DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 98. DONDERDAG 27 APRIL 1911. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Burettii: KLKISE IIaAG <5. Abonnementsprijs: Per jaarf4.—. Franco per poat id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Telef. luiere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vanadvort. on reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. Ti- 73 Amsterdam Engeland en China. Engeland heeft in alle stilte zijn uitge breid gebied in Azië weer vergroot. Het is de vraag of het genoegen zal beleven van deze annexatie; de voorteekeueu zijn niet gunstig. Er is bier sprake van de landstreek aan de bovenstroomen van de groote Achter- Indische rivieren, het land tusscben Thibet, de provincie Junnan en de Engelsche be- bezitting Birma. Het is een woest land, bewoond door volkstammen die tot nu toe geene overheid erkennen. Zij gaven niets om China dat geen gezag bezit in de grensprovincies. Zij waren tot heden vijanden van alle beschaving. In dit woesto bergland waren de reizigers, die den moed hadden zoover door te dringen geen oogenblik veilig. Betrekkelijk velen hebben daar hun leven gelaten, door de wilde inlanders vermoord. Als het Europeesche reizigers betrof wendde hunne regeering zich tot de Chineesche om de schuldigen te bestraffen. Maar in den rogel kon aan dat verzoek niet worden voldaan. Slechts een enkele maai, het laatst in 1909, toen twee Duitschers vermoord waren, werden de daders inderdaad gegrepen en gehangen. Maar de Chineezen gaven toe, dat zij in die afgelegen streek de orde niet konden handhaven. Nu werd reeds lang onderhandeld tus- schen vertegenwoordigers van de Engel sche en de Chineesche regeering over eon betere afbakening van de grens. Maar de onderhandelingen sleepten. De Chineesche staatsmachine, zooals bekend is, werkt niet vlug. Daarbij kwam dat do onderhan delaars ook niet geheel op de hoogte waren van den waren toestand. Nieuwere expedities hebben vele fouten op de kaart aangetoond. Men trok dan op die kaart nieuwe lijnen en begon telkens van voren of aan. Maar to6n eindelijk bleek, dat do Chineosche regeering geen ernst maakte van de zaak, zond Engeland troepen, die het gebied waarover men het niet eens kon worden eenvoudig hebben bezet. Is nu de quaestie uit De regeering te Peking zal wel niet in verzet komen. Zij is zoo zwak. Maar de menschen, die tegen hunnen zin Engelsche onderdanen zijn ge worden, terwijl zij tot nu toe nicmands onderdanen waren, zullen waarschijnlijk zich niet veel bekommeren om het Engel sche gezag, evenmin als zij ooit om het Chineesche hebben gegeven. En nu vernemen wij, dat in China eene vrij sterke beweging tegen de Engelschon ontstaan is. De Chineezen die meer van de wereld hebben gezien dan hunne man- derijnen, verdiept in nuttelooze stadiën, begrijpen, dat China als men niet oppast bij gedeelten zal worden geannexeerd door Russen, Japanucrs en Engelschon. In Japan trouwens schijnt men ock van die meening te zijn. Als China moet verdeeld worden zal Japan zorgen zjjn deel te krijgen. rZooals men weet zijn de Japausche patriotten in groote beweging. Zij spreken van het be- heerschen der Stille Zuidzee. Maar zij denken ook aan andere dingen. En in do eerste plaats aan Rusland in Mongolië en aau Eugeland in het zuiden. Het is bij hen een geloofsartikel dat China het nooit tot iets zal brengen, omdat het volk steeds tegenover de regeering staat. Japan moet daarom maatregelen nemen. Men kan dat doen in voreeuiging met den Engelschen bondgenoot. Maar het bondgenootschap loopt over vier jaar af en hot is de vraag of het vernieuwd zal worden. Het voort- dringen van Busland in China is oen ge vaar, dat niet geheel werd gekeerd dooi den grooten oorlog. Dat, behalve do minder goede verhouding tot de Vereenigde Staten, is een goede reden om waakzaam te zijn en leger en vloot in goeden staat te houden. Ook melden de berichten uit Tokio, dat de regeering eene aaumerkelijke versterking van de vloot wil voorstellen. Maar dat is eene andere zaak. Wij spraken van het verzet in China tegen de Engelschon. Het is, zegt men, zeer levendig in de Chineesche gewesten, die grenzen aan het goannexeerde Peima-gebid, zooals de landstreek genoemd wordt naar een dorp in het noorden, waarlangs de nieuwe greus is getrokken. De Chineesche onder koning van een dier gewesten heeft te Peking bericht, dat gewapende benden het land afloopen cn het volk aansporen, om zich to verzetten togen de Engelschon en de vreemdclingon over 't geheel. Chiueesche studenten, die gedeeltelijk in Japan huune wijsheid hebben opgedaan, reizen het land door en prediken tegen Engeland, Rusland cn Japan, die China verraden en vetkoopen. De Chineesche regeering, bang als altijd, doet haar best om de jongelui tot kalmte te vermanen en de oproerige benden uiteen te drijven. De prins-regent heeft een echt Chineescho proclamatie tot het volk gericht; hjj wil niet dat de vreemdelingen een haar zal worden gekrenkt. Do minister van oorlog, vernemende dat er bij do rond reizende studenten vroegere kweekelingen zijn van de militaire school, heeft de militaire studenten ernstig verboden om te gaan met hunne oude kameraden. China is niet alleen genoodzaakt een deel van zijn vroeger bezit aan Engeland af te staan,' het moet ook nog lieden vervolgen eu straffen, wier patriottisme het verval van het lijk niet zonder verzet kan aanzien. Hetgeen niet belet dat men telkens spreekt van hervormingen in China en van „het Chineesche leger!" Frankrijk. De aandeelhouders van de Frausche Oo8ter-spoorwogmaatschappij hebben een ongewoon drukbezochte vergadering ge houden Het belangrijkste punt vau tie agenda was natuurljjk hot weer in dienst nemen van de naar aanleiding van de staking ontslagen beambten. De president deelde mede dat van de ontslagenen slechts 54 geen werk hadden kunnen vin den. Do maatschappij is gaarne bereid deze lieden zoo welwillend mogelijk te behandelen en hen geldelyk te steunen. Yan weder in dienst nemen kan echter geen sprako zijn, met het oog op de vei ligheid van het reizende publiek, die strenge tucht onder het personeel eischt. Deze verklaring van den president is met alge- meene stemmen goedgekeurd. Verder is een motio aangenomen, waarin de wen- schelijkheid wordt betoogd, om met alle wettelijke middelen het wetsoutwerp, be treffende do terugwerkende kracht van de pensioenregeling, te bestrijden. -De Corsicanen ziju bitter ontevreden over de regeering, en zij brengen hun ontevredenheid sedert oenigeu tijd tot uiting. De bewoners van dit eiland, waarop eens de wieg van den grooten Napoleon I stond, verwijten het Frausche bestuur dat het sedert jaren niets voor het land ge daan heeft. Kort geleden is een bond op gericht door handolsmanncn cn indnatrieelon die door een druk op do regeering te Parijs verbetering der toestanden tracht te ver krijgen. Gisteren nam die bond een dag orde aan waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken van do spoedige voltooing van het spoorwegnet en van het treffen van hygiënische maatregelen. Verder werd den afgevaardigden opge dragen de regeering te overtuigen van de onmogelijkheid om op Corsica nieuwe belastingen te heffen. De leden van den boud verklaren zich bereid een beweging onder 't volk in 't loven te roepen voor 't geval de regeering in gebreke mocht blijken haar beloften te houden.. Portugal. In een te Lissabon gehouden vergadering vau roomsch katholieke geestelijken is met algenieene stemmen oen motie aange nomen, waarin zij met het oog op do scheidingswet, zich bereid verklaren tot de uiterste opofferingen voor de verdediging van de rechten van kerk en priesters. Aan den paus is van deze motie telegrafisch kennis gegeven. Turkije. De Lokal Anzeiger heeft nadere bijzon derheden over de bijlegging van de crisis in de jong-Turkscbe partij. Machmoed Sjcfket pasja, de minister van oorlog, heelt de leiders van de dissidenteu bij zich ont boden en hun medegedeeld, dat hij het op verschillende punten inet hen eens was, maar dat hij hun niettemin in het belang van het vaderland verzocht, een einde te maken aan een toestand, die het volk opwindt en den vreemdelingen aanleiding tot inmengiig zou kunnen geven. De dissidenten beloofden daarop, hun best te zullen doen om vrede te sluiten. Mexico. Uit Mexico wordt aan de Kö4n. Zeit. geseind, dat president Diaz, volgens be richten van geloofwaardige zijde, op 16 Mei naar Europa zal vertrekken en cïal de verkiezingen voor president en vice- president in Juli zullen plaats hebbeo. Tijdens de afwezigheid van Diaz zal de heer la Barra, do miuister van buitenland- scho zaken, belast ziju met het uitvoerend bewind. Mocht dit bericht juist zijn, dan is ver moedelijk een einde gekomen aan het drama, dat gedurende de laatste maandeu is afgespeeld. Verlaat Diaz het land, dat hij 34 jaar heeft geregeerd en worden de verkiezingeu gehouden, terwijl hij in het buitenland vertoeft, dan is het gedaan met zijn presidentschap en breekt voor Mexico een nieuwe tijd aan. Pest op Java. Een regeeringstelegram van 25 dezer betreffende de pest op Java luidt: „Een koort8geval op eergisteren (23 dezer) bleek pest te zijn. „Gisteren (24 dezer) negen gevallen, vjjf dooden „Verdachte gevallen ter hoofdplaats Kediri zijn onderzocht door den inspecteur dr. Terburgh. Hoewel het baoteriologisch onderzoek negatief was, valt aau de diagnose van pest niot te twijfelen. Drie sterfgovallon zijn bekend. Den resident is heden opge dragen om Kediri besmet te verklaren. Dr. Terburgh blijft te Kediri." Een regeeringstelegram van 26 April luidt: „Drie koortsgevallen op eergisteren (24 dezer) bleken pest te zijn. Gisteren (25 dezer) zestien govalleu, waarvan een long- pest, vier dooden. „Te Kediri gisteren «én acuutgeval.dat doodclijk was." Vacan'tiekaarten H. IJ. S. M. Naar de Tol. verneemt, staat het thans vast, dat de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij in de maanden Juli, Augustus eu September van dit jaar vacantiekaartcu zal uitgeven, geldig voor al hare lijnen. De prijzen zullen voor do lo, 2o 3e klasse respectievelijk f4 f3 en f2 per reis bedragen. J. L. lh Bro de Vexkla. f To Maastricht is gisteren op 80 jarigen leeftijd overleden de president van de Algemeene Rekenkamer, do heer J. L. ie Bron de Vexela. De administratie van Gemeentebedrijven. Iu het „American-Hotel" hield Dinsdag avond in een vergadering van de Neder- landsche Academie van Accouutants prof. J. G. Ch. Volmer, buitengewoon hooglceraar aan de Technische Hoogeschool to Delft, een lezing over het onderwerp: „Enkele punten met betrekking tot de Administratie van Gemeentebedrijven". Na oen omschrijving te hebben gegoven van het begrip gemeentebedrijf maakte prof. Volmer een scheiding tusschen de gemeentebedrijven, die: a. hunne diensten beperken tot do ge meente als zoodanig (stadsdrukkerij). Uit de rekening moet blijken, wat do diensten gekost hebben; b. huune diensten óok bewijzen aan derden (gasfabrieken). Bij deze bedrijven mag cn kan het doel om winst te behalen mede aanwezig zijn; c. onmiddellijk samenhangen inet de over heidstaak der gemeente, maar waarvan de diensten bijna uitsluitend aan de gemeente emaren komen, als sanitaire inrichtingen, inrichtingen tot voorkoming van armoede, regeling van den bouw der gemeente en verkeersmiddelen. Voor de sanitaire inrichtingen en die tot voorkoming van armenzorg moet winst als doel zijn uitgesloten. Het principe is: dien sten bewijzen hoogstens tot kostenden prijs. Voor groudbedrijl en verkeersmiddelen geldt wat gezegd is van de sub. b. bedoelde bedrijven. d. Beoogen een wijziging van bopaalde productieverhoudingon in de gemeenten. Voor deze is winst behalen een conditio sine qua non. Daarna werd gewezen op de plaats, die de monopolistische bedrijven innemen en aangetoond, dataannemend, dat in het vrije ruilverkeer de prijzen de neiging heb ben om zich te bewegen op het niveau van

De Eemlander | 1911 | | pagina 1