend en daardoor rechtspersoonlijkheid verkregen. Een rijkssubsidie van f6000 werd aan H. M. de Koningin verzocht; ter verkrij ging hiervan een schrijven gericht en een bezoek gebracht aan den Minister van Biu- nenlandsche zaken en aan Mr. Feith, refe rendaris bij de afdeeling Hooger en Mid delbaar Onderwijs en wel met het resul taat, dat f 5000 rijkssubsidie werd toege zegd, onder de gebruikelijke voorwaarden. Voor do f 1000 welke door 't Rijk minder waren toegestaan, moeBten wo bjj eventueel tekort maar bij de Gemeente aankloppen. Ook aan Provincie en Gemeente werd subsidie aangevraagd, aan de eerste f 2000, aan do tweede f 4000. Wat onze verhouding tot de Gemeente Amersfoort betreft, deze mag inderdaad rooskleurig worden genoemd. Het Öage- lijksch Bestuur, dat nog steeds het plan, om van gomeentewege de school te do*n exploiteeren, in voorbereiding had, heeft dit plan laten varen, liet oprichting en exploitatie aan onze vereeniging over, zeido ons zyn steun toe en bevorderde, dat Amersfoort's Gemeenteraad in zijn open bare vergadering van den 31 Januari 1911 besloten heeft tot wederopzeggens aan de vereeniging „Handelsschool voor Amers foort en Omstreken" een jaarlijksch subsidie te verleenen van f 4009, met ingaug van den eersten dag der maand in welke de exploitatie van de school een aanvang neemt, eveneens weer onder do gebruike lijke voorwaarden. Dit overlaten aan het particulier initiatief behoeft natuurlijk geens zins de mogelijkheid in den weg te staan, dat de school indien zij levensvatbaarheid zal tooner, door de gemeente wordt over genomen. Anders 6taan we tegenover de provincie Utrecht. Aan haar werd aangevraagd een jaarlijk8che bijdrage uit de provinciale middelen van slechts van f 2000. In Mei 1910 geschiedde reeds die aanvraag, tijdig genoeg, en eveneens werd tijdig op audiëntie bij den Commissaris der Koning in in Ut re cht op verleening aangedrongen. Toch werd op de hierop volgende Juli- en Decembcrzittiug en deze aanvraag niet behan deld, tegen onze welgegronde verwachting in. Een poging van het bestuur om zo nog op het programma te doen brengen mis lukte. We ontvinven mededceling, dat de raak om praeadvies was gesteld in handen eener commissie uit Gedeputeerde Staten, bestaande uit de heeren Bilderdijk en Bosch van Oud Amelisweerd. Met deze heeren werd eveneens reeds meermalen geconfereerd en druk gecorrespondeerd. Alles wacht op dit praeadvies en een hierna te j nemen gunstig besluit van Pro vinciale Staten. En zelfs indien einde Juli begin Augustus door dat gunstig besluit meer zekerheid in onze financieelen toestand zal zijn verkregen, zal het nog onzeker zyn of in September 1911 de school zal worden geopend. Wellicht zal het dan to laat zijn om goede leerkrachten nog te kunnen kiijgen en 't aantal leerlingen gedrukt worden door niet tijdigo aankon diging van 't openen der school. Stuit het langdurig en thans nog loopend onderzoek van de praeadviseerende com missie uit Ged. Staten het bestuur in zijn voortvarendheid, laten we ods getroosten met de woorden van deu praeadviseur Bosch vau Oud Amelisweerd: „ach, nrjjne heeren, als alles voor den wind gaat, mist men zooveel van de voldoening, dio een met meer moeite tot stand gebracht werk in zooveel ruimer mate biedt". Over de inrichting der op te richten school is rjjpelijk en herhaaldelijk gecon fereerd met deu Inspecteur van 't Middel baar Onderwys Dr. Fockens, van wien we allo gcwenschte medewerking mochten ontvangen. Als hoofdzaak mag worden vermeld, dat de handelsdagschool zal bestaan uit 3 handebklassen, waaraan een vierde, voor bereidende klasse zal worden toegevoegd. Deze vierde klasse zal moeten zijn een overgangsklasse van de verschillende lagere scholen, ook van die waar geen Fransch gegeven wordt, tot klasse I van de Han delsschool. De te Alkmaar onlangs opgerichte han delsschool, welke thans reeds zeer floreert, werd bezocht en naar 't voorbeeld van deze en andere dergelijke scholen te werk gegaan met betrekking tot de keuze van leerplan en leerkrachten. Ten slotte wil het bestuur er op wijzen, dat naarmato de behoefte aan een flioke handelsschool groot, het aantal leden onzer vereeniging nog zoo schromeljjk klein is. Het doet dan ook een beroep op Uwe krachtige medewerking en spreekt het vertrouwen uit, dat ieder lid minstens drie nieuwe leden werven zal voor onze ver eeniging. Het jaarverslag wordt met een woord van dank aan deu secretaris goedgekeurd. Hierna brengt de penningmeester het financieel verslag uit. De inkomsten be droegen: contributies f 247.50, rente f 1.92', totaal f 249.42'; de uitgaven: drukwerk enz., f 47.49', reiskosten f 30.79, incasso f 3.27, totaal f 81.55'. Er is dus een saldo van f 167.87. De rekeniog wordt nagezien door de heeren G. J. Buys en E. van VollenhoveD, waarna de eerste mededeelt, dat alle be scheiden zyn nagegaan en in orde bevon den, waarom de commissie voorstelt den penningmeester te dechargeeren. Aldus wordt besloten. De voorzitter doet nog eenige mededeelingen omtrent de werkzaamheden door het Bestuur verricht in het afgeloo pen jaar. Kort na do oprichting bedankten voor het bestuur de heeren Vunderink, van Heioma en Spelberg, terwijl later de heer J. v. d. Wal om drukke bezigheden zijn functie meende te moeten neerleggen. Onder applaus der vergadering brengt de voorzitter hem dank voor al hetgeen hij voor de vereeniging gedaan heeft.—Verder memoreert do voorzitter het werk in ver band met de subsidieaanvragen, ook reods in het jaarverslag vermeld, waarna hg nog eenige mededeelingen doet omtrent do inrichting der school. Doordat het Ge meentebestuur eenige lokalen wil beschik baar stellen, behoeft vooreerst geen nieuw gebouw gezet te worden. Het bestuur is van oordeel, dat do zaak practisch en een voudig moet woiden aangepakt, gaat de school goed, dan kan later over een eigen gebouw worden gedacht. Ook het onderwijs programma is omge werkt, alles in overleg met den Iospecteur. Toch vreest het bestuur met September de school nog niet te kunnen openen, daar geen voldoende publiciteit zal kunnen worden gegeven. Melden zich dan weinig leerliugen aan, dan zal dal een slechten indruk maken op het publiek, dat de school als een doodgeboren kindje zal beschouwen. De heer G. J. Buys gelooft, dat als de Gemeente lokaliteit beschikbaar stelt en er vooruitzicht is, dat in de zomerver gadering van Prov. Staten do subsidie wordt toegestaan, er nog wel kans is met September a.s. te openen. Wanneer de practische bezwaren niet overwegend zijn, dan moet niet noodeloos een jaar met de opening gewacht worden. De belangstelling kon anders wel eens verslappen en als er zooveel over gepraat wordt, kon de zaak wel eens worden doodgeredeneerd. De handelsschool moet vallen in de practische behoefte en dan komen de leerlingen wel. Toen spr. 10 jaar geleden voorspelde dat er elk jaar wel 20 i 30 leerlingen kwamen voor de Ambachtsschool, werd bij uitge lachen en nu zijn er dit jaar 75 nieuwe leerlingen. De heer R ij k o n s acht de vrees van het Bestuur voor het publiek, wanneer de school met weinig leerlingen begint, niet denkbeeldig. Maar daar staat tegenover, als er dit jaar 20 leerlingen komen, dan heeft men die vast, terwijl ze het volgend jaar mogelijk iets anders zullen hebben gezocht. Hij zou er dan ook voor zijn om zoo mogelijk met September te beginnen. De Voorzitter zegt toe, dat het bestuur gaarne een en ander zal over wegen. Nadat de heer Van Duinen een woord van dank heeft gebracht aan het Bestuur voor het vele, dat het in het afgeloopen tijdvak heeft gedaan, wordt de vergadering gesloten. Vrijdagmiddag zal de officieelo opening plaats hebben van liet gebouw der onderofficieren aan den Utrechtschen weg, van wege de vereeniging „Ons Belang". In de commissie, door welke dit jaar het eind-examen aan de Kon. Mil. Akademie zal worden afgenomen, is o. m. benoemd de luitenant-kolonel W. H. Piepers van het 1ste regiment huzaren. Maandagavond heeft Flits Koolhoven in het vliegkamp te Soesterberg wederom eenige mooie vluchten gedaan met zijn Ileidevogel. Hij vloog ruim oen uur, op een gemiddelde hoogte van 60 meter, en nam verschillende passagiers, waaronder enkele dames mee. Dezer dagen heeft te Amersfoort een biljardwedstrijd plaats gehad tusschen zes Utrechtsche en zes Ainersfnortsche spelers Amersfoort maakte 500, Utrecht 353 punten. Daar echter bet vereischte aantal, 1000 punteD, niet werd bereikt, moest een tegenwedstrijd plaats hebben. Deze nu had Maandagavond te Utrecht plaats. Amers foort behaalde 1000 punten ditmaal, terwijl Utrecht 835 punten behaalde. De grootst gemaakto serie was 44 door den heer Kielder te Amersfoort zoowel als door den heer Kusters te Utrecht. AGE N DA. 30 April. Uitvoering Amersf. Toonoelver. D. I. U. in de Keizerskroon. t Mei. Volksuitvoering van Toonkunst in Amicitia. 2 Mei Uitvoering Toonkunst in Amieitia. 7 Mei. Bijeenkomst Ned. Ver. totafsch.van alcoholh- dranken in het Valkje. Ketel gesprongen. Er is een ketel gesprongen in de branderij te Alien- nes les Marais, een groot stalen gevaarte, dat 25,000 kilogram koren, rijst en maïs bevatte onder een drukking vanom-treeks vier atmosferen. Bij het ontploffen vlogen graankorrels en vocht en groote stukken ijzer en staal tot op 400 meter afstand in het rond. Er waren stukken bij vac ongeveer 500 kilogram. Drie gebouwen der fabriek storten in en de naburige huizpn werden zwaar bescha digd, als door een bombardement. Negen groote houten kuipen, dio 350 hectoliter kondon bevatten, zijn ver brijzeld onder het puin en vele wagens vol graan in het spoorwegstation achter de fabriek zijn vernield. De schade wordt geschat op honderd duizenden francs. Er zyn ook verscheidene slachtoffers. Een 37-jarig werkman, die zich bij den ketel bevond, is geheel verbrijzeld. Drie andere arbeiders werden dood en nog drie anderen zwaar gewond uit het puin ge haald. Waardoor het noodlottig ongeluk is veroorzaakt, is nog niet vastgesteld.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2